Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność - Strona 22 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-06-30, 09:09   #631
Liana
Zadomowienie
 
Avatar Liana
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 1 321
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Właśnie to jest typowo polskie podejście..... nie mam sama, to nie dam innym. Niestety ale to, że ja nie dostałabym wysokiego macierzyńskiego nie wpłynie niestety na to, że inni dostaną większe renty, emerytury a mamy na etacie większe świadczenia... Niestety to tak nie działa...


Owszem, osoby będące na etacie nie mogą sobie "cudownie podnieść macierzyńskiego", ale też idą sobie na rok na macierzyński i za przeproszeniem mają wszystko w nosie. Kodeks pracy chroni ich bardzo dobrze.


Ja prowadzę działalność i z racji zawodu zaufania publicznego jaki wykonuję, mam ustawowy zakaz pozostawania w zatrudnieniu. Nigdy nie mogę być więc zatrudniona na etacie.


Koszty mojej działalności to ok. 3000 miesięcznie, nawet będąc na macierzyńskim będę je ponosić (spadną do ok. 2000 zł- zapłacić za lokal, czynsz, telefon, składki, księgowość etc.), a zarabiać raczej nie będę o ile będę chciała naprawdę poświęcić ten czas dziecku... Cały zasiłek macierzyński musiałabym więc przeznaczyć na koszty. A z czego żyć? Co miesiąc płacę większy ZUS niż osoby zatrudnione na etacie, dlaczego mam więc nie skorzystać z możliwości (jest to możliwość prawna, istnieje w ustawie) zapłacenia składek dużych i uzyskania większego świadczenia? Działalność prowadzę rzetelnie od kilku lat.


Nie mówiąc już o tym, że po macierzyńskim zatrudniona mama spokojnie wraca sobie do pracy, na macierzyńskim spokojnie siedzi sobie w domu i myśli o dziecku, a ja po powrocie wracam i zaczynam prawie od nowa - od nowa pozyskiwanie klientów etc. , a na macierzyńskim wydaję ponad 2000 zł na koszty (przecież nie mogę nie płacić za lokal, bo mnie nie ma, ZUS też trzeba płacić etc.). To tak, jakby mama na etacie musiała oddać cały zasiłek pracodawcy za to, że trzyma dla niej miejsce pracy ..


Dla mam na etacie wydaje się to "niesprawiedliwe", ale uwierz mi wolałabym być teraz na etacie i dostawać macierzyński "normalny" i spokojnie spędzić ten czas z dzieckiem, a nie martwić się co będzie po powrocie do pracy i przeznaczać tyle pieniędzy na koszty działalności, która podczas macierzyńskiego nie przynosi mi dochodów, a generuje jedynie obowiązki.
Oczywiście piszę to z mojej perspektywy i z uwagi na mój zawód, gdzie nie mogę po prostu zamknąć okienka i zapomnieć o wszystkim na rok.
Liana jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-30, 10:40   #632
teQiba
Moderator
 
Avatar teQiba
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 4 900
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cytat:
Napisane przez Liana Pokaż wiadomość
Dla mam na etacie wydaje się to "niesprawiedliwe", ale uwierz mi wolałabym być teraz na etacie i dostawać macierzyński "normalny" i spokojnie spędzić ten czas z dzieckiem, a nie martwić się co będzie po powrocie do pracy i przeznaczać tyle pieniędzy na koszty działalności, która podczas macierzyńskiego nie przynosi mi dochodów, a generuje jedynie obowiązki.
Oczywiście piszę to z mojej perspektywy i z uwagi na mój zawód, gdzie nie mogę po prostu zamknąć okienka i zapomnieć o wszystkim na rok.
Ja też uważam że nie ma czego zazdrościć osobom, które realnie prowadzą działalność gospodarczą. Nie znam nikogo kto mając firmę mógłby przez calutki rok kompletnie oddać się macierzyństwu
Ale pamiętaj, że są osoby które zakładają fikcyjną działalność tylko po to żeby wyłudzić zasiłek - i to już nie jest fer, bo firma tak naprawdę nie istnieje i nie generuje żadnych kosztów, a mamusia żyje jak pączek w maśle.
__________________
[SIGPIC][/SIGPIC]
teQiba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-30, 20:53   #633
KobietaM
Raczkowanie
 
Avatar KobietaM
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 464
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Witam jestem w potrzebie od ponad dwóch lat prowadzę działalność do marca 2015 płaciłam zus preferencyjny od kwietnia płacę już ten normalny czyli 1100zł jestem w ciąży termin mam na 28 wrzesień ile będzie wynosił zasiłek macierzyński jeśli przez pół roku będe miała niski zus a drugie pół roku wysoki czyli 12 miesięcy bo tak podobno zus przelicza średnią z roku.bardzo proszę o odp dodam że nie będe korzystała z chorobowego bo to podobno wpłynie na wysokość zasiłku.
__________________
37 z 40 tp 28/09/2015
KobietaM jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-30, 20:59   #634
Liana
Zadomowienie
 
Avatar Liana
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 1 321
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cytat:
Napisane przez teQiba Pokaż wiadomość
Ale pamiętaj, że są osoby które zakładają fikcyjną działalność tylko po to żeby wyłudzić zasiłek - i to już nie jest fer, bo firma tak naprawdę nie istnieje i nie generuje żadnych kosztów, a mamusia żyje jak pączek w maśle.
Oczywiście, że są takie osoby i to akurat uważam za nadużycie prawa (skoro mama nie ma nawet nigdy zamiaru prowadzić działalności, a zakłada ją tylko w celu uzyskania wysokiego zasiłku).

Mój post dotyczył dziewczyn, które po prostu normalnie prowadzą działalność i muszą zmierzyć się ze wszystkimi urokami tego stanu dla mnie najgorsze są koszty, które i tak muszę ponosić nawet na macierzyńskim

---------- Dopisano o 21:59 ---------- Poprzedni post napisano o 21:57 ----------

Cytat:
Napisane przez KobietaM Pokaż wiadomość
Witam jestem w potrzebie od ponad dwóch lat prowadzę działalność do marca 2015 płaciłam zus preferencyjny od kwietnia płacę już ten normalny czyli 1100zł jestem w ciąży termin mam na 28 wrzesień ile będzie wynosił zasiłek macierzyński jeśli przez pół roku będe miała niski zus a drugie pół roku wysoki czyli 12 miesięcy bo tak podobno zus przelicza średnią z roku.bardzo proszę o odp dodam że nie będe korzystała z chorobowego bo to podobno wpłynie na wysokość zasiłku.
28 września jeszcze nie wejdą w życie znowelizowane przepisy, więc ZUS nie będzie przeliczał średniej z roku.
Liana jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-30, 21:22   #635
KobietaM
Raczkowanie
 
Avatar KobietaM
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 464
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Więc jak będzie liczona wysokość zasiłku????
__________________
37 z 40 tp 28/09/2015
KobietaM jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-30, 21:43   #636
balbinaaaaa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-04
Wiadomości: 9
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cytat:
Napisane przez wojtek509 Pokaż wiadomość
w terminie 14 dni od dnia porodu zjawić sie musisz w zus z aktem urodzenia itd.
Musisz w ciągu 14 dni wyrejestrowac się ze wszystkich ubezpieczeń z dniem porodu i z tą samą datą zarejestrować się do zdrowotnej ze specjalmnym kodem uprawniającym do tych manewrów w czasie macierzyńskiego - pisałem o tym w listopadzie 2014 na forum
Dzięki Wojtek za odpowiedź.
Cofnęłam się w czasie do listopada 2014, i wszystkie wypowiedzi dotyczą l4, a nie samego macierzyńskiego. Domyślam się, że procedura jest podobna, ale nie chcę ryzykować i coś źle zrobić, zwłaszcza, że byłam dziś w zusie i pani mi powiedziała, że jak się wyrejestruje z datą porodu to nie będę miała zasiłku, bo w dniu porodu nie miałam ubezpieczenia chorobowego. I że trzeba opłacać chorobowe, aż do decyzji o przyznaniu macierzyńskiego...
A z drugiej strony tutaj piszecie co innego, że wystarczy jeden pełny miesiąc opłaconych składek poprzedzający poród. A ja urodziłam w środku miesiąca (18czerwca) i nawet jakbym się wyrejestrowała z tą datą, to czy mam opłacić skłądki za tę część miesiąca do porodu? Jeśli tak to jak wyliczyć ile mam zapłacić?
Już głupieję tutaj - tyle jest zawiłości, a w zusie mówią co innego...
Piszesz enigmatycznie o jakimś specjalnym kodzie - czy chodzi o kod tytułu ubezpieczenia? ja mam 057000.
Na formularzu ZZA są też 2 rubryki: Dane o obowiązkowym ubezpieczeniu zdrowotnym oraz Dane o dobrowolnym ubezpieczeniu zdrowotnym - czy w obu przypadkach mam wpisać datę porodu?
Pozdrawiam,
b.


Właśnie znalazłam Twój wpis z 25.03.2015:

"...Z dniem porodu złożysz wniosek o świadczenie macierzyńskie, w chwili gdy zus wyda decyzję o jego przyznaniu wybierzesz się do odziału ZUS wyrejestrujesz się ze wszystkich ubezpieczeń społecznych, opłacisz jeszcze najniższą składkę za wrzesień pomniejszoną o dni kiedy pracowałaś oczekując na poród ..."

z tego wnioskuję, że jednak powinnam się wstrzymać z wyrejestrowaniem z ubezpieczeń, aż do decyzji zus?

