Zastrzyki - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-04-20, 11:57   #1
**MaŁa**
Raczkowanie
 
Avatar **MaŁa**
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 48
GG do **MaŁa**
Exclamation

Zastrzyki


Czy są już może zastrzyki antykoncepcyjne dla kobiet??Jeżeli tak to na czym to polega i jaki koszt jest tego?A druga sparwa nie mogę brać tabletek anty....więc czy jest coś równie skutecznego <prócz prezerwatywy> co by odpowiednio zabezpieczyło przed zajściem w ciążę??
**MaŁa** jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-20, 12:05   #2
aferka
Wtajemniczenie
 
Avatar aferka
 
Zarejestrowany: 2003-05
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 2 207
Dot.: Zastrzyki

Są już od kilku lat. Nazywaja się Depo-Provera - stosuje sie raz na trzy miesiące. A działanie polega na nie dopuszczeniu do owulacji.
Problem w tym, że jeśli nie możesz brać tabletek, to nie wiem czy możesz zastrzyk - to też jest hormon - musiałabyś skonsultować się z lekarzem.
Ja kiedys brałam zastrzyki i chwaliłam sobie - brałam je ponad rok i przez ten rok nie miałam miesiączek (to ponoć częsty efekt zastrzyku), czułam się świetnie, ale pogorszył mi sie stan skóry (zwłaszcza na plecach mocno mi się przetłuszczała i wyskakiwały mi pryszcze - a raczej nie mam bardzo tłustej skóry). Część lekarzy nie poleca też zastrzyku ze względu na to, że przy braku miesiączki nie ma praktycznie żadnej kontroli cyklu.
aferka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-20, 12:05   #3
tootsie
Zakorzenienie
 
Avatar tootsie
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 4 604
Dot.: Zastrzyki

jest cos atiego jak zastrzyki ale jest duzo opini negatywnych na ich temat ze względu na skutki uboczne jeżeli nie możesz brac tabletek to może plastry antykoncepcyjne Evra?
__________________


tootsie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-20, 12:09   #4
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: Zastrzyki

skoro odpadaja pigulki to i zastrzyk i plastry to tez hormon zostaje ci spirala ,gumki i dobre pznanie wlasnego ciala .
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-08-26, 16:23   #5
Suzi_Sun
Rozeznanie
 
Avatar Suzi_Sun
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: slask
Wiadomości: 522
Dot.: Zastrzyki

Wlasne przeszukalam formu za tym tematem.Rozmawialam ze znajoma z Niemiec i ona wlasnie stosuje zastrzyki antykoncepcyjne i sobie je chwali.Ja sobie tak myslalam ze to bardzo wygodne,bo ani watroby sie tak nie psuje jak tabletkami,ani nie trzeba pamietac i sie czlowiek nie stresuje jak pominie tabletke czy opozni wziecie.Cenowo w Niemczech ona placila cos kolo 30 euro,czyli u nas bedzie taniej ,podobno jakas gazeta pisala o 35 zl za zastrzyk.Czyli duuzo taniej bo tabletki w granicach 30 zl kosztuja. A tak to 3 miesiace z glowy.Zastanawia mnie czy w Polsce juz jest to na tyle popularne ze wiadomo o skutkach i ew przeciwskazaniach. To musi byc ogromna dawka hormonow,taka fala uderzeniowa bo musi przez 3 miechy dzialac.Jednym slowem czarna dziura w tym temacie.
Suzi_Sun jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-08-27, 09:56   #6
Justy
Zakorzenienie
 
Avatar Justy
 
Zarejestrowany: 2002-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 763
Dot.: Zastrzyki

przeciwwskazania są podobne, jak przy pigułkach. jeśli chodzi o "bombę hormonalną" to nie do końca- zastrzyk ma przedłużone działanie, tzn, że z miejsca wstrzyknięcia hormon stopniowo, powoli uwalnia się do krwi w mniejwięcej stałych dawkach i dziennie nie jest to specjalnie duża dawka hormonu.

dla mnie największą wadą depo-provery jest to, że jeśli wystąpią działnia niepożądane (gł. trądzik, depresja, tycie), to musisz sie z nimi męczyć 3 miesiące, a pigułki odstawiasz z dnia na dznień i już.
jakimś sposobem oceny jak zareaguje organizm na antykoncepcję hormonalną bez estrogenów jest zażywanie pigułki Cerazette. jeśłi bedzie dobra reakcja, to byc może i na Depo-proverę też.

tu masz opis Depo-provery:

Skład
1 ml zawiesiny zawiera 150 mg octanu medroksyprogesteronu.

