Depresja czy tabletki antykoncepcyjne? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2016-04-19, 11:00   #1
Kiara112
Przyczajenie
 
Avatar Kiara112
 
Zarejestrowany: 2016-04
Wiadomości: 7

Depresja czy tabletki antykoncepcyjne?


Cześć. Wiem, że istnieją wątki dotyczące tabletek ale postanowiłam założyć osobny temat bo sprawa jest trochę większa. Jeśli to błąd proszę o przeniesienie.

Zacznę od tego, że właśnie kończę 4 opakowanie tabletek Vibin Mini. Myślałam że wszystko jest w porządku, nie miałam żadnych skutków ubocznych, same plusy. Od miesiąca jednak mam takiego doła jak nigdy. Ryczę bez powodu, a potem wpadam w apatię i mogę godzinami nic nie robić bo nic mnie nie bawi. Mam stany lękowe przez co opuszczam zajęcia na uczelni. Albo mam problemy ze snem albo śpię w dzień żeby zająć czymś myśli. W moim życiu wszystko się układa i mam wiele powodów do radości.

Możnaby pomyśleć, że wystarczy zmienić tabletki, ale moja mama od paru lat leczy się na depresję i nerwicę, a skłonności są podobno genetyczne.
Miałam podobne stany parę lat temu, ale to był bardzo krótki i mało intensywny epizod.
Dodam, że we wrześniu cały miesiąc cierpiałam na bezsenność i zastanawiam się, czy ma to coś wspólnego (wtedy nie brałam antykoncepcji ale okazało się że mam niedoczynność tarczycy, więc bezsenność może być od tego).

Nie wiem czy udać się do ginekologa po zmianę czy psychologa. Nie chcę zmieniać ani odstawiać tabletek, bo są naprawdę dobre nie licząc tego co napisałam. Czy lekarz może jakoś odróżnić zwykłą depresję od depresji wywołanej przez tabletki?
Kiara112 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-19, 15:42   #2
Wesel
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 621
Dot.: Depresja czy tabletki antykoncepcyjne?

Ja bym poszła po zmianę tabletek. Depresja też może być wywołana zmianami hormonalnymi, więc tabletki pasują jako winowajca .
Wesel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-19, 18:14   #3
scarlettmonroe
Rozeznanie
 
Avatar scarlettmonroe
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 695
Dot.: Depresja czy tabletki antykoncepcyjne?

Brałam tabletki antykoncepcyjne przy niedoczynności tarczycy. Po 2,5 miesiąca byłam wrakiem człowieka. Bałam się przechodzić przez tory tramwajowe, żeby nie zrobić jakiegoś głupstwa. Następnego dnia przerwałam branie tabletek i przez 3 miesiące wracałam do świata żywych. Nigdy wcześniej nie miałam takich problemów ani nigdy później się nie pojawiły, nie miałam w tym czasie ani jednego stresującego wydarzenia ani czegokolwiek innego tłumaczącego te objawy. U nikogo w rodzinie nie było takich problemów.Nie zamierzam nigdy wracać do antykoncepcji hormonalnej ponieważ każda zawiera depresjogenne gestageny. I im więcej rozmawiam z koleżankami, tym bardziej mnie przeraża, co tabletki antykoncepcyjne potrafią zrobić z psychiką.
__________________

scarlettmonroe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-19, 18:46   #4
carpediem
Rozeznanie
 
Avatar carpediem
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 937
Dot.: Depresja czy tabletki antykoncepcyjne?

U mnie tabletki antykoncepcyjne dawały właśnie taki efekt. Po odstawieniu minęło jak ręką odjął.
carpediem jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-20, 12:56   #5
adult90
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2016-04
Wiadomości: 1 700
Dot.: Depresja czy tabletki antykoncepcyjne?

Moja tarczyca również daje mi pewne symptomy nadczynności, co powoduje że nie mogę używać antykoncepcji hormonalnej, ponieważ fatalnie to wpływa na nastrój i postrzeganie rzeczywistości.

