Prowadzenie działalności w Polsce i za granicą - porównanie - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2020-01-27, 10:36   #1
742bd6bdde1307502cba7e126292911bf766cf73_61f3325774e32
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2019-01
Wiadomości: 5 757

Prowadzenie działalności w Polsce i za granicą - porównanie


Temat przejawia się już od jakiegoś czasu na plotkowym. Wielu uważa, że od jakiegoś czasu w Polsce coraz ciężej jest prowadzić własną działalność gospodarczą. Wielu ma wrażenie, że rzucane są im kłody pod nogi, na zasadzie "on i tak ma dużo, trzeba mu zabrać", a w rzeczywistości własna działalność gospodarcza jest ciężkim kawałkiem chleba i żeby wyjść na "zero" to trzeba się napracować dużo więcej niż na etacie.
Wydaje się, że przedsiębiorcy, którzy przyczyniają się przecież do zmniejszenia bezrobocia, powinni być raczej zachęcani do utrzymania się na rynku, a jednak wiele osób wydaje się być wykończonych polityką naszego kraju, wysokimi podatkami, ciągle rosnącą pensją minimalną itd.

Zachęcam do dyskusji o tym, jak jest w Polsce, jak jest za granicą (jeśli ktoś ma doświadczenie w prowadzeniu firmy za granicą), fajnie byłoby porównać możliwości, jakie ma się na różnych rynkach pracy jako osoba prowadząca własną działalność gospodarczą.

Jako wstęp do dyskusji zamieszczam filmik Atora, wywiad z dziewczyną, która prowadziła biznes w Słowenii:

https://www.youtube.com/watch?v=9RvoNBQsMH4
742bd6bdde1307502cba7e126292911bf766cf73_61f3325774e32 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-27, 11:21   #2
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Prowadzenie działalności w Polsce i za granicą - porównanie

Nie wiem jak za granicą wiec porównania nie bedzie.
Ale w Polsce, najbardziej mnie wykańcza:


- uznaniowość/interpretacja prawa.
Nie ma że coś jest tak a nie inaczej, prawo podlega interpretacji. Wiec jakkolwiek nie zrobisz, jak im się odmieni bo ktoś wpadnie na pomysł jak zinterpretować żeby nałożyć karę, mimo ze na poprzednich 5 kontrolach tak robione było uznane za robione dobrze, zasadza Ci karę.


- brak informacji.
NIE MA takiego miejsca, gdzie można pójść i zapytać czy robi się dobrze.
Nikt z urzędników US nie weźmie na siebie odpowiedzialności i nie powie czy tak jest dobrze czy źle.
Ponieważ: j.w. prawo traktują uznaniowo. Wiec nie maja działu który by był władny powiedzieć przedsiębiorcy, JAK konkretnie robić żeby było obiektywnie dobrze.
A przedsiębiorca ma wiedzieć, bo jak nie to kara.


- jak Ci nie idzie to Cię dobiją.
Wszystkich ostrzegam, każda firma która wykaże za dany rok stratę, choćby i rzędu 3 zł, trafia na liste z której typuje się firmy do kontroli.
A jak kontrola przychodzi, to ma się zakończyć pozytywnie, czyli nałożeniem kary.
Wiec mało człowieku ze ci nie idzie i jesteś w czarnej d., to jeszcze Cie dobiją karą.
I jeszcze musisz wypisywać na ich wezwanie tłumaczenia, czemu Ci nie idzie. To IMO już jest uwłaczające po prostu.


No i to ostatnie. Wielka tajemica Poliszynela.
Odgórny przykaz że określony % kontroli (ostatnio słyszałam ze 70%) ma się kończyć wynikiem pozytywnym, czyli nałożeniem i ściągnięciem z przedsiębiorstwa kary finansowej.
To jest po prostu złodziejstwo w świetle prawa. Tak państwo zagarnia legalnie pieniądze, którymi sobie obraca, bez ponoszenia kosztów pożyczki.






Jeszcze ostatnio słuchałam audycji, gdzie wypowiadał się jakiś spec od przedsiębiorczości i jej statystyk.
Obecnie w Polsce, na każde 10 założonych nowych firm, pierwszy rok przezywa aż 1.
Dramatyczna statystyka. Bo podejrzewam ze kolejne 3 lata to dalszy odsiew młodego narybku.
Osobiście liczyłam że pierwszy rok przezywa minimum 40 % nowo założonych działalności. Przecież był okres bardzo dobrej koniunktury, wzrostu gospodarczego, licznych dotacji i ułatwień dla małych przedsiębiorców i zakładania nowych firm.
A tu tak słabiutko.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-27, 13:41   #3
Taranka
Zakorzenienie
 
Avatar Taranka
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 768
Dot.: Prowadzenie działalności w Polsce i za granicą - porównanie

Cytat:
Napisane przez cava Pokaż wiadomość

- brak informacji.
NIE MA takiego miejsca, gdzie można pójść i zapytać czy robi się dobrze.
Nikt z urzędników US nie weźmie na siebie odpowiedzialności i nie powie czy tak jest dobrze czy źle.
Ponieważ: j.w. prawo traktują uznaniowo. Wiec nie maja działu który by był władny powiedzieć przedsiębiorcy, JAK konkretnie robić żeby było obiektywnie dobrze.
A przedsiębiorca ma wiedzieć, bo jak nie to kara.
To mnie doprowadza do szału, próbowałam się kiedyś czegoś dowiedzieć na specjalnej infolinii podatkowej i tam nawet nie umieli mi dać jednej spójnej odpowiedzi. Do kogo się dodzwoniłam, to każdy miał swoją wersję.
A jak przychodzi co do czego, to pani z urzędu nie ma odpowiedzialności ŻADNEJ.
__________________
So much internet so little time.
Taranka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-27, 15:44   #4
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Prowadzenie działalności w Polsce i za granicą - porównanie

A jeszcze z nowinek

Od nowego roku, jestem odpowiedzialna za to, czy konto podane mi na fakturze kosztowej jest kontem zgłoszonym przez usługodawcę.
czyli odwalam robotę za państwo, które ściąga ze mnie podatki na owa robotę.
I to pod groźbą kary.
Czyli jeśli ja uczciwie zapłacę komuś na niezgłoszone do US przez niego konto, bo mi takie podał, to... moja wina i mnie ukarają
Bo on oszust to może będzie trudniej go złapać.

Oraz traktowanie jak złodzieja z założenia.
Wszyscy przedsiębiorcy musza się zarejestrować, podać do odpowiedniej placówki urzędu swoje dane prywatne, żeby państwo wiedziało gdzie chapnąć.

Zawłaszczanie i obracanie pieniędzmi jeszcze nie przekazanymi z racji należnego państwu VATu- cały system Split Payment to nic innego jak obracanie nieswoimi pieniędzmi pożyczonymi pod przymusem od przedsiębiorców, bez ponoszenia przez państwo kosztów owej pożyczki.
A przedsiębiorca ma zablokowany w dużej części kapitał obrotowy. Ale on nie h idzie do banku i płaci krocie za pożyczki, jak mu zabraknie na działalność bo państwo sobie blokuje i obraca jego pieniądze.

Wypełniane jakichś z dupy oświadczeń w bankach, ze się nie ma kont zagranicznych, a zwłaszcza poza UE

Ale żadnej Karyny niepracującej wyciagajacej tylko łapę po datki z podatków to już nie sprawdzają jak zawscueklego psa. i nie pytają za co żyje choć niby nie ma, i nie musi Karyna pisać wytłumaczeń dlaczego nie pracuje choć by mogła i dlaczego nie generuje zysków .
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams

Edytowane przez cava
Czas edycji: 2020-01-27 o 15:48
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-27, 15:47   #5
7ccce98bd1fb37e774261cb8463420b8c7814618_5eb735f295b28
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2015-12
Wiadomości: 970
Dot.: Prowadzenie działalności w Polsce i za granicą - porównanie

Dlatego nigdy wlasnej dzialalnosci, zawsze chce miec etat z ewentualna odprawa, urlopem, dodatkiem swiatecznym itp. Najlepiej w duzym korpo, gdzie wszystko jest uporzadkowane. Wwole byc korposzczurkiem niz bac sie ze zaraz dostane kare na kilka milionow, bo cos przeoczylam w dokumentacji.

Wystarczajaco sie w rodzinie i po znajomych napatrzylam jak panstwo wykorzystuje przedsiebiorcow, a przede wszystkim JDG. Po co wspierac male firmy, lepiej kupic z Chin i po klopocie
7ccce98bd1fb37e774261cb8463420b8c7814618_5eb735f295b28 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-27, 20:21   #6
skazana_na_bluesa
.
 
Avatar skazana_na_bluesa
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: koniec świata
Wiadomości: 28 112
Dot.: Prowadzenie działalności w Polsce i za granicą - porównanie

Na fb jest grupa mamy na działalności gospodarczej kontra zus. Kolejny smaczek, jak dowalic uczciwie pracującym.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
-27,9 kg

skazana_na_bluesa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-28, 07:30   #7
Osleidis
Rozeznanie
 
Avatar Osleidis
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: zza kurtyny
Wiadomości: 867
Dot.: Prowadzenie działalności w Polsce i za granicą - porównanie

Są fajne raporty w sieci na ten temat. Przykładowo The World Bank przygotowuje co roku raport "Doing Business" w 190 krajach świata. Polska plasuje się na 40. miejscu (dane na 2019 rok). Raport bierze pod uwagę czynniki takie jak m. in. łatwość rozpoczynania działalności, wysokość podatków, dostęp do kredytów. Najgorzej Polska wypada w kategorii mierzącej łatwość rozpoczynania działalności - 128 miejsce. Brane są tu pod uwagę: czas potrzebny na załatwienie formalności, liczba formalności i procedur, ich koszt. Nie za dobrze oceniani jesteśmy w kategorii "płacenie podatków" (90. miejsce), czyli ich wysokość, czas przygotowywania niezbędnych dokumentów, ilość w ciągu roku itd.

Za to w raportach Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu badani są inwestorzy zagraniczni działający w Polsce - co roku wskazują te same słabe punkty - zmienność i niejasność przepisów, niska efektywność sądownictwa gospodarczego i podatkowa biurokracja.
Osleidis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2020-01-28, 07:49   #8
skazana_na_bluesa
.
 
Avatar skazana_na_bluesa
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: koniec świata
Wiadomości: 28 112
Dot.: Prowadzenie działalności w Polsce i za granicą - porównanie

A jakie działalności są brane pod uwagę.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
-27,9 kg

skazana_na_bluesa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-28, 08:14   #9
ojejuniu1974
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2019-06
Wiadomości: 715
Dot.: Prowadzenie działalności w Polsce i za granicą - porównanie

Cytat:
Napisane przez cava Pokaż wiadomość
A jeszcze z nowinek

Od nowego roku, jestem odpowiedzialna za to, czy konto podane mi na fakturze kosztowej jest kontem zgłoszonym przez usługodawcę.
czyli odwalam robotę za państwo, które ściąga ze mnie podatki na owa robotę.
I to pod groźbą kary.
Czyli jeśli ja uczciwie zapłacę komuś na niezgłoszone do US przez niego konto, bo mi takie podał, to... moja wina i mnie ukarają
Bo on oszust to może będzie trudniej go złapać.

Oraz traktowanie jak złodzieja z założenia.
Wszyscy przedsiębiorcy musza się zarejestrować, podać do odpowiedniej placówki urzędu swoje dane prywatne, żeby państwo wiedziało gdzie chapnąć.

Zawłaszczanie i obracanie pieniędzmi jeszcze nie przekazanymi z racji należnego państwu VATu- cały system Split Payment to nic innego jak obracanie nieswoimi pieniędzmi pożyczonymi pod przymusem od przedsiębiorców, bez ponoszenia przez państwo kosztów owej pożyczki.
A przedsiębiorca ma zablokowany w dużej części kapitał obrotowy. Ale on nie h idzie do banku i płaci krocie za pożyczki, jak mu zabraknie na działalność bo państwo sobie blokuje i obraca jego pieniądze.

Wypełniane jakichś z dupy oświadczeń w bankach, ze się nie ma kont zagranicznych, a zwłaszcza poza UE

Ale żadnej Karyny niepracującej wyciagajacej tylko łapę po datki z podatków to już nie sprawdzają jak zawscueklego psa. i nie pytają za co żyje choć niby nie ma, i nie musi Karyna pisać wytłumaczeń dlaczego nie pracuje choć by mogła i dlaczego nie generuje zysków .
A co je

---------- Dopisano o 09:14 ---------- Poprzedni post napisano o 09:13 ----------

Cytat:
Napisane przez cava Pokaż wiadomość
A jeszcze z nowinek

Od nowego roku, jestem odpowiedzialna za to, czy konto podane mi na fakturze kosztowej jest kontem zgłoszonym przez usługodawcę.
czyli odwalam robotę za państwo, które ściąga ze mnie podatki na owa robotę.
I to pod groźbą kary.
Czyli jeśli ja uczciwie zapłacę komuś na niezgłoszone do US przez niego konto, bo mi takie podał, to... moja wina i mnie ukarają
Bo on oszust to może będzie trudniej go złapać.

Oraz traktowanie jak złodzieja z założenia.
Wszyscy przedsiębiorcy musza się zarejestrować, podać do odpowiedniej placówki urzędu swoje dane prywatne, żeby państwo wiedziało gdzie chapnąć.

Zawłaszczanie i obracanie pieniędzmi jeszcze nie przekazanymi z racji należnego państwu VATu- cały system Split Payment to nic innego jak obracanie nieswoimi pieniędzmi pożyczonymi pod przymusem od przedsiębiorców, bez ponoszenia przez państwo kosztów owej pożyczki.
A przedsiębiorca ma zablokowany w dużej części kapitał obrotowy. Ale on nie h idzie do banku i płaci krocie za pożyczki, jak mu zabraknie na działalność bo państwo sobie blokuje i obraca jego pieniądze.

Wypełniane jakichś z dupy oświadczeń w bankach, ze się nie ma kont zagranicznych, a zwłaszcza poza UE

Ale żadnej Karyny niepracującej wyciagajacej tylko łapę po datki z podatków to już nie sprawdzają jak zawscueklego psa. i nie pytają za co żyje choć niby nie ma, i nie musi Karyna pisać wytłumaczeń dlaczego nie pracuje choć by mogła i dlaczego nie generuje zysków .
Jakie są konsekwencje podania informacji, że ma się konto poza UE?
ojejuniu1974 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-28, 08:30   #10
1110060bd2fa2752dc539504bcb5246e1c314d18_5eaf4d11e849a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2019-11
Wiadomości: 321
Dot.: Prowadzenie działalności w Polsce i za granicą - porównanie

Ja nie powadzę w Polsce działalności, więc o kilku rzeczach chętnie więcej się dowiem.

Cytat:
Napisane przez cava Pokaż wiadomość
Jeszcze ostatnio słuchałam audycji, gdzie wypowiadał się jakiś spec od przedsiębiorczości i jej statystyk.
Obecnie w Polsce, na każde 10 założonych nowych firm, pierwszy rok przezywa aż 1.
Dramatyczna statystyka. Bo podejrzewam ze kolejne 3 lata to dalszy odsiew młodego narybku.
Osobiście liczyłam że pierwszy rok przezywa minimum 40 % nowo założonych działalności. Przecież był okres bardzo dobrej koniunktury, wzrostu gospodarczego, licznych dotacji i ułatwień dla małych przedsiębiorców i zakładania nowych firm.
A tu tak słabiutko.
Ta statystyka nie jest akurat dla mnie szokująca. Przypuszczałabym, że za granicą też tak jest. Od dawna mówi się, że 3 pierwsze lata są najtrudniejsze dla biznesu.

Pytanie czy zakładanie działalności w celu podjęcia pracy B2B też są w to wliczane? Bo je z tego co wiem niesamowicie łatwo założyć i zamknąć.




---------- Dopisano o 09:30 ---------- Poprzedni post napisano o 09:28 ----------

Tego akurat nie rozumiem. Możesz wyjaśnić?

Cytat:
Napisane przez cava Pokaż wiadomość

Oraz traktowanie jak złodzieja z założenia.
Wszyscy przedsiębiorcy musza się zarejestrować, podać do odpowiedniej placówki urzędu swoje dane prywatne, żeby państwo wiedziało gdzie chapnąć.

Edytowane przez 1110060bd2fa2752dc539504bcb5246e1c314d18_5eaf4d11e849a
Czas edycji: 2020-01-28 o 08:31
1110060bd2fa2752dc539504bcb5246e1c314d18_5eaf4d11e849a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-28, 10:12   #11
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Prowadzenie działalności w Polsce i za granicą - porównanie

[1=1110060bd2fa2752dc53950 4bcb5246e1c314d18_5eaf4d1 1e849a;87540735]
Tego akurat nie rozumiem. Możesz wyjaśnić?[/QUOTE]


Artykuł :
https://ksiegowosc.infor.pl/obrot-go...ka-2019-r.html


Zarejestrowana powinna być:

"każda osoba fizyczna będąca właścicielem podmiotu prawnego lub sprawująca nad nim kontrolę.(...)
Podmiotami zobowiązanymi do gromadzenia i następnie zgłaszania informacji o beneficjentach rzeczywistych i ich aktualizacji są następujące podmioty:
1) spółki jawne;
2) spółki komandytowe;
3) spółki komandytowo-akcyjne;
4) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością;
5) proste spółki akcyjne;
6) spółki akcyjne."




Ojejuniu - nie wiem jakie są konsekwencje.
Pewnie się jest bardziej "pod lupą".
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2020-01-28, 10:22   #12
1110060bd2fa2752dc539504bcb5246e1c314d18_5eaf4d11e849a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2019-11
Wiadomości: 321
Dot.: Prowadzenie działalności w Polsce i za granicą - porównanie

Cytat:
Napisane przez cava Pokaż wiadomość
Artykuł :
https://ksiegowosc.infor.pl/obrot-go...ka-2019-r.html


Zarejestrowana powinna być:

"każda osoba fizyczna będąca właścicielem podmiotu prawnego lub sprawująca nad nim kontrolę.(...)
Podmiotami zobowiązanymi do gromadzenia i następnie zgłaszania informacji o beneficjentach rzeczywistych i ich aktualizacji są następujące podmioty:
1) spółki jawne;
2) spółki komandytowe;
3) spółki komandytowo-akcyjne;
4) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością;
5) proste spółki akcyjne;
6) spółki akcyjne."
No tak, ale to przecież oczywiste, że nie można założyć/ być w posiadaniu spółki nie rejestrując się. Przypuszczam, że w całym cywilizowanym świecie tak jest.

Pomijając, że nawet ten artykuł potwierdza, że to prawo unijne, nie polskie.

Edytowane przez 1110060bd2fa2752dc539504bcb5246e1c314d18_5eaf4d11e849a
Czas edycji: 2020-01-28 o 10:23
1110060bd2fa2752dc539504bcb5246e1c314d18_5eaf4d11e849a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-28, 10:25   #13
Olkaaaa_s
Zakorzenienie
 
Avatar Olkaaaa_s
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 4 363
Dot.: Prowadzenie działalności w Polsce i za granicą - porównanie

Miałam działalność w specyficznej branży, do której zamierzałam powrócić w lecie (zdobędę dodatkowe uprawnienia, które dadzą mi więcej hajsu). Jednak patrząc na to, co się teraz wyprawia, zastanawiam się, czy w ogóle chce mi się w to bawić. Tym bardziej, że zarobki w mojej branży dość mocno zależą od sezonu i o ile w części roku mogę liczyć na super zarobki, to 2-3 miesiące może być padaka (może, ale nie musi- w styczniu 2019 była padaka, za to w styczniu 2020 było pracy od za...ania). Chyba nie wytrzymałabym tego psychicznie, że muszę sprawdzać wszystkie papiery jeszcze dokładniej, żeby się nie okazało, że karę zapłacę w kiepskim miesiącu i po odliczeniu ZUS+kara+ewentualny podatek zostanie mi tylko tyle na miesiąc, że starczy mi tylko na egzystencję i będę musiała wydawać oszczędności

Teraz mam zamiar przyczaić się w korpo na jakiś czas, będzie to mój pierwszy raz na etacie (tzn nie pierwszy, ale pierwsza praca z 40h tygodniem pracy od poniedziałku do piątku) i nie wiem, czy wygoda nie skusi mnie do pozostania na etacie.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Olkaaaa_s jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-28, 10:32   #14
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Prowadzenie działalności w Polsce i za granicą - porównanie

[1=1110060bd2fa2752dc53950 4bcb5246e1c314d18_5eaf4d1 1e849a;87541120]No tak, ale to przecież oczywiste, że nie można założyć/ być w posiadaniu spółki nie rejestrując się. Przypuszczam, że w całym cywilizowanym świecie tak jest.

Pomijając, że nawet ten artykuł potwierdza, że to prawo unijne, nie polskie.[/QUOTE]




Ale kary mamy już polskie. czyli w wymiarze absurdalnym.
poza tym na razie to chyba nie było obowiązkowe, data graniczna jest marzec 2020.

---------- Dopisano o 11:32 ---------- Poprzedni post napisano o 11:27 ----------

Cytat:
Napisane przez Olkaaaa_s Pokaż wiadomość
Miałam działalność w specyficznej branży, do której zamierzałam powrócić w lecie (zdobędę dodatkowe uprawnienia, które dadzą mi więcej hajsu). Jednak patrząc na to, co się teraz wyprawia, zastanawiam się, czy w ogóle chce mi się w to bawić. Tym bardziej, że zarobki w mojej branży dość mocno zależą od sezonu i o ile w części roku mogę liczyć na super zarobki, to 2-3 miesiące może być padaka (może, ale nie musi- w styczniu 2019 była padaka, za to w styczniu 2020 było pracy od za...ania). Chyba nie wytrzymałabym tego psychicznie, że muszę sprawdzać wszystkie papiery jeszcze dokładniej, żeby się nie okazało, że karę zapłacę w kiepskim miesiącu i po odliczeniu ZUS+kara+ewentualny podatek zostanie mi tylko tyle na miesiąc, że starczy mi tylko na egzystencję i będę musiała wydawać oszczędności

Teraz mam zamiar przyczaić się w korpo na jakiś czas, będzie to mój pierwszy raz na etacie (tzn nie pierwszy, ale pierwsza praca z 40h tygodniem pracy od poniedziałku do piątku) i nie wiem, czy wygoda nie skusi mnie do pozostania na etacie.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz



"Sankcje za niewłaściwe wykonanie przelewu Od 1 września 2019 r. funkcjonuje tzw. wykaz informacji o podatnikach VAT. Znajduje się na nim lista wszystkich podatników VAT wraz z numerami kont. Od tego terminu każdy przedsiębiorca ma obowiązek robić przelewy w kwocie powyżej 15 tys. zł na rachunek kontrahenta, który znajduje się w tym wykazie. Jeśli tego nie zrobi, nie będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kwoty, w jakiej płatność przekracza 15 tys. zł. Wytrych w postaci kilku przelewów w niższych kwotach nie działa (zasada dotyczy jednej transakcji handlowej, a nie przelewu). Oprócz tego jeśli kontrahent nie zapłaci podatku VAT od transakcji, wówczas przedsiębiorca będzie ponosił tzw. odpowiedzialność solidarną.
Jak komentuje Konrad Filip Turzyński, partner i doradca podatkowy w kancelarii Kolibski, Nikończyk, Dec & Partnerzy, przedsiębiorcy muszą jak najszybciej zmienić mentalność. – Do niedawna milczącym założeniem podatników było, że gdy płatność jest dokonywana na rachunek bankowy kontrahenta jest ona przez to z automatu „uświęcona” i nie może podlegać kwestionowaniu. Od 1 stycznia 2020 r. okazuje się jednak, że przelew na rachunek bankowy kontrahenta, za rzeczywiście zamówione i dostarczone usługi/towary może sprawić, że np. zapłaty nie zaliczymy w koszty. Z tym absurdem części osób może być trudno pogodzić się mentalnie – wyjaśnia. Jedynym ratunkiem jest skrupulatna weryfikacja płatności. – Tak więc ponownie konieczne będzie poświęcenie czasu na rzecz zdawałoby się zbędną – dodaje.
Przepisy te są znane od kilku miesięcy, ale dopiero od stycznia 2020 r. grożą za ich zignorowanie sankcje. Jeśli mimo wszystko przedsiębiorca popełnił błąd i przelał pieniądze na niewłaściwe konto (czyli takie, które nie znajduje się w wykazie), wówczas ma 3 dni na poinformowanie o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla naszego kontrahenta. Należy także pamiętać o tym, by regularnie sprawdzać wykaz – dane aktualizowane są raz dziennie, w każdy dzień roboczy. "