Działanie
Preparat antykoncepcyjny. Jest progestagenem nie wykazującym aktywności estrogennej. Stosowany w odpowiednich dawkach hamuje wydzielanie gonadotropin przysadkowych, co zapobiega dojrzewaniu pęcherzyków Graffa i powoduje brak jajeczkowania u kobiet w wieku rozrodczym. Stosowany w odpowiednich dawkach hamuje czynność komórek Leydiga u mężczyzn, tj. hamuje endogenne wytwarzanie testosteronu. Octan medroksyprogesteronu (MPA) podwyższa temperaturę ciała. Po podaniu domięśniowym MPA uwalnia się powoli, co zapewnia niewielkie lecz długo utrzymujące się stężenie leku we krwi. Po podaniu jednorazowej dawki leku maksymalne stężenie występuje po 4-20 dniach. Wiąże się z białkami osocza w 90-95%. Przenika przez barierę krew-mózg i jest wydzielany z mlekiem kobiecym. T0,5 wynosi około 6 tyg. Jest wydalany głownie z kałem; około 44% leku jest wydalane z moczem w postaci nie zmienionej.

Wskazania
Antykoncepcja (zahamowanie owulacji).

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na octan medroksyprogesteronu lub pozostałe składniki preparatu. Ciąża lub jej podejrzenie. Niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych. Obecność lub podejrzenie występowania hormonozależnego nowotworu złośliwego piersi lub układu rozrodczego. Czynne zakrzepowe zapalenie żył. Aktualnie występujące lub podawane w wywiadzie zaburzenia zakrzepowo-zatorowe lub choroba naczyń mózgowych.

Środki ostrożności
Ostrożnie stosować u pacjentek z depresją endogenną, zaburzeniami czynności wątroby, cukrzycą (u tych pacjentek należy częściej kontrolować stężenie glukozy we krwi). Preparat należy odstawić w przypadku wystąpienia nasilonych bólów głowy, migrenowych bólów głowy lub zaburzeń widzenia i przeprowadzić badanie okulistyczne. W przypadku stwierdzenia zmian zakrzepowych w naczyniach siatkówki należy na stałe odstawić preparat.

Ciąża i okres karmienia piersią
Bezpieczeństwo stosowania w ciąży: kat. X. Lek jest przeciwwskazany w ciąży. Nie należy podawać preparatu matkom karmiącym piersią, gdy od porodu upłynęło mniej niż 6 tyg.

Działanie niepożądane
Mogą wystąpić: nieregularne miesiączki (nadmierne krwawienia lub brak krwawień miesięcznych), zmniejszenie libido lub anorgazmia, upławy, zapalenie pochwy, uczucie uderzeń gorąca, bóle w okolicy miednicy; ból i zawroty głowy, nadmierna nerwowość, depresja, bezsenność, osłabienie węchu; bóle brzucha lub uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, nudności, wzdęcia; zmiany skórne (trądzik, brak wzrostu włosów, łysienie, wysypka); uczucie zmęczenia, kurcze mięśni podudzi, bóle pleców, bóle stawów; uczucie napięcia, tkliwość i bóle gruczołów piersiowych; zmiana masy ciała, skłonność do tycia. Rzadko (u mniej niż 1% pacjentek) występują: mlekotok, przebarwienia skóry, ostudy, drgawki, zaburzenia apetytu, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, żółtaczka, zakażenia dróg moczowo-płciowych, torbiele pochwy, bolesne odczuwanie stosunków płciowych, parestezje, bóle w klatce piersiowej, zator płuc, reakcje alergiczne, anemia, omdlenia, duszność, wzmożone pragnienie, chrapliwy głos, ból w miejscu wstrzyknięcia, zaburzenia morfologii krwi, krwawienie z odbytu, zmiany wielkości gruczołów piersiowych, guzki w gruczołach piersiowych lub krwawienie z brodawek gruczołów piersiowych, obrzęk dołu pachowego, zanik laktacji, subiektywne objawy ciąży, brak powrotu płodności, niedowłady, porażenie nerwu twarzowego, sklerodermia, osteoporoza, zmniejszenie rozmiarów macicy, żylaki, bolesne miesiączki, zakrzepowe zapalenie żył, zakrzepica żył głębokich.

Interakcje
Aminoglutetimid podawany jednocześnie z preparatem może znacznie zmniejszyć stężenie medroksyprogesteronu we krwi i zmniejszyć skuteczność działania antykoncepcyjnego.