Powinnaś całkowicie zrezygnować z każdej formy hormonalnej (w tym plastra). Po tym kroku stopniowo Twój organizm wróci do Twojej "normy".
Nie warto nasilać swoich skłonności depresyjnych biorąc pigułki, powinnaś wyeliminować wszystko co zwiększa Twoje stany lękowe i depresyjne a zmaksymalizować podaż witaminy D i B (niacyny).
Niacyna wpływa na układ nerwowy i wspomaga leczenie wszelkich zaburzeń psychiki. Oznacza to, że przyjmując niacynę (wit PP) w pożywieniu i/lub syntetyczną, już po paru tygodniach poczujesz się znacznie lepiej i pozytywniej będziesz widziała otaczającą Cię rzeczywistość.
Dodatkowo kwasy tłuszczowe omega 3.

Powodzenia kochana
adult90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-20, 16:50   #6
jeanne92
Raczkowanie
 
Avatar jeanne92
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 303
Dot.: Depresja czy tabletki antykoncepcyjne?

To moze być wpływ tabletek. Wiem, że wydaje ci się, że wszystko jest w porządku oprócz tych humorów, ale takie wahania naprawdę mogą dać w kość. Ja biorę tabletki anty od roku, w tym czasie zmieniałam dwa razy. Zaczęłam od Vibin mini i u mnie było podobnie jak u ciebie, wahania nastrojów (ja mialam jeszcze olbrzymi ból piersi). Zmieniłam na Angilette to znów miałam spadek libido. Teraz biorę Elin i w ogole nie odczuwam żebym brała hormony, czuję się świetnie Dlatego na twoim miejscu poszłabym do ginekologa i zmieniła tabletki, może uda ci się trafić w końcu na idealnei do ciebie dopasowane
__________________

jeanne92 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-20, 18:29   #7
carpediem
Rozeznanie
 
Avatar carpediem
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 937
Dot.: Depresja czy tabletki antykoncepcyjne?

Przy okazji - też mam niedoczynność tarczycy i mój endo stwierdził, że choćby ze względu na samą tę przypadłość powinnam się na razie wstrzymać z braniem tabletek, aż sprawa jako tako się unormuje (dodatkowo mam wadę serca i nie mogę pod żadnym względem przyjmować tabletek, ale póki jeszcze mu o tym nie wspomniałam, zasugerował, że sama niedoczynność tarczycy to wystarczający powód).
carpediem jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2016-04-20, 18:34   #8
nynka_1987
Zadomowienie
 
Avatar nynka_1987
 
Zarejestrowany: 2011-02
Lokalizacja: Szczecinek :/
Wiadomości: 1 269
Dot.: Depresja czy tabletki antykoncepcyjne?

Depresja jest też objawem niedoczynności. Badałaś hormony tarczycowe po rozpoczęciu brania antykoncepcji? U większości kobiet dotychczasowa dawka lewotyroksyny (Euthyrox) okazuje się być niewystarczająca po rozpoczęciu brania antykoncepcji.
__________________
nynka_1987 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-20, 19:01   #9
natash88
Wtajemniczenie
 
Avatar natash88
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 2 128
Dot.: Depresja czy tabletki antykoncepcyjne?

Cytat:
Napisane przez Kiara112 Pokaż wiadomość
Cześć. Wiem, że istnieją wątki dotyczące tabletek ale postanowiłam założyć osobny temat bo sprawa jest trochę większa. Jeśli to błąd proszę o przeniesienie.

Zacznę od tego, że właśnie kończę 4 opakowanie tabletek Vibin Mini. Myślałam że wszystko jest w porządku, nie miałam żadnych skutków ubocznych, same plusy. Od miesiąca jednak mam takiego doła jak nigdy. Ryczę bez powodu, a potem wpadam w apatię i mogę godzinami nic nie robić bo nic mnie nie bawi. Mam stany lękowe przez co opuszczam zajęcia na uczelni. Albo mam problemy ze snem albo śpię w dzień żeby zająć czymś myśli. W moim życiu wszystko się układa i mam wiele powodów do radości.

