jak się zachować na pogrzebie? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Intymnie

Notka

Intymnie Forum intymnie, to wyjątkowe miejsce, w którym podzielisz się emocjami, uczuciami, związkami oraz uzyskasz wsparcie i porady społeczności.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-07-08, 19:14   #1
msxx
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 119

jak się zachować na pogrzebie?


Dziś zmarł dziadek mojego chłopaka. Jesteśmy razem prawie 2 lata. W sobotę wyprowadzenie i pogrzeb a jutro przywiozą dziadka do domu i do pogrzebu będzie leżał w domu, ludzie przychodzą , modlą się, śpiewają itd. Chcę jechać do nich w piątek ( dziadek będzie w domu) i w sobotę na pogrzeb. Nasuwa mi się pytanie jak się zachować? tzn np co powiedzieć? "dobry wieczór"? chyba nie bardzo pasuje. Podobno jest tak, że wchodzi się do pokoju, klęka, modli się a potem wstaje i mówi "niech będzie pochwalony Jezus Chrystus" do wszystkich, którzy tam są. Kolejne pytanie jest takie, że gdy już wyjdziemy z tego pokoju i pójdziemy do niego do pokoju i np po drodzę spotkam jego tatę, który np nie był w tym czasie w pokoju z dziadkiem to co mam mu powiedzieć? też "niech będzie pochwalony.. "? a może wtedy już "dobry wieczór"? Wiem, że to głupie, ale nie chcę wyjść na idiotkę..
msxx jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-08, 19:29   #2
201803290936
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 43 642
Dot.: jak się zachować na pogrzebie?

Cytat:
Napisane przez msxx Pokaż wiadomość
Dziś zmarł dziadek mojego chłopaka. Jesteśmy razem prawie 2 lata. W sobotę wyprowadzenie i pogrzeb a jutro przywiozą dziadka do domu i do pogrzebu będzie leżał w domu, ludzie przychodzą , modlą się, śpiewają itd. Chcę jechać do nich w piątek ( dziadek będzie w domu) i w sobotę na pogrzeb. Nasuwa mi się pytanie jak się zachować? tzn np co powiedzieć? "dobry wieczór"? chyba nie bardzo pasuje. Podobno jest tak, że wchodzi się do pokoju, klęka, modli się a potem wstaje i mówi "niech będzie pochwalony Jezus Chrystus" do wszystkich, którzy tam są. Kolejne pytanie jest takie, że gdy już wyjdziemy z tego pokoju i pójdziemy do niego do pokoju i np po drodzę spotkam jego tatę, który np nie był w tym czasie w pokoju z dziadkiem to co mam mu powiedzieć? też "niech będzie pochwalony.. "? a może wtedy już "dobry wieczór"? Wiem, że to głupie, ale nie chcę wyjść na idiotkę..
Ty za księdza chcesz tam robić, czy co? Wita się z ludźmi normalnie, rodzinie składa kondolencje / wyrazy współczucia.
201803290936 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-08, 19:31   #3
msxx
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 119
Dot.: jak się zachować na pogrzebie?

Cytat:
Napisane przez Doris1981 Pokaż wiadomość
Ty za księdza chcesz tam robić, czy co? Wita się z ludźmi normalnie, rodzinie składa kondolencje / wyrazy współczucia.
ale wszyscy będą siedzieć w pokoju, gdzie będzie trumna i mam głośno powiedzieć "dobry wieczór"? przecież on wcale nie jest dobry.. Na pogrzebie byłam pare lat temu i tam właśnie ludzie mówili "niech będzie pochwalony" wchodząc do pokoju.. ba! nawet ktoś powiedział zwykłe "dzień dobry" to nikt mu nie odpowiedział
msxx jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-08, 19:34   #4
201803290936
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 43 642
Dot.: jak się zachować na pogrzebie?

Cytat:
Napisane przez msxx Pokaż wiadomość
ale wszyscy będą siedzieć w pokoju, gdzie będzie kłótnia i mam głośno powiedzieć "dobry wieczór"? przecież on wcale nie jest dobry.. Na pogrzebie byłam pare lat temu i tam właśnie ludzie mówili "niech będzie pochwalony" wchodząc do pokoju.. ba! nawet ktoś powiedział zwykłe "dzień dobry" to nikt mu nie odpowiedział
Ale jaka kłótnia?

No to powiedz co chcesz. Nie ma jakichś standardów pt. niech będzie pochwalony. To zależy od ludzi, regionu, nawet danej rodziny. Można wejść i skinąć głową, od razu podejść do najbliższych zmarłego i się przywitać. "Dzień dobry" to tylko takie powiedzenie. Poza tym sorry, zmarła starsza osoba, a nie dziecko w wyniku wypadku. Nie tragizuj.
201803290936 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-08, 19:36   #5
msxx
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 119
Dot.: jak się zachować na pogrzebie?

Cytat:
Napisane przez Doris1981 Pokaż wiadomość
Ale jaka kłótnia?

No to powiedz co chcesz. Nie ma jakichś standardów pt. niech będzie pochwalony. To zależy od ludzi, regionu, nawet danej rodziny. Można wejść i skinąć głową, od razu podejść do najbliższych zmarłego i się przywitać. "Dzień dobry" to tylko takie powiedzenie. Poza tym sorry, zmarła starsza osoba, a nie dziecko w wyniku wypadku. Nie tragizuj.
trumna miało być nie kótnia
msxx jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-08, 19:43   #6
AlaZala
Zadomowienie
 
Avatar AlaZala
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 1 939
Dot.: jak się zachować na pogrzebie?

Ja na pogrzebach zazwyczaj nie odzywam się. Witam się z najbliższymi zmarłego poprzez podanie dłoni w milczeniu patrząc w oczy, czasami dodatkowo ściskam dłoń tej osoby swoją drugą dłonią. Reszcie żałobników kłaniam się. Nie mówię "dzień dobry", ani nie składam kondolencji i wyrazów współczucia.
AlaZala jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-08, 19:45   #7
201604250941
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 22 811
Dot.: jak się zachować na pogrzebie?

dwa dni bedzie w domu w tym upale? dobrze zrozumialas na pewno?
201604250941 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-07-08, 19:52   #8
Mija62
uparta chmura
 
Avatar Mija62
 
Zarejestrowany: 2012-03
Lokalizacja: Miasto Portowe
Wiadomości: 8 650
Dot.: jak się zachować na pogrzebie?

Cytat:
Napisane przez candycotton Pokaż wiadomość
dwa dni bedzie w domu w tym upale? dobrze zrozumialas na pewno?
Też mnie to zdziwiło, byłam pewna, że to od wieeelu lat zakazane, raczej prosektorium itp
Mija62 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-08, 19:55   #9
msxx
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 119
Dot.: jak się zachować na pogrzebie?

Cytat:
Napisane przez Mija62 Pokaż wiadomość
Też mnie to zdziwiło, byłam pewna, że to od wieeelu lat zakazane, raczej prosektorium itp
w mojej okolicy prawie zawsze umarły jest w domu przez dzień/dwa.. a teraz już się ochłodziło znacznie, jutro 18 st.
msxx jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-08, 20:04   #10
201605301111
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 9 885
Dot.: jak się zachować na pogrzebie?

Cytat:
Napisane przez Mija62 Pokaż wiadomość
Też mnie to zdziwiło, byłam pewna, że to od wieeelu lat zakazane, raczej prosektorium itp
ja juz kilka razy sie z tym spotkałam u mojej rodziny w górach
z tym, ze w ciepłych miesiącach ciało jest albo przywożone wieczór przed albo w dzien pogrzebu

autorko - po prostu wchodząc kiwnij głową na znak przywitania, albo powiedz coś w stylu "niech bedzie pochwalony" jesli koniecznie chcesz cos mowic
a jak spotkasz kogoś poza pokojem to po prostu powiedz "dzien dobry"/"dobry wieczór"
201605301111 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-08, 20:09   #11
msxx
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 119
Dot.: jak się zachować na pogrzebie?