Dawkowanie
Preparat podaje się głęboko domięśniowo w mięsień pośladkowy wielki lub naramienny. Zalecana dawka wynosi 150 mg. W czasie podania pierwszej dawki, należy podać ją wyłącznie: w ciągu pierwszych 5 dni prawidłowego cyklu miesięcznego; w ciągu 5 dni od porodu, jeśli pacjentka nie karmi piersią lub w 6. tygodniu od porodu, jeśli pacjentka karmi piersią.

Uwagi
Badania kontrolne ze szczególnym uwzględnieniem gruczołów piersiowych i narządu rodnego należy wykonywać co 12 tyg.
Justy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-08-29, 10:09   #7
Suzi_Sun
Rozeznanie
 
Avatar Suzi_Sun
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: slask
Wiadomości: 522
Dot.: Zastrzyki

Justy dzieki za informacje juz sie obeznalam w tym temacie,po prostu wyszukiewarka n apoczatku znalazla mi niewiele watkow na ten teamt ale przy dokladniejszym przeszukaniu forum troche wiecej sie tego znalazlo. Takze juz wiem dosyc sporo na temat zastrzykow.Is zczerze nie wiem czy bym sie bez obawy zdecydowala.Od pazdziernika bede w innym miescie i z facetem tylko weekendy zostaja wiec chyba nie warto sie tak zabezpieczac.
Suzi_Sun jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-08-29, 10:37   #8
poissonivy
Zakorzenienie
 
Avatar poissonivy
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: podlaskie
Wiadomości: 6 658
Dot.: Zastrzyki

Cytat:
Napisane przez paula78
skoro odpadaja pigulki to i zastrzyk i plastry to tez hormon zostaje ci spirala ,gumki i dobre pznanie wlasnego ciala .
Nie do końca się zgodzę z tą wypowiedzią . Kwestia jest taka, dlaczego nie może brać pigułek? Jeżeli powodem są zaburzenia czynności wątroby, to zastrzyki i plastry jak najbardziej, no bo właśnie omijają przewód pokarmowy. Jeżli inne powody niezwiązane z układem pokarmowym, ale układ krwionośny, to owszem wszystkie formy antykoncepcji hormonalnej odpadają.
poissonivy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-08-29, 14:41   #9
jaga_2001
Zakorzenienie
 
Avatar jaga_2001
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: ★ zakrzywiona czasoprzestrzeń ★
Wiadomości: 8 574
Dot.: Zastrzyki

Cytat:
Napisane przez poissonivy
Nie do końca się zgodzę z tą wypowiedzią . Kwestia jest taka, dlaczego nie może brać pigułek? Jeżeli powodem są zaburzenia czynności wątroby, to zastrzyki i plastry jak najbardziej, no bo właśnie omijają przewód pokarmowy. Jeżli inne powody niezwiązane z układem pokarmowym, ale układ krwionośny, to owszem wszystkie formy antykoncepcji hormonalnej odpadają.
z jednej strony masz racje (sama o tym niedawno slyszalam w TV). Lecz z drugiej strony, jesli sie tak logicznie pomysli to to sie kupy nie trzyma. Kazda forma, czy to tabsy, czy zastrzyki, czy plastry, to w kazdym z tych przypadkow hormon trafia do krwi (najwieksze stezenie jest po zastrzykach i po plastrach, poniewaz nie sa wydalane przez przewod pokarmowy jak to jest z tabsami). Skoro dostaje sie do kri, wiec hormony zostana "rozsiane" wraz z jej obiegien po wrzystkich narzadach, w tym i do watroby. Watroba odpowiada za detoksykacje, wychwytuje wszelkie substancie chemiczne i je neutralizuje, dotyczy to rowniez hormonow. Jelsi wiec ktos ma niewydolnosc watroby, wiec kazdy lek a wiec i hormony negatywnie wplywaja na jej prawidlowe dzialanie.

Najelepiej by bylo, zeby w kwestii antykoncepcji hormonalnej wypowiadali sie ginekolodzy endokrynolodzy a nie sami ginekolodzy
__________________
Każdy z Nas jest "białym krukiem"! Współżyjesz = jesteś gotowy na potomstwo! A.A.B.-P.

