Reklama

Jeśli zastanawiasz się, jakie będą efekty ćwiczeń na pośladki po miesiącu, poniżej znajdziesz odpowiedź. To nie tylko ujędrnienie czy podniesienie pupy, ale również poprawa postawy i wzmocnienie całego ciała. Warunkiem do uzyskania takich rezultatów jest prawidłowe wykonywanie ćwiczeń oraz znalezienie zestawu, który będzie najbardziej efektywny. Większość z nich wykonasz w domu!

Reklama

Spis treści:

  1. Efekty ćwiczeń na pośladki po miesiącu
  2. Czy wykonywanie ćwiczeń na pośladki ma sens?
  3. Jak zwiększyć efektywność treningu?
  4. Jakie ćwiczenia na pośladki są najlepsze?

Efekty ćwiczeń na pośladki po miesiącu

Pierwsze efekty ćwiczeń na jędrne pośladki pojawią się bardzo szybko. Będzie to przede wszystkim poprawa postawy i wzmocnienie dolnej partii ciała. Czego jednak możesz spodziewać się po miesiącu treningów?

  • Zmiana sylwetki – będzie łatwiej utrzymać ci prostą postawę. Dodatkowo ćwiczenia poprawiają proporcje pomiędzy obwodami w talii i biodrach, dzięki czemu możesz uzyskać sylwetkę zbliżoną do klepsydry.
  • Zwiększona siła i wytrzymałość – ćwiczenia angażują mięśnie pośladków, ale nie tylko. Trening może zwiększyć twoją ogólną siłę i wytrzymałość ciała.
  • Ujędrnienie skóry – ćwiczenia sprawiają, że skóra jest bardziej elastyczna, dzięki czemu zmniejsza się również cellulit.
  • Uniesienie pośladków – wyćwiczone mięśnie pośladków podnoszą się, dzięki czemu pupa wygląda na krąglejszą.
  • Większe pośladki – mięśnie nabierają objętości, dzięki czemu pupa ma nie tylko ładniejszy kształt, ale wygląda na większą.

Czy wykonywanie ćwiczeń na pośladki ma sens?

Pośladki to jedna z najważniejszych i największych grup mięśniowych w naszym ciele. Składają się z:

  • mięśni pośladkowych wielkich,
  • mięśni pośladkowych średnich,
  • mięśni pośladkowych małych.

Odpowiadają one nie tylko za naszą sylwetkę oraz wygląd tej partii ciała. Są kluczowe dla chodzenia, biegania, skakania, siedzenia, podnoszenia przedmiotów czy nawet dla zwykłego utrzymania prawidłowej postawy.

Regularny trening pośladków ma zatem o wiele większe znaczenie niż sam wygląd. Powinny być one wykonywane obok ćwiczeń na płaski brzuch czy ćwiczeń na boczki, aby zachować harmonijny rozwój ciała. Wpłynie on na naszą siłę, zdrowie i sprawność.

Regularne ćwiczenia pośladków można także potraktować jako inwestycję w swoje zdrowie w kolejnych latach. Silne pośladki pomagają uniknąć bólu w obszarze kręgosłupa lędźwiowego i kolan, ponieważ odgrywają kluczową rolę w stabilizacji miednicy i prawidłowym chodzie. Jeśli nie mamy odpowiednio wyćwiczonych mięśni pośladkowych, obciążamy inne partie ciała, co może powodować dyskomfort lub nawet poważniejsze konsekwencje.

Ćwiczenia na pośladki - efekty po miesiącu i regularny trening
Getty Images@Alexey Avdeev

Jak zwiększyć efektywność treningu?

Aby zbudować jędrne pośladki, istotna jest nie tylko regularność treningów, ale także sposób, w jaki się do nich przygotowujesz. Dlatego wybierz odpowiednie, niekrępujące ruchów ubrania, które będą dobrze przylegać, dopasowywać się do ciała i będą wykonane z oddychających tkanin. Trening powinien angażować wszystkie trzy grupy mięśniowe tworzące pośladek. Wykorzystuj w treningu różne rodzaje oporu, zwiększaj obciążenie i liczbę powtórzeń lub serii. Co jeszcze możesz zrobić?

  • Postaw na różnorodność ćwiczeń. Wykonuj ćwiczenia wielostawowe (między innymi przysiady, martwy ciąg, hip thrust, wykroki) oraz ćwiczenia izolowane (możesz do nich wykorzystać maszyny na siłowni).
  • Zwiększaj obciążenie. Zacznij od mniejszego obciążenia, a z czasem zwiększaj intensywność ćwiczeń. Więcej powtórzeń, serii, skracanie przerw między seriami lub dodawanie do ćwiczeń hantli albo gum z mocniejszym oporem.
  • Skup się na technice. Niezależnie, czy wykonujesz ćwiczenia na pośladki na siłowni czy w domu, zawsze zwracaj uwagę na swoją technikę. Utrzymuj pełną kontrolę nad ruchem. Nie przeforsowuj swojego ciała, dopasowując intensywność treningu do swoich aktualnych umiejętności.
  • Intensywność treningu. Korzystniejszy dla budowy mięśni będzie krótki, ale intensywny trening. Długie sesje o mniejszej intensywności nie będą tak efektywne. Maksymalne zaangażowanie przez krótszy czas jest lepsze niż robienie długich ćwiczeń, ale na "pół gwizdka".
  • Zwróć uwagę na częstotliwość treningów. Optymalne wyniki uzyskasz tylko wtedy, kiedy pozwolisz mięśniom na regenerację. Zmieniaj partie ciała, nad którymi pracujesz, a pośladkom poświęcaj uwagę 2-3 razy w tygodniu.
  • Nigdy nie zapominaj o rozgrzewce. Aktywuje ona mięśnie i pozwoli zbudować jędrne pośladki.
  • Postaw na urozmaicenie! Regularnie zmieniając ćwiczenia w swoim planie sprawisz, że unikniesz zastoju i zwiększysz szanse na postęp.

Trening warto też dopełnić odpowiednią pielęgnacją z użyciem balsamów ujędrniających. Tu również liczy się systematyczność. Pomocne będą także regularne masaże pośladków z użyciem specjalnych masażerów.

Jakie ćwiczenia na pośladki są najlepsze?

Najlepsze ćwiczenia na pośladki to takie, które angażują wszystkie typy mięśni, z których się składają. Istnieje jednak kilka typów ćwiczeń, które są wyjątkowo skuteczne i chętnie wybierane przez kobiety ze względu na swoją efektywność. Poniżej znajdziesz ich opis! Te ćwiczenia pozwalają także schudnąć z nóg!

Hip thrust

Hip thrust to chyba jedno z najchętniej wybieranych ćwiczeń. Polega na unoszeniu bioder ku górze z obciążeniem, z pozycji zgięcia do wyprostu. Jako obciążenie możesz użyć sztangi, ale jeśli jej nie masz, możesz ją zastąpić butelką, cięższą książką, hantlami czy innym obciążeniem, którym dysponujesz w domu. Ćwiczenie wykonujemy z podparciem górnej części pleców. W domowych warunkach możesz do tego wykorzystać łóżko, krzesło lub fotel.

Ćwiczenia na pośladki - hip thrust
Getty Images@gilaxia

Przysiad

Prawidłowo wykonany przysiad jest jednym z najbardziej kompleksowych ćwiczeń. Angażuje wszystkie mięśnie pośladkowe, ale także mięśnie nóg, brzucha i dolnej części pleców. Dzięki temu poprawia siłę, wytrzymałość i stabilność. Wykonując je, zawsze pamiętaj o prawidłowej postawie, ponieważ źle wykonywane przysiady obciążają kolana, co może powodować ich ból i trudności z chodzeniem.

Ćwiczenia na pośladki - przysiad
Getty Images@Anastasiia Sienotova

Przysiady bułgarskie

Bułgarskie przysiady angażują przede wszystkim mięsień pośladkowy wielki oraz mięsień czworogłowy uda. Możesz je wykonywać z obciążeniem w postaci hantli. Chwyć je w obie dłonie. Jedną nogę oprzyj na ławce lub stabilnym podłożu, zahaczając o nie palcami. Noga wykroczna powinna stać stabilnie na ziemi, połóż na podłożu całą stopę. Powinna być ustawiona równolegle, a w przysiadzie być prostopadła do nogi, aby uniknąć obciążenia kolana. Obniż się, cały ciężar ciała utrzymując na nodze wykrocznej i stabilizując swoje ciało.

Sztanga w ćwiczeniach na pośladki

Poza opisanym powyżej hip thrustem możesz wykonać także inne ćwiczenia na pośladki ze sztangą. Będzie ona świetnym obciążeniem do przysiadów - wówczas opierasz sztangę na barkach lub wykonujesz tak zwane przysiady sumo. Dwa inne ćwiczenia, które możesz z nią wykonać, to:

  • Wykroki, w których sztangę trzymasz na barkach. Wykonuj krok do przodu, schodząc do podłoża, ale nie opieramy kolana na podłodze. Podnosimy się i dostawiamy nogę do nogi. To ćwiczenie możesz wykonywać w miejscu lub chodząc.
  • "Dzień dobry" to ćwiczenie w którym również opierasz sztangę na barkach. Wykonujesz w nim skłon do przodu.

Ćwiczenia wykorzystujące gumy

Gumy oporowe to świetny gadżet do ćwiczeń. Możesz z nimi robić unoszenie bioder do góry, przysiady czy unoszenie nóg. Ich zadaniem jest danie oporu, który będziesz musiała w trakcie ćwiczenia pokonać, zwiększając tym samym jego efektywność.

Reklama

Martwy ciąg

Martwy ciąg to kolejne ćwiczenie, które możesz wykonać na siłowni. Angażuje wiele grup mięśniowych, więc jest świetne w treningu całego ciała, nie tylko pośladki. Ułóż sztangę przed sobą. Stań przed nią z nogami rozstawionymi na szerokość bioder. Ugnij lekko kolana, chwyć obiema dłońmi na szerokość barków sztangę. Unieś sztangę, prostując nogi i utrzymując prostą linię pleców. To zaawansowane ćwiczenie, więc jeśli nigdy go nie wykonywałaś, lepiej zrób to pod okiem specjalisty, np. jednego z pracujących na siłowni trenerów.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane