Reklama

Terminem slavic doll określało się popularne modelki z lat 00. Swoją nazwę wzięły od filigranowej, bardzo chudej sylwetki i wysokiego wzrostu, które upodabniały je do chodzących laleczek. Przesadna szczupłość i obsesyjne uwielbienie dla widocznych kości dla wielu dziewczyn kończyło się zaburzeniami odżywiania. Teraz trend ten powraca, a treści możesz znaleźć pod hashtagiem #slavicdoll.

Reklama

Jak wyglądają współczesne slavic doll?

Moda zataczać koło. Po boomie na pełne sylwetki i krągłe kształty powoli znów wraca niebezpieczna tendencja do uwielbienia wychudzonych, przesadnie szczupłych figur. Dziewczyny na TikToku dzielą się swoimi inspiracjami, pokazując niesamowicie chude modelki.

Pod hashtagiem #slavicdoll na Tiktoku znajdziemy nie tylko inspiracyjne filmiki modelek, ale także dziewczyn, które starają się osiągnąć idealną wagę oraz wygląd ultraszczupłych sylwetek. Zazwyczaj odsłaniają ramiona, eksponują mocno wystające obojczyki oraz chwalą się złączonymi nogami z kilkunastocentymetrową przerwą pomiędzy nimi.

"Współczesne slavic dolls" często nagrywają do dźwięku ze sławnym cytatem wypowiedzianym przez Kate Moss, że "nic nie smakuje tak dobrze, jak chudość" ("nothing tastes as good as skinny feels"). W przeszłości te słowa stały się jednym z ulubionych haseł ruchów pro-ana.

Dlaczego ten trend jest niebezpieczny?

Trend ten od razu wzbudził sporo kontrowersji, a przy okazji spowodował boom na "słowiańską dietę" na Tiktoku w USA. Dlaczego może budzić on przerażenie? Ponieważ na nagraniach widzimy chorobliwie szczupłe dziewczyny. Dodatkowo wiele zastrzeżeń budzi dźwięk, do którego nagrywają oraz romantyzowanie modelek, które mają za sobą naprawdę tragiczne przejścia.

Gwiazdy te często głodziły się w celu osiągnięcia lepszego statusu materialnego i zrobienia kariery. Ich marzenia były wykorzystywane przez ludzi z branży w krzywdzący sposób. W wywiadach opowiadała o tym między innymi Kate Moss, która zdradziła, że w wieku 15 lat musiała uciekać przed fotografem w trakcie sesji bieliźnianej.

Ten trend to ogromne zagrożenie zwłaszcza dla młodych osób, które są bardzo podatne na wszelkie sugestie. Chcąc dążyć do - ich zdaniem - idealnej sylwetki, mogą bardzo łatwo wpaść w zaburzenia odżywiania, które na zawsze zmienią ich życie i będą powodować wiele niebezpiecznych konsekwencji zdrowotnych. Należy pamiętać, że nie każdy ma naturalnie filigranową sylwetkę, a dążenie do niej poprzez głodzenie się to szybka droga do śmiertelnych chorób.

Reklama

Zdaniem niektórych to kolejny hashtag w mediach społecznościowych, pod którym ukrywają się osoby aktywnie głodzące się. Wybierają zazwyczaj neutralne tagi, których nie wykryje algorytm i nie zacznie ich blokować za udostępnianie szkodliwych treści.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane