rocznik 2006 -nowa podstawa programowa - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem > Odchowalnia - jestem mamą

Notka

Odchowalnia - jestem mamą Forum dla rodziców. Tutaj porozmawiasz o połogu, karmieniu, wychowaniu dziecka. Wejdź i podziel się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-04-26, 16:45   #1
Boz
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 1 487

rocznik 2006 -nowa podstawa programowa


Witam
Założyłam ten wątek ponieważ niepokoi mnie zamieszanie które nam zafundował MEN, a które moim zdaniem odbije się na naszych dzieciach. Pewnie każda mama pięciolatka wie że rocznik 2006 to pierwszy rocznik który idzie obowiązkowo według nowej podstawy programowej. W realu naszego przedszkola wygląda to tak że to pierwszy rocznik sześciolatków który naprawdę idzie do szkoły. Wcześniej rodzice mieli prawo wyboru i przeważnie (przynajmniej w moim przedszkolu tak jest) nikt sześciolatka do szkoły nie wysyłał. I obecnie sytuacja wygląda tak: dzieci z rocznika 2005 w większości nie idą do szkoły bo nie muszą i pójdą do szkoły w 2012 roku razem z dziećmi o rok młodszymi czyli rocznikiem 2006. Reasumując za rok czeka nas fala pierwszoklasistów z dwóch roczników, zaleceniem ministerstwa jest by te roczniki były wymieszane. Co mnie tym bardziej bulwersuje. Szczerze jestem przerażona, pierwsza klasa to duży stres dla dziecka, pierwsze oceny jego umiejętności, nie chce by na starcie mój sześciolatek czuł się gorszy. Siedmiolatki i sześciolatki to dwa inne światy, rozwój fizyczny (np. kostnienie nadgarstka) psychiczny, emocjonalny, a także możliwości intelektualne są zupełnie inne Czemu ktoś nas zmusza by je łączyć?
Jak wygląda sytuacja w przedszkolach waszych dzieci?
Czy orientowałyście się ile dzieci pójdzie do pierwszej klasy w waszym rejonie w 2012 roku?
Jak będzie wyglądało roczne przygotowanie przedszkolne w tym roku ?
czy grupy 6i 5 latków są łączone czy ujednolicone wiekowo?
Boz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-04-26, 21:17   #2
martakmarta
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 580
Dot.: rocznik 2006 -nowa podstawa programowa

Moja córka też 2006 i wiem od wychowawczyni, że cała jej grupa przechodzi do zerówki przedszkolnej.Co z dziećmi 2005?Wiem od rodziców,że z grupy 28osobowej 12 poszło do szkoły.
tez się boję, bo nic nie wiem
__________________
wymianka-dziecięce wiosenne:
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...2#post45888582
martakmarta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-04-27, 08:05   #3
agnieszka_pe25
Wtajemniczenie
 
Avatar agnieszka_pe25
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 2 063
Dot.: rocznik 2006 -nowa podstawa programowa

witam,
rowniez jestem mama dziecka z tego rocznika i jestem przerazona.
nie wiem jak te dzieci sobie poradza.
__________________
moich dwoch chlopcow<3
zaczynamy od nowa dietowanie
agnieszka_pe25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-04-27, 12:22   #4
kasia1361
Zadomowienie
 
Avatar kasia1361
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: śląsk
Wiadomości: 1 641
GG do kasia1361 Send a message via Skype™ to kasia1361
Dot.: rocznik 2006 -nowa podstawa programowa

Witam ja też mam syna z 2006 roku.W moim przedszkolu prawie wszystkie sześciolatki idą od września do szkoły,sama dałam syna do zerówki w szkole.
Łatwiej będzie młodemu odnaleźć sie w nowej sytuacji.Nauczyciel,który bedzie miał z grupą zerówkową zajęcia,również przez następne 3 lata bedzie ich nauczał.
Niestety z dwojga złego trzeba wybrać to mniejsze zło.W naszej szkole jest tak dużo dzieci sześcioletnich,że dyrektor zdecydował iż stworzy jedną klasę tylko z rocznika 2005.
Pierwszy eksperymentalny rocznik bedzie miał najtrudniej,później już bedzie lepiej.
__________________
Igorek&Kacperek

https://wizaz.pl/forum/album.php?albumid=2422

Kacperek
27.05.2004r,
34 tc,2650 i 51 cm

Igorek
04.07.2006r
39 tc,3520 i 57 cm

Martynka
31.05.2011r
38 tc,3600 i 53 cm

kasia1361 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-04-27, 12:46   #5
Aniap23
Zadomowienie
 
Avatar Aniap23
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 1 564
Dot.: rocznik 2006 -nowa podstawa programowa

Ja mam synka rocznik 2005 więc mogę wybrać, ale to wcale nie jest łatwiejsze dla mnie Ogólnie jestem przeciwna posyłaniu 6-latka do szkoły ale sama chyba dokonam właśnie takiego wyboru. Po pierwsze mój syn jest trochę dojrzalszy niż dzieci w jego wieku i już teraz strasznie się nudzi w grupie 5-latków. A poza tym chcę uniknąć sytuacji że do szkoły pójdą prawie całe 2 roczniki i w szkołach będzie brzydko pisząc "burdel", a potem brak miejsca w szkołach średnich, na studiach. Także niestety beznadziejna decyzja MEN spowodowała że poślę mojego synka do szkoły rok wcześniej i wcale nie jestem z tego powodu zadowolona . Czekam jeszcze tylko na opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej bo byliśmy na testach.
Ale mamom 2006 współczuję bo Wy nie macie już żadnego wyboru
Aniap23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-04-27, 13:01   #6
kasia1361
Zadomowienie
 
