Reklama

Dobre ćwiczenia na pośladki w domu to takie, które poza ciężarem własnego ciała będą uwzględniały także dodatkowe obciążenie w postaci gum oporowych, hantelków czy kettleballs. Jeśli chcesz osiągnąć satysfakcjonujące efekty ćwiczeń, musisz zadbać o odpowiednią technikę, postawę ciała i solidny sprzęt, zapewniający dodatkowy angaż mięśnia pośladkowego małego, średniego i wielkiego.

Reklama

Spis treści:

  1. Czy da się podnieść pośladki, ćwicząc w domu?
  2. Silne mięśnie pośladków a podaż białka w diecie
  3. Trening na jędrne pośladki w domu: co musisz wiedzieć?
  4. Czy da się zbudować duże pośladki, będąc na redukcji?
  5. Siłownia vs trening pośladków w domu z ciężarem własnego ciała i akcesoriami
  6. Dla początkujących: dobre ćwiczenia na pośladki w domu, które mają sens
  7. Domowy sprzęt do dobrych ćwiczeń na pośladki
  8. Najlepsze ćwiczenia na mięśnie pośladków z gumami oporowymi i małym obciążeniem

Czy da się podnieść pośladki, ćwicząc w domu?

Mięśnie pośladkowe, jak każda inna grupa mięśniowa, potrzebują odpowiedniego bodźca do wzrostu, czyli mechanicznego napięcia (np. ciężaru) i progresji obciążeń. W domu możesz zastąpić profesjonalny sprzęt sprytnymi i łatwo dostępnymi rozwiązaniami. Użycie gum oporowych, hantli, kettleballa czy corebaga zdecydowanie ułatwi ci trenowanie pośladków i sprawi, że szybko zauważysz efekty.

Kluczowy jest więc progres, czyli podnoszenie sobie poprzeczki z każdym treningiem. Aby to robić, nie musisz cały czas zmieniać planu ćwiczeń na mięśnie pośladkowe. Progresować możesz na kilka sposobów:

  • Zwiększanie obciążenia – to najprostszy sposób na progresję. W domowych warunkach możesz stopniowo dodawać ciężar do swoich ćwiczeń, np. dokładając książki do plecaka, korzystając z większych butelek z wodą lub inwestując w regulowane hantle. Każde dodatkowe obciążenie zmusi mięśnie do cięższej pracy.
  • Zwiększanie liczby powtórzeń i serii – jeśli jako osoba początkująca nie masz możliwości dodania ciężaru, możesz wydłużyć czas pracy mięśni. Stopniowe zwiększanie liczby powtórzeń w danej serii (np. z 8 na 10, a później na 12) lub dodanie kolejnej serii do ćwiczenia to skuteczna metoda na intensyfikację treningu.
  • Spowalnianie tempa – to inaczej wydłużenie fazy ekscentrycznej (np. powolne opuszczanie bioder w hip thrustach lub kontrolowane schodzenie w przysiadzie) zwiększa czas napięcia mięśniowego, co przekłada się na większy bodziec do wzrostu.
  • Dodawanie gum oporowych – w domowych warunkach jest to świetne rozwiązanie, ponieważ gumy zapewniają opór na różnych etapach ruchu, co pozwala bardziej angażować pośladki. Możesz użyć ich w ćwiczeniach takich jak przysiady, hip thrusty czy unoszenie bioder w leżeniu (glute bridge).

Silne mięśnie pośladków a podaż białka w diecie

Białko to fundament, który w kontekście ćwiczenia pośladków ma ogromne znaczenie. Nie zbudujesz mięśni bez odpowiedniej podaży białka. Codzienna dieta powinna dostarczać około 1,6–2 g białka na kilogram masy ciała (w zależności od intensywności ćwiczeń, płci, trybu życia czy celów sylwetkowych). Najlepszymi źródłami protein są na przykład: jaja, chude mięso, ryby, nabiał, a także rośliny strączkowe i tofu.

Nie zapominaj też o regeneracji. Mięśnie rosną podczas odpoczynku, dlatego ćwiczenia na pośladki nie powinny być wykonywane 7 dni w tygodniu. Zwłaszcza, jeśli jesteś osobą początkującą. Najlepsze efekty ćwiczeń na pośladki zobaczysz wtedy, kiedy dasz swojemu organizmowi także czas na odpoczynek.

Trening na jędrne pośladki w domu: co musisz wiedzieć?

Pośladki składają się z trzech głównych mięśni: mięsień pośladkowy mały, mięsień pośladkowy średni, mięsień pośladkowy wielki. Aby je skutecznie wzmocnić, potrzebujesz ćwiczeń angażujących te partie w różnych płaszczyznach ruchu. Poza wspomnianym już białkiem w diecie, istotne jest również spożywanie odpowiedniej liczby kalorii. Nawet najskuteczniejsze ćwiczenia na jędrne pośladki nie przyniosą spektakularnych efektów, jeśli będziesz dostarczać organizmowi mniej kcal niż wynosi twoje zero kaloryczne (CPM).

Dobre ćwiczenia na pośladki w domu (2)
Getty Images @samael334

Czy da się zbudować duże pośladki, będąc na redukcji?

Wzmacnianie mięśni pośladkowych na redukcji jest bardzo trudne i wyczerpujące. Budowanie ich jest łatwiejsze na masie, ponieważ organizm ma wtedy nadwyżkę kalorii, którą może wykorzystać na regenerację i rozbudowę masy mięśniowej. Na nadwyżce kcal łatwiej jest również zapewnić sobie odpowiednią podaż białka, węglowodanów i tłuszczów – trzech filarów, które wspierają efektywny trening siłowy.

Jeśli zdecydujesz się na dietę odchudzającą, pamiętaj o białku i zadbaj o to, aby deficyt nie był wysoki. Umiarkowany deficyt (ok. 300 kcal poniżej zapotrzebowania) pozwala na stopniową utratę tkanki tłuszczowej bez nadmiernego ryzyka utraty mięśni.

Siłownia vs trening pośladków w domu z ciężarem własnego ciała i akcesoriami

Siłownia to idealne miejsce do budowania pośladków, zwłaszcza jeśli zależy ci na maksymalizacji efektów. Dostępność sprzętu, różnorodność ćwiczeń i możliwość stosowania dużych obciążeń to główne zalety treningu w siłowni. Siłowy, regularny trening pośladków z wykorzystaniem wolnych ciężarów przynosi najlepsze rezultaty. Musisz mieć więc świadomość, że domowe ćwiczenia nie będą w stanie tak mocno zaangażować mięśni pośladkowych.

Czy to oznacza, że są złe i powinniśmy z nich całkowicie zrezygnować? Oczywiście, że nie. Osoby początkujące i chcące trenować pośladki w domu powinny zaopatrzyć się na start w gumy oporowe i regulowane hantelki lub kettleball (np. 8 kg na start). Już takie obciążenie daje fajny bodziec i sprawia, że poszczególne sekwencje ruchowe są w stanie mocno zaangażować mięśnie do pracy.

Dobre ćwiczenia na pośladki w domu (1)
Getty Images @SimonSkafar

Dla początkujących: dobre ćwiczenia na pośladki w domu, które mają sens

Jak już wiesz, skuteczne ćwiczenia na mięśnie pośladkowe to takie, które mocno angażują poszczególne partie mięśniowe i dają nam pole do progresowania. Aby ułatwić ci tworzenie skutecznego planu treningowego, podpowiadamy, które z nich warto uwzględnić.

Do dobrych ćwiczeń na pośladki w domu należą:

  • hip thrusty z kettleball lub corebag;
  • zakroki (angażują uda i pośladki) z hantelkami lub kettlebal;
  • przysiady bułgarskie z hantelkami;
  • klasyczny, martwy ciąg rumuński z hantelkami;
  • martwy ciąg na jednej nodze z hantelkiem lub kettleball;
  • glute bridge (z pozycją wyjściową leżącą) z gumą oporową – różne warianty;
  • przysiady sumo z kettleball;
  • odwodzenie nóg w tył lub bok z gumą oporową (pozycja stojąca).

Domowy sprzęt do dobrych ćwiczeń na pośladki i uda

Chociaż siłownia kusi profesjonalnym sprzętem, w domu też można skutecznie ćwiczyć pośladki. Już na sam początek warto zaopatrzyć się w kilka przydatnych akcesoriów treningowych, bo dzięki nim zdecydowanie szybciej osiągniesz oczekiwane efekty.

  1. Hantle – to absolutna podstawa, jeśli chodzi o trening siłowy w domu. Dzięki nim dodasz obciążenie do takich ćwiczeń, jak wykroki, hip thrusty, martwy ciąg oraz przysiady. Najlepiej postawić na regulowane hantle, które pozwolą ci zmieniać ciężar w zależności od twoich możliwości.
  2. Kettleball – to nic innego jak obciążenie w kształcie kuli z rączką. Dzięki swojej konstrukcji świetnie sprawdza się w dynamicznych treningach, które angażują całe ciało. To także rewelacyjne uzupełnienie skutecznych ćwiczeń na pośladki. Dobre do przysiadów sumo, martwych ciągów jednonóż czy glute bridge.
  3. Corebag – to worek wypełniony piaskiem lub innym ciężarem, który świetnie sprawdza się do ćwiczeń na pośladki wykonywanych w domu. Jest miękki, co zmniejsza ryzyko kontuzji, a jednocześnie stanowi duże wyzwanie dla mięśni stabilizacyjnych. Idealny na start do hip thurstów i różnych wariacji glute bridge.
  4. Gumy oporowe – to must-have każdego domowego treningu. Są lekkie, tanie i wyjątkowo skuteczne w izolowaniu mięśni pośladków. Dostępne w różnych poziomach oporu, co pozwala dostosować je do poziomu zaawansowania. Napinając pośladki i wykorzystując gumy w treningu, jesteś w stanie bardzo mocno zaangażować partie mięśniowe bez użycia żadnego dodatkowego obciążenia. Świetne do wykroków, ćwiczeń imitujących lifty czy glute bridge.

Najlepsze ćwiczenia na mięśnie pośladków z gumami oporowymi i małym obciążeniem

Przy każdym z poniżej opisanych ćwiczeń na jędrną pupę musisz zadbać o stabilność. Napięcie mięśni brzucha i skupianie się na czuciu mięśniowym jest tu niezwykle istotne. Wykonując trening pośladków, warto też zrobić krótką rozgrzewkę, która uchroni przed urazami i zmniejszy odczuwalność mikrourazów włókien mięśniowych (potocznie nazywanych zakwasami).

Oto jedne z najskuteczniejszych ćwiczeń na pośladki, które możesz wykonywać w domu z pomocą odpowiednich akcesoriów:

Reklama
  1. Mostek z gumą – załóż gumę na uda, połóż się na plecach i ugnij nogi w kolanach. Wypchnij biodra w górę, utrzymując napięcie w gumie. Pamiętaj o tym, aby napiąć pośladki. Powoli wróć do pozycji wyjściowej leżącej. Powtórz 8-10 razy w 3 seriach.
  2. Wykroki z hantlami – trzymając hantle w dłoniach, rok krok do przodu i schodź w dół, aż kolano tylnej nogi zbliży się do podłogi. Pamiętaj, aby wykonując ćwiczenie, zadbać o wypychanie kolan delikatnie na zewnątrz. Możesz robić to przykładowe ćwiczenie w miejscu, wracając do pozycji wyjściowej lub wykonywać kilka kroków do przodu.
  3. Hipthrust – ustaw się plecami do stabilnej powierzchni (np. ławki lub kanapy), tak aby dolne łopatki opierały się na jej krawędzi. Połóż ciężar (hantle, kettlebell lub corebag) w okolicach stawu biodrowego, stabilizując go rękami. Ustaw stopy na szerokość bioder, a kolana skieruj lekko na zewnątrz. Z tej pozycji wypchnij biodra w górę, aż ciało utworzy linię prostą od kolan do ramion. Na górze maksymalnie napnij pośladki, przytrzymaj 1-2 sekundy i powoli opuść biodra w dół. Powtórz 8-10 razy w 3 seriach. To jedno z najlepszych ćwiczeń na pośladki!
  4. Martwy ciąg rumuński – wyprostuj się i chwyć w dłonie dwa hantle. Stopy ustaw na szerokość bioder. Zacznij wypychać biodra do tyłu, dbając o to, aby to one napędzały ruch. Kolana nie powinny wychodzić poza linię stóp. Głowa powinna być przedłużeniem tułowia. Łopatki ściągnięte. Gdy poczujesz napięcie w tylnej części nóg i pośladkach, zatrzymaj ruch i wróć do pozycji wyjściowej, mocno wypychając biodra w przód i napinając pośladki. To kolejne, rewelacyjne ćwiczenie na silnie mięśnie pośladkowe.
Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane