1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią. - Strona 6 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-09-15, 19:13   #151
Blk
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Świętokrzyskie :)
Wiadomości: 557
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

1001 to chyba nawet nie przeczytam przez całe życie ;p
Blk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-15, 21:44   #152
kkaa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 418
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Cytat:
Napisane przez roxyy18 Pokaż wiadomość
kazdy wpisuje tutaj to co lubi. dla mnie zadna z lektur szkolnych, ktora ma niby wniesc cos w moje zycie nie jest ksiazka ktora chcialabym przeczytac przed smiercia. nigdy zadnej nie przeczytalam i nie przeczytam(moze z wyjatkiem QUO VADIS).
Dlatego jesli komus podobal sie Kod...to czemu nie mozna jej tu umiescic?
skoro znalazl sie tu Adrian Mole to Kod...tez moze byc. obie milo poczytac w autobusie
Nie wiem czy wiesz, ale lektury nie są wybierane drogą losowania, lub też przez jakiś głąbów. Zazwyczaj listę tworzą ludzie, którzy przeczytali trochę książek w życiu i mają odpowiednie wykształcenie. Jeśli nie znasz chociażby Szekspira czy Mickiewicza, to raczej nie powinnaś się tym chwalić (to taka moja rada). Uważam że powinno się mieć podstawy, aby móc prawidłowo porównać wartość książek. Nie trzeba od razu wszystkiego lubić.
Kod nie jest książką jak to nazywam "nacechowaną wartościowo". Fajnie się ją czyta, ale nie obrazuje żadnych głębszych wartości, prawd o ludziach, zależnościach, problemów psychologicznych itp. Harry Potter jest pod tym względem nieporównywalnie bogatszy, mimo że to książka dla dzieci. Nie piszę, ze Kod nie jest fajny, bo jest, ale jednak powinno się do niego podchodzić z dystansem, a wielu osobom tego brakuje.

Edytowane przez kkaa
Czas edycji: 2009-09-15 o 21:45
kkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-15, 23:16   #153
Serendipity
Zakorzenienie
 
Avatar Serendipity
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 7 281
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
Nie jest juz od dluzszego czasu naruszeniem regulaminu.

Jesli chodzi o temat, to polece Cztery Pory Roku Kinga.
Zobaczę tę książkę, bo po kilkudziesięciu stronach Bezsenności bardzo się do tego pana zniechęciłam.
__________________
Denerwować się to mścić na własnym zdrowiu za głupotę innych.
Serendipity jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-16, 03:54   #154
ollkaa
Rozeznanie
 
Avatar ollkaa
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 708
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Ja bym zaproponowała Opowieści z Narnii. To kanon, klasyka i o wiele wiecej niż ksiązka dla dzieci . I może na zachodzie bez zmian Remarqua? NA liście musiałaby się też wg mnie jakaś ksiązka Christie (prywatnie nie jeste miłośniczka, ale aż głupio nie znać). Może I nie było juz nikogo?

Kubuś puchatek - koniecznie
ollkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-16, 04:54   #155
fizelina
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 1 020
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Cytat:
Napisane przez mOna01 Pokaż wiadomość
Minimum poprawności językowej to np nie pisanie "łurzko" albo "wogule" Nad tym czy poprawne jest "tą" czy "tę" dywagował Miodek i inni specjaliści, nie jest to jakiś rażący błąd. Na przyszłość jednak staraj się pohamować bo za takie upominanie możesz niestety dostać ostrzeżenie, poza tym raczej nikt nie lubi jak się go łapie za słówka. To tak jakbym ja Tobie zwróciła uwagę że napisałaś "powstrzymam sie" zamiast "powstrzymam się". Albo że po kropce zaczynasz nowe zdanie od małej litery. To nie są błędy?
przepraszam, że jeszcze wrócę do tematu, ale jakoś nie do końca się zgadzam i nie podoba mi się coraz powszechniejsza pobłażliwość i ciągle obniżanie poprzeczki, żeby wszyscy, bez względu na daleko idące konsekwencje, mogli się załapać do worka z etykietką "piszę poprawnie", zwłaszcza, że pismo w formie elektronicznej coraz mocniej zyskuje na znaczeniu..
pojęcie minimum poprawności językowej, w moim osobistym odczuciu, ma się nijak do wyzbycia się absolutnie skrajnej ignorancji [żeby nie nazwać tego dobitniej] w postaci wręcz śmiesznych błędów ortograficznych, jakie zostały podane w przykładach. także nijak, zarówno pojęcie poprawności językowej, jak i podane przykładowe hieroglify, mają się do niedociśniecia prawego alt'a, czy rozmyślnej rezygnacji z wielkich liter, pod warunkiem, że nie wpływa to na interpretację [patrz: zaimki osobowe], co jest zabiegiem dość powszechnym i bynajmniej nie świadczy o niewiedzy piszącego, jakoby zdanie powinno się rozpocząć od wielkiej litery.

Zgadzam się jednak, że oczywiście nikt nie lubi, jak mu się błędy wytyka. Nie może też jednak dochodzić do sytuacji, że na rzecz niewytykania błędów nagle zaczynamy bronić błędnego sposobu czy to mówienia, czy to pisania, bo to już jest lekka paranoja.





i na koniec żeby nie było, że tylko offtopuję..
z lekko mieszanymi uczuciami dodaję o niedogodności narodzin ciorana, czyli nihilizm w czystej formie, ujęty w ciągu myśli pozamykanych pojedynczo w aforyzmach. paradoksalnie o życiu i o wolności.

popieram też na zachodzie bez zmian.. sama miałam sugerować.. a gra w klasy cortazara już była?

Edytowane przez fizelina
Czas edycji: 2009-09-16 o 05:01
fizelina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-16, 05:13   #156
Dosiak
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 2 543
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
Nie jest juz od dluzszego czasu naruszeniem regulaminu.

Jesli chodzi o temat, to polece Cztery Pory Roku Kinga.

Nie? I bardzo dobrze. Błędy powinno się wytykać. Nie żeby obrazić czy ośmieszyć, ale zwyczajnie uświadomić kogoś, że popełnia błąd.
Dosiak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-16, 14:00   #157
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Cytat:
Napisane przez Serendipity Pokaż wiadomość
Zobaczę tę książkę, bo po kilkudziesięciu stronach Bezsenności bardzo się do tego pana zniechęciłam.

Jest zdecydowanie bardziej strawliwa, w sumie nie horrowowa, sklada sie z 4 mini powiesci, na czele ze slynnym The Shawshank Redemption. Polecam

Cytat:
Napisane przez ollkaa Pokaż wiadomość
Ja bym zaproponowała Opowieści z Narnii. To kanon, klasyka i o wiele wiecej niż ksiązka dla dzieci . I może na zachodzie bez zmian Remarqua? NA liście musiałaby się też wg mnie jakaś ksiązka Christie (prywatnie nie jeste miłośniczka, ale aż głupio nie znać). Może I nie było juz nikogo?

Kubuś puchatek - koniecznie
Klasyka i kanon? A to nie jest w miare swieza pozycja? Nie zebym mial cos przeciwko tej ksiazce (bo nie czytalem), tylko te okreslenia mi nie pasuja...

Cytat:
Napisane przez Dosiak Pokaż wiadomość
Nie? I bardzo dobrze. Błędy powinno się wytykać. Nie żeby obrazić czy ośmieszyć, ale zwyczajnie uświadomić kogoś, że popełnia błąd.
Tez sie ciesze Co nie zmienia faktu, ze mona01 przytoczyla dobry argument - ze sa roznice pomiedzy bledami typu "wogule" "luszko" a ta czy te
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-09-16, 15:58   #158
ollkaa
Rozeznanie
 
Avatar ollkaa
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 708
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość

Klasyka i kanon? A to nie jest w miare swieza pozycja? Nie zebym mial cos przeciwko tej ksiazce (bo nie czytalem), tylko te okreslenia mi nie pasuja...
Opowieści z Narnii to jedna z pierwszych ksiązek fantastycznych, całkowity kanon i klasyka. (Znajduje sie np. w pierwszej 10 kanonu Sapkowskiego z Rękopisu znalezionego w Saragossie).
Narnia powstawała mniej więcej w tym samym czasie co Śródziemie, a obaj panowie pracowali razem na Oksfordzie i z tego co czytałam mieli wzajemnie jakiś tam wpływ na swoje dzieła. Lew czarownica i stara szafa to rok 1950.
ollkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-16, 17:02   #159
brombusia
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Wiadomości: 4 157
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Super wątek
Ja do listy zgłaszam :
Stanisław Lem " Dzienniki gwiazdowe" napisane z humorem, w przystępnej formie, a poruszające często ważne problemy.
Właściwie to mogłoby być cokolwiek Lema, po prostu uważam, że warto zapoznać się z twórczością tego autora.
Graves Robert " Ja, Klaudiusz" według mojej subiektywnej oceny jedna z najlepiej napisanych powieści historycznych, przedstawiająca doskonale nie tylko realia starożytnego Rzymu ale przede wszystkim mechanizmy władzy.
Irving Stone " Udręka i ekstaza" żeby było też coś z biografii
To zbeletryzowana biografia Michała Anioła, autor długo się do niej przygotowywał ( jak do każdej ze swoich książek) i jest bardzo rzetelna, co nie przeszkadza jej być po prostu świetnie napisaną powieścią.
__________________

brombusia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-16, 17:04   #160
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Cytat:
Napisane przez ollkaa Pokaż wiadomość
Opowieści z Narnii to jedna z pierwszych ksiązek fantastycznych, całkowity kanon i klasyka. (Znajduje sie np. w pierwszej 10 kanonu Sapkowskiego z Rękopisu znalezionego w Saragossie).
Narnia powstawała mniej więcej w tym samym czasie co Śródziemie, a obaj panowie pracowali razem na Oksfordzie i z tego co czytałam mieli wzajemnie jakiś tam wpływ na swoje dzieła. Lew czarownica i stara szafa to rok 1950.
Dzieki za informacje, w ich swietle masz racje
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-16, 17:12   #161
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Wyraku, przecież już w latach '80 serial był o Narnii Kaszanowaty, ale był puszczany w telewizji - a teraz superprodukcje robią więc - jest głośno
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-09-16, 17:20   #162
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;14274856]Wyraku, przecież już w latach '80 serial był o Narnii Kaszanowaty, ale był puszczany w telewizji - a teraz superprodukcje robią więc - jest głośno [/QUOTE]

Nie widzialem tego serialu. O tym, ze superprodukcja teraz jest, to wiem, ale to przeciez nie znaczy, ze te ksiazki sa czescia kanonu i maja kilkadziesiat lat
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-16, 17:49   #163
eloi
Rozeznanie
 
Avatar eloi
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 830
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
Nie widzialem tego serialu. O tym, ze superprodukcja teraz jest, to wiem, ale to przeciez nie znaczy, ze te ksiazki sa czescia kanonu i maja kilkadziesiat lat
Na moim egzemplarzu "Lwa,Czarownicy i Starej Szafy " widnieje napis : copyright by the Estate of C.S.Lewis 1950r.
Wychodziłoby 59 lat . Ale czy to sam wiek utworu ma decydować o wejściu do kanonu ? "Opowieści z Narnii" są sympatyczne , dostępnie tłumaczą młodym Czytelnikom wagę przyjaźni, więzów rodzinnych czy tez to , że kłamstwa i fałsz nie dają szczęścia . Starsi Czytelnicy mogą natomiast zauważyć niedokładności i nieścisłości , które Autor popełnił.
A stawianie znaku równości między ekranizacjami a książkami jest chybione .
eloi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-16, 19:00   #164
ollkaa
Rozeznanie
 
Avatar ollkaa
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 708
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Starsi czytelnicy mogą także znaleźć w niej masę alegorii, przemyśleń. Na pewno nie jest to tylko i wyłacznie książka dla dzieci - może być róznie odebrane przez róznych odbiorców. Pełna nawiązań do chrześcijaństwa (wiem, wiem to się właśnie wielu nie podoba, mi to nie przeszkadza, nie na tym sie skupiam czytając) Pamiętajmy też, że w latach 50 fantasy jako gatunek nie istniało. Wszystko zaczęło się właśnie od Lewisa, Tolkiena. I oczywiście, że stawianie równości pomiedzy filmem (serialu nie widziałam) a książką to jakaś pomyłka. Film jest po prostu nastawionym na rozrywkę, naprawdę dobrym wypełniaczem czasu.
Książka natomiast jest mądra, ciepła, ponadczasowa. Pełna uniwersalnych wartości.
A o jakich nieścisłościach piszesz? Możliwe, że sa, a ich nie zauważyła. Możesz rozwinąć?

I
ollkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-16, 19:34   #165
elizka1987
Zakorzenienie
 
Avatar elizka1987
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 9 935
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Cytat:
Napisane przez ollkaa Pokaż wiadomość
Starsi czytelnicy mogą także znaleźć w niej masę alegorii, przemyśleń. Na pewno nie jest to tylko i wyłacznie książka dla dzieci - może być róznie odebrane przez róznych odbiorców. Pełna nawiązań do chrześcijaństwa (wiem, wiem to się właśnie wielu nie podoba, mi to nie przeszkadza, nie na tym sie skupiam czytając) Pamiętajmy też, że w latach 50 fantasy jako gatunek nie istniało. Wszystko zaczęło się właśnie od Lewisa, Tolkiena. I oczywiście, że stawianie równości pomiedzy filmem (serialu nie widziałam) a książką to jakaś pomyłka. Film jest po prostu nastawionym na rozrywkę, naprawdę dobrym wypełniaczem czasu.
Książka natomiast jest mądra, ciepła, ponadczasowa. Pełna uniwersalnych wartości.
A o jakich nieścisłościach piszesz? Możliwe, że sa, a ich nie zauważyła. Możesz rozwinąć?

I
Zgadzam się z Tobą. W tej książce jest Dobro. To właśnie takie książki powinny czytać dzieci, a nie jakieś Dragonball czy Pokemony (czy co tam teraz jest)...
__________________
Ciężki jest los współczesnej kobiety. Musi ubierać się jak chłopak,
wyglądać jak dziewczyna, myśleć jak mężczyzna i pracować jak koń.

elizka1987 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-16, 20:40   #166
Little miau miau
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: miejska dżungla
Wiadomości: 566
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Pożegnanie z Afryką
__________________
.
Little miau miau jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-16, 21:15   #167
madame_butterfly
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 84
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

To może jeszcze zaproponuję:

"Impresjonista" Hari Kunzru - przedstawia historię chłopca, który całe życie kłamał, udając kogoś kim nie jest. Skłania do zastanowienia się nad priorytetami Miejscami rozwlekła, ale zdecydowanym plusem powieści jest "orientalny" charakter (miejsce akcji, bohaterowie, odwołania do kultury)

Też myślę, że Agatha Christie powinna się tu znaleźć, może "Dziesięciu murzynków" lub "Morderstwo w Orient Expresie"?
__________________
Mądrość kobiety wyraża się najpełniej w umiejętności bycia kobietą. Tu właśnie zachodzi analogia z kotem. Kot jest kotem. Nikomu i nigdy nie stara się przypodobać i nie wysila się na "umiejętność obcowania". Stawia przed wyborem: albo akceptuj, albo – to hell with you
madame_butterfly jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-16, 21:18   #168
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
Nie widzialem tego serialu. O tym, ze superprodukcja teraz jest, to wiem, ale to przeciez nie znaczy, ze te ksiazki sa czescia kanonu i maja kilkadziesiat lat
Ależ oczywiście miałam raczej na myśli, że gro ludzi dopiero od superprodukcji o książce usłyszało, i być może stąd Twoje wcześniejsze zdanie, że "jaka to klasyka"

Cytat:
Napisane przez ollkaa Pokaż wiadomość
Starsi czytelnicy mogą także znaleźć w niej masę alegorii, przemyśleń. Na pewno nie jest to tylko i wyłacznie książka dla dzieci - może być róznie odebrane przez róznych odbiorców.
I
Pewnie W dodatku jest napisana bardzo ładnym językiem, co - w dzisiejszych czasach aż tak częste nie jest
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-17, 10:54   #169
mulholland
Raczkowanie
 
Avatar mulholland
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: śląsk
Wiadomości: 63
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Moja propozycja.
Kroniki portowe - Annie Proulx
Baśnie Braci Grimm
mulholland jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-09-17, 13:20   #170
eloi
Rozeznanie
 
Avatar eloi
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 830
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Cytat:
Napisane przez ollkaa Pokaż wiadomość
Pamiętajmy też, że w latach 50 fantasy jako gatunek nie istniało.
A o jakich nieścisłościach piszesz? Możliwe, że sa, a ich nie zauważyła. Możesz rozwinąć?
Co do wytłuszczonego: czy aby na pewno nie istniało?
Co do pytania :
mam w planach "odświeżyć" sobie "Opowieści..." , a to co na chwilę obecną najbardziej zpamiętałam , to moje zdziwienie pod koniec "Lwa,..." , dlaczego Czwórkę Rodzeństwa tak zdziwiła Latarnia ( kto czytał , ten chyba zrozumie , o co mi chodzi , natomiast nie rozwinę z uwagi na osoby , które może się skuszą na odkrycie dla siebie Narnii ).
Ale popieram kandydaturę "Opowieści z Narnii" , bo przypomniała mi się dedykacja Autora do Łucji Barfield.
eloi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-17, 13:42   #171
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Cytat:
Napisane przez eloi Pokaż wiadomość
Co do wytłuszczonego: czy aby na pewno nie istniało?
Co do pytania :
mam w planach "odświeżyć" sobie "Opowieści..." , a to co na chwilę obecną najbardziej zpamiętałam , to moje zdziwienie pod koniec "Lwa,..." , dlaczego Czwórkę Rodzeństwa tak zdziwiła Latarnia ( kto czytał , ten chyba zrozumie , o co mi chodzi , natomiast nie rozwinę z uwagi na osoby , które może się skuszą na odkrycie dla siebie Narnii ).
Ale popieram kandydaturę "Opowieści z Narnii" , bo przypomniała mi się dedykacja Autora do Łucji Barfield.
A istanialo? Tolkiena uznaje sie za prekursora i ojca tego gatunku, Wladca Piercieni byl wydany nieco ponad 50lat temu. Przedtem zdarzaly sie pozycje, ktore moglby dzis trafic do tego gatunku, ale ogolnie rzecz biorac, zgodzilbym sie ze stwierdzeniem o 50latach...
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-17, 14:13   #172
eloi
Rozeznanie
 
Avatar eloi
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 830
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

"The Lady of Shalott" Tennysona - pierwsza połowa XIX wieku . Conan Howarda - wczesne lata 30-te XX wieku ."Więzień na Marsie " i "Niewidzialni" Gustava Le Rouge - pierwsza połowa XX wieku.

Edytowane przez eloi
Czas edycji: 2009-09-17 o 14:20 Powód: pominięta literka w nazwisku
eloi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-17, 14:18   #173
Eflinka
Rozeznanie
 
Avatar Eflinka
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 700
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Trochę jak lista BBC, tylko 10 razy dłuższa
100 tytułów BBC książek które musisz przeczytać

Z mojej strony dodałabym książki Zadie Smith, zarówno Białe zęby, jak i O pięknie.
Eflinka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-17, 14:41   #174
eloi
Rozeznanie
 
Avatar eloi
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 830
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Odnośnie jeszcze kwestii od kiedy istnieje fantasy jako gatunek , "Pani z Shalott" reprezentuje opowieści arturiańskie , które istnieją w różnych wersjach "bezautorowych" - dlatego trudno mi wskazać akurat lata 50-te XX wieku jako datę "od teraz" . Już bardziej skłonna byłabym cofnąć licznik przynajmniej do "Conana ..." - skoro juz trzeba kogoś uznawać za ojca gatunku . Tolkien zwyczajnie okazał się lepszy od Howarda ( moim zdaniem ) , ale mimo wszystko "był" później .
eloi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-17, 18:51   #175
theoneandonly
Wtajemniczenie
 
Avatar theoneandonly
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 2 275
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Cytat:
Napisane przez codzienna1 Pokaż wiadomość
a ja bym zatypowala "osho" nowe spojrzenie na zwiazki miedzyludzkie
ksiazka warta polecenia jak dla mnie duzo wniosla w moj tok myslenia o zwiazkach miedzy ludzmi
Podpisuję się pod tym.
Książka, którą absolutnie trzeba przeczytać
theoneandonly jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-17, 19:43   #176
fizelina
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 1 020
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Cytat:
Napisane przez Eflinka Pokaż wiadomość
Trochę jak lista BBC, tylko 10 razy dłuższa
100 tytułów BBC książek które musisz przeczytać


tylko w tej naszej liście chodzi o to, zeby wyjść trochę poza literaturę wyłącznie brytyjską i amerykańską.. z resztą lista bbc w rzeczywistości woła o pomstę do nieba, zwłaszcza w kontekście braku wielu istotnych autorów i jednoczesnej wręcz nadmiernej obecności choćby jane austen..



a nawiasem..
boska komedia dantego ?