Avatar kasia1361
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: śląsk
Wiadomości: 1 641
GG do kasia1361 Send a message via Skype™ to kasia1361
Dot.: rocznik 2006 -nowa podstawa programowa

Cytat:
Napisane przez Aniap23 Pokaż wiadomość
Ja mam synka rocznik 2005 więc mogę wybrać, ale to wcale nie jest łatwiejsze dla mnie Ogólnie jestem przeciwna posyłaniu 6-latka do szkoły ale sama chyba dokonam właśnie takiego wyboru. Po pierwsze mój syn jest trochę dojrzalszy niż dzieci w jego wieku i już teraz strasznie się nudzi w grupie 5-latków. A poza tym chcę uniknąć sytuacji że do szkoły pójdą prawie całe 2 roczniki i w szkołach będzie brzydko pisząc "burdel", a potem brak miejsca w szkołach średnich, na studiach. Także niestety beznadziejna decyzja MEN spowodowała że poślę mojego synka do szkoły rok wcześniej i wcale nie jestem z tego powodu zadowolona . Czekam jeszcze tylko na opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej bo byliśmy na testach.
Ale mamom 2006 współczuję bo Wy nie macie już żadnego wyboru
kochana nie mamy wyboru i to najbardziej wkurza.Nikt nas o zdanie nie pytał.A w przyszłym roku jak to ujełaś bedzie burdel ,to mało powiedziane.
Mój starszy syn idzie w tym roku do pierwszej klasy,jednak jako 7-latek.
A ja jestem dobrej myśli ,że zerówka w szkole to dobre posunięcie i drugiemu synkowi bedzie lżej.
__________________
Igorek&Kacperek

https://wizaz.pl/forum/album.php?albumid=2422

Kacperek
27.05.2004r,
34 tc,2650 i 51 cm

Igorek
04.07.2006r
39 tc,3520 i 57 cm

Martynka
31.05.2011r
38 tc,3600 i 53 cm

kasia1361 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-04-27, 14:06   #7
Aniap23
Zadomowienie
 
Avatar Aniap23
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 1 564
Dot.: rocznik 2006 -nowa podstawa programowa

Cytat:
Napisane przez kasia1361 Pokaż wiadomość
kochana nie mamy wyboru i to najbardziej wkurza.Nikt nas o zdanie nie pytał.A w przyszłym roku jak to ujełaś bedzie burdel ,to mało powiedziane.
Mój starszy syn idzie w tym roku do pierwszej klasy,jednak jako 7-latek.
A ja jestem dobrej myśli ,że zerówka w szkole to dobre posunięcie i drugiemu synkowi bedzie lżej.
Powinno być trochę łatwiej, chociaż teraz ta podstawa jest dopasowana do młodszych dzieci i np. w teorii nie powinny cały czas siedzieć w ławce tylko trochę na dywanie (jak w zerówce). Ale czy tak będzie to się okaże Poza tym muszą umieć znacznie mniej niż kiedyś, co i tak nie zmienia faktu że odbieramy im rok dzieciństwa

Moja młodsza córka jest z 2007 roku więc pójdzie wtedy tylko jeden rocznik (fuksnęło mi się ), także nie będzie najgorzej. Ale za rok będzie przerypane, zwłaszcza dla dzieci
Aniap23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-04-27, 20:04   #8
Boz
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 1 487
Dot.: rocznik 2006 -nowa podstawa programowa

Cytat:
Napisane przez Aniap23 Pokaż wiadomość
Poza tym muszą umieć znacznie mniej niż kiedyś, co i tak nie zmienia faktu że odbieramy im rok dzieciństwa
Hmmm czemu mniej??
Przeglądałam nową podstawę programową klasy pierwszej. Faktycznie program jest dostosowany do umiejętności przeciętnego sześciolatka , czyli generalnie zbliżony do tego co było w zerówce.
Np w zakresie czytania po pierwszej klasie uczeń powinien:
czytać krótkie teksty, pisać proste zdania z pamięci i przepisywać. Ale związku z tym że obecnie w klasie są przede wszystkim siedmiolatki nauczyciela dostosowują program do możliwości dzieci (czyli np w połowie 1 klasy dzieci piszą proste dyktanda czyli podobnie jak w starej podstawie programowej). Teraz pytanie jak będą traktować klasy mieszane z dwóch roczników?
Kolejna sprawa proces kostnienia nadgarstka dziecka kończy się około 7 roku życia, czyli sześciolatek z zasady nie może tyle pisać co siedmiolatek. W jaki sposób tą zależność czysto fizyczną uwzględnią w grupie mieszanej?
Kolejna rzecz obecnie nie ma „zerówek” Jest roczne przygotowanie przedszkolne, i pewnie za dwa lata gdy ten ostatni rok w przedszkolu będą realizowały same 5 latki będzie ono faktycznie przygotowaniem do nauki pisania i czytania, a I klasa to będzie czas nauki tych podstawowych umiejętności. Ale w grupie mieszanej jak to będzie?
Inna sprawa: wiele badań wskazuje jak istotnym czynnikiem jest samoocena dziecka. Np. w klasie w której losowo nakazano nauczycielowi traktować część dzieci jako wybitnie zdolne, one zaczęły osiągać dużo lepsze wyniki niż reszta grupy. Jak będzie się kształtowała samoocena przeciętnego sześciolatka w grupie siedmiolatków?
Boz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-04-27, 20:20   #9
Aniap23
Zadomowienie
 
Avatar Aniap23
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 1 564
Dot.: rocznik 2006 -nowa podstawa programowa

No właśnie mniej bo to cfo robiły w zerówce teraz będą się uczyć w I klasie a co do reszty to nie mam pojęcia jak zostanie to rozwiązane. Na pewno nie będzie łatwo ani dzieciom ani nauczycielom
Aniap23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-04-27, 20:28   #10
Boz
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 1 487
Dot.: rocznik 2006 -nowa podstawa programowa

Nie mniej, bo trochę więcej niż w zerówce będą szeciolatki robić w pierwszej klasie, więc obiektywnie w stosunku do wieku dzieci uczą się więcej I na opanowanie podobnego zasobu wiadomości mają 3 lata a wcześniej mieli 4 (1rok zerówki +3 lata szkoły)
Umiejętności przewidziane dla trzecioklasisty są podobne jak w starej podstawie.

Edytowane przez Boz
Czas edycji: 2011-04-27 o 20:31
Boz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-04-28, 07:05   #11
martakmarta
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 580
Dot.: rocznik 2006 -nowa podstawa programowa

Boz-wrzucisz link do nowej podstawej podstawy programowej klasy pierwszej?
__________________
wymianka-dziecięce wiosenne:
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...2#post45888582
martakmarta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-04-28, 07:16   #12
Aniap23
Zadomowienie
 
Avatar Aniap23
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 1 564
Dot.: rocznik 2006 -nowa podstawa programowa

Cytat:
Napisane przez Boz Pokaż wiadomość
Nie mniej, bo trochę więcej niż w zerówce będą szeciolatki robić w pierwszej klasie, więc obiektywnie w stosunku do wieku dzieci uczą się więcej I na opanowanie podobnego zasobu wiadomości mają 3 lata a wcześniej mieli 4 (1rok zerówki +3 lata szkoły)
Umiejętności przewidziane dla trzecioklasisty są podobne jak w starej podstawie.
Tak, ale uczą się prawie od podstaw i trochę inaczej niż wcześniej a nie 5 godzin w ławce. Póki co mam tylko informacje od nauczycieli i dyrektorów szkół. Sama zobaczę w tym roku (chyba) to Wam napisze jak to wygląda naprawdę.
Zresztą, dziewczyny, mnie też się to nie podoba ale skoro już jest i nic z tym nie możemy zrobić to po co biadoloć, lepiej starać się stworzyć dziecku jak najlepsze warunki do nauki i ułatwiać jak się da. Nasz pesymizm nic nie pomoże ani nam ani tym bardziej naszym maluchom
Aniap23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-04-28, 11:47   #13
martakmarta
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 580
Dot.: rocznik 2006 -nowa podstawa programowa

czy w waszych przedszkolach na koniec tego roku mają dzieciaczki 2006 testy?
Moja wychowawczyni na zebraniu wspomniała o takich testach, predyspozycji bodajże.
Zresztą muszę dokładniej ją dopytać.
Na poczatku tego roku szkolnego miała już jeden test.
A szkoła małej mnie osobiście trochę przerażA, gdyż moje dziecko jest wrażliwe, ale cóz...
__________________
wymianka-dziecięce wiosenne:
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...2#post45888582
martakmarta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-04-28, 20:50   #14
Boz
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 1 487
Dot.: rocznik 2006 -nowa podstawa programowa

Cytat:
Napisane przez Aniap23 Pokaż wiadomość
Tak, ale uczą się prawie od podstaw i trochę inaczej niż wcześniej a nie 5 godzin w ławce. Póki co mam tylko informacje od nauczycieli i dyrektorów szkół. Sama zobaczę w tym roku (chyba) to Wam napisze jak to wygląda naprawdę.
Zresztą, dziewczyny, mnie też się to nie podoba ale skoro już jest i nic z tym nie możemy zrobić to po co biadoloć, lepiej starać się stworzyć dziecku jak najlepsze warunki do nauki i ułatwiać jak się da. Nasz pesymizm nic nie pomoże ani nam ani tym bardziej naszym maluchom
Tak tylko Ty ciągle porównujesz klasę pierwszą 7 i 6 latków. Sensownie by było porównywać 1 klasę nowej podstawy(sześciolatki) do starej zerówki (sześciolatki) a nie nową 1 klasę (sześciolatki) do starej 1 klasy(siedmiolatków) ale masz racje w tym że dość biadolenia.
Ja szczerze mówiąc przyzwyczaiłam się już do tego że mój sześciolatek idzie do szkoły. Przeglądnęłam sobie podstawę przedszkolną i szkolną wiem że mały da rade. Ostatni rok spędzi w przedszkolu zdecydowanie wole by się bawił jeżeli chodzi o edukacje na tym poziomie to się nie martwię. Z resztą z racji zawodu bardziej niż przy starszym dbam by wcześniej osiągnął wymagane umiejętności. Denerwuje mnie jednak fakt łączenia roczników.

martakmarta
Tu jest link do ROZPORZĄDZENIEMINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół



http://lex.pl/serwis/du/2009/0017.htm


Ale z doświadczenia wiem że dzieci kończące przedszkole muszą umieć więcej. Przynajmniej wcześniej bo tak jak pisałam obecnie tak naprawdę nową podstawę realizuje się tylko na papierze, bo dzieci są o rok starsze niż przewiduje program i nauczyciele dostosowują treści do ich wieku i możliwości.

---------- Dopisano o 21:50 ---------- Poprzedni post napisano o 21:44 ----------

Cytat:
Napisane przez martakmarta Pokaż wiadomość
czy w waszych przedszkolach na koniec tego roku mają dzieciaczki 2006 testy?
Moja wychowawczyni na zebraniu wspomniała o takich testach, predyspozycji bodajże.
Zresztą muszę dokładniej ją dopytać.
Na poczatku tego roku szkolnego miała już jeden test.
A szkoła małej mnie osobiście trochę przerażA, gdyż moje dziecko jest wrażliwe, ale cóz...
Jeżeli chdzi o "testy" to kto je probi nauczycielki ?
To pewnie arkusze obserwacyjne z dołaczonymi zadaniami przesiewowymi w niektórych rozkładach są tego typu rzeczy, by wykryć ewentualne braki łatwe w tym wieku do korekcji.

Edytowane przez Boz
Czas edycji: 2011-04-28 o 20:47
Boz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-01, 00:25   #15
Osmiorka
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 1
Dot.: rocznik 2006 -nowa podstawa programowa

Trafiłam na wątek przypadkiem i znalazłam odpowiedź na nurtujące mnie od dawna pytanie.... 6-latki razem w klasach z 7-latkami! Przegięcie! Mój synek jest z rocznika 2006, też się już oswoiłam z tym, ze pójdzie do szkoły rok szybciej, ale cięgle liczyłam na to, że jednak te roczniki jakoś podzielą! Przecież w tym wieku rok to ogromnie dużo a dzieci będą musiały reprezentować ten sam poziom, tak? No bo chyba Panie wychowawczynie nie będą miały rozpiski, które dziecko z którego jest rocznika i według niej wymagały od dzieci czegoś innego? To jakieś nieporozumienie! A jeśli poziom ma być dostosowany do 6-latków, to 7-latki i tak będą szybsze w rozwiązywaniu wszelkich zadań i tym samym lepiej postrzegane przez nauczyciela. Moim zdaniem wiele dzieci z rocznika 2006 w tym pierwszym, obowiązkowym roku będzie skazane na "bycie tym gorszym" - właśnie przez ten rok różnicy z niby-rówieśnikami z 2005r! O konsekwencjach poczucia "bycia gorszym" pisać nie muszę... Mi to zaczyna zalatywać jakimś eksperymentem społecznym (podobnym do tego, że część klasy była traktowana jako wybitne jednostki a reszta jako przeciętne - ale na większą skalę!).
Moje dziecko chodzi teraz do grupy z rocznikiem 2005. Ostatnio było zebranie związane z "gotowością szkolną" (dla rocznika 2005 oczywiście) i z tego co wiem Panie wytypowały tylko dwójkę dzieci, które śmiało mogą już rozpocząć edukację szkolną. Reszta lepiej by poczekała do obowiązku Decyzja należy do rodziców, ale raczej większość dzieci idzie jednak do szkolnej zerówki. Ja się śmieję, ze za rok nagle wszystkie dzieci będą gotowe na szkołę. No wyjścia na pewno mieć nie będą
Osmiorka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-01, 12:12   #16
martakmarta
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 580
Dot.: rocznik 2006 -nowa podstawa programowa

Boz, to rzeczywiście arkusze obserwCyjne, nie testy.
Robi je wychowawczyni grupy we wrześniu i drugi będzie w czerwcu tego roku.
__________________
wymianka-dziecięce wiosenne:
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...2#post45888582
martakmarta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-02, 19:17   #17
MONIKA1850
Zakorzenienie
 
Avatar MONIKA1850
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Brusy
Wiadomości: 7 214
GG do MONIKA1850 Send a message via Skype™ to MONIKA1850
Dot.: rocznik 2006 -nowa podstawa programowa

Moja córcia również jest z rocznika 2006,od września zapisana jest juz do zerówkijestem pewna ze da sobie radę chociaż gdybym miała wybór nie posłałabym jej wczesniej do szkołyDzieci z rocznika 2005 z przedszkola córci zostaja w zerówce drugi rok,żadne z rodziców nie daje szybciej do szkołyMoja córcia jest bardzo rozwinięta i intelektualnie i emocjonalnie lecz chce sie jeszcze bawić,poznawać świat a nie od razu tak nos w książkiMoj syn kończy już 1 klasę i mają mnóstwo zadań zwłaszcza do domu,na zabawę zostaje nie wiele czasua co dopiero te maluszki
Moim zdaniem to beznadziejny wymysł
MONIKA1850 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-04, 09:53   #18
evela28
na drugie mam Irena
 
Avatar evela28
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: mój raj
Wiadomości: 29 359
Dot.: rocznik 2006 -nowa podstawa programowa

Cytat:
Napisane przez martakmarta Pokaż wiadomość
czy w waszych przedszkolach na koniec tego roku mają dzieciaczki 2006 testy?
Moja wychowawczyni na zebraniu wspomniała o takich testach, predyspozycji bodajże.
Zresztą muszę dokładniej ją dopytać.
Na poczatku tego roku szkolnego miała już jeden test.
A szkoła małej mnie osobiście trochę przerażA, gdyż moje dziecko jest wrażliwe, ale cóz...
takie testy były robione już od dawna i nie są one dowodem czy dziecko się nadaje do klasy 1 czy nie.
jest to obserwacja nauczyciela dla rodzica, po czym rodzic decyduje czy dziecko zostaje w zerówce czy idzie do klasy pierwszej

u nas nowa podstawa programowa jest realizowana już od dwóch lat, i naprawdę dziecko musiało by być sporo do tyłu gdyby nie nadążyło za programem, jest on sporo cofnięty, dzieci uczą się liter dopiero w 1kl
mam córkę z rocznika 2005, chodzi do zerówki, we wrześniu do 1 kl, wyprzedza 6 latków, umie czytać i pisać, koślawo ale umie, a w zerówce trochę się nudzi bo dla niej to wszystko za łatwe, no bo ileż można dopasowywać kolor balonika do ubranka dziecka (takie właśnie są zadania w książce)
w jej grupie są dwie 5 latki i reszta 6 latków, niczym nie odstają

starsza córka chodzi do 2 kl i już się załapała na nowy program, czasem aż się martwie że oni za mało się uczą, w książkach wszystko mają uzupełniają tylko wyrazy a pamiętam za moich szkolnych czasów całe zeszyty zapisane, a moja córka nawet zeszytów nie używa, także o nadgarstki się nie martwię

bardziej martwie się o to że ja jako dziecko nosiłam do szkoły jeden dwa zeszyty a moje dzieci będa nosiły 5 książek, oczywiście są szafki w szkole ale przeciez zadanie domowe trzeba odrobić
__________________

kiedy życie daje ci w twarz
uśmiechnij się i z politowaniem powiedz:
bijesz się jak ciota
evela28 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-04, 11:32   #19
Agacia80
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 231
Dot.: rocznik 2006 -nowa podstawa programowa

Mój syn ma to wątpliwe szczęście, że należy do rocznika 2006. Mam sporego pietra przed szkołą (przeciwnie do niego ). W mojej niewielkiej miejscowości mamy niewielki wybór jeśli chodzi o szkoły podstawowe (3), ale za to są bardzo rozbudowane. MEN zaleca osobne ubikacje, sale, wejścia korytarze itp. dla najmłodszych, ale ja tego raczej nie widzę w tych budynkach którymi dysponują szkoły. Jestem przerażona i tyle.

Cytat:
starsza córka chodzi do 2 kl i już się załapała na nowy program, czasem aż się martwie że oni za mało się uczą, w książkach wszystko mają uzupełniają tylko wyrazy a pamiętam za moich szkolnych czasów całe zeszyty zapisane, a moja córka nawet zeszytów nie używa, także o nadgarstki się nie martwię
Teraz tzw. podstawa programowa, to mniej niż podstawa. Może u takich maluchów jeszcze nie widać, ale u obecnych maturzystów - oni nawet nie umieją czytać! A co dopiero mówić o napisaniu wypracowania? Nie chcę, żeby moje maluchy też tak "wiele" umiały!
Agacia80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-05-04, 19:09   #20
Boz
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 1 487
Dot.: rocznik 2006 -nowa podstawa programowa

Cytat:
Napisane przez evela28 Pokaż wiadomość
takie testy były robione już od dawna i nie są one dowodem czy dziecko się nadaje do klasy 1 czy nie.
jest to obserwacja nauczyciela dla rodzica, po czym rodzic decyduje czy dziecko zostaje w zerówce czy idzie do klasy pierwszej
Zawsze w pewien sposób nauczycielki w przedszkolu poprzez obserwacje weryfikują możliwości dzieci by w razie potrzeby im wcześniej pomóc, np skierować do poradni lekarza, okulisty itp .
Natomiast w niektórych przedszkolach, jest to bardziej sformalizowane i robi się to na specjalnych arkuszach obserwacyjnych.
Można też robić się przesiewowo testy dojrzałości szkolnej u 5-6 latków. Nie są to w pełni standaryzowane testy takie jak np psychologiczne, ale dają pewien obraz dziecka w czym jest bardzo dobry, a co trzeba ewentualnie by poćwiczyć. Takie testy robi się 5-6 latkom zwykle na początku roku szkolnego i pod koniec przed wakacjami (okolice maja. W tym okresie przejściowym były one nieco zróżnicowane dla 5 i 6 latków. Nie sprawdzają one umiejętności czytania i pisania, ale gotowość do nauki tych umiejętności. Jeżeli dziecko ma poważniejsze trudności powinno być skierowane do poradni psychologiczno-pedagogicznej i wtedy ta podejmuje i ewentualnie wydaje orzeczenie ewentualnym odroczeniu od obowiązku szkolnego. Ale i tak ostateczna decyzja zawsze należy do rodziców. Ale oczywiście tu już pisze o przypadkach gdy dziecko ma poważniejsze problemy.



---------- Dopisano o 20:09 ---------- Poprzedni post napisano o 20:06 ----------

Cytat:
Napisane przez Agacia80 Pokaż wiadomość
Teraz tzw. podstawa programowa, to mniej niż podstawa. Może u takich maluchów jeszcze nie widać, ale u obecnych maturzystów - oni nawet nie umieją czytać! A co dopiero mówić o napisaniu wypracowania? Nie chcę, żeby moje maluchy też tak "wiele" umiały!
He he he obecni maturzyści to wynik co najmnij dwóch poprzednich zmian programowych (nie jestem pewna czy nie trzech) Jak nasi dojadą do matury to pewnie 1 klasy bedą miały kilka kolejnych zmian za sobą
Boz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-05, 10:05   #21
Agacia80
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 231
Dot.: rocznik 2006 -nowa podstawa programowa

Tylko, że na maturzystach widać, co po tych zmianach mamy. Nasze maluchy mogą przejść kilka następnych zmian, ale czy wyjdzie im to na dobre?