W mojej sytuacji, jeśli dziś złożę wniosek o macierzyński, to decyzję uzyskam w ciągu miesiąca, czyli po dacie wpłaty składek. I tu pytanie: czy mam opłacić składki od najniższej podstawy/preferencyjne, czy jednak od najwyższej, ponieważ nie deklarowałam zmiany podstawy?

Edytowane przez balbinaaaaa
Czas edycji: 2015-07-01 o 10:39
balbinaaaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-01, 10:15   #637
aliszka1212
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 23
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Chciałam się poradzić w takiej sprawie, za czerwiec chcę już opłacić wyższą składkę....(do tej pory płaciłam preferencyjny), czy za czerwiec DRA składam z kodem 057000 czy 051000? bo moja kadrowa twierdzi, że z kodem 057000, bo cały czas mam prawo do zus preferencyjnego, mimo, że płacę wyższą składkę. Na infolinii ZUS też powiedzieli, że zostaje kod 057000
aliszka1212 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-07-01, 14:46   #638
Iwonanowi
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-07
Wiadomości: 1
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Hej, doskonale Ciebie rozumiem. Ja byłam w jeszcze gorszej sytuacji, bo zostałam bez pracy, a okazało się, że jestem w ciąży. Oczywiście nie przysługiwał mi macierzyński no bo z jakiego tytułu... Zaczęłam szukać w necie informacji i trafiłam na organizację PomagamyMamom.pl - okazało się, że i mi przysługuje zasiłek o czym nie miałam pojęcia! Polecam Ci, żebyś się z nimi skontaktowała, bo każda "sprawa" jest traktowana bardzo indywidualnie, ale nie zostawią Cię z tym problemem samej Mam nadzieję, że wszystko zakończy się pomyślnie Trzymam za Ciebie kciuki
Iwonanowi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-01, 15:30   #639
Szokolada90
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-07
Wiadomości: 2
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Witajcie. Po przeczytaniu całego wątku udało mi się wybrać najważniejsze informacje. Poniżej mój plan działania. Termin porodu przewidziany jest na 23 września. I teraz tak:
  1. data rozpoczęcia działalności 1 lipca 2015 (wniosek CEIDG złożony pod koniec czerwca).
  2. W ciągu 7 dni zgłaszam się do ubezpieczeń składając druk ZUS ZUA jako młody przedsiębiorca z kodem 057000 na preferencyjnych składkach. W tym samym czasie mąż wyrejestrowuje mnie ze swojego ubezpieczenia zdrowotnego bo nigdzie nie pracowałam przed 1 lipca i byłam podpięta pod jego ubezpieczenie.
  3. do 10 sierpnia składam deklarację ZUS DRA za lipiec gdzie deklaruję podwyższoną podstawę (np. 6000 zł) i opłacam składki ZUS
  4. do 10 września składam deklarację ZUS DRA za sierpień gdzie deklaruję podwyższoną podstawę (np. 6000 zł) i opłacam składki ZUS
  5. we wrześniu (np. 10 września) składam wniosek o wcześniejszy zasiłek macierzyński (druk ZUS Z-3b, druk ZAS-54, zaświadczenie lekarza o przewidywanej dacie porodu)
  6. po 2-3 dniach od porodu donoszę do ZUS akt urodzenia dziecka
  7. do 10 października składam deklarację ZUS DRA za wrzesień od najniższej preferencyjnej podstawy jako młody przedsiębiorca i opłacam składki (niepełny miesiąc w którym powstała niezdolność nie jest brany do wyliczenia wysokości zasiłku)
  8. po zaksięgowaniu na koncie ZUS składek za miesiąc wrzesień, ZUS ma 30 dni na wydanie decyzji i wypłatę świadczenia

Czy z dniem porodu mam wyrejestrować się z ubezpieczeń (ZUS ZWUA) i zarejestrować tylko do zdrowotnego (ZUS ZZA), czy może mam to zrobić następnego dnia roboczego po dacie porodu? Jeśli coś brakuje lub jest nie tak to proszę o sprostowanie. Z góry dziękuję za pomoc.

Na ewentualną kontrolę ZUS już się przygotowuję, rozkręcam firmę, kupuję kasę fiskalną, prowadzę KPiR, na dniach otwieram sklep internetowy. Jednym słowem normalnie prowadzę firmę.
Szokolada90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-01, 18:43   #640
Ingrid80
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 8 729
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cytat:
Napisane przez Szokolada90 Pokaż wiadomość
Witajcie. Po przeczytaniu całego wątku udało mi się wybrać najważniejsze informacje. Poniżej mój plan działania. Termin porodu przewidziany jest na 23 września. I teraz tak:
  1. data rozpoczęcia działalności 1 lipca 2015 (wniosek CEIDG złożony pod koniec czerwca).
  2. W ciągu 7 dni zgłaszam się do ubezpieczeń składając druk ZUS ZUA jako młody przedsiębiorca z kodem 057000 na preferencyjnych składkach. W tym samym czasie mąż wyrejestrowuje mnie ze swojego ubezpieczenia zdrowotnego bo nigdzie nie pracowałam przed 1 lipca i byłam podpięta pod jego ubezpieczenie.
  3. do 10 sierpnia składam deklarację ZUS DRA za lipiec gdzie deklaruję podwyższoną podstawę (np. 6000 zł) i opłacam składki ZUS
  4. do 10 września składam deklarację ZUS DRA za sierpień gdzie deklaruję podwyższoną podstawę (np. 6000 zł) i opłacam składki ZUS
  5. we wrześniu (np. 10 września) składam wniosek o wcześniejszy zasiłek macierzyński (druk ZUS Z-3b, druk ZAS-54, zaświadczenie lekarza o przewidywanej dacie porodu)
  6. po 2-3 dniach od porodu donoszę do ZUS akt urodzenia dziecka
  7. do 10 października składam deklarację ZUS DRA za wrzesień od najniższej preferencyjnej podstawy jako młody przedsiębiorca i opłacam składki (niepełny miesiąc w którym powstała niezdolność nie jest brany do wyliczenia wysokości zasiłku)
  8. po zaksięgowaniu na koncie ZUS składek za miesiąc wrzesień, ZUS ma 30 dni na wydanie decyzji i wypłatę świadczenia

Czy z dniem porodu mam wyrejestrować się z ubezpieczeń (ZUS ZWUA) i zarejestrować tylko do zdrowotnego (ZUS ZZA), czy może mam to zrobić następnego dnia roboczego po dacie porodu? Jeśli coś brakuje lub jest nie tak to proszę o sprostowanie. Z góry dziękuję za pomoc.

Na ewentualną kontrolę ZUS już się przygotowuję, rozkręcam firmę, kupuję kasę fiskalną, prowadzę KPiR, na dniach otwieram sklep internetowy. Jednym słowem normalnie prowadzę firmę.
I wlasnie to miałam na mysli. Rozpoczęcie działalności gospodarczej w lipcu a tp we wrześniu :-/ i oczywiscie 6tysi macierzyńskiego. Czyste naciagactwo ale na szczęście niedlugo się to skończy.
Ingrid80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-01, 19:10   #641
KobietaM
Raczkowanie
 
Avatar KobietaM
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 464
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Też mi się nie podoba bo człowiek 3lata płaci składki i gówna ma a tacy kombinatorzy wyłudzają tyle kasy to wiadomo że dla tych uczciwych brakuje !!!!!!!!!!!
__________________
37 z 40 tp 28/09/2015
KobietaM jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-07-01, 19:12   #642
Szokolada90
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-07
Wiadomości: 2
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Po pierwsze dla podstawy 6000 zł wypłacany zasiłek po odliczeniu zaliczki na podatek dochodowy i składki zdrowotnej to ok 3100 zł przez pół roku (100%) i 1860 zł przez kolejne 6 miesięcy (60%). Po drugie działalność zakładam nie z myślą aby ją po urodzeniu zamknąć ale by prowadzić przez kilka lat. Nie wrzucaj wszystkich do jednego worka.
Szokolada90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-01, 19:15   #643
KobietaM
Raczkowanie
 
Avatar KobietaM
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 464
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Bo jeśli byś zamknęła wcześniej to kontrola Zus + zwrot zasiłku!
__________________
37 z 40 tp 28/09/2015
KobietaM jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-01, 19:30   #644
Ingrid80
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 8 729
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cytat:
Napisane przez Liana Pokaż wiadomość
Właśnie to jest typowo polskie podejście..... nie mam sama, to nie dam innym. Niestety ale to, że ja nie dostałabym wysokiego macierzyńskiego nie wpłynie niestety na to, że inni dostaną większe renty, emerytury a mamy na etacie większe świadczenia... Niestety to tak nie działa...


Owszem, osoby będące na etacie nie mogą sobie "cudownie podnieść macierzyńskiego", ale też idą sobie na rok na macierzyński i za przeproszeniem mają wszystko w nosie. Kodeks pracy chroni ich bardzo dobrze.


Ja prowadzę działalność i z racji zawodu zaufania publicznego jaki wykonuję, mam ustawowy zakaz pozostawania w zatrudnieniu. Nigdy nie mogę być więc zatrudniona na etacie.