Cytat:
Napisane przez Czocherovsky Pokaż wiadomość
ja juz kilka razy sie z tym spotkałam u mojej rodziny w górach
z tym, ze w ciepłych miesiącach ciało jest albo przywożone wieczór przed albo w dzien pogrzebu

autorko - po prostu wchodząc kiwnij głową na znak przywitania, albo powiedz coś w stylu "niech bedzie pochwalony" jesli koniecznie chcesz cos mowic
a jak spotkasz kogoś poza pokojem to po prostu powiedz "dzien dobry"/"dobry wieczór"
dziękuję za pomoc, chyba tak zrobię
msxx jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-07-08, 20:10   #12
babie_lato
Zadomowienie
 
Avatar babie_lato
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 1 103
Dot.: jak się zachować na pogrzebie?

A ja bym wchodząc skinęła głową i powiedziała do ogółu "moje kondolencje"
babie_lato jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-08, 20:41   #13
Karinka_1
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 75
Dot.: jak się zachować na pogrzebie?

U mnie gdy idzie się do pokoju w którym jest zmarły, to nic się nie mówi tylko podaje się dłoń każdemu, a najbliższej rodzinie (ojcom czy dzieciom) mówi się "szczere kondolencje" i tyle
Karinka_1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-08, 20:52   #14
Kasiaml91
Zakorzenienie
 
Avatar Kasiaml91
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Łomża/Białystok
Wiadomości: 8 406
GG do Kasiaml91
Dot.: jak się zachować na pogrzebie?

Cytat:
Napisane przez Mija62 Pokaż wiadomość
Też mnie to zdziwiło, byłam pewna, że to od wieeelu lat zakazane, raczej prosektorium itp
Chyba chodziło o domy pogrzebowe, bo w prosektorium ciało przebywa do momentu odebrania przez rodzinę.


Często wystawienie ciała w domu praktykowane jest na wsi, gdzie nie ma kaplicy czy innego miejsca, by wystawić trumnę z ciałem.
__________________
"Może nie dziś, nie jutro
Ale pewnego dnia i do końca naszego życia..."

24.07.2020
06.12.2020
23.07.2022
Kasiaml91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-08, 21:14   #15
_ema_
Zakorzenienie
 
Avatar _ema_
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 8 980
Dot.: jak się zachować na pogrzebie?

W takich sytuacjach się nie wita słownie po prostu - podczas czuwania powinna być zachowana cisza i skupienie. Witając się kiwasz głową, lub podajesz rękę. Najbliższym możesz powiedzieć 'bardzo mi przykro, najszczersze kondolencje', albo po prostu przytulić. Możesz również nie mówić nic, i tak mają teraz co innego w głowie. Powitania w takiej sytuacji możesz odpuścić i po prostu wejść dyskretnie do pokoju i zająć swoje miejsce.
__________________
Cytat:
Napisane przez mpt Pokaż wiadomość
CSI Wizaż, proszę przyjechać na wątek!

Edytowane przez _ema_
Czas edycji: 2015-07-08 o 21:16
_ema_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-08, 21:47   #16
Miauen
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-04
Wiadomości: 25
Dot.: jak się zachować na pogrzebie?

Do ludzi, którzy będą w pokoju z trumną nie musisz moim zdaniem mówić nic. Każdy powinien być wtedy skupiony na modlitwie/pożegnaniu ze zmarłym. Tak jak ktoś pisał wcześniej - jeśli spotkasz kogoś poza tym pokojem czy na podwórku, to witaj się normalnie: dzień dobry/dobry wieczór. Jeśli kogos nie znasz, to nie witałabym się wcale. A do rodziny z kondolencjami podeszłabym dopiero na pogrzebie.
I ja na Twoim miejscu poszłabym w sobotę, u nas zawsze jest tak że przed wyprowadzeniem z domu(np. jakoś z 1h przed) schodzą się znajomi/rodzina a potem idą na pogrzeb, po co to sobie rozkładać na dwa dni. No chyba że dziadek Twojego chłopaka to jakaś bliska Ci osoba i naprawdę masz potrzebę tak się pożegnać, a nie dlatego, że tak wypada. Ja w ogóle bym nie szła na pożegnanie w domu tylko na sam pogrzeb. Ale Twoja decyzja
Miauen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-08, 21:58   #17
cleopadra
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2014-09
Wiadomości: 2 095
Dot.: jak się zachować na pogrzebie?

Raczej wypada bys przyjechala w sobote,chyba ze bedziesz cala noc siedziec przy trumnie.Nie wypada bys szla z chlopakiem do jego pokoju spac skoro cala rodzina nie spi.Na czuwaniu to odmawia sie rozance,wiec jak wchodzisz do pokoju z trumna to mowisz pochwalony i dolaczasz do odmawiajacych rozaniec.
cleopadra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-08, 22:04   #18
201605090949
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2015-02
Wiadomości: 3 491
Dot.: jak się zachować na pogrzebie?

Cytat:
Napisane przez Doris1981 Pokaż wiadomość
Ty za księdza chcesz tam robić, czy co? Wita się z ludźmi normalnie, rodzinie składa kondolencje / wyrazy współczucia.
Jak wyżej.
201605090949 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-08, 23:59   #19
kisielova
ReklaMO(D)żerca.
 
Avatar kisielova
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 9 889
Dot.: jak się zachować na pogrzebie?

Przede wszystkim- chyba odpuściłabym czuwanie i wybrała się jedynie na pogrzeb w sobotę.

Jeśli jednak koniecznie chcesz jechać w piątek, to przywitaj się skinieniem głowy i złóż kondolencje odpowiednim osobom.
kisielova jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-07-09, 07:48   #20
paulinika
Zakorzenienie
 
Avatar paulinika
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: U.K.
Wiadomości: 7 128
Dot.: jak się zachować na pogrzebie?

Ostatni raz gdy bylam na pogrzebie to kazdy sie wital ale nic nie mowil. Poprostu najszczersze kondolencje i tyle. Jak ja bym byla na pogrzebie i ktos by powiedzial to co ty masz zamiar powiedziec to chyba bym padla ze smiechu. Powaga.
paulinika jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-09, 08:27   #21
pospolita_rzecz
Raczkowanie
 
Avatar pospolita_rzecz
 
Zarejestrowany: 2015-06
Lokalizacja: śląsk
Wiadomości: 62
Dot.: jak się zachować na pogrzebie?

Jak masz obawy co do tego, co powiedzieć - nic nie mów wchodząc, tylko ukłoń się (skłoń głowę) w stronę ludzi, którzy tam będą. Zobacz, co oni mówią i robią - i rób to co oni.

---------- Dopisano o 08:27 ---------- Poprzedni post napisano o 08:26 ----------

Cytat:
Napisane przez kisielova Pokaż wiadomość
Przede wszystkim- chyba odpuściłabym czuwanie i wybrała się jedynie na pogrzeb w sobotę.

Jeśli jednak koniecznie chcesz jechać w piątek, to przywitaj się skinieniem głowy i złóż kondolencje odpowiednim osobom.
Otóż to - też poszłabym tylko na pogrzeb.
__________________

Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi.
Przede wszystkim to jednak tylko woda.


- Albert Einstein -


pospolita_rzecz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-09, 17:11   #22
Lexie
Przyjaciel wizaz.pl
 
Avatar Lexie
 
Zarejestrowany: 2004-06
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 33 873
Dot.: jak się zachować na pogrzebie?

Też bym poszła tylko na pogrzeb.
Lexie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-14, 01:35   #23
Elfir
Zakorzenienie
 
Avatar Elfir
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 14 836
Dot.: jak się zachować na pogrzebie?

Naprawdę są takie zwyczaje?
U nas zmarłych zabiera natychmiast dom pogrzebowy i leżą tam do dnia pogrzebu.
__________________
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...story by Elfir

***
Kiedy stwórca składał ten świat, miał mnóstwo znakomitych pomysłów, jednak uczynienie go zrozumiałym jakoś nie przyszło mu do głowy.
T.Pratchett
Elfir jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-14, 07:46   #24
skazana_na_bluesa
.
 
Avatar skazana_na_bluesa
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: koniec świata
Wiadomości: 28 112
Dot.: jak się zachować na pogrzebie?

Fuuu... Nie sadzilam, ze jeszcze sie praktykuje takie zwyczaje. Nawet jak zmarla moja prababcia, te dobrych 10 lat temu, a mieszkala na zapadlej wsi, cialo nie bylo w domu.
__________________
-27,9 kg

skazana_na_bluesa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-14, 07:46   #25
201605301111
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 9 885
Dot.: jak się zachować na pogrzebie?