Agacia80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-05, 22:42   #22
ksiezniczka elegantka
Raczkowanie
 
Avatar ksiezniczka elegantka
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 296
Dot.: rocznik 2006 -nowa podstawa programowa

niemam jeszcze dziecka w tym wieku ale sie wypowiem bo moja mama jest nauczycielka klas od 1-3. Juz teraz rodzice posylaja do szkoly 6 latkow bo uwazaja ze sa dojzale i sobie poradza. Fakt niektore sa bardzo madre ale nie wszystkie wiec nie wyobrazam sobie co bedzie jak wszystkie pojda. co ta reforma ma na celu? naprawde nie rozumiem...
moja mama w swojej klasie ma pare 6latkow, starsze dzieci od razu lapia dany temat lekcji, bardziej sluchaja itp a mlodsze? Nie da sie doprowadzic do porzadku wszystkiego, nawet nie chca siedziec w lawce bo ''ja sie chce teraz bawic'' i wyciaga z plecaka zabawki, mama mu tlumaczy ze teraz sie uczymy a dzieciak dalej swoje i cala klasa na tym traci bo zamiast isc do przodu to stoja w miejscu i patrza na uzeranie sie z takimi (przepraszam za stwierdzenie ale jak mi sie mama zali przy kazdej wizycie to mi sie tylko takie slowo nasowa) bachorami. Nawet jesli dziecko jest grzeczne to nie lapie tak szybko. W efekcie zamiast reformy majacej na celu polepszyc edukacje dzieci mamy jeszcze wiekszy balagan.


wiadomo sa tez wykatki. corka mojej kolezanki poszla wczesniej do szkoly ale naprawde swietnie sobie radzi i niema z nia zadnych problemow. kolezanka zartuje ze moze dzieki temu ''zdazy'' przed wprowadzeniem kolejnej durnej reformy, tak jak ostatnio chcieli ''zdazyc'' przed obowiazkowa matura z matematyki co do matur nastpny wyscig jest podobno przed 2015rokiem bo tez sie kabaret szykuje...
ksiezniczka elegantka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-06, 07:06   #23
Boz
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 1 487
Dot.: rocznik 2006 -nowa podstawa programowa

Cytat:
Napisane przez ksiezniczka elegantka Pokaż wiadomość
moja mama w swojej klasie ma pare 6latkow, starsze dzieci od razu lapia dany temat lekcji, bardziej sluchaja itp a mlodsze? Nie da sie doprowadzic do porzadku wszystkiego, nawet nie chca siedziec w lawce bo ''ja sie chce teraz bawic'' i wyciaga z plecaka zabawki, mama mu tlumaczy ze teraz sie uczymy a dzieciak dalej swoje i cala klasa na tym traci bo zamiast isc do przodu to stoja w miejscu i patrza na uzeranie sie z takimi (przepraszam za stwierdzenie ale jak mi sie mama zali przy kazdej wizycie to mi sie tylko takie slowo nasowa) bachorami
...
Nie rozumiem sensu wypowiedzi i nie cierpię jak ktoś mówi o dzieciach "bachory". Sześciolatek ma prawo do zabawy, przeciętny sześciolatek ma czas koncentracji około 20-30 min i już Twojej mamy w tym głowa by tak uatrakcyjnić zajęcia, połączyć właśnie zabawą , by nie musiała się z nimi użerać. Sama pracuję naprawdę z trudnymi dziećmi i nigdy nie powiedziałam o nich bachory. Z sześciolatki uczymy inaczej zresztą siedmiolatki też nie muszą „wysiedzieć” to że je wytresujesz i będą w końcu siedzieć 45 minut spokojnie to wcale nie znaczy że się czegoś nauczą. Nie podoba mi się Twoja wypowiedzieć i mam nadzieje że moje dziecko nie spotka na swojej drodze takiej „nauczycielki”. Coś innego narzekać na reformę na łączenie roczników, a coś innego narzekać na dzieci .....................
Boz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-06, 08:43   #24
Agacia80
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 231
Dot.: rocznik 2006 -nowa podstawa programowa

Cytat:
Napisane przez Boz Pokaż wiadomość
Nie rozumiem sensu wypowiedzi i nie cierpię jak ktoś mówi o dzieciach "bachory". Sześciolatek ma prawo do zabawy, przeciętny sześciolatek ma czas koncentracji około 20-30 min i już Twojej mamy w tym głowa by tak uatrakcyjnić zajęcia, połączyć właśnie zabawą , by nie musiała się z nimi użerać. Sama pracuję naprawdę z trudnymi dziećmi i nigdy nie powiedziałam o nich bachory. Z sześciolatki uczymy inaczej zresztą siedmiolatki też nie muszą „wysiedzieć” to że je wytresujesz i będą w końcu siedzieć 45 minut spokojnie to wcale nie znaczy że się czegoś nauczą. Nie podoba mi się Twoja wypowiedzieć i mam nadzieje że moje dziecko nie spotka na swojej drodze takiej „nauczycielki”. Coś innego narzekać na reformę na łączenie roczników, a coś innego narzekać na dzieci .....................
Też myślę, że dzieci jak dzieci są na pewnym poziomie rozwojowym i tego nie da się przeskoczyć, tyle tylko, że sześciolatek w porównaniu z siedmiolatkiem to ogromna różnica. W mojej klasie w podstawówce była jedna sześciolatka, ale po badaniach w poradni psychologiczno-pedagogicznej i rzeczywiście uzdolniona, a teraz to wszyscy do jednego worka. Jeśli naprawdę dojdzie do łączenia w jednej klasie sześcio i siedmiolatków to przecież może być między nimi nawet 2 lata różnicy (siedmolatek ze stycznia i sześciolatek z grudnia). I co wtedy? Nie dziwię się też nauczycielom, którzy nie wiedzą jak to ogarnąć. Cóż kolejny bałagan w MEN.
Agacia80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-06, 09:22   #25
martakmarta
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 580
Dot.: rocznik 2006 -nowa podstawa programowa