Koszty mojej działalności to ok. 3000 miesięcznie, nawet będąc na macierzyńskim będę je ponosić (spadną do ok. 2000 zł- zapłacić za lokal, czynsz, telefon, składki, księgowość etc.), a zarabiać raczej nie będę o ile będę chciała naprawdę poświęcić ten czas dziecku... Cały zasiłek macierzyński musiałabym więc przeznaczyć na koszty. A z czego żyć? Co miesiąc płacę większy ZUS niż osoby zatrudnione na etacie, dlaczego mam więc nie skorzystać z możliwości (jest to możliwość prawna, istnieje w ustawie) zapłacenia składek dużych i uzyskania większego świadczenia? Działalność prowadzę rzetelnie od kilku lat.


Nie mówiąc już o tym, że po macierzyńskim zatrudniona mama spokojnie wraca sobie do pracy, na macierzyńskim spokojnie siedzi sobie w domu i myśli o dziecku, a ja po powrocie wracam i zaczynam prawie od nowa - od nowa pozyskiwanie klientów etc. , a na macierzyńskim wydaję ponad 2000 zł na koszty (przecież nie mogę nie płacić za lokal, bo mnie nie ma, ZUS też trzeba płacić etc.). To tak, jakby mama na etacie musiała oddać cały zasiłek pracodawcy za to, że trzyma dla niej miejsce pracy ..


Dla mam na etacie wydaje się to "niesprawiedliwe", ale uwierz mi wolałabym być teraz na etacie i dostawać macierzyński "normalny" i spokojnie spędzić ten czas z dzieckiem, a nie martwić się co będzie po powrocie do pracy i przeznaczać tyle pieniędzy na koszty działalności, która podczas macierzyńskiego nie przynosi mi dochodów, a generuje jedynie obowiązki.
Oczywiście piszę to z mojej perspektywy i z uwagi na mój zawód, gdzie nie mogę po prostu zamknąć okienka i zapomnieć o wszystkim na rok.
Nie o to chodzi że nie mam i nie dam innym. Ja na swój macierzyński zrobiłam w przeciwienstwie do niektórych.
Ingrid80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-01, 19:31   #645
aneta_uzytkowe
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-02
Wiadomości: 4
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

nie wiem jak można być takim bezczelnym, tak kombinować- człowiek prowadzi od 5 lat dg, zatrudnia 7 osób, ma 3 oddziały- a jak przyszło do podnoszenia składek do 3/4 tego co można, to żle się z tym czułam, a inni potrafią bez pardonu, bez zająknięcia ściemniać i lawirować jak się da. przez takich ludzi za kilka lat włoże w system 40 tys jak mi się zachce 2giego dziecka. droga pani, dg jest po to, żeby zarabiać, zatrudniać, a nie żeby wyłudzać zasiłek. najpierw się myśli, a potem planuuje dziecko. przepraszam że tak ostro, ale za takich ludzi właśnie powinni się wziąć, krótko- dg min rok, albo po prostu procent od dochodów. i wszytsko w temacie.
aneta_uzytkowe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-01, 19:41   #646
KobietaM
Raczkowanie
 
Avatar KobietaM
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 464
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Zgadzam się z tym
__________________
37 z 40 tp 28/09/2015
KobietaM jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-01, 19:59   #647
Ingrid80
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 8 729
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Popieram
Ingrid80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-02, 11:55   #648
arobar72
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-07
Wiadomości: 6
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

witam wszystkich , jestem tu nowy
Mam pytanie : Prezydent podpisał nowelizacje tej ustawy więc kiedy od będzie ona obowiązywać , kiedy wejdzie w życie

Zastanawiam się czy można by coś jeszcze ugrać w tej sprawie
Wczoraj zostałem poinformowany przez moją ukochaną żonę iż zostaniemy rodzicami ( ok. 4 tydzień) daty porodu jeszcze nie znamy ( zaplanowana wizyta u lekarza
Żona prowadzi DG od około 10 lat płaci składkę zdrowotną od najniższej i zastanawiam się czy może jeśli wypowie płacenia składki chorobowej na 31 dni ( cały sierpień) i wznowi od września z najwyższą składką to czy ma możliwość załapania się na L4 na korzystnych warunkach .
1, Czy musi być spełniony warunek 3 pełnych składek chorobowych aby iść na L4
2, co jeżeli będzie musiała iść na L4 wcześniej ( to wtedy może się załapie na starych zasadach)
3,czy jest jeszcze jakieś korzystne postępowanie wobec tej podpisanej ustawy w naszym przypadku

Proszę o poradę
pozdro Aro
arobar72 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-02, 13:40   #649
olkamanolka3
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 11
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

prezydent chyba jeszcze nie podpisał. nie wiadomo kiedy ustawa wejdzie w życie. podobno nie prędko, a te wszystkie info są po to aby straszyć...

A czy ktoś wie jak to jest jeśli było 1 dniowe opóźnienie w opłacie składki? Czy automatycznie ubezpieczenie chorobowe nie jest ważne?

Jeśli tak, to czy można w nast miesiącu zacząć płacić od razu wyższe składki z nową historią?
olkamanolka3 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-07-02, 15:01   #650
wonderka
Zadomowienie
 
Avatar wonderka
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 1 219
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cytat:
Napisane przez olkamanolka3 Pokaż wiadomość
prezydent chyba jeszcze nie podpisał. nie wiadomo kiedy ustawa wejdzie w życie. podobno nie prędko, a te wszystkie info są po to aby straszyć...

A czy ktoś wie jak to jest jeśli było 1 dniowe opóźnienie w opłacie składki? Czy automatycznie ubezpieczenie chorobowe nie jest ważne?

Jeśli tak, to czy można w nast miesiącu zacząć płacić od razu wyższe składki z nową historią?
Tak, jest nie ważne.
Nie może być opóźnień, kiedy wypuściłaś przelew? Płatność jest do 10 każdego miesięca, jeśli przelew zleciłaś 10 to nie ma spóźnienia jeśli nie to gorzej. Trzeba wystąpić do Zusu o przywrócenie terminu i uregulować zaległość odsetkową. To należy mieć wyprostowanie do otrzymania pierwszego świadczenia.

---------- Dopisano o 16:01 ---------- Poprzedni post napisano o 15:33 ----------

Im dłużej czytam ten wątek tym bardziej dobija niewiedza i lenistwo w szukaniu PROSTYCH, PODSTAWOWYCH informacji jak odbywa się proces legislacji w kraju, jaka ma treść ustawa i jak działają obowiązujące przepisy.

Arobar skąd info, że prezydent podpisał cokolwiek? Opierasz się na wróżbach z fusów?
Podpisywanie ustaw przez prezydenta można śledzić na:
http://www.prezydent.pl/prawo/ustawy/podpisane/
I tak, jest aktualizowane codziennie! Nie możliwe, prawda? Prezydent ma czas do 7 lipca na decyzję czy podpisze, czy odeśle ją do trybunału.

Następna strona, która należy śledzić, jeśli chce się znać prawdziwe informacje a nie siać ferment:
http://dziennikustaw.gov.pl/ - tutaj widzimy kiedy ustawa została opublikowana

Jeśli tyle lat prowadzi DG to może powinna się zapoznać z ustawą, która jej tak bardzo dotyczy? Projekt jest na stronie, co więcej, kilka!!!! postów wyżej jest opisane szczegółowo co jak i dlaczego. Odrobinę wysiłku byś wykazał i już byś wszystko wiedział. Ale dobra, mam dziś dobry dzień więc:

Zakładamy, że 7 lipca prezydent podpisuje ustawę. Dziennik ustaw ogłosi ją ok. w 2 tygodnie, raczej na pewno w lipcu. Zgodnie z zapisem, zacznie obowiązywać 4 miesiąca od dnia jej podpisania, zatem będzie to 1 listopad tego roku.

Dla przypadku Twojej żony:

"Zastanawiam się czy można by coś jeszcze ugrać w tej sprawie
Wczoraj zostałem poinformowany przez moją ukochaną żonę iż zostaniemy rodzicami ( ok. 4 tydzień) daty porodu jeszcze nie znamy ( zaplanowana wizyta u lekarza"
- termin to około marca 2016r. - tak na szybko wychodzi mi z kalkulatorów

Aby otrzymać wysoki zasiłek chorobowy -nie macierzyński! (L4 100%) należy, tak jak piszesz, wyrejestrować się na 30 dni, i potem 3 miesiące opłacania wysokiej stawki są obowiązkowe (karencja) aby L4 było liczone od maksymalnej podstawy. W waszym wypadku do opłacenia wysokiej składki zus byłby miesiące : wrzesień, październik, listopad - zatem nabycia prawa do zasiłku obowiązywać będzie już na nowych warunkach, bo przypadnie na listopad.

"Żona prowadzi DG od około 10 lat płaci składkę zdrowotną od najniższej i zastanawiam się czy może jeśli wypowie płacenia składki chorobowej na 31 dni ( cały sierpień) i wznowi od września z najwyższą składką to czy ma możliwość załapania się na L4 na korzystnych warunkach ."
1, Czy musi być spełniony warunek 3 pełnych składek chorobowych aby iść na L4 - TAK!
2, co jeżeli będzie musiała iść na L4 wcześniej ( to wtedy może się załapie na starych zasadach)- musi opłacać 3 miesiące max podstawy, nie zdąży załapać się na stare zasady, patrz wyżej
3,czy jest jeszcze jakieś korzystne postępowanie wobec tej podpisanej ustawy w naszym przypadku
I odpowiedź na pyt. nr 3 - oczywiście, że tak! Nowa ustawa pozwala na uzyskanie wyższych świadczeń. Na pewno nie jak dotychczas - małym kosztem otrzymywało się duże pieniądze, z czego skrzętnie korzystały naciągacze i naciągaczki. Teraz ile sobie "nabudujesz" tyle finalnie dostaniesz.

Cofnij się kilka postów w tył, jest przeze mnie opisany przykład jak liczyć macierzyński wg nowej ustawy. Trzeba więcej zainwestować , naciągactwo przez "miesięczne DG" przestanie być opłacalne.

Nie ma opcji abyście załapali się na stare zasady jeśli ustawa wejdzie 1 listopada. Na karencję też za mało czasu.

Ale co się stanie, co zrobi prezydent tego nie wiemy, dowiemy się za 5 dni, polecam śledzenie linków z początku postu.
wonderka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-03, 11:02   #651
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

kilka postów i jeden komentarz wszystkie odp znajduą się wątku... co do przejścia z l4 na macierzyński bezpiecznie jest zlozyć wniosek i czekać a w chwili gdy zus wyda decyzję pozytywną wyrejestrować się ze składek na ubezpieczenie społeczne i zarejestrować się tylko do zdrowotnej z tytułu uzyskanego świadczenia macierzyńskiego (jest na to specjalny kod w zus) do czasu decyzji trzeba płacić składki i czekać.
poruszacie aspekt moralności, podnoszenia składek i uzyskiwania świadczenia.....
Ubezpieczenie społeczne i przepisy prawa to próba pewnego kompromisu. Moim zdaniem dotychczasowe przepisy to jeden wielki dziurawy bubel prawny przez którego z budżetu ZUS ucieklao rocznie 4 miliardy zł. Niezależnie od tego czy ktoś prowadzi działalność 3 miesiące czy 13 lat niesprawiedliwym jest wypłata wysokiego siwadczenia skoro ktoś płaci 3 wysokie składki lub gdy ktoś płacil tych składek kilkaset ale od podstawy minimalnej..... Moim zdaniem problem jest gdzie indziej przez co wszyscy mamy obrzydzenie wobec zus..... Jak płacimy podatek dochodowy to nas to boli ale wysokość podatku zależna jest od wykazywanych dochodów. A z zus mamy poczycie że wrzucamy w system sztywne 1050zł miesięcznie - które nie jest zależne od dochodów a jak już zachorujemy albo dozyjemy emerytury to okazuje się że wysokość wypłaconego łącznie świadczenia nie przekracza 10% tego co wrzuciliśmy w system....
przykład składki na ubezpieczenie emerytalne 19% z haczykiem przez 40 lat to się nazbiera 200.000zl a przeciętnie mężczyzna w moim województwie dożywa 69lat czyli przez 2 lata otrzyma 1000zł emerytury - więc jakie mamy proporcje ?
No i drodzy forumowicze jak tu nie pomijać moralności i nie kombinować?
PS teraz możecie mnie zjeść :p
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-03, 11:58   #652
arobar72
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-07
Wiadomości: 6
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

dziękuje Wonderka
więc czekamy do 7 lipca , i wtedy podejrzewam iż nie będzie potrzeby zawieszania składki chorobowej tylko zadeklarować od sierpnia składkę podwyższoną aby chociaż trochę podnieść sobie ewentualne świadczenia

pozdro arobar
arobar72 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-03, 12:38   #653
olkamanolka3
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 11
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Dzięki. Ja składki opłacam do 15. A przelew wyszedł 16 czerwca. Czy jeśli teraz w lipcu zapłacę składkę terminowo to oznacza, że będzie ono ważne i liczy się od początku.

Mi zależy na tym, aby mieć tą przerwę ponad 31 dni i przystąpić od nowa z wyższą składką. Miałam zamiar odstąpić na deklaracji w sierpniu ale później dowiedziałam się, że przez opóźnienie samoistnie się unieważnia chorobowe.

Wobec tego czy jeśli spóźnię się w lipcu z opłatą to czy w sierpniu mogę przystąpić od nowa z wyższą podstawą? Bo w lipcu nie mogę jeszcze zapłacić wyższej składki bo nie minie 31 dni.
olkamanolka3 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-03, 13:22   #654
wonderka
Zadomowienie
 
Avatar wonderka
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 1 219
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cytat:
Napisane przez olkamanolka3 Pokaż wiadomość
Dzięki. Ja składki opłacam do 15. A przelew wyszedł 16 czerwca. Czy jeśli teraz w lipcu zapłacę składkę terminowo to oznacza, że będzie ono ważne i liczy się od początku.

Mi zależy na tym, aby mieć tą przerwę ponad 31 dni i przystąpić od nowa z wyższą składką. Miałam zamiar odstąpić na deklaracji w sierpniu ale później dowiedziałam się, że przez opóźnienie samoistnie się unieważnia chorobowe.

Wobec tego czy jeśli spóźnię się w lipcu z opłatą to czy w sierpniu mogę przystąpić od nowa z wyższą podstawą? Bo w lipcu nie mogę jeszcze zapłacić wyższej składki bo nie minie 31 dni.
Nie już jest nie ważne wg mnie. Biegnij do ZUS i się zapytaj, powinni wejść na Twoje konto i to sprawdzić. Ja też mialam sytuację, że płaciłam po i musiałam wnieść o przywrócenie terminu i zapłacić odsetki.

Nie wiem, czy opłaca się Tobie wyrejestrowywać, bo jeśli ustawa wejdzie 1 listopada to i tak nie załapiesz się wg starych zasad.

To lepiej poczekać do 7 lipca i wtedy podjąć decyzję.

Przywrócenie terminu i uporządkowanie dobrowolnego załatwiał tak czy siak.
wonderka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-06, 14:04   #655
paulus33
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-06
Wiadomości: 2
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Hej,
mam pytanie czysto techniczne, chodzi o druk ZUS DRA.
Moja żona w czerwcu wyrejestrowała się z ubezpieczenia chorobowego, dokładnie była zarejestrowana do 20.06. a od 21.06. jest bez chorobowego.


Czy w pozycji X. 03. "Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe" należy wpisać w takiej sytuacji pełną podstawę 525 zł (jest na preferencyjnym ZUS'ie), czy zredukowaną proporcjonalnie do liczby dni w miesiącu - w tym wypadku 350 zł??
paulus33 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-07, 10:05   #656
olkamanolka3
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 11
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Z tego co ja się dowiadywałam u prawnika ustawa raczej prędko w życie nie wejdzie. A cały ten szum medialny jest właśnie po to, żeby nas przestraszyć. Konstytucjonaliści mają wiele do zarzucenia ustawie i dlatego zus tyle czeka na jej uchwałę...

Poza tym zmienił się prezydent, który będzie podpisywał od sierpnia. zmienia się rząd.... keep calm
olkamanolka3 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-07, 15:36   #657
wonderka
Zadomowienie
 
Avatar wonderka
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 1 219
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Radze zmienić prawnika. Dziś ustawa została podpisana. Teraz tylko publikacja. Wchodzi w życie 1 listopada.
wonderka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-07, 17:21   #658
Liana
Zadomowienie
 
Avatar Liana
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 1 321
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Chyba, że ogłoszą w Dzienniku Ustaw w sierpniu, to od grudnia
Tak czy inaczej nieciekawie.
Liana jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-08, 00:56   #659
balbinaaaaa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-04
Wiadomości: 9
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Dzięki Wojtek za odpowiedź.
Szukałam odpowiedzi w wątku na moje pytania, ale mimo to nie wiem co teraz począć.

Piszesz: "co do przejścia z l4 na macierzyński bezpiecznie jest zlozyć wniosek i czekać a w chwili gdy zus wyda decyzję pozytywną wyrejestrować się ze składek na ubezpieczenie społeczne i zarejestrować się tylko do zdrowotnej z tytułu uzyskanego świadczenia macierzyńskiego (jest na to specjalny kod w zus) do czasu decyzji trzeba płacić składki i czekać."

i tu mam pytanie:
1. czy mam płacić składki od podwyższonej podstawy czy te składki preferencyjne?
- ja niestety złożyłam wniosek oraz wyrejestrowałam się ze składek i zarejestrowałam się tylko do zdrowotnej, bo myślałam, że muszę to zrobić w ciągu 14 dni od porodu...
i tu drugie pytanie:
2. czy w tej sytuacji mogę anulować wyrejestrowanie ze składek? czyli zrobić korektę i np zmienić datę albo właśnie anulować te wyrejestrowanie i rejestrację do zdrowotnej przed decyzją zus o macierzyńskim?

Na prawdę nie wiem co robić, jakie składki zapłacić, a 10 tuż tuż, nie chcę niczego popsuć, denerwuję się strasznie...
balbinaaaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-08, 12:29   #660
arobar72
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-07
Wiadomości: 6
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

witam
ok Prezydent podpisał , wejdzie w życie ok. 1 listopad
co by się stało gdyby żona po karencji w sierpniu i od września do listopada z nowym wymiarem składki chorobowej
i dnia 31 pażdziernik na L4 ( jeszcze nie mineło by 3 miesiące płacenia wyższej składki) to nabyła by świadczenia chorobowe i dalej w ciągłości od ok 1 marca macieżyńskie według starych zasad ale jak by jej wyliczyli podstawę ze względu na nie zachowanie 3 miesięcy płacenia wyższej składki
arobar72 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-10-28 08:08:15


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 12:43.