Czy margaryna jest lepsza od masła? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-02-06, 18:45   #1
tutmirlajt
Zadomowienie
 
Avatar tutmirlajt
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wiadomości: 1 381

Czy margaryna jest lepsza od masła?


Jako dziecko nie lubialam margaryny, miala ona dla mnie specyficzny smak i zapach. Nie wyobrazalam sobie jesc jej na chlebie.

Ostatnio przypadkowo moja siostra kupila margaryne Rame- calkiem smaczna a i bylo do niej dolaczona ulotka, ze poleca ja ta cala psycholog z Superniani.

Czy margaryna obecnie jest lepsze od masla i smialo mozna ja jesc?
tutmirlajt jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-06, 19:14   #2
Papiszynka
Zakorzenienie
 
Avatar Papiszynka
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 11 785
Dot.: Czy margaryna jest lepsza od masła?

Maslo jest "lepsze", bo margaryna posiada jakies tam sztucznie utwardzane tluszcze. O ile dorosly jeszcze moze to jesc, o tyle dla dzieci katastrofa... tak przynajmniej mowila u mnie babka na wykladzie, ktora byla bardzo zbulwersowana tym, ze wlasnie superniania poleca cos takiego dla dzieci.
Papiszynka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-06, 20:35   #3
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Czy margaryna jest lepsza od masła?

Cytat:
Napisane przez tutmirlajt Pokaż wiadomość
Jako dziecko nie lubialam margaryny, miala ona dla mnie specyficzny smak i zapach. Nie wyobrazalam sobie jesc jej na chlebie.

Ostatnio przypadkowo moja siostra kupila margaryne Rame- calkiem smaczna a i bylo do niej dolaczona ulotka, ze poleca ja ta cala psycholog z Superniani.

Czy margaryna obecnie jest lepsze od masla i smialo mozna ja jesc?
Wrecz przeciwnie, maslo jest lepsze.
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-06, 20:41   #4
Mgiełka91
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: Centrum
Wiadomości: 1 674
Dot.: Czy margaryna jest lepsza od masła?

Z tego co wiem, to margaryna jest wzbogacana o witaminy chemicznie, a masło naturalnie. Tak przynajmniej mówiła pani na chemii I i to i to jest zdrowe, nie można określić jednoznacznie co bardziej. Ja na co dzień używam masła, bo po prostu jest dla mnie smaczniejsze, ale jakbym miała do ciasta użyć margaryny, czy nawet na kanapkę u gości np, to nie miałabym nic przeciwko
Mgiełka91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-06, 21:07   #5
marcelab87
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 65
Dot.: Czy margaryna jest lepsza od masła?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: masło czy margaryna.
Powinniśmy decydować się na tłuszcze roślinne, rezygnując tym samym z tłuszczów zwierzęcych - więc w tym wypadku margaryna byłaby lepszym rozwiązaniem.
Masło z kolei jest produktem bardziej naturalnym, jego wytwarzanie nie powoduje przejścia tłuszczów w izomery trans, czyli tzw. tłuszcze nasycone - więc masło...
Jednak obecne technologie produkcji pozwalają na znaczne zmniejszenie zawartości tłuszczów trans w margarynie, a zastąpienie ich "zdrowszymi" tłuszczami nienasyconymi.
Generalnie zasada jest taka - masło do 7 roku życia, margaryna później.
Dorośli jak najbardziej margaryna (np. Flora, Benecol).
marcelab87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-06, 21:48   #6
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Czy margaryna jest lepsza od masła?

Cytat:
Napisane przez marcelab87 Pokaż wiadomość
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: masło czy margaryna.
Powinniśmy decydować się na tłuszcze roślinne, rezygnując tym samym z tłuszczów zwierzęcych - więc w tym wypadku margaryna byłaby lepszym rozwiązaniem.
Masło z kolei jest produktem bardziej naturalnym, jego wytwarzanie nie powoduje przejścia tłuszczów w izomery trans, czyli tzw. tłuszcze nasycone - więc masło...
Jednak obecne technologie produkcji pozwalają na znaczne zmniejszenie zawartości tłuszczów trans w margarynie, a zastąpienie ich "zdrowszymi" tłuszczami nienasyconymi.
Generalnie zasada jest taka - masło do 7 roku życia, margaryna później.
Dorośli jak najbardziej margaryna (np. Flora, Benecol).
Bo co niby ? Nie wiem co wy powinnyscie, ale ja nie mam najmniejszego powodu i zamiaru rezygnowac z roznych zrodel tluszczy w swojej diecie.
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-06, 22:33   #7
marcelab87
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 65
Dot.: Czy margaryna jest lepsza od masła?

Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
Bo co niby ? Nie wiem co wy powinnyscie, ale ja nie mam najmniejszego powodu i zamiaru rezygnowac z roznych zrodel tluszczy w swojej diecie.