Na jakim etapie są wasze pięciolatki?Czytają, piszą?Uczycie się w domu?
__________________
wymianka-dziecięce wiosenne:
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...2#post45888582
martakmarta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-06, 11:51   #26
ksiezniczka elegantka
Raczkowanie
 
Avatar ksiezniczka elegantka
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 296
Dot.: rocznik 2006 -nowa podstawa programowa

Cytat:
Napisane przez Boz Pokaż wiadomość
Nie rozumiem sensu wypowiedzi i nie cierpię jak ktoś mówi o dzieciach "bachory". Sześciolatek ma prawo do zabawy, przeciętny sześciolatek ma czas koncentracji około 20-30 min i już Twojej mamy w tym głowa by tak uatrakcyjnić zajęcia, połączyć właśnie zabawą , by nie musiała się z nimi użerać. Sama pracuję naprawdę z trudnymi dziećmi i nigdy nie powiedziałam o nich bachory. Z sześciolatki uczymy inaczej zresztą siedmiolatki też nie muszą „wysiedzieć” to że je wytresujesz i będą w końcu siedzieć 45 minut spokojnie to wcale nie znaczy że się czegoś nauczą. Nie podoba mi się Twoja wypowiedzieć i mam nadzieje że moje dziecko nie spotka na swojej drodze takiej „nauczycielki”. Coś innego narzekać na reformę na łączenie roczników, a coś innego narzekać na dzieci .....................


wiesz co teraz to mnie wkurzylas i to porzadnie moja mama jest swietna nauczycielka uczy od wielu lat i zawsze ma najwiecej podan do swojej klasy w porownaniu do innych jej kolezanek.
wogule jej nie znasz i mowisz ze jej zadaniem jest uatrakcyjnic zajecie..skad wiesz jakie sa? znasz sie na tym lepiej? to wiadome ze program dla takich dzieci jest ''kolorowy''.
Szesciolatek ma prawo do zabawy ale jak siedzi w domu, a skoro rodzice juz poslali go do szkoly to trzeba sie liczyc z tym ze ma sie uczyc (wiadomo ze sa dlugie przerwy na zabawe na zjedzenie, rysowanie,) a nie ze pozniej jedna literke robi sie caly dzien, a rodzic sie dziwi ze dziecko utrudnia zajecia calej klasie ''bo on jest przeciez taki madry''. nie kwestionuje tego czy jest madry czy nie ale trzeba wyczuc czy juz dojzal do szkoly. wydawac by sie moglo ze rok roznicy to nic ale dla takiego dziecka to ogomna roznica.
ksiezniczka elegantka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-06, 20:04   #27
Boz
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 1 487
Dot.: rocznik 2006 -nowa podstawa programowa

Cytat:
Napisane przez ksiezniczka elegantka Pokaż wiadomość
Szesciolatek ma prawo do zabawy ale jak siedzi w domu, a skoro rodzice juz poslali go do szkoly to trzeba sie liczyc z tym ze ma sie uczyc (wiadomo ze sa dlugie przerwy na zabawe na zjedzenie, rysowanie,) a nie ze pozniej jedna literke robi sie caly dzien, a rodzic sie dziwi ze dziecko utrudnia zajecia calej klasie ''bo on jest przeciez taki madry''. nie kwestionuje tego czy jest madry czy nie ale trzeba wyczuc czy juz dojzal do szkoly. wydawac by sie moglo ze rok roznicy to nic ale dla takiego dziecka to ogomna roznica.
Nie wdaje się w pyskówki
Jak ktoś mówi o dzieciach bachory hmmmm....
Nowa podstawa programowa jest dostosowana do dzieci sześcioletnich. Sześciolatek ma prawo do nauki i zabawy w szkole. 5 godzin siedzenia grzecznie w ławce jest niewykonalne dla większości 6-7 latków i jest to norma rozwojowa w tym wieku, a nie bachor
10 minutowe przerwy to czas na skorzystanie z toalety i zjedzenie śniadania. Zresztą już wcześniej miały nie obowiązywać 45 minutowe pliki lekcyjne w klasach pierwszych. Nie znikają ponieważ są wygodne dla nauczycieli, ale nie są zgodne z możliwościami koncentracyjnymi dzieci.
Nauka tak ale przez zabawę ruch, doświadczanie, i zadania tzw. Stolikowe. Te ostatnie to tylko element kształcenia w młodszych klasach szkolnych stopniowo zwiększany, a niestety u nas normą w szkole od pierwszych dni jest siedzenie w ławce.
Sześciolatek ma się jeszcze bawić przejście ma być płynne stopniowe zwiększanie zajęć przy stoliku na symbolach, abstrakcjach, zajęcia powinny wyglądać podobnie jak wcześniej w zerówce . I nauczyciele szkolni muszą się przestawić właśnie oni, a nie dzieci , przeciętny sześciolatek tak właśnie funkcjonuje. I to że wsadzimy go do szkoły i damy nauczyciela z klasy I to tego nie zmieni Dzieciak nagle nie będzie się zachowywał jak siedmiolatek i nie musi.
I właśnie z powodu takiego podejścia rodzice dzieci sześcioletnich z wcześniejszych roczników nie posyłają dzieci do szkoły. W związku z czym w 2012 roku mamy masówkę dwóch roczników i nauczyciele muszą się przestawić że będą uczyć sześciolatki czy im się to podoba czy nie …..

Edytowane przez Boz
Czas edycji: 2011-05-06 o 20:17
Boz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-06, 20:38   #28
Aniap23
Zadomowienie
 
Avatar Aniap23
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 1 564
Dot.: rocznik 2006 -nowa podstawa programowa

Cytat:
Napisane przez Boz Pokaż wiadomość
Nie wdaje się w pyskówki
Jak ktoś mówi o dzieciach bachory hmmmm....
Nowa podstawa programowa jest dostosowana do dzieci sześcioletnich. Sześciolatek ma prawo do nauki i zabawy w szkole. 5 godzin siedzenia grzecznie w ławce jest niewykonalne dla większości 6-7 latków i jest to norma rozwojowa w tym wieku, a nie bachor
10 minutowe przerwy to czas na skorzystanie z toalety i zjedzenie śniadania. Zresztą już wcześniej miały nie obowiązywać 45 minutowe pliki lekcyjne w klasach pierwszych. Nie znikają ponieważ są wygodne dla nauczycieli, ale nie są zgodne z możliwościami koncentracyjnymi dzieci.
Nauka tak ale przez zabawę ruch, doświadczanie, i zadania tzw. Stolikowe. Te ostatnie to tylko element kształcenia w młodszych klasach szkolnych stopniowo zwiększany, a niestety u nas normą w szkole od pierwszych dni jest siedzenie w ławce.
Sześciolatek ma się jeszcze bawić przejście ma być płynne stopniowe zwiększanie zajęć przy stoliku na symbolach, abstrakcjach, zajęcia powinny wyglądać podobnie jak wcześniej w zerówce . I nauczyciele szkolni muszą się przestawić właśnie oni, a nie dzieci , przeciętny sześciolatek tak właśnie funkcjonuje. I to że wsadzimy go do szkoły i damy nauczyciela z klasy I to tego nie zmieni Dzieciak nagle nie będzie się zachowywał jak siedmiolatek i nie musi.
I właśnie z powodu takiego podejścia rodzice dzieci sześcioletnich z wcześniejszych roczników nie posyłają dzieci do szkoły. W związku z czym w 2012 roku mamy masówkę dwóch roczników i nauczyciele muszą się przestawić że będą uczyć sześciolatki czy im się to podoba czy nie …..
Popieram, tylko osoba która nie potrafi dać sobie rady z dzieckiem nazywa go bachorem. Córcia mojej znajomej miała taką nauczycielkę z długoletnim doświadczeniemn, wredne babsko... nic dodać nic ując

I ja posyłam dziecko wcześniej do szkoły...ale PODKREŚLAM... wybieram mniejsze zło (wg mnie).
Aniap23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-06, 20:54   #29
Agacia80
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 231
Dot.: rocznik 2006 -nowa podstawa programowa

10 minutowe przerwy to czas na skorzystanie z toalety i zjedzenie śniadania. Zresztą już wcześniej miały nie obowiązywać 45 minutowe pliki lekcyjne w klasach pierwszych. Nie znikają ponieważ są wygodne dla nauczycieli, ale nie są zgodne z możliwościami koncentracyjnymi dzieci.
Nauka tak ale przez zabawę ruch, doświadczanie, i zadania tzw. Stolikowe. Te ostatnie to tylko element kształcenia w młodszych klasach szkolnych stopniowo zwiększany, a niestety u nas normą w szkole od pierwszych dni jest siedzenie w ławce.


Jeden problem to nauczyciele, ale oni są w stanie się dostosować (przynajmniej teoretycznie), drugi trudniejszy do zmiany - to warunki architektoniczne. Szkoły nie są przygotowane w bardzo wielu wypadkach do zajęć połączonych z zabawą. Nadal jeszcze są takie, w których dzieci uczą się w systemie zmianowym, bo brak klas. I co z tym? Po lekcji zwijamy dywan, bo przyjdzie na drugą zmianę np. 4 klasa? A może podzielimy maluchy na dwie zmiany. Może to trochę przekolorowałam, ale tak niestety jeszcze bywa.
Agacia80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-07, 08:50   #30
Aniap23
Zadomowienie
 
Avatar Aniap23
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 1 564
Dot.: rocznik 2006 -nowa podstawa programowa

Cytat:
Napisane przez Agacia80 Pokaż wiadomość
Jeden problem to nauczyciele, ale oni są w stanie się dostosować (przynajmniej teoretycznie), drugi trudniejszy do zmiany - to warunki architektoniczne. Szkoły nie są przygotowane w bardzo wielu wypadkach do zajęć połączonych z zabawą. Nadal jeszcze są takie, w których dzieci uczą się w systemie zmianowym, bo brak klas. I co z tym? Po lekcji zwijamy dywan, bo przyjdzie na drugą zmianę np. 4 klasa? A może podzielimy maluchy na dwie zmiany. Może to trochę przekolorowałam, ale tak niestety jeszcze bywa.
Masz rację że wiele szkół nie jest przygotowanych ale to już wina władz bo teraz sa świetne programy np Radosna Szkoła dzieki którym można wyposażyć klasę właśnie dla takich maluchów. W moim mieście (wprawdzie mamy tylko 10 szkół) wszystkie szkoły z tego skorzystały i maja świetne sale
Aniap23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Odchowalnia - jestem mamą


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 12:13.