matura,jak nadrobic - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-02-27, 21:35   #1
Nancy_Franciss
Zadomowienie
 
Avatar Nancy_Franciss
 
Zarejestrowany: 2007-06
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 1 120

matura,jak nadrobic


Tematem mojego problemu jest matura. Zdaje sobie sprawę, że po przeczytaniu tego, napiszecie 'trzeba było wziąć się do roboty wcześniej' itd.
Wiem o tym doskonale, ale chciałabym prosić o rady, co moge zrobić teraz, żeby jakoś to ogarnąć.
Otóż w moim lo, przez 3 lata praktycznie nic nie robiliśmy na polskim. Nie umiem pisać wypracowań, nie wiem jak 'wbić ' sie w ten klucz i często nie rozumiem tematu, nie wiem o czym pisać i mieszam... Przez 3 lata napisaliśmy 4 wypracowania, teraz wychodza skutki. Na próbnej maturze nie miałam pojęcia jak się za to zabrać, jak już napisałam zamieszałam totalnie, pisałam o wszystkim na około, okazało się, że chodziło o coś zupełnie innego.
Na studia które chce iść, liczy się ten nieszczęsny polski.
Oprócz tego angielski, z którym nigdy nie miałam problemów, ale mam zaległości, ponieważ w tej klasie nauczycielki prawie w ogóle nie ma.
Dodatkowo zdaje rozszerzoną fizykę, muszę też wiele nadrobić ,przerobić material.
Jeżeli chodzi o matmę nie mam problemów.
Jak już wspomniałam na studia,w które celuje liczą się te wszystkie przedmioty. Nie mam pojęcia, czy mozliwe jest nadrobienie wszystkiego w 2 miesiące. Nie wiem, czy przerabiać wszystko po kolei, czy teraz gdy zostało tak mało czasu tylko te najważniejsze rzeczy, np z takiego polskiego? Co do angielskiego,czy ucząc się teraz codziennie,gdy opanuje materiał licealny na podstawę uda się napisać na ok.90%? Czy marne szanse?
Przepraszam, że moja wiadomość jest tak zamieszana, ale mam mętlik w głowie i jestem zła na siebie, że cały czas ludziłam się, że jeszcze mam dużo czasu
__________________


Nancy_Franciss jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-27, 21:54   #2
201605300922
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 6 282
Dot.: matura,jak nadrobic

Cytat:
Napisane przez Nancy_Franciss Pokaż wiadomość
Tematem mojego problemu jest matura. Zdaje sobie sprawę, że po przeczytaniu tego, napiszecie 'trzeba było wziąć się do roboty wcześniej' itd.
Wiem o tym doskonale, ale chciałabym prosić o rady, co moge zrobić teraz, żeby jakoś to ogarnąć.
Otóż w moim lo, przez 3 lata praktycznie nic nie robiliśmy na polskim. Nie umiem pisać wypracowań, nie wiem jak 'wbić ' sie w ten klucz i często nie rozumiem tematu, nie wiem o czym pisać i mieszam... Przez 3 lata napisaliśmy 4 wypracowania, teraz wychodza skutki. Na próbnej maturze nie miałam pojęcia jak się za to zabrać, jak już napisałam zamieszałam totalnie, pisałam o wszystkim na około, okazało się, że chodziło o coś zupełnie innego.
Na studia które chce iść, liczy się ten nieszczęsny polski.
Oprócz tego angielski, z którym nigdy nie miałam problemów, ale mam zaległości, ponieważ w tej klasie nauczycielki prawie w ogóle nie ma.
Dodatkowo zdaje rozszerzoną fizykę, muszę też wiele nadrobić ,przerobić material.
Jeżeli chodzi o matmę nie mam problemów.
Jak już wspomniałam na studia,w które celuje liczą się te wszystkie przedmioty. Nie mam pojęcia, czy mozliwe jest nadrobienie wszystkiego w 2 miesiące. Nie wiem, czy przerabiać wszystko po kolei, czy teraz gdy zostało tak mało czasu tylko te najważniejsze rzeczy, np z takiego polskiego? Co do angielskiego,czy ucząc się teraz codziennie,gdy opanuje materiał licealny na podstawę uda się napisać na ok.90%? Czy marne szanse?
Przepraszam, że moja wiadomość jest tak zamieszana, ale mam mętlik w głowie i jestem zła na siebie, że cały czas ludziłam się, że jeszcze mam dużo czasu
To co mi przychodzi do głowy - kućkućkuć + intensywne ,,ratunkowe" korepetycje. Nadrobienie wszystkiego w dwa miesiące od zera nie jest możliwe. Nie napisałaś, jak kształtowały się Twoje wyniki z próbnych, a to byłoby istotne. Matura podstawowa z angielskiego jest na poziomie gimnazjum, więc wydaje mi się, że to tylko kwestia ,,odkurzenia" wiedzy, a nie nabywanie jej od nowa - skoro, jak piszesz, nie miałaś z nim problemów. Matura z polskiego rządzi się swoimi prawami, znam wiele osób bardzo przeciętnych z polskiego, które napisały na 80%<, a sporo takich, które miały po 100% z rozszerzenia a 60% z podstawy.
201605300922 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-27, 22:12   #3
Nancy_Franciss
Zadomowienie
 
Avatar Nancy_Franciss
 
Zarejestrowany: 2007-06
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 1 120
Dot.: matura,jak nadrobic

na mature proba szlam calkowicie na zywiol,bez zadnego powtarzania,po prostu z wiedza ktora mialam bez przygotowywania sie. z polskiego 39proc ,angielski 52, matma 63
__________________


Nancy_Franciss jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-27, 22:19   #4
patisia123
Zakorzenienie
 
Avatar patisia123
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 9 742
Dot.: matura,jak nadrobic

ja boję się angielskiego ustnego ;(
patisia123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-27, 22:23   #5
201605300922
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 6 282
Dot.: matura,jak nadrobic

Cytat:
Napisane przez Nancy_Franciss Pokaż wiadomość
na mature proba szlam calkowicie na zywiol,bez zadnego powtarzania,po prostu z wiedza ktora mialam bez przygotowywania sie. z polskiego 39proc ,angielski 52, matma 63
Weź też pod uwagę, że próbne matury zawsze idą trochę gorzej niż normalne np. dlatego, że są bardzo ostro sprawdzane - przynajmniej u mnie tak było. Żadnej matury próbnej z matmy nie napisałam lepiej niż na 70%, a z normalnej miałam stówkę bez uczenia się, bo matma mi się do rekrutacji nie liczyła. Z angielskiego porozwiązuj sobie te dotychczasowe matury, dobieranie nagłówków i czytanie można bardzo w ten sposób podciągnąć, proste formy do napisania też są mało wymagające - przypomnij sobie tylko kluczowe słownictwo np. do zaproszenia, ogłoszenia, listu. Z polskiego, jeśli sobie rozsądnie podzielisz materiał, to powinnaś napisać lepiej. Przede wszystkim, podczas pisania wypracowania, co chwilę patrz na jego tytuł, żeby nie brnąć w piętrowe dygresje i pisać na temat. Ważne jest to, by np. w przypadku wiersza/dramatu analizować praktycznie zdanie po zdaniu, każde opatrywać komentarzem. We wstępie napisać kilka słów o danym problemie, bohaterach/prądach literackich, które są obecne w tych utworach. Czytanie ze zrozumieniem z polskiego też można łatwo wyćwiczyć robiąc dużo matur z lat poprzednich i porównując swoje odpowiedzi z kluczem. Ważne jest, żebyś tego nie robiła ,,w myślach" tylko na papierze, wtedy masz czarno na białym, czy było dobrze czy źle.
201605300922 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-27, 22:36   #6
NinaSimone
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 9 218
Dot.: matura,jak nadrobic

Jezeli znajdziesz odpowiedzi w tekscie odpowiedzi na ponizsze pytania to wpasujesz sie w kazdym temacie:
Przedstawiamy co jaki ma zwiazek z tematem i stawiamy hipoteze jesli jest taka mozliwosc. Zalezy od rowazan i udowodniamy badz zaprzeczamy

