TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum" - Strona 18 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Perfumy

Notka

Perfumy Fora, na których znajdziesz porady w zakresie perfum. Zapraszamy do dyskusji.
Zanim napiszesz post zapoznaj się z FAQ oraz Przewodnikiem po perfumach.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-09-10, 20:29   #511
Niezagrana
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-09
Wiadomości: 2
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Cytat:
Napisane przez porzeczki Pokaż wiadomość
M: ten woń
D: tego wonia
C: temu woniu
B: tego wonia
Ms: o tym woniu
N: z tym woniem
W: o woniu!
__________________
KCD
Złe dziewczynki nienawidzą świata, a świat je kocha...
Niezagrana jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-10, 21:15   #512
skarbiatko
Zakorzenienie
 
Avatar skarbiatko
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 20 564
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Cytat:
Napisane przez aniahate Pokaż wiadomość
Skarbiatko, zapewne nie czytają. Napisałam jednej z redaktorek maila w tej sprawie.
W mailu zwrotnym stwierdziła, że błąd wynika z tego, że tak wiele osób pracuje nad tym serwisem, że ona nie ma jak ogarnąć tego typu błędów.
ano wypatrzyłam właśnie że napisałaś do nich
też mi wytłumaczenie tyle osób..
__________________
blog ( nie dla sztywniaków )

skarbiatko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-19, 12:53   #513
pocokomunazwa
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Lokalizacja: Nibylandia
Wiadomości: 617
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Cytat:
Napisane przez rozważna_i_romantyczna Pokaż wiadomość
A ja z apelem w innej sprawie. Kochane Wizażanki Proszę , błagam i zaklinam - nie używajcie tej niepoprawnej i ohydnie wyglądającej pisowni zaimków nam, nas, nasz - dużą literą. Oto cytat z tego forum (cytuję anonimowo, bo nie chodzi o to, żeby komuś zrobić przykrość, tylko o pokazanie negatywnego zjawiska):
" zresztą jak każda z Nas chyba".
Dziewczyny, to jest straszne. Najgorsze, że ta plaga roznosi się jak wirus po całym necie

Drugie straszydło (tu znowu cytat):
"sprzedawcy, nawet Ci który zajmują się sprzedażą"
Litości, dlaczego zaimek "ci" znowu jest pisany dużą literą? Dużą literą piszemy zwracając się do kogoś: Ci = Tobie. W kontekście "ci sprzedawcy" piszemy małą literą. Podobnie przecież "tamci" a nie "tamCi".

Jeśli już mamy się czepiać... w języku polskim nie istnieje taki twór jak "duża litera". Mamy małe litery oraz wielkie litery.
pocokomunazwa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-19, 21:01   #514
rozważna_i_romantyczna
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2006-09
Wiadomości: 674
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Cytat:
Napisane przez pocokomunazwa Pokaż wiadomość
Jeśli już mamy się czepiać... w języku polskim nie istnieje taki twór jak "duża litera". Mamy małe litery oraz wielkie litery.

Ależ nie jest to prawda. "Duża litera" w języku polskim istnieje i ma się dobrze.

Wg
Słownika języka polskiego (wyd.PWN) pod hasłem Duża litera czytamy:

"litera większa od małej, np. A, B, C, stawiana na początku nazwy własnej i wyrazu rozpoczynającego nowe zdanie"


Również p.prof.Mirosław Bańko twierdzi podobnie:

"Jedni wolą pisać dużą literą, inni wielką literą – to kwestia wyłącznie upodobań, żadnych zakazów ani nakazów tu nie ma."
(cytat za Poradnią Językową PWN).

Wniosek: sprawdź pięć razy zanim się czepniesz

Edytowane przez rozważna_i_romantyczna
Czas edycji: 2010-09-19 o 21:02
rozważna_i_romantyczna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-22, 02:37   #515
Calmness7
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 4
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Moja polonistka do tej pory mi sie sni po nocach z tymi "wielkimi literami"... Szkoda ze nie wpadlam na to zeby jej tego profesora zacytowac...
Calmness7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-12-20, 16:36   #516
agape74
Raczkowanie
 
Avatar agape74
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 51
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Nie wiem, czy już ktoś wspomniał, czy jestem pierwsza , ale słowo "perfuma" w przeciwieństwie do "perfumu" jest poprawne . Po prostu to archaizm językowy. Bardzo popularny na salonach w XIX wieku, na początku XX i w okresie międzywojnia.
agape74 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-12-20, 16:49   #517
beyza
Perfume Lover
 
Avatar beyza
 
Zarejestrowany: 2006-09
Wiadomości: 3 650
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Cytat:
Napisane przez agape74 Pokaż wiadomość
Nie wiem, czy już ktoś wspomniał, czy jestem pierwsza , ale słowo "perfuma" w przeciwieństwie do "perfumu" jest poprawne . Po prostu to archaizm językowy. Bardzo popularny na salonach w XIX wieku, na początku XX i w okresie międzywojnia.
Bylo sto tysiecy razy w tym watku. Wyszukiwarka nie gryzie. I nie, to slowo nie jest poprawne. Kiedys bylo w uzyciu, ale dzisiaj z poprawnoscia nie ma nic wspolnego.
__________________
[B]Z perfumami jest jak z alkoholem.
Liczy się tylko kolejna flaszka

WYMIANA: https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=1280992
beyza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-12-28, 00:06   #518
Chloestic
Zakorzenienie
 
Avatar Chloestic
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 9 794
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

zapożyczamy słowa z innego języka i jeszcze problemy sobie z nimi robimy


mój mąż jest Belgiem, w domu panuje klimat jezykowy francusko-angielski, co za tym idzie le parfum, czyli liczba pojedyncza, oczywiscie rodzaj męski (ten), jest w mojej glowie częściej, niż często......sporo wysilku mnie kosztuje, aby sie od tego odzwyczaic i co za tym idzie nie draznic innych osób

trza bylo zrobic ten parfum, te parfumy i koniec ;p


skoro juz zapożyczamy, róbmy to porządnie, ktos o tym wczesniej wspomnial ;]

les parfums - liczba mnoga ( osoba mówiaca po francusku zrozumie, iz chodzi o kilka buteleczek)

le parfum- liczba pojedyncza ( w tym przypadku, Francuz, Belg, czy Kanadyjczyk, pomyśli sobie, ze baba jest mniej zachłanna i chce tylko jedną flaszke )


natomiast my kupujac jedna buteleczke, kupujemy mimo wszystko liczbe mnoga, niezly interes :P

jestem z zawodu fizykiem, takze humanista ze mnie hm....raczej sredni, dlatego z checia bym sie dowiedziala, skad u nas liczba mnoga? przejrzalam watek, jednak nie znalazlam tego wyjasnienia, byc moze cos ominelam...czytanie o woniach, podkoszulkach, oriflejmach i niwejach spowodowalo, ze przeskoczylam co nieco


mysle, iz uzywanie slowa "perfum" ma gdzies swoje korzenie.....liczba pojedyncza
i rodzaj meski

Edytowane przez Chloestic
Czas edycji: 2010-12-28 o 01:28 Powód: literowki
Chloestic jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-12-28, 07:26   #519
Anetuniaa
Wtajemniczenie
 
Avatar Anetuniaa
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 2 514
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Ja od kilku dni rozmyślam nad wysłaniem maila do jakiegoś językoznawcy z zapytaniem o parfum, perfum i perfumy. I dzisiaj chyba to zrobię a jak dostanę odpowiedz to się podzielę dziejami i prawidłowościami.
__________________
astrominikleopatopeteczer ekiewiczanki
Anetuniaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-12-28, 15:52   #520
Chloestic
Zakorzenienie
 
Avatar Chloestic
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 9 794
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

czekam z niecierpliwoscia
Chloestic jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-12-28, 17:52   #521
Kiciunia88
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 353
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

parfuma-naparfumowany, i perfuma(!), z franc. parfum, parfumer z łac. perfumare (por. nasze fumy), niby "przedymić".
( A. Bruckner Słownik etymologiczny języka polskiego)


Praktyczny słownik poprawnej polszczyzny z PWN podaje jednoznacznie, że perfumy są poprawne, a perfuma i perfum niepoprawne.

Co do używania formy "perfuma" i tłumaczenia, że to archaizm, więc co się czepiacie-to tak, jakby zamiast "frędzel" mówić "k*tas" i mieć pretensje, że oskarża się nas o wulgarny język, bo "przecież wieszcz Adam tak pisał!".

A tutaj kwestia Woda perfumowana-woda perfumowa- odpowiedź przewodniczącego Rady Języka Polskiego
Kiciunia88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-12-28, 21:36   #522
rozważna_i_romantyczna
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2006-09
Wiadomości: 674
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Cytat:
Napisane przez Kiciunia88 Pokaż wiadomość
(...) Co do używania formy "perfuma" i tłumaczenia, że to archaizm, więc co się czepiacie-to tak, jakby zamiast "frędzel" mówić "k*tas" i mieć pretensje, że oskarża się nas o wulgarny język, bo "przecież wieszcz Adam tak pisał!".

Kiciunia88, jesteś moją idolką
rozważna_i_romantyczna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-12-31, 13:49   #523
agape74
Raczkowanie
 
Avatar agape74
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 51
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

To ja jeszcze raz z tą "perfumą" nieszczęsną . Uwagi o niepoprawności są słuszne, przyznaję. Słowo to niepoprawne jest obecnie. I nie jest to jednak archaizm, jak pisałam wyżej, tylko regionalizm wschodni... hmm.
Niegdyś jednak "perfuma" figurowała w słownikach języka polskiego (wydanie przedwojenne i starsze - sprawdzić można w bibliotekach PAN). Ponieważ ślęczę całymi dniami nad literaturą klasyczną i rozczytuję się w bardzo starych wydaniach i przekładach między innymi prozy XIX-wiecznej, stąd słowo "perfuma" mnie osobiście nie razi aż tak, jak słowo "perfum" - całkowicie niepoprawne. Słysząc tę drugą formę dostaję szczękościsku .
Natomiast, gdy ktoś użyje słowa "perfuma" w mojej obecności, to odbiorę to jako ironię, kpinę, przekąs, zawoalowaną krytykę jakiegoś pachnidła nienajlepszego gatunku.
Osobiście, żeby rzecz była jasna, używam WYŁĄCZNIE słowa "perfumy". W naszym języku - jest to jedyna poprawna forma na określenie wody zapachowej .
agape74 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-12-31, 15:08   #524
Kiciunia88
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 353
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Cytat:
Napisane przez agape74 Pokaż wiadomość
To ja jeszcze raz z tą "perfumą" nieszczęsną . Uwagi o niepoprawności są słuszne, przyznaję. Słowo to niepoprawne jest obecnie. I nie jest to jednak archaizm, jak pisałam wyżej, tylko regionalizm wschodni... hmm.
Niegdyś jednak "perfuma" figurowała w słownikach języka polskiego (wydanie przedwojenne i starsze - sprawdzić można w bibliotekach PAN). Ponieważ ślęczę całymi dniami nad literaturą klasyczną i rozczytuję się w bardzo starych wydaniach i przekładach między innymi prozy XIX-wiecznej, stąd słowo "perfuma" mnie osobiście nie razi aż tak, jak słowo "perfum" - całkowicie niepoprawne. Słysząc tę drugą formę dostaję szczękościsku .
Natomiast, gdy ktoś użyje słowa "perfuma" w mojej obecności, to odbiorę to jako ironię, kpinę, przekąs, zawoalowaną krytykę jakiegoś pachnidła nienajlepszego gatunku.
Osobiście, żeby rzecz była jasna, używam WYŁĄCZNIE słowa "perfumy". W naszym języku - jest to jedyna poprawna forma na określenie wody zapachowej .
Ja używam "perfuma" właśnie w takim znaczeniu
To znaczy- FM, Koko Madmłazel za 59,90/100 ml to dla mnie "perfuma" . Wśród znajomych (studentki) często spotykam się z formą "perfum"- i nie, nie jest ona wtedy używana ironiczne...