Bo to, że chociażby tłuszcze roślinne zawierają mniej cholesterolu w porównaniu z tłuszczami zwierzęcymi.
Jasne, że w diecie powinny znajdować się tłuszcze, które przecież są potrzebne do syntetyzowania niezbędnych naszym organizmom hormonów, ale należy pamiętać, że są "dobre" i "złe" tłuszcze, chyba o tym nie trzeba nikogo przekonywać. Kwestia wyboru. Zdrowego lub nie.
marcelab87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-02-06, 22:44   #8
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Czy margaryna jest lepsza od masła?

Cytat:
Napisane przez marcelab87 Pokaż wiadomość
Bo to, że chociażby tłuszcze roślinne zawierają mniej cholesterolu w porównaniu z tłuszczami zwierzęcymi.
Jasne, że w diecie powinny znajdować się tłuszcze, które przecież są potrzebne do syntetyzowania niezbędnych naszym organizmom hormonów, ale należy pamiętać, że są "dobre" i "złe" tłuszcze, chyba o tym nie trzeba nikogo przekonywać. Kwestia wyboru. Zdrowego lub nie.
Zrodla roslinne to nie maja cholesterolu z tego co pamietam...

Cholesterol na odpowiednim poziomie jest niezbedny do zycia.
Kolejna sprawa: badania nt diety ludzi pierwotnych wykazuja, ze pomimo wysokiej ilosci tluszczy zwierzecych w diecie, nie bylo wysokich poziomow cholesterolu we krwi.
No i na koniec - pewnie, ze sa dobre i zle tluszcze... tyle ze stawianie lini podzialu jako dobre - roslinne, zle - zwierzece, to bzdura i absurd.
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-07, 08:07   #9
marcelab87
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 65
Dot.: Czy margaryna jest lepsza od masła?

Cytat:
Cholesterol na odpowiednim poziomie jest niezbedny do zycia.
Cholesterol HDL tak, LDL - NIE

Cytat:
Kolejna sprawa: badania nt diety ludzi pierwotnych wykazuja, ze pomimo wysokiej ilosci tluszczy zwierzecych w diecie, nie bylo wysokich poziomow cholesterolu we krwi.
hmm... a ciekawe, czyja średnia długość życia jest większa - nasza, czy ludzi pierwotnych... Poza tym nie można porównywać diety naszej, a ludzi pierwotnych - inne czasy, inny klimat, "inne" organizmy - metabolizm...

Cytat:
No i na koniec - pewnie, ze sa dobre i zle tluszcze... tyle ze stawianie lini podzialu jako dobre - roslinne, zle - zwierzece, to bzdura i absurd.
o, widzę nową teorię naukową. Dowody, dowody...

pozdr
marcelab87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-07, 08:50   #10
Katja80
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: Z fotela
Wiadomości: 66
Dot.: Czy margaryna jest lepsza od masła?

Ja wiem jedno, moja mama która naprawdę się zdrowo odzywia, miała a zbilansowaną dietę, w wieku 50 lat praktycznie zero zmarszczek, wyglada na 40 a używa kremów z AA a nie z górnej półki... po usunięciu woreczka żółciowego, przeszła na dietę rekonwalescenta, praktycznie bez zadnych tłuszczów... i cholesterol z 180 skoczył jej na prawie 300.... zbiła go oczywiscie tłuszczami dokładnie olejem lnianym nieoczyszczonym

A co do m/m - ja zdecydowanie wolę masło, przez dietetyka mam zalecone masło na R, ale i margaryne mi się zdarza jeść.
Katja80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-07, 10:10   #11
Cherokee Rose
Raczkowanie
 
Avatar Cherokee Rose
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 130
Dot.: Czy margaryna jest lepsza od masła?

"Nie jest żadnym odkryciem stwierdzenie, że tłuszcze typu trans są niezdrowe i należy ich unikać jak ognia" (...) "powszechnie w naszej diecie występują dzięki półsyntetycznie otrzymywanym tłuszczom roślinnym- zwłaszcza margarynie, masłach roślinnych- uzyskiwanych przez częściowe uwodornienie naturalnych olejów"(...)"tłuszcze typu trans powodują wzrost stężenia "złego cholesterolu" we krwi, a tym samym zwiększenie ryzyka występowania i rozwoju chorób miażdżycowych" (...) "tłuszcze trans obniżają poziom "dobrego cholesterolu", co definitywnie każe przerwać bezsensowną debatę nad wyższością margaryny nad masłem. Masło wygrywa bez dwóch zdań."

link do całego artykułu: http://szczuplejsza.pl/content/view/373/163/

i jeszcze jeden artykuł pt. "Najgroźniejszy tłuszcz świata" opisujący eksperyment z tłuszczami trans: http://www.racjonalista.pl/index.php/s,38/d,10/t,7825



natomiast ja osobiście już od bardzo dawna całkowicie wyeliminowałam margarynę, masło prawie też, a do kanapek używam oliwy z oliwek w czystej postaci
__________________


Edytowane przez Cherokee Rose
Czas edycji: 2010-02-07 o 10:26
Cherokee Rose jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-02-07, 15:04   #12
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Czy margaryna jest lepsza od masła?

Cytat:
Napisane przez marcelab87 Pokaż wiadomość
hmm... a ciekawe, czyja średnia długość życia jest większa - nasza, czy ludzi pierwotnych... Poza tym nie można porównywać diety naszej, a ludzi pierwotnych - inne czasy, inny klimat, "inne" organizmy - metabolizm...
Hm, a ciekawe jakie byly przyczyny takiej a nie innej dlugosci zycia - bo statystyczny czlowiek pierwotny nie zyl krocej dlatego, ze mial zla diete - wrecz przeciwnie, problemow z cholesterolem nie mieli, mieli wieksza mase miesniowa, gesty kosciec.
Za to nie mieli wspolczesnej opieki medycznej.

Plecenie, ze to inne ogranizmy, to bzudry - ogranizmy wlasnie takie same, czlowiek przestal byc lowca-zbieraczem zaledwie kilka tysiecy lat temu, z punktu widzenia ewolucji to nic, a proste wegle i siedzacy tryb zycia to w ogole wynalazek ostatniego wieku.

Cytat:
Napisane przez marcelab87 Pokaż wiadomość
o, widzę nową teorię naukową. Dowody, dowody...

pozdr
Poczytaj sobie L. Cordiana chocby.

Zenua to deminzowanie zwierzecych tluszczy i bialka jakie sie tu nieraz odbywa.
Pewnie, lepiej wpierdzielac margaryne, "samo zdrowie"
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-07, 16:48   #13
a_name
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 136
Dot.: Czy margaryna jest lepsza od masła?

Tluszcze roślinne to oleje, a że margaryne można dostać w kostce to dlatego, że jest utwardzana chemicznie. A to niezdrowe. Jeżeli ktoś nie chce rezygnować z tłuszczu roślinnego, to wystarczy odstawić margaryne a na chleb polać oliwe z oliwek lub olej lniany zamiast margaryny czy masła. Zdrwiej, smaczniej.
a_name jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-07, 19:33   #14
rosiek
Zakorzenienie
 
Avatar rosiek
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Wiadomości: 12 523
GG do rosiek
Dot.: Czy margaryna jest lepsza od masła?

Margaryna jest mniej zdrowa od masła z tego względu, że jest sztucznie nasycana czyli utwardzana, a to, że dodają do niej trochę witamin wcale nic nie znaczy moja profesorka od chemii też była oburzona, że wciskają takie rzeczy małym dzieciom. Lepiej wybrać dobre masło, zamiast margaryny skoro ma się wybór
rosiek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-10, 19:05   #15
zosianiekowalska
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-01
Lokalizacja: Moje Miasto
Wiadomości: 118
Dot.: Czy margaryna jest lepsza od masła?

Margaryna "o smaku masła" jest głównie do kanapek, a czy trzeba je koniecznie zawsze mazać tłuszczem!?

A masełko nadaje się do wszystkiego - do mleka gdy boli gardło i do smaku do szpinaku. I do kanapki z powidłami.

Ta niania to ewenement, zawsze słyszałam, że dzieci i staruszkowie nie powinni jeść margaryny.
zosianiekowalska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-15, 12:45   #16
agusiownik
Zakorzenienie
 
Avatar agusiownik
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 5 193
Dot.: Czy margaryna jest lepsza od masła?

ja też słyszałam, że masło jest lepsze i zdrowsze
agusiownik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-18, 23:15   #17
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Czy margaryna jest lepsza od masła?

Opinie sa podzielone. Mysle, ze to tez zalezy inwidualnie od organizmu - co komu szkodzi mniej lub bardziej.

Mi bardziej smakuje maslo - ale jadam rzadko. Margaryne jeszcze rzadziej - nie smakuje wcale. Wiec w ogole sobie nie zaprzatam tym glowy.

Najczesciej uzywam oliwy z oliwek i tluszcze jakie mam w potrawach gdzies tam kupnych/poczestowanych itp. Takze tluszcze zwierzece to glownie poprzez spozywane mieso (a lubie i karkowke i salami) ew. tluste mleko, ser.

Mysle ze mam jakos zroznicowanie, ale ogolnie malo tlusto jadam i nie planuje tego zmieniac.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-19, 11:49   #18
pycia17
Zakorzenienie
 
Avatar pycia17
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 792
GG do pycia17
Dot.: Czy margaryna jest lepsza od masła?

ja nie uzywam masła ani margaryny
pycia17 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-19, 12:05   #19
Hei_di
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 1 420
GG do Hei_di
Dot.: Czy margaryna jest lepsza od masła?

Cytat:
Napisane przez pycia17 Pokaż wiadomość
ja nie uzywam masła ani margaryny
A można wiedzieć jaki masz zamiennik masła/margaryny..?
__________________
Akcja: racjonalne odżywianie
...i oczywiście TRENING!
Hei_di jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-02-19, 13:29   #20
effcia82
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 7 007
Dot.: Czy margaryna jest lepsza od masła?

margaryna się lepiej rozsmarowuje i dla mnie to argument przeważający szalę
effcia82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:44.