1.Kto do kogo mowi? Jak mowi? (monolog/ dialog) i srodki stylistyczne
2 w jakiej sytuacji
3 przedstawienie postaci
4. kontekst- co odczytujesz w utworze w nawiazaniu do tematu, odniesienia, ktore pozwalaja bardziej zinterpretowac tekst (do calosci utworu, filozoficzne,estetyczne, osobiste itd)
5. Wnioski, podsumowanie tematu

Edytowane przez NinaSimone
Czas edycji: 2013-02-27 o 22:41
NinaSimone jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-27, 22:45   #7
Nancy_Franciss
Zadomowienie
 
Avatar Nancy_Franciss
 
Zarejestrowany: 2007-06
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 1 120
Dot.: matura,jak nadrobic

hmm co do punktu- kto,co do kogo mowi czy to nie podchodzi pod streszczanie tekstu? czytalam, ze zakazane jest streszczanie tekstu w wyprac. maturalnych. jak to wkoncu jest?
__________________


Nancy_Franciss jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-02-28, 05:18   #8
Majka1503
EDUkator
 
Avatar Majka1503
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: śląskie/Kraków
Wiadomości: 6 337
Dot.: matura,jak nadrobic

No ja bym nie była pewna z tym, że próbne zawsze idą gorzej, ta tegoroczna z matmy to był jakiś śmiech na sali, nauczyciele od nas byli źli, że to nam da fałszywy obraz matury, bo nawet porządnego zadania z prawdopodobieństwa nie było.

Kuć, kuć to rzeczywiście jedyna rada, chociaż faktycznie obudziłaś się późno.
__________________

Drożdże: 10 III -10 VI; 09 VII-26 IX; 29 X - 26 XII 2012; 01 II-01 IV 2013; 12 IV - 12 VII 2014.
Dbam o włosy: od III 2012.
CG: od 5 VII 2012.


Majka1503 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-28, 07:27   #9
mpt
Zakorzenienie
 
Avatar mpt
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 7 346
Dot.: matura,jak nadrobic

Cytat:
Napisane przez Nancy_Franciss Pokaż wiadomość
hmm co do punktu- kto,co do kogo mowi czy to nie podchodzi pod streszczanie tekstu? czytalam, ze zakazane jest streszczanie tekstu w wyprac. maturalnych. jak to wkoncu jest?
Weź korki z polskiego, bo nie ogarniesz. Widać, że nie czujesz pisania i trzeba, żeby ktoś Ci to porządnie wytłumaczył. Może wystarczy kilka spotkań i kilka wypracowań. W dwa miesiące to jest do zrobienia, ale będziesz musiała spinać poślady.
__________________
Tu wyjaśniam w prostych słowach trening, dietę i głowę: instagram.com/prostym_slowem
mpt jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-28, 07:47   #10
Linaewen
Zakorzenienie
 
Avatar Linaewen
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 7 017
Dot.: matura,jak nadrobic

Cytat:
Napisane przez NinaSimone Pokaż wiadomość
Jezeli znajdziesz odpowiedzi w tekscie odpowiedzi na ponizsze pytania to wpasujesz sie w kazdym temacie:
Przedstawiamy co jaki ma zwiazek z tematem i stawiamy hipoteze jesli jest taka mozliwosc. Zalezy od rowazan i udowodniamy badz zaprzeczamy

1.Kto do kogo mowi? Jak mowi? (monolog/ dialog) i srodki stylistyczne
2 w jakiej sytuacji
3 przedstawienie postaci
4. kontekst- co odczytujesz w utworze w nawiazaniu do tematu, odniesienia, ktore pozwalaja bardziej zinterpretowac tekst (do calosci utworu, filozoficzne,estetyczne, osobiste itd)
5. Wnioski, podsumowanie tematu
Tutaj bym się tak szytwno raczej nie trzymała. Lepiej zorganizuj sobie porządne repetytorium do polskiego, przejdź do sekcji wypracowań i pisz, pisz, pisz. Niekoniecznie wypracowania, bo tego nikt Ci nie sprawdzi [chociaż jak miałaś tylko 4 to może lepiej poćwicz...]. Pisz plany pracy, sprawdzaj z kluczem, poprawiaj i dopasowywuj.
Będziesz pisać podstawę? Powtórz lektury-najlepiej jakieś dobre opracowania.
__________________
"Uroczyście nie zobowiązuję się do regularnych porządków, prowadzenia kalendarza, niejedzenia słodyczy, byciu skrupulatnym w podejmowanych czynności oraz gaszeniu światła w łazience - to się nigdy nie udało, więc w końcu dorosłam do nie oszukiwania samej siebie."
za: whitepointeshoes
Linaewen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-28, 10:29   #11
NinaSimone
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 9 218
Dot.: matura,jak nadrobic

Idz na korki.. jeszcze wiele mozna zrobic jesli opanujesz system.. Zadne repetytoria.. Sama nie dasz rady. Lektury trzeba czytac, ale tu masz mala sciage, ktora pomaga odswiezyc pamiec: www.klp.pl
NinaSimone jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-02-28, 12:08   #12
arrachne
Zadomowienie
 
Avatar arrachne
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 1 363
Dot.: matura,jak nadrobic

Jest test jeszcze jedna opcja uczenia się. Ściągaj tematy wypracowań i klucze do nich. Najpierw notuj (najlepiej w punktach), o czym byś pisała. Następnie porównaj z odpowiedziami w kluczu (w kluczach masz konkretne punktowane informacje).
I kolejny arkusz tak samo. I kolejny. Wyrobisz w sobie podawanie konkretnych informacji
I pisanie prac z polskiego to przede wszystkim znajomość problematyki lektur, sama forma nie jest aż tak ważna.

Streszczać nie wolno, ale nie wolno streszczać całego fragmentu po kolei.
__________________
Trust me I' ll be a doctor
WUM - lekarski - rok 2.




arrachne jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-28, 13:15   #13
mm444
Władca Wizażu
 
Avatar mm444
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 17 366
Dot.: matura,jak nadrobic

Treść usunięta
mm444 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-28, 20:59   #14
Nancy_Franciss
Zadomowienie
 
Avatar Nancy_Franciss
 
Zarejestrowany: 2007-06
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 1 120
Dot.: matura,jak nadrobic

Liczą się wszystkie. Trochę mnie to załamało, nie mam za bardzo mozliwosci brac korków z polskiego, bo chodzę na fizykę i to niestety pochłania większa część pieniędzy...
__________________


Nancy_Franciss jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-28, 21:04   #15
NinaSimone
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 9 218
Dot.: matura,jak nadrobic

Oglos sie w necie, ze potrzebujesz korkoe z polskiego. Studenci wezma 20-30zl.. chociaz kilka spotkan. Albo masz starszych kolegow/ kolezanki? Popytaj moze z Toba usiada.
NinaSimone jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-28, 23:41   #16
wot
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-02
Lokalizacja: wr
Wiadomości: 7
Dot.: matura,jak nadrobic

Cytat:
Napisane przez Nancy_Franciss Pokaż wiadomość
hmm co do punktu- kto,co do kogo mowi czy to nie podchodzi pod streszczanie tekstu? czytalam, ze zakazane jest streszczanie tekstu w wyprac. maturalnych. jak to wkoncu jest?
Zakazane? W zeszłym roku, moja nauczycielka polskiego sugerowała właśnie streszczanie uczniom, którzy mieli z rozprawkami problemy.

Edytowane przez wot
Czas edycji: 2013-02-28 o 23:43 Powód: boo.
wot jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-28, 23:54   #17
201604181004
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 47 595
Dot.: matura,jak nadrobic

Bez kitu idź na korki ;p u mnie z polskiego są tak mało popularne że studenci będą chętni za mniejszą kwotę niż w przypadku np fizyki;p
201604181004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-03-01, 09:32   #18
mm444
Władca Wizażu
 
Avatar mm444
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 17 366
Dot.: matura,jak nadrobic

Treść usunięta
mm444 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:07.