"Wprowadzenie kary 500 zł za niepoprawione błędy kardynalne w JPK_VDEK Mimo że powyższa zmiana to część reformy pliku JPK_VDEK, to zdecydowaliśmy się ująć ją w oddzielnym punkcie. Zmiana formatu raportowania to jedno, ale wprowadzenie kar za każdy błąd w pliku (po 500 zł za każdą stwierdzoną nieprawidłowość uniemożliwiającą przeprowadzenie weryfikacji prawidłowości transakcji) to drugie!
Przedsiębiorcy już teraz powinni zweryfikować, co dokładnie musi znaleźć się w nowym pliku, by uniknąć kar i potencjalnie stać się przedmiotem kontroli skarbówki."






+ Od początku tego roku jeszcze rejestracja w BDO i pierniczenie się z tymi odpadami, w warunkach kiedy obrót np. makulaturą w Europie zasadniczo nie istnieje, bo wszytko kupowały Chiny, które kupować przestały.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-28, 10:51   #15
Olkaaaa_s
Zakorzenienie
 
Avatar Olkaaaa_s
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 4 363
Dot.: Prowadzenie działalności w Polsce i za granicą - porównanie

Czyli nie wracam do działalności To jest jakaś masakra

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Olkaaaa_s jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-28, 12:00   #16
742bd6bdde1307502cba7e126292911bf766cf73_61f3325774e32
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2019-01
Wiadomości: 5 757
Dot.: Prowadzenie działalności w Polsce i za granicą - porównanie

A jak wyglada w ogole rozliczanie sie z VAT w Polsce? Bo cos mi sie po tych kilku postach wydaje, ze trzeba sie nameczyc, zeby cos wpadlo w koszty i zeby dostac zwrot vat.

Bo np. u mnie (nie w Polsce) to jest automatycznie: vat z przychodow - vat z kosztow = kwota, ktora musze zaplacic, rozliczana miesiecznie (lub ktora otrzymam, jesli kupilam jakas duza maszyne czy samochod sluzbowy).
Teoretycznie urzad moze sie doczepic i jakiegos kosztu nie zaakceptowac, ale praktycznie nie ma to miejsca, bo moja ksiegowa od razu sprawdza, czy rachunki za te rzeczy ktore kupilam sa poprawne. Jeszcze nigdy nie mialam takiej sytuacji, ze cos mi nie weszlo w koszta.

Cytat:
Oprócz tego jeśli kontrahent nie zapłaci podatku VAT od transakcji, wówczas przedsiębiorca będzie ponosił tzw. odpowiedzialność solidarną.
To jest troche chore, bo przeciez jesli transakcja miala miejsce, to ja juz ten podatek VAT raz zaplacilam. Co mnie interesuje, czy kontrahent sie z tego rozliczy, czy nie?

Edytowane przez 742bd6bdde1307502cba7e126292911bf766cf73_61f3325774e32
Czas edycji: 2020-01-28 o 12:03
742bd6bdde1307502cba7e126292911bf766cf73_61f3325774e32 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-28, 12:29   #17
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Prowadzenie działalności w Polsce i za granicą - porównanie

Z tym zwrotem VAT jest dość słabo. Kolega ma na przykład tak, że kiedy mu wyjdzie nadwyżka i się zgłosi do urzędu po zwrot nadpłaconego VAT-u, to zawsze ma kontrolę skarbową, więc się przestał zgłaszać.
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-28, 19:39   #18
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Prowadzenie działalności w Polsce i za granicą - porównanie

Na razie to wyglądało podobnie.
Ja po nadpłatę VAT nigdy nie występowałam, bo najwyżej nadwyżkę rozliczaliśmy w kolejnych miesiącach.
Ale też słyszałam od innych ze od razu kontrola.

Ale zasady odprowadzania VAT już się zmieniają, na razie obowiązują chyba tylko wybrane branże , dla reszty są na razie dowolne do określonej kwoty, ale już niedlugo.
subkonto Vatowskie do płatności podzielonej (system Split Payment) przy każdym rachunku bankowym firmy jest obowiązkowe od chyba ponad roku już.
( od razu pisze, ze nie wiem jak jest na DG, czy jakichś B2B)

Wygląda to tak, ze płatność od razu jest dzielona i VAT wpada na konto vatowskie, gdzie jest blokowana z możliwością płacenia z tego tylko vatu. Jak ma się na nim naddatek, to będzie on odblokowywane chyba dopiero po 3 miesiącach.
Zasadniczo, są to pieniądze znów za darmoszke zagarnianie przez państwo do darmowego obracania sobie nimi.
A przedsiębiorca ma je zablokowane i wyjęte z kapitału obrotowego.

Jak mu brak, to niech se pójdzie do banku wyżebrać kredyt i zabulić za niego jak za zboże.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-28, 21:17   #19
Ulubiona_rzecz
Zakorzenienie
 
Avatar Ulubiona_rzecz
 
Zarejestrowany: 2014-06
Lokalizacja: z miętowego laptopa
Wiadomości: 3 484
Dot.: Prowadzenie działalności w Polsce i za granicą - porównanie

Z konta vatowskiego można również płacić podatki dochodowe i ZUS. Tak tylko chciałam dopowiedzieć.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
Najlepszą kochanką jest księgowa. Jak się nie zgadza - to się nie zgadza.
Ale jak się zgadza, to we wszystkich pozycjach

Mądra kobieta kiedyś rzekła: "Mam to k*rwa w dupie" i żyła długo i szczęśliwie

Dobry pocałunek kobieta czuje między udami
Ulubiona_rzecz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2020-01-29, 11:25   #20
_bog
Raczkowanie
 
Avatar _bog
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 113
Dot.: Prowadzenie działalności w Polsce i za granicą - porównanie

Dla precyzji, można też zapłacić z tego subkonta VAT z otrzymywanych faktur kosztowych

Co nie znaczy, że wszystko to nie stanowi dość upierdliwego procesu.
_bog jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-02-08, 06:06   #21
brandie
Wtajemniczenie
 
Avatar brandie
 
Zarejestrowany: 2018-07
Wiadomości: 2 169
Dot.: Prowadzenie działalności w Polsce i za granicą - porównanie

[1=742bd6bdde1307502cba7e1 26292911bf766cf73_61f3325 774e32;87541392]A jak wyglada w ogole rozliczanie sie z VAT w Polsce? Bo cos mi sie po tych kilku postach wydaje, ze trzeba sie nameczyc, zeby cos wpadlo w koszty i zeby dostac zwrot vat.

Bo np. u mnie (nie w Polsce) to jest automatycznie: vat z przychodow - vat z kosztow = kwota, ktora musze zaplacic, rozliczana miesiecznie (lub ktora otrzymam, jesli kupilam jakas duza maszyne czy samochod sluzbowy).
Teoretycznie urzad moze sie doczepic i jakiegos kosztu nie zaakceptowac, ale praktycznie nie ma to miejsca, bo moja ksiegowa od razu sprawdza, czy rachunki za te rzeczy ktore kupilam sa poprawne. Jeszcze nigdy nie mialam takiej sytuacji, ze cos mi nie weszlo w koszta.


[/QUOTE]
Podobnie jak w Polsce, też sprawdzamy czy można odliczyć.
Najgorzej mają jednoosobowe działalności, bo ile mogą nastukać tych kosztów - a zazwyczaj są to jakieś usługi doradcze, a koszty muszą mieć związek z prowadzoną działalnością. Więc zazwyczaj to jest telekomunikacja, proporcją: czynsz, prąd, gaz, środki czystości i art. remontowe; artykuły biurowe, taksa bez VAT, hotel bez VAT, koszt delegacji, jakaś lipna umowa o dzieło, leasing 1/2 VAT plus ew. proporcja dla nowego leasingu, paliwo 75%, usługa księgowa.
brandie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-02-08, 19:45   #22
Wizazanka1988rok
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2020-01
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiadomości: 2 522
Dot.: Prowadzenie działalności w Polsce i za granicą - porównanie

Miałam firmę w Szkocji to było tak proste ja założyć i podatki mnie tak nie zjadały w Polsce to jest jedna wielka masakra z wszystkim

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Wizazanka1988rok jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2020-02-08 20:45:39


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 13:45.