matura biologia - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-11-28, 07:47   #1
martusiak71
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 22

matura biologia


Aktualnie jestem w 3 klasie w technikum i z tego powodu żadnych przedmiotów w trakcie lekcji nie mam na rozszerzeniu. Zawsze wiedziałam, że będę zdawać maturę z biologii. Myślałam, że skoro mam podstawe to zdam podstawę i będzie dobrze. Ale ostatnio doszłam do wniosku, że moje szanse na dostanie się na studia takie jakie mnie interesują może radykalnie się zmniejszyć, bo zdaję maturę na starych wymaganiach, ale w 2014r razem ze mną zdaje rocznik z liceum idący na nowym programie. Cały ten rocznik ma obowiązek zdawać rozszerzenie, wydaje mi się, że progi punktowe znacznie wzrosną. Rozszerzenie x2 jest liczone.
Doszłam do wniosku, że muszę zdawać rozszerzenie. U mnie nie ma żadnych zajęć pozalekcyjnych w szkole, bo pani przyjeżdża tylko na 2h biologii.
Będę musiała sama przygotować się, nie muszę zdawać na nie wiadomo ile, ale 50-60% to już będzie bardzo dobrze.
Doradźcie czy mam kupić od razu repetytorium do matury i się z niego uczyć, czy też najpierw kupić podr do rozszerzenia i z niego się uczyć, a potem dopiero z repetytorium. (proszę o dokładnie tytuły jakie polecacie)
Słyszałam też, że bardzo dużo osób poleca notatki z persila, ale czy mogę na nich bazować przy uczeniu się czy jedynie wykorzystać je do powtórzenie nauczonej wiedzy?

A i ogólnie to jestem zainteresowana studiowanie dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku- próg ubiegłoroczny wynosi 80pkt (czyli 40% z rozszerzenia), ale jak już mówiłam podejrzewam, że progi znacznie ulegną zwiększeniu. Ewentualnie może mi coś sie odmienić z tymi studiami lub też mogę się nie dostać, ale na każdy kierunek jakim się interesuje jest mi potrzebna biologia więc to bez znaczenia.

Może któraś z was studiuje na tym kierunku i się wypowie w temacie?
martusiak71 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-28, 16:46   #2
micraneska
Zadomowienie
 
Avatar micraneska
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 1 760
Dot.: matura biologia

notatki Persila? osobiście nie polecam, krótko mówiąc są beznadziejne, jest to stricte przepisany podręcznik z Operonu, w dodatku w formie z której bardzo źle się uczy

na początek kup podręczniki - chyba najlepsze są Operonu (PWN nie zdążysz bo to 5 tomów), najmniej błędów itd,repetytorium jedyne dobre to Repetytyorium Pyłki - Gutowskiej (tylko że nie tak piękne i kolorowe jak operonowskie,ale w porównaniu do niego przydatne i 4 razy tańsze)
jeżeli Ci starczy czasu na wiedzę to seria Barbary Bukały (tylko że jest dość droga, używane koło 150 zł), tylko w nich informacje wykraczają w niektórych działąch poza obręb matury, w każdym razie ja bardzo polecam, bardzo fajnie napisana, w dodatku szata graficzna odpowiada podczas nauki.

A potem arkusze, zadania, arkusze, zadania...
__________________
Śmiech jest dla duszy tym samym, czym tlen dla płuc

Louis de Funès
micraneska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-28, 17:52   #3
gwiazdka93
Zakorzenienie
 
Avatar gwiazdka93
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Małpolska
Wiadomości: 7 428
Dot.: matura biologia

Cytat:
Napisane przez micraneska Pokaż wiadomość
notatki Persila? osobiście nie polecam, krótko mówiąc są beznadziejne, jest to stricte przepisany podręcznik z Operonu, w dodatku w formie z której bardzo źle się uczy
A ja notatki Persila polecam Też przygotowuję się samodzielnie do rozszerzonej biologii od podstaw właściwie i uczy mi się z nich lepiej niż z podręczników Operonu Tyle, że traktuję je bardziej jako podsumowanie, tzn. najpierw i tak czytam podręcznik, później dokładnie uczę się z notatek. Poza tym korzystam z wszystkiego, co poleciła micraneska (vademecum pyłki- gutowskiej i zbiór zadań Bukały), również polecam.
gwiazdka93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-28, 18:28   #4
201605300922
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 6 282
Dot.: matura biologia