Cytat:
Napisane przez Elfir Pokaż wiadomość
Naprawdę są takie zwyczaje?


U nas zmarłych zabiera natychmiast dom pogrzebowy i leżą tam do dnia pogrzebu.


Tak



Często spotykam sie tez z tym, ze przy wynoszeniu z domu uderza sie trzy razy trumna o prog

Edytowane przez 201605301111
Czas edycji: 2015-07-14 o 07:47
201605301111 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-14, 07:59   #26
201803290936
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 43 642
Dot.: jak się zachować na pogrzebie?

Cytat:
Napisane przez skazana_na_bluesa Pokaż wiadomość
Fuuu... Nie sadzilam, ze jeszcze sie praktykuje takie zwyczaje. Nawet jak zmarla moja prababcia, te dobrych 10 lat temu, a mieszkala na zapadlej wsi, cialo nie bylo w domu.
Zależy od regionu. Np. w okolicach Zamościa, przynajmniej tam, gdzie ja bywałam, praktykowali coś takiego (ale raczej w przypadku śmierci naturalnych, jak jakiś straszny wypadek, to wiadomo, że nikt nie będzie otwierać trumny). Ile to ja się za dzieciaka trupów nacałowałam, że aż dziw, że jakiejś traumy nie miałam. Ale ja to chyba w sumie lubiłam, tą dramaturgię pogrzebu.
201803290936 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-14, 08:05   #27
skazana_na_bluesa
.
 
Avatar skazana_na_bluesa
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: koniec świata
Wiadomości: 28 112
Dot.: jak się zachować na pogrzebie?

Piszesz o czasie mocno przeszlym jak za dzieciaka :P a mnie chodzi o czasy bardziej wspolczesne :P moja prababcia pochodzila z lubelszczyzny, ale nie musialam ogladac jej martwej w domu.
__________________
-27,9 kg

skazana_na_bluesa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-14, 08:11   #28
201803290936
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 43 642
Dot.: jak się zachować na pogrzebie?

Cytat:
Napisane przez skazana_na_bluesa Pokaż wiadomość
Piszesz o czasie mocno przeszlym jak za dzieciaka :P a mnie chodzi o czasy bardziej wspolczesne :P moja prababcia pochodzila z lubelszczyzny, ale nie musialam ogladac jej martwej w domu.
Muszę zapytać mamę jak to jest teraz (chociaż myślę, że właśnie: różnie). Jednym się chce wystawiać trumnę w domu, innym nie. Ale jeszcze ok. 2 lata temu, jak zmarła moja babcia, to była wystawiana w domu przed drogą na cmentarz.

Edytowane przez 201803290936
Czas edycji: 2015-07-14 o 08:22
201803290936 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-14, 08:20   #29
namisek1990
Wtajemniczenie
 
Avatar namisek1990
 
Zarejestrowany: 2013-05
Wiadomości: 2 690
GG do namisek1990
Dot.: jak się zachować na pogrzebie?

Teraz różnie z tymi zwyczajami bywa dziewczyny. Jedni na wsiach praktykują, drudzy nie. Moja rodzina z okolic Aleksandrowa Kujawskiego jeszcze to praktykuje (moja mama i babcia były tam na pogrzebie 2 lata temu i do pogrzebu ciało wuja było w domu). Moja bliższa rodzina załatwia już tę sprawę inaczej - korzysta z usług pogrzebowych.
__________________
Szalona żona i matka wariatka
namisek1990 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-14, 08:21   #30
201803290936
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 43 642
Dot.: jak się zachować na pogrzebie?

Cytat:
Napisane przez namisek1990 Pokaż wiadomość
Teraz różnie z tymi zwyczajami bywa dziewczyny. Jedni na wsiach praktykują, drudzy nie. Moja rodzina z okolic Aleksandrowa Kujawskiego jeszcze to praktykuje (moja mama i babcia były tam na pogrzebie 2 lata temu i do pogrzebu ciało wuja było w domu). Moja bliższa rodzina załatwia już tę sprawę inaczej - korzysta z usług pogrzebowych.
Dokładnie, zależy od rodziny, czasami życzenia zmarłego itd.
201803290936 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Intymnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-07-14 22:46:48


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 16:38.