Możnaby pomyśleć, że wystarczy zmienić tabletki, ale moja mama od paru lat leczy się na depresję i nerwicę, a skłonności są podobno genetyczne.
Miałam podobne stany parę lat temu, ale to był bardzo krótki i mało intensywny epizod.
Dodam, że we wrześniu cały miesiąc cierpiałam na bezsenność i zastanawiam się, czy ma to coś wspólnego (wtedy nie brałam antykoncepcji ale okazało się że mam niedoczynność tarczycy, więc bezsenność może być od tego).

Nie wiem czy udać się do ginekologa po zmianę czy psychologa. Nie chcę zmieniać ani odstawiać tabletek, bo są naprawdę dobre nie licząc tego co napisałam. Czy lekarz może jakoś odróżnić zwykłą depresję od depresji wywołanej przez tabletki?
Serio nie chcesz odstawiać, czy zmieniać bo TYLKO powodują DEPRESJĘ i STANY LĘKOWE? No srsly, nie ma innych metod antykoncepcji.... Jak za kilka miesięcy nie będziesz w ogóle miała ochoty na seks w wyniku stanów depresyjnych, ciekawe czy zmienisz zdanie. Albo i nie, bo facet będzie miał radosny seks bez wysiłku (antykoncepcja i jej skutki jedynie po Twojej stronie).

Szczerze, dla mnie zawsze najważniejsze jest zdrowie psychiczne. I jeśli bym miała wybrać depresję a obniżenie komfortu poprzez zmianę tabletek/zmianę sposobu antykoncepcji, to dla mnie wybór jest jasny.
__________________
zakochana w sobie od urodzenia

natash88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-20, 19:32   #10
adult90
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2016-04
Wiadomości: 1 700
Dot.: Depresja czy tabletki antykoncepcyjne?

Cytat:
Napisane przez natash88 Pokaż wiadomość
Szczerze, dla mnie zawsze najważniejsze jest zdrowie psychiczne. I jeśli bym miała wybrać depresję a obniżenie komfortu poprzez zmianę tabletek/zmianę sposobu antykoncepcji, to dla mnie wybór jest jasny.
adult90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-20, 22:38   #11
Kiara112
Przyczajenie
 
Avatar Kiara112
 
Zarejestrowany: 2016-04
Wiadomości: 7
Dot.: Depresja czy tabletki antykoncepcyjne?

Przemyślę wszystkie opcje. Dziękuję Wam za wszystkie odpowiedzi.
Kiara112 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2016-04-21, 06:52   #12
SylwiaKaja
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2015-01
Wiadomości: 592
Dot.: Depresja czy tabletki antykoncepcyjne?

Cytat:
Serio nie chcesz odstawiać, czy zmieniać bo TYLKO powodują DEPRESJĘ i STANY LĘKOWE?
też mnie zastanawia w czym one są takie dobre. będąc w depresji i tak nie będziesz miała ochotę na seks, więc faktycznie w ciążę nie zajdziesz. normalnie antykoncepcja 100%.
SylwiaKaja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-21, 08:12   #13
Kiara112
Przyczajenie
 
Avatar Kiara112
 
Zarejestrowany: 2016-04
Wiadomości: 7
Dot.: Depresja czy tabletki antykoncepcyjne?

Cytat:
Napisane przez SylwiaKaja Pokaż wiadomość
też mnie zastanawia w czym one są takie dobre. będąc w depresji i tak nie będziesz miała ochotę na seks, więc faktycznie w ciążę nie zajdziesz. normalnie antykoncepcja 100%.
Chodzi mi o to, że nie chciałabym by doszło do sytuacji że odstawię tabletki a depresja i tak pozostanie. Dlatego chcę dojść do tego, czy to od tabletek czy z innego powodu.
Kiara112 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-21, 14:07   #14
Wieszczka
Zadomowienie
 
Avatar Wieszczka
 
Zarejestrowany: 2014-09
Lokalizacja: Sroga północ
Wiadomości: 1 060
Dot.: Depresja czy tabletki antykoncepcyjne?

Miałam podobny problem, co ciekawe nie od razu, a po ponad roku stosowania tabletek (OC-35 wypisane min. na problemy z trądzikiem). Po odstawieniu przeszło, ale... nie do końca, stałam się jakby bardziej leniwa, mało co mnie cieszy, wszystko odkładam na później.
Wieszczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-21, 20:39   #15
eyo
Zakorzenienie
 
Avatar eyo
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 16 988
Dot.: Depresja czy tabletki antykoncepcyjne?

Cytat:
Napisane przez carpediem Pokaż wiadomość
U mnie tabletki antykoncepcyjne dawały właśnie taki efekt. Po odstawieniu minęło jak ręką odjął.
miałam tak samo - nie było tego wcześniej, nie ma tego później

do tabelek zawsze możesz wrócić a do psychologa zawsze możesz iść jak nie przejdzie po odstawieniu
__________________
...

Prędzej czy później cmentarze są pełne wszystkich.

15.02.2017 ♥
eyo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-22, 05:58   #16
quench
Are you talking to me?!
 
Avatar quench
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 5 875
Dot.: Depresja czy tabletki antykoncepcyjne?

Cytat:
Napisane przez Kiara112 Pokaż wiadomość
Chodzi mi o to, że nie chciałabym by doszło do sytuacji że odstawię tabletki a depresja i tak pozostanie. Dlatego chcę dojść do tego, czy to od tabletek czy z innego powodu.
Leczysz niedoczynność tarczycy? Epizody depresyjne są bardzo częste przy niedoczynności.
__________________
quench jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-22, 21:22   #17
lilka_aaa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 30
Dot.: Depresja czy tabletki antykoncepcyjne?

Kurcze dobrze że o tym napisałas. Biorę tabletki anty od 7 miesięcy i też zauważyłam że jest coś nie tak. Ciągle chce mi się płakać, siedzę i rozmyślam, zaczęłam myśleć że wszystko co robię nie ma sensu. Myślałam że może mam gorszy okres w życiu, a może to jednak tabletki...
lilka_aaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-22, 21:34   #18
Kiara112
Przyczajenie
 
Avatar Kiara112
 
Zarejestrowany: 2016-04
Wiadomości: 7
Dot.: Depresja czy tabletki antykoncepcyjne?

Cytat:
Napisane przez quench Pokaż wiadomość
Leczysz niedoczynność tarczycy? Epizody depresyjne są bardzo częste przy niedoczynności.
Tak, leczę od niedawna. Może to też ma związek, moja mama leczy dokładnie to samo - niedoczynnosć tarczycy i własnie depresję/ nerwicę.
Kiara112 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-23, 07:08   #19
quench
Are you talking to me?!
 
Avatar quench
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 5 875
Dot.: Depresja czy tabletki antykoncepcyjne?

Cytat:
Napisane przez Kiara112 Pokaż wiadomość
Tak, leczę od niedawna. Może to też ma związek, moja mama leczy dokładnie to samo - niedoczynnosć tarczycy i własnie depresję/ nerwicę.
W pierwszej kolejności pogadałabym z lekarzem i ostrożnie zwiększyła dawkę Euthyroxu. Wiem, że dziewczyny z niedoczynnością i stosujące antykoncepcję hormonalną mają dawkę odpowiednio zwiększoną.
Pomóc też może zmiana tabletek na te z większą ilością estrogenu (jeśli Tobie bardzo odpowiada Vibin Mini, to można przejść na Vibin - bardziej estrogenowy brat Vibinu Mini).
__________________
quench jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2016-04-23, 14:48   #20
Kiara112
Przyczajenie
 
Avatar Kiara112
 
Zarejestrowany: 2016-04
Wiadomości: 7
Dot.: Depresja czy tabletki antykoncepcyjne?