Edytowane przez fizelina
Czas edycji: 2009-09-18 o 08:53
fizelina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-18, 07:29   #177
Lunitka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: Trójmiasto
Wiadomości: 137
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

Wszystkie ,które zakupiłam a jeszcze nie miałam czasu przeczytać
Lunitka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-18, 17:15   #178
eloi
Rozeznanie
 
Avatar eloi
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 830
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;13922699]Dzień Tryfidów John Wyndham. [/QUOTE]

Cytat:
Napisane przez star15 Pokaż wiadomość
'Rio Anaconda' W. Cejrowski.
Cytat:
Napisane przez nenowka152900 Pokaż wiadomość
polecam książkę Mała księżniczka. H.Burnett
Cytat:
Napisane przez Dzikun Pokaż wiadomość
Wg mnie powinno się tutaj dorzucić Folwark Zwierzęcy Orwella
Cytat:
Napisane przez fizelina Pokaż wiadomość
i dorzucam trylogię: wścieklość i duma, siła rozumu oraz wywiad z samą sobą / apokalipsa fallaci.
Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość

A.A. Milne - Kubus Puchatek. Tak, wiem, ksiazka dla dzieci, ale warto przeczytac, polecam szczegolnie mlodszym odbiorcom. Tak samo jak Robinsona Crusoe, Chlopcow z Placu Broni (szczegolnie!), ksiazki Coopera i Szklarskiego
Cytat:
Napisane przez Elfir Pokaż wiadomość
proza Izaaka Asimova , (...), Tolkiena, wbrew swojej otoczce fantastyki, wywarła na mnie ogromne wrażenie.
Cytat:
Napisane przez ollkaa Pokaż wiadomość
NA liście musiałaby się też wg mnie jakaś ksiązka Christie (prywatnie nie jeste miłośniczka, ale aż głupio nie znać). Może I nie było juz nikogo? (Dziesięciu Murzynków)
Cytat:
Napisane przez brombusia Pokaż wiadomość
Ja do listy zgłaszam :
Stanisław Lem " Dzienniki gwiazdowe" napisane z humorem, w przystępnej formie, a poruszające często ważne problemy.
Właściwie to mogłoby być cokolwiek Lema, po prostu uważam, że warto zapoznać się z twórczością tego autora.
.
Popieram te kandydatury
A Lema to może by mogły być jeszcze "Opowieści o pilocie Pirxie" i "Eden".
I jeszcze kolejne moje propozycje :
"Śmiech śmiechem" Wiecha
"Najeźdźcy " J.Dobraczyńskiego
eloi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-18, 20:21   #179
kassate1203
Rozeznanie
 
Avatar kassate1203
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: Po drugiej stronie lustra
Wiadomości: 887
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

A ja polecam Whartona, normalnie zakochałam sie w jego książkach!!!

Ostatnio przeczytałam "Tajemnicę Magdaleny" Autorstwa M. Zychli i NIE POLECAM. Książka opowiada o szczęśliwej mężatce, która wyjeżdza do USA opiekować się ciotką, tam dokonuje aborcji wraca do męża z tym piętnem. Nie daje jej to spokoju. Być może książka na pozór wydaje się być ciekawa i ambitna to jak dla mnie najgorsza ze wszystkich przeczytanych książek. Dialogi drętwe, przypominają te z Klanu; na każdej kartce jest dialog w stylu:
- napijesz się herbaty?
- tak poproszę
- a jakiej jest cytrynowa
- o to może cytrynowa!
- usiądź zjedz sernika!
- pyszny sernik sama piekłaś
I tak w kółko...
W ogóle fabuła jak z opery mydlanej. Odradzam!
__________________
To jest życie- tu nie ma sentymentów



kassate1203 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-18, 21:13   #180
fizelina
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 1 020
Dot.: 1001 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.

ale ten wątek nie służy odradzaniu i doradzaniu książek.
fizelina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-03-04 13:34:56


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 02:09.