Psychoterapia, Warszawa - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Zdrowie ogólnie

Notka

Zdrowie ogólnie W tym miejscu rozmawiamy o zdrowiu: od profilaktyki po sposoby leczenia. Porada uzyskana na forum nie zastępuje wizyty u lekarza, ma funkcję informacyjną!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2021-11-19, 23:55   #1
beatriss00
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2021-09
Wiadomości: 4

Psychoterapia, Warszawa


Hej,
Od jakiegoś czasu planuje terapię, ale tak naprawdę nie wiem do jakiego psychologa się wybrać, czy na początek może powinnam uzyskać opinie psychiatry.
Mam stany depresyjne od czasu kiedy samobójstwo popełniła osoba z bliskiej rodziny. Minęło 10 lat i nic nie ulega poprawie, na początku bezsenność i myśli samobójcze, teraz z mniejszym nasileniem aczkolwiek nie mam motywacji do robienia czegokolwiek. Znajomi chwalą sie dziennymi osiągnięciami, a ja ledwo co chodze do pracy i na uczelnie (czasem opuszczam zajecia jeśli nie chce mi się wstać). Bylam w toksycznym związku przez 3 lata który też trochę mnie wyniszczyl, nie mam znajomych, wszyscy mnie ignorują, nie chce mi się prosić o ich uwagę. Mam Niska samoocenę, lek przed odrzuceniem (stwierdzony przez psycholog), problemy w relacjach. Jestem dda.
Czy moglibyście doradzic gdzie najpierw powinnam się udać aby uzyskać dobra pomoc? Bylam juz u 5 różnych psychologów.. czy możecie polecić jakiegoś lekarza który zna się na rzeczy i pomoże?
Z góry dziękuję

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
beatriss00 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-12-27, 19:14   #2
owca_kamerunska
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2021-12
Wiadomości: 22
Dot.: Psychoterapia, Warszawa

Witaj. Wydaje mi się, że w Twoim przypadku dobrze byłoby udać się nie do psychologa, ani nie do psychiatry, ale do psychoterapeuty. To są trzy zupełnie odmienne zawody, choć może na pierwszy rzut oka wydaje nam się, ze to bez różnicy. Psycholog zajmuje się głównie stawianiem diagnozy, ale nie ma uprawnień do prowadzenia terapii - Tobie potrzebna jest terapia. Psychiatra jest lekarzem medycyny, zajmuje się leczeniem zaburzeń psychicznych głównie za pomocą środków farmakologicznych - a Tobie potrzebna jest terapia. Dlatego najrozsądniejszym wyjściem byłoby się udać do psychoterapeuty. Ale nie pierwszego lepszego. Warto wybrać takiego psychoterapeutę, który jest certyfikowany, czyli jego kwalifikacje są odpowiednio potwierdzone. I pracuje w którymś z głównych, uznanych nurtów terapeutycznych, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Niestety mnogość nurtów jest ogromna i trudno się połapać. Istnieje także ryzyko, że jeśli wybierzemy niewłaściwego terapeutę, uczynimy sobie więcej krzywdy niż pożytku, i wyrzucimy kasę w błoto. Warto szukać terapii w nurcie psychodynamicznym lub poznawczo - behawioralnym, a terapeutów certyfikwanych przez np. Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej (na ich stronie można znaleźć listę certyfikowanych psychoterapeutów).
owca_kamerunska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Zdrowie ogólnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2021-12-27 20:14:24


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:23.