A, jeszcze coś mnie nurtuje- w KWC powszechne jest sformułowanie "produkt polecam dla osób...". Czy nie powinno być "produkt polecam osobom..."? Nie czepiam się, tylko jakoś to niepopolskiemu brzmi wg mnie.
Kiciunia88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-05, 18:43   #525
aileenn
Mother of Cats
 
Avatar aileenn
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: BB
Wiadomości: 6 813
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Cytat:
Napisane przez Kiciunia88 Pokaż wiadomość
A, jeszcze coś mnie nurtuje- w KWC powszechne jest sformułowanie "produkt polecam dla osób...". Czy nie powinno być "produkt polecam osobom..."? Nie czepiam się, tylko jakoś to niepopolskiemu brzmi wg mnie.
polecać (w znaczeniu: zachwalać, rekomendować): ktoś poleca (komuś) coś (do czegoś)
- tako rzecze Wielki słownik poprawnej polszczyzny PWN
__________________

aileenn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-08, 22:45   #526
marmota
Raczkowanie
 
Avatar marmota
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 426
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Podczas lektury tego wątku nasunęła mi się taka refleksja:
W opisach allegro a nawet na tym formum pojawia się "ten perfum" bądź "ta perfuma" zamiast kochanych przez nas perfum a nie spotkałam się z nożyczkiem ani nożyczką a wszyscy mają nożyczki i używają nożyczek, zamykają drzwi (nikt nawet nie kombinuje "tego drzwia" bądź "tej drzwi" a ponadto chodzą w spodniach a nie w spodniu ani w spodni. Trudno wobec tego zgadnąć czemu perfumy jako kolejny rzeczownik pozbawiony liczby pojedynczej w języku polskim są narażone na sprowadzenie do liczby pojedynczej, choć na tym forum możemy zaświadczyć, że są mnogie i mnożą się ;-)
marmota jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-09, 04:07   #527
misianka
kosmita jakiś normalnie
 
Avatar misianka
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: po trzeciej stronie lustra
Wiadomości: 19 200
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Cytat:
Napisane przez Kiciunia88 Pokaż wiadomość
parfuma-naparfumowany, i perfuma(!), z franc. parfum, parfumer z łac. perfumare (por. nasze fumy), niby "przedymić".
( A. Bruckner Słownik etymologiczny języka polskiego)


Praktyczny słownik poprawnej polszczyzny z PWN podaje jednoznacznie, że perfumy są poprawne, a perfuma i perfum niepoprawne.

Co do używania formy "perfuma" i tłumaczenia, że to archaizm, więc co się czepiacie-to tak, jakby zamiast "frędzel" mówić "k*tas" i mieć pretensje, że oskarża się nas o wulgarny język, bo "przecież wieszcz Adam tak pisał!".

A tutaj kwestia Woda perfumowana-woda perfumowa- odpowiedź przewodniczącego Rady Języka Polskiego
no i myślę, że to super podsumowanie
choć ... ja czasem sobie złośliwie leciutko lub dla żartu (bo niektóre smakowite są, jak choćby cytowany tu przykład ... hmm ... frędzelka), lubię użyć archaizmu jakiegoś - np. zamiast "jak Ci się podoba/smakuje ... ?" pytam "Jak znajdujesz ... ?" i z bólem zauważam, że coraz mniej osób, często legitymujących się tzw. wyższym wykształceniem rozumie co mówię:P
no ale nie w wypadku perfum, TYCH PERFUM oczywiście
__________________
Przeproście i Spieprzajcie





Kot też człowiek. Zazwyczaj zresztą bardziej.
misianka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-09, 12:07   #528
Kiciunia88
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 353
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Cytat:
Napisane przez aileenn Pokaż wiadomość
polecać (w znaczeniu: zachwalać, rekomendować): ktoś poleca (komuś) coś (do czegoś)
- tako rzecze Wielki słownik poprawnej polszczyzny PWN
Mój też tako rzecze, alem się zakręciła w tym słownikowym tłumaczeniu.
Cytat:
Napisane przez misianka Pokaż wiadomość
no i myślę, że to super podsumowanie
choć ... ja czasem sobie złośliwie leciutko lub dla żartu (bo niektóre smakowite są, jak choćby cytowany tu przykład ... hmm ... frędzelka), lubię użyć archaizmu jakiegoś - np. zamiast "jak Ci się podoba/smakuje ... ?" pytam "Jak znajdujesz ... ?" i z bólem zauważam, że coraz mniej osób, często legitymujących się tzw. wyższym wykształceniem rozumie co mówię:P
no ale nie w wypadku perfum, TYCH PERFUM oczywiście
Też tak robię Coś a la Trylogia Sienkiewicza (nie mogłam przebrnąć przez to w szkole, za to po maturze przeczytałam z przyjemnością, delektując się wręcz językiem).
Z kolei moja siostra składa ręce w taką "piramidkę" (nie wiem, jak to się nazywa, politycy często tak ręce składają- stykają czubki palców) i zaczyna zdania od "de facto"
Za to przyznam, że nie umiem zaakcentować prawidłowo "matematyka". Próbuję, ale nic z tego. Kiepski słuch?
Kiciunia88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-09, 13:46   #529
dzika truskawa
Noc żywych, dzikich tru(p)skawek
 
Avatar dzika truskawa
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Kraków/Lublin
Wiadomości: 12 680
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Cytat:
Napisane przez Kiciunia88 Pokaż wiadomość
Z kolei moja siostra składa ręce w taką "piramidkę" (nie wiem, jak to się nazywa, politycy często tak ręce składają- stykają czubki palców) i zaczyna zdania od "de facto"
Finger pyramid of evil contemplation

Zaczerpnięte z Simpsonów
__________________
"Kobieta, która się nie perfumuje nie ma przyszłości"
Coco Chanel

Rozpaczliwie poszukuję chociaż kropelki
:Guerlain Aqua Allegoria Rosa Blanca, Thierry Mugler A*Men: Pure Coffee, Pure Malt Creation, Pure Energy, Pure Wood, Ultra Zest
dzika truskawa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-02-15, 23:36   #530
qrczaque
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 15
"orginalna lakosta"

Skoro już wątek dotyczy poprawnej polszczyzny, ja dopiszę jeszcze że niemiłosiernie wpieniają mnie dwa zjawiska:

1. twory typu "szanel(k)a" i "lakost(k)a" na określenie zarówno: kosmetyków, dodatków, czy ubrań sygnowanych przez te dwie firmy, jak i stosowane wymiennie, albo zamiast tych nazw (paaaani, przeeż to od La Kosty ta torebka jes, no nie jes tak? ). Temat był tu chyba gdzieś wałkowany i, o ile dobrze pamiętam, nawet padło, że "lakostką" nazywano koszulki Lacoste przywożone z handlu zagranicznego jeszcze za nieboszczki komuny.

2. tytułowe "orginalny," zamiast prawidłowego "oryginalny," czyli przeniesienie zjadania samogłoski z wymowy w allegro do pisowni. Nie pamiętam, czy ktoś to poruszał tak jak kwestię perfum-perfuma-perfumy, ale któryś z wątków miał tytuł, bodajże "Jak kupić 'orginalny perfum' i się nie naciąć," czy jakoś tak. Więc świadomość problemu istnieje w narodzie i niniejszym sygnalizuję go tutaj tylko tak dla porządku. Kupa mięci.

A w ogóle to witam wszystkich, bo tu mnie chyba jeszcze nie było
qrczaque jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-17, 19:33   #531
Vespertine__Milo
Wtajemniczenie
 
Avatar Vespertine__Milo
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 138
Dot.: "orginalna lakosta"

Za każdym razem jak wchodzę na to forum, to z wdzięcznością patrzę na przemyślną duszyczkę, która założyła ten wątek. Jak mnie nieziemsko wpienia nieodpowiednia odmiana słowa perfumy... tak jak mamy tę pomarańczę a nie ten pomarańcz (automatycznie zielenieję jak to słyszę), tak jak "nie" z przymiotnikami pisze się razem a nie osobno (nagminnie widzę ten błąd nawet w książkach wrrrrrrrrrr)

że o właściwym akcentowaniu słowa, które poruszyła przedmówczyni nie wspomnę - matematyka z akcentem nie na pierwszą sylabę tylko na trzecią, słowa polityka, wymawiania włączać a nie właaaczać itp, itd. Wszystko to takie niechlujstwo, ot co!
__________________
"Powiedział, że przypominam mu jego zmarłą żonę. Oby z czasów, kiedy jeszcze żyła." Allen

[I][COLOR=sienna]Poluję: ] Le Labo Patchouli, Le Labo Another 13, Arancia di Sicilia Perris, CdG Odeur 53, Tom Daxon Iridium Kliknij dla głodnych Zwierząt: www.pustamiska.pl
Vespertine__Milo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-24, 08:19   #532
vea7
Zakorzenienie
 
Avatar vea7
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Wroclove
Wiadomości: 4 546
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Z warzywno-kulinarnych jeszcze do furii doprowadza mnie "ta pora" - poproszę dwie pory... i "dzwonek" - poproszę dwa dzwonki z karpia/łososia...
O "dzwonki" walczę zresztą z własnym mężem - za nic nie potrafi zapamiętać, że dzwonek jest przy drzwiach, a z łososia jest dzwonko i ma poprosić o dwa dzwonka.

Aha, no i tegoroczna przedświąteczna perełka spod jednego z hipermarketów wrocławskich "Świerk kujący"...
Ciekawa jestem co też taki świerk wykuć potrafi? Bo mi przydałby się kuty wieszak do przedpokoju
__________________
Żyję, myślą żegluję...

WYMIENIĘ

2012... liczenie poszło w koperczaki

vea7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-24, 16:17   #533
Twitter
Zakorzenienie
 
Avatar Twitter
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: Lover Silesia
Wiadomości: 4 684
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Cytat:
Napisane przez vea7 Pokaż wiadomość
Z warzywno-kulinarnych jeszcze do furii doprowadza mnie "ta pora" - poproszę dwie pory... i "dzwonek" - poproszę dwa dzwonki z karpia/łososia...
O "dzwonki" walczę zresztą z własnym mężem - za nic nie potrafi zapamiętać, że dzwonek jest przy drzwiach, a z łososia jest dzwonko i ma poprosić o dwa dzwonka.

Aha, no i tegoroczna przedświąteczna perełka spod jednego z hipermarketów wrocławskich "Świerk kujący"...
Ciekawa jestem co też taki świerk wykuć potrafi? Bo mi przydałby się kuty wieszak do przedpokoju
Obśmiałam się Dobre! Ja też bym się zapisała u pana świerka na kute wyroby!

Z tą porą, warzywną też bezskutecznie walczę . I z "półtorej kilo" ziemniaków też
__________________
Wymiany kosmetyczne?
Twitter jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-24, 17:16   #534
dzika truskawa
Noc żywych, dzikich tru(p)skawek
 
Avatar dzika truskawa
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Kraków/Lublin
Wiadomości: 12 680
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Cytat:
Napisane przez vea7 Pokaż wiadomość
Z warzywno-kulinarnych jeszcze do furii doprowadza mnie "ta pora" - poproszę dwie pory
COOOOO?!

Omg... Dobrze, że już wiem, że to się zdarza, bo jakbym tak znienacka usłyszała to padłabym na zawał
__________________
"Kobieta, która się nie perfumuje nie ma przyszłości"
Coco Chanel

Rozpaczliwie poszukuję chociaż kropelki
:Guerlain Aqua Allegoria Rosa Blanca, Thierry Mugler A*Men: Pure Coffee, Pure Malt Creation, Pure Energy, Pure Wood, Ultra Zest
dzika truskawa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-24, 17:40   #535
Emiks
Zakorzenienie
 
Avatar Emiks
 
Zarejestrowany: 2010-04
Lokalizacja: Seventh Heaven
Wiadomości: 4 411
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Cytat:
Napisane przez vea7 Pokaż wiadomość
Z warzywno-kulinarnych jeszcze do furii doprowadza mnie "ta pora" - poproszę dwie pory... i "dzwonek" - poproszę dwa dzwonki z karpia/łososia...
O "dzwonki" walczę zresztą z własnym mężem - za nic nie potrafi zapamiętać, że dzwonek jest przy drzwiach, a z łososia jest dzwonko i ma poprosić o dwa dzwonka.

Aha, no i tegoroczna przedświąteczna perełka spod jednego z hipermarketów wrocławskich "Świerk kujący"...
Ciekawa jestem co też taki świerk wykuć potrafi? Bo mi przydałby się kuty wieszak do przedpokoju
Świerk kujący i rybie dzwonki są po prostu piękne

A do dwóch pór dodam jeszcze pięć pączek

Elegancka Pani "ą" "ę" w cukierni:
- Poproszę pięć pączek

To jak właściwie ma być:
jeden pączek czy jedna pączka

Cytat:
Napisane przez Twitter Pokaż wiadomość
Obśmiałam się Dobre! Ja też bym się zapisała u pana świerka na kute wyroby!

Z tą porą, warzywną też bezskutecznie walczę . I z "półtorej kilo" ziemniaków też :cojest:
Emiks jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-24, 20:16   #536
Twitter
Zakorzenienie
 
Avatar Twitter
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: Lover Silesia
Wiadomości: 4 684
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Cytat:
Napisane przez dzika truskawa Pokaż wiadomość
COOOOO?!

Omg... Dobrze, że już wiem, że to się zdarza, bo jakbym tak znienacka usłyszała to padłabym na zawał
I tym sposobem vea uratowała tru przed zawałem

Cytat:
Napisane przez Emiks Pokaż wiadomość
Świerk kujący i rybie dzwonki są po prostu piękne

A do dwóch pór dodam jeszcze pięć pączek

Elegancka Pani "ą" "ę" w cukierni:
- Poproszę pięć pączek

To jak właściwie ma być:
jeden pączek czy jedna pączka

No dobra, jakbym to na własne uszy usłyszała, to też bym padła... ze śmichu Już niedługo będzie można zjeść pyszną pączkę w tłustą czwartkę
__________________
Wymiany kosmetyczne?
Twitter jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-24, 20:29   #537
siarka40
Szef ds. Wymianek
 
Avatar siarka40
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 17 865
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

pore znalam, paczke tez (ale nie, zebym sama uzywala, oczywiscie). a znacie kontrol? rodzaju zenskiego nadal, zeby nie bylo
__________________
Rebecca Minkoff Bree Body Black (nowa, z metkami)
szuka nowego domu.
siarka40 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-24, 20:33   #538
vea7
Zakorzenienie
 
Avatar vea7
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Wroclove
Wiadomości: 4 546
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

W sensie, że "kontrol przyszła" czy też "ma być kontrol w piątek" ?
Jeśli tak, to znam... nie raz, nie dwa mnie tak miła starsza pani z komisji rewizyjnej ostrzegała
__________________
Żyję, myślą żegluję...

WYMIENIĘ

2012... liczenie poszło w koperczaki

vea7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-24, 20:36   #539
siarka40
Szef ds. Wymianek
 
Avatar siarka40
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 17 865
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Cytat:
Napisane przez vea7 Pokaż wiadomość
W sensie, że "kontrol przyszła" czy też "ma być kontrol w piątek" ?
Jeśli tak, to znam... nie raz, nie dwa mnie tak miła starsza pani z komisji rewizyjnej ostrzegała
ano, w tym sensie
__________________
Rebecca Minkoff Bree Body Black (nowa, z metkami)
szuka nowego domu.
siarka40 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-24, 20:45   #540
beyza
Perfume Lover
 
Avatar beyza
 
Zarejestrowany: 2006-09
Wiadomości: 3 650
Dot.: TE PERFUMY, a nie "ta perfuma" czy też "ten perfum"

Kontrol znam, kakał znam i moje ulubione, najczęściej używane przez ludzi, troszkę gorzej wykształconych niż przeciętny obywatel: ona stojała, ja się bojałam itp itd. Jeśli to regionalizm, to przepraszam za wcześniejszy komentarz, jednakże słyszałam takie hasła zawsze w dość specyficznym środowisku, które trudno byłoby mi przyporządkować do konkretnej gwary.
__________________
[B]Z perfumami jest jak z alkoholem.
Liczy się tylko kolejna flaszka

WYMIANA: https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=1280992
beyza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Perfumy


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-03-13 18:54:03


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 06:37.