AV by jaga_2001
jaga_2001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-15, 23:51   #10
kwiatek28
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 21
Dot.: Zastrzyki

Cytat:
Napisane przez paula78 Pokaż wiadomość
skoro odpadaja pigulki to i zastrzyk i plastry to tez hormon zostaje ci spirala ,gumki i dobre pznanie wlasnego ciala .
Mój lekarz przy ostaniej wizycie proponował mi nową metodę anty.. pierscien dopochwowy nie potrafił mi dobrze wyjasnic co to jest bo to nowosc na rynku wiem ze zakłada sie w pochwie samodzielnie ciekawa jestem czy ktos cos wie na ten temat, moze tobie by pomogło..pozdrawiam
kwiatek28 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-16, 08:47   #11
Justy
Zakorzenienie
 
Avatar Justy
 
Zarejestrowany: 2002-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 763
Dot.: Zastrzyki

szukaj w google pod: Nuvaring.

pierścień nasączony hormonami umieszcza się w pochwie na 3 tygodnie. ok. 54zł.
Justy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-03-16, 12:43   #12
NowaIza
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 410
Dot.: Zastrzyki

na poczatek troche wysilku -mierzenie temperatury, notatki a potem poznajesz swoj cykl plodnych i nieplodnych dni. Przynamniej nie ma skutkow ubocznych jak przy braniu tablet i zachwianej rownowagi organizmu
NowaIza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-16, 13:45   #13
Ankalime
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: z jaskini
Wiadomości: 1 807
Dot.: Zastrzyki

Cytat:
Napisane przez NowaIza Pokaż wiadomość
na poczatek troche wysilku -mierzenie temperatury, notatki a potem poznajesz swoj cykl plodnych i nieplodnych dni. Przynamniej nie ma skutkow ubocznych jak przy braniu tablet i zachwianej rownowagi organizmu
wiele osob najnormalniej na swiecie nie stac na taki 'wysilek'. jakas podroz, stres, silne przezycie i caly cykl szlag trafia -przynajmniej w moim wypadku. przy moich cyklach ( gdzie zawyczaj wyglada to tak: "ciekawe kiedy dostane okres?') bawienie sie w kronikarza zaowocuje z pewnoscia potomkiem, na ktorego nie jestem materialnie gotowa. mysle ze duzo dziewczyn z forum ma podobna sytuacje.
jak dla mnie, jesli ta metoda skutkuje to jestes mega farciara
Ankalime jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-16, 17:27   #14
NowaIza
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 410
Dot.: Zastrzyki

Tak skutkuje (narazie Zreszta nie jestem nimfomanka i zalezy mi glownie na uczuciu, reszta to tylko mily dodatek tez nie jestem gotowa ale jesli zajde w ciaze, to bede bbb szczesliwa i nie pozbede sie dziecka. I mysle ze moga w przyszlosci czekac mnie jakies niespodziewane choroby, tak ze zdaze jeszcze obciazyc watrobe i organizm lekami. Ale na razie nie ma koniecznosci
NowaIza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-13, 22:49   #15
naily
Raczkowanie
 
Avatar naily
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: Poznań/Wroclaw/...
Wiadomości: 301
Dot.: Zastrzyki

Cytat:
Napisane przez kwiatek28 Pokaż wiadomość
Mój lekarz przy ostaniej wizycie proponował mi nową metodę anty.. pierscien dopochwowy nie potrafił mi dobrze wyjasnic co to jest bo to nowosc na rynku wiem ze zakłada sie w pochwie samodzielnie ciekawa jestem czy ktos cos wie na ten temat, moze tobie by pomogło..pozdrawiam
Nie jest taka nowa bo w Polsce znamy i uzywamy go juz chyba z 1,5 roku Zasada dzialania taka sama jak przy tabletkach, ale raz hormony tylko raz przechodza przez watrobe i jest ich mniej. Zalezy czy problem jest w samych hormonoach, czy hormonach branych doustnie, bo jak to drugie, to polecam, krazek...
naily jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-13, 23:06   #16
Marwari
Zakorzenienie
 
Avatar Marwari
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 19 079
GG do Marwari
Dot.: Zastrzyki

Cytat:
Napisane przez naily Pokaż wiadomość
Nie jest taka nowa bo w Polsce znamy i uzywamy go juz chyba z 1,5 roku Zasada dzialania taka sama jak przy tabletkach, ale raz hormony tylko raz przechodza przez watrobe i jest ich mniej. Zalezy czy problem jest w samych hormonoach, czy hormonach branych doustnie, bo jak to drugie, to polecam, krazek...
odkopałaś wątek sprzed roku
__________________
"Przeznaczenie rozdaje karty. A my tylko gramy." Artur Schopenhauer


[SIGPIC][/SIGPIC]
Marwari jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:59.