Cytat:
Napisane przez quench Pokaż wiadomość
W pierwszej kolejności pogadałabym z lekarzem i ostrożnie zwiększyła dawkę Euthyroxu. Wiem, że dziewczyny z niedoczynnością i stosujące antykoncepcję hormonalną mają dawkę odpowiednio zwiększoną.
Pomóc też może zmiana tabletek na te z większą ilością estrogenu (jeśli Tobie bardzo odpowiada Vibin Mini, to można przejść na Vibin - bardziej estrogenowy brat Vibinu Mini).
O, dzięki! Euthyrox mam zwiększony o pół tabletki od środy, o Vibinie pomyślę.
Kiara112 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-26, 16:22   #21
charsi
Zadomowienie
 
Avatar charsi
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 1 508
Dot.: Depresja czy tabletki antykoncepcyjne?

Cytat:
Napisane przez Kiara112 Pokaż wiadomość
O, dzięki! Euthyrox mam zwiększony o pół tabletki od środy, o Vibinie pomyślę.
właśnie zaczęłam przygodę z Vibinem Mini i pod koniec pierwszego blistra czuję się jakby wszystko mnie przytłaczało, nie mam na nic siły, chce mi się płakać... Chyba będę musiała zmienić na inne, przed braniem tabletek nie miałam takich sytuacji
__________________
Cytat:
Wydawało nam się, że mamy wielkie problemy. Skąd mieliśmy wiedzieć, że jesteśmy szczęśliwi?
charsi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-26, 16:31   #22
adult90
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2016-04
Wiadomości: 1 700
Dot.: Depresja czy tabletki antykoncepcyjne?

Cytat:
Napisane przez charsi Pokaż wiadomość
właśnie zaczęłam przygodę z Vibinem Mini i pod koniec pierwszego blistra czuję się jakby wszystko mnie przytłaczało, nie mam na nic siły, chce mi się płakać... Chyba będę musiała zmienić na inne, przed braniem tabletek nie miałam takich sytuacji
Tak to jest z tymi hormonami... odstaw je a wszystko wróci do normy.
Aby szybciej dojść do siebie zacznij brać kompleks witamin z grupy B i D.

Powodzenia i szybkiego powrotu do świetnego nastroju
adult90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-26, 18:47   #23
Kiara112
Przyczajenie
 
Avatar Kiara112
 
Zarejestrowany: 2016-04
Wiadomości: 7
Dot.: Depresja czy tabletki antykoncepcyjne?

Problem w tym, że jak odstawię to znowu będę się tak panicznie bała ciąży. Nie ufam innym metodom, nawet biorąc tabletki czasem zdarza mi się schizować, ale wtedy wiem że to wymysł mojej głowy, bo skoro biorę wszystko jak trzeba to nie ma szans na wpadkę. Naprawdę bardzo nie chcę odstawiać antykoncepcji.
Kiara112 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-26, 21:24   #24
LittleRosa
Raczkowanie
 
Avatar LittleRosa
 
Zarejestrowany: 2015-11
Lokalizacja: Warszawa, Bydgoszcz
Wiadomości: 70
Dot.: Depresja czy tabletki antykoncepcyjne?

Ja biorę Vibin Mini i czuję się po nim bardzo dobrze. W zasadzie bez zmian jeśli chodzi o samopoczucie. To moje pierwsze tabsy. Mój lekarz przed dobraniem mi hormonów zrobił wszystkie badania - w tym hormonalne Takich lekarzy szukajcie
LittleRosa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-27, 09:24   #25
Kiara112
Przyczajenie
 
Avatar Kiara112
 
Zarejestrowany: 2016-04
Wiadomości: 7
Dot.: Depresja czy tabletki antykoncepcyjne?

Cytat:
Napisane przez LittleRosa Pokaż wiadomość
Ja biorę Vibin Mini i czuję się po nim bardzo dobrze. W zasadzie bez zmian jeśli chodzi o samopoczucie. To moje pierwsze tabsy. Mój lekarz przed dobraniem mi hormonów zrobił wszystkie badania - w tym hormonalne Takich lekarzy szukajcie
Też miałam robione wszystkie te badania...
Kiara112 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-04-27 10:24:41


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 07:36.