Potwierdzam, notatki persila są beznadziejne. I mówię to z perspektywy osoby, która już maturę zdawała
Podręczniki operonu są proste jak budowa cepa, jedyne zagadnienie niezbyt dobrze wytłumaczone to właśnie operony, naprawdę nie widzę sensu w robieniu z niego notatek (swoją drogą, powodzenia na studiach, jak ktoś ma zwyczaj przepisywać podręczniki już w liceum) a już w kupowaniu - najmniejszego sensu. Mnie z biologii operon zupełnie wystarczył. Ale tak jak micraneska pisała, przede wszystkim istotne jest robienie arkuszy. Wiedza jako taka to jest pryszcz, nie ma znowu tyle materiału w liceum, żeby się nie być w stanie tego na blachę wyuczyć, gorzej z wykorzystaniem jej w konkretnych zadaniach z jednoznacznym kluczem odpowiedzi. Nie korzystałam z żadnego repetytorium, także w tej kwestii nie pomogę.

Edytowane przez 201605300922
Czas edycji: 2013-11-28 o 18:30
201605300922 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-28, 19:25   #5
bencowa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 358
Dot.: matura biologia

Myślę, że w przyszłym roku będą zupełnie inne zasady rekrutacyjne na studia Ale dużo osób wychodzi z tego założenia, że rozszerzoną biologię łatwiej zdać Powodzenia!
bencowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-29, 15:02   #6
martusiak71
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 22
Dot.: matura biologia

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi
A miała któraś z was do czynienia z podręcznikami z Operonu i PWN, żeby porównać? Skoro PWN jest więcej informacji to są to bardziej wykraczające informacje? Bo jeżeli podręczniki w PWNu są lepsze to myślę, że i z nich zdążyłabym się nauczyć, ale z drugiej strony jeśli wiedza z Operonu spokojnie wystarcza to rzeczywiście lepiej jak więcej arkuszy przez ten czas rozwiążę.
martusiak71 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-29, 15:37   #7
micraneska
Zadomowienie
 
Avatar micraneska
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 1 760
Dot.: matura biologia

Operon w zupełności wystarcza, PWN jest dobry ale z nim nie zdążysz, ja miałam 9miesięcy i darowałam sobie go, jest wygodniejszy niż Operon (nieśliskie kartki, dużo zdjęć i schematów) ale trochę za dużo opowiadania, rozwleklej tłumaczy niż Operon
__________________
Śmiech jest dla duszy tym samym, czym tlen dla płuc

Louis de Funès
micraneska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-11-29, 17:35   #8
martusiak71
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 22
Dot.: matura biologia

A tych książek Bukały to ile części jest?
martusiak71 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-30, 10:50   #9
budniowa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 2
Dot.: matura biologia

A jaki kierunek cię interesuje? jeśli oczywiście mogę spytać
I polecam zbiór zadań Witkowskiego są 2 części Biologii

Edytowane przez budniowa
Czas edycji: 2013-11-30 o 10:52
budniowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-30, 13:18   #10
martusiak71
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 22
Dot.: matura biologia

Cytat:
Napisane przez budniowa Pokaż wiadomość
A jaki kierunek cię interesuje? jeśli oczywiście mogę spytać
I polecam zbiór zadań Witkowskiego są 2 części Biologii
interesuje mnie dietetyka, ale ewentualnie fizykoterapia. I może mi się coś odmienić typu na zdrowie publiczne itp. Ale ogólnie to na dzień dzisiejszy najbardziej chciałabym się dostać na dietetykę na Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
martusiak71 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-30, 15:37   #11
bencowa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 358
Dot.: matura biologia

Tez myslalam o dietetyce, ale zmieniłam na resocjalizacje

Edytowane przez bencowa
Czas edycji: 2013-11-30 o 16:03
bencowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 05:16.