pierwsza lustrzanka - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć

Notka

Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć Miejsce dla miłośników fotografowania. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat sprzętu fotograficznego, metod fotografowania. Możesz zamieścić zdjęcia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2017-05-12, 14:52   #1
monix0
Zakorzenienie
 
Avatar monix0
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: południe
Wiadomości: 3 612

pierwsza lustrzanka


Cześć
Chciałam Was prosić o radę w zakupie lustrzanki.Budżet do 2500zł.Zależy mi na tym by robiła szybko dobre zdjęcia przy sztucznym świetle oraz aby miała zoom. Głównie będzie używana do pracy, czyli robienia zdjęć w budynkach ( klatki schodowe, piwnice, dachy). Wiadomo, że chciałabym również aby służył do celów prywatnych. Miałam kilka aparatów kompaktowych ( sony i kilka canonów) do celów prywatnych i było ok, ale ostatnio pożyczyłam lustrzankę Sony Alpha 350 i szczerze przyznam, że byłam nią zachwycona. Zdjęcia ostre, kolory w porządku, stojąc na jednym dachu mogłam uchwycić szczegóły z drugiego dachu. Ponieważ wcale nie znam się na aparatach proszę Was doświadczonych o pomoc.
__________________
[COLOR="Navy"][B]
cel I 59 - 5.08.2013
cel II 55
monix0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-05-12, 16:17   #2
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: pierwsza lustrzanka

Chciałam Was prosić o radę w zakupie lustrzanki.
Dwa-trzy lata temu był tu większy ruch, i pewnie większa szansa na różne odpowiedzi, dziś może być z tym gorzej.

Budżet do 2500zł.
Bez szaleństw, ale od biedy da się coś znaleźć. To kwota na cały zestaw czy na sam aparat bez żadnego obiektywu?

Zależy mi na tym by robiła szybko dobre zdjęcia przy sztucznym świetle oraz aby miała zoom.
Co to znaczy "szybko" i przy jakim "sztucznym świetle"? Wbrew pozorom ostatnio takie pytania mają znaczenie.
Lustrzanka "sama z siebie" nie ma żadnego zooma, bo nie ma żadnego obiektywu.

Głównie będzie używana do pracy, czyli robienia zdjęć w budynkach ( klatki schodowe, piwnice, dachy).
Czy zależy Ci na bardzo szerokim kącie widzenia, np. żeby stojąc w drzwiach piwnicy objąć na jednym zdjęciu całe pomieszczenie, czy na "dużym przybliżaniu", żeby stojąc na chodniku ująć szczegóły komina?

Wiadomo, że chciałabym również aby służył do celów prywatnych.
Na razie chyba nasze kochane urzędy skarbowe nie wpadły na pomysł rozdzielania użycia aparatów do celów prywatnych i firmowych, ale lepiej o tym głośno nie mówić, bo pomysł komuś się może spodobać
A jakie "cele prywatne" przewidujesz? Rodzaj też może mieć znaczenie, nie tyle dla wyboru aparatu, co dla dobrania obiektywów.

ostatnio pożyczyłam lustrzankę Sony Alpha 350 i szczerze przyznam, że byłam nią zachwycona. Zdjęcia ostre, kolory w porządku, stojąc na jednym dachu mogłam uchwycić szczegóły z drugiego dachu.
Standardowa porada złośliwców forumowych: to kup podobny zestaw, jaki Ci się spodobał. Ryzykujesz tym, że nie będzie na kogo zwalić odpowiedzialności, jeśli porada z forum nie będzie odpowiadała Twoim potrzebom, i przekonasz się o tym dopiero w jakiś czas po wydaniu tych 2500 zł

Wstępnie miałbym jakieś typy, ale na razie podpowiem, że dobre zdjęcia robią nie tylko lustrzanki, które z natury są duuuże, ale też trochę mniejsze aparaty (i nie chodzi o zwykłe kompakty ani telefony).
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-05-13, 08:01   #3
monix0
Zakorzenienie
 
Avatar monix0
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: południe
Wiadomości: 3 612
Dot.: pierwsza lustrzanka

Dziękuję bardzo za odpowiedź
Odpowiem na Twoje pytania
Budżet 2500 na zestaw.
Szybkość- gdy nacisnę przycisk cyka fotkę.
Sztuczne światło, miałam tu na myśli światło znajdujące się w budynkach, ale ponieważ muszę również fotografować piwnice, gdzie jest dużo ciemniej i dachy gdzie światło jest naturalne, fajnie gdyby i tu dawał radę.
Zależy mi bardziej na dużym przybliżeniu. Głównie zdjęcia z wakacji miałam na myśli, krótkie filmiki.
Szukałam Sony Alpha 350 , ale są tylko używki. Pewnie widząc cenę nowego musiałabym usiąść. Używek boję się kupować, gdyż nie znam się na tym kompletnie. Więc łatwo byłoby mi wcisnąć bubel.
Nie upieram się przy lustrzance, może to być inny aparat, po prostu po krótkim doświadczeniu z lustrzanką jestem nią oczarowana. Wydawało mi się też ,że tylko lustrzanka robi tak piękne zdjęcia. Szukam porad, bo czytając opisy sprzętów niewiele rozumiem. Jakieś ISO czy szumy to dla mnie abstrakcja.
__________________
[COLOR="Navy"][B]
cel I 59 - 5.08.2013
cel II 55
monix0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-05-14, 23:06   #4
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: pierwsza lustrzanka

Budżet 2500 na zestaw.
Niedużo, jeśli "na firmę" to musi być nowe, dlatego "niedużo".

Szybkość- gdy nacisnę przycisk cyka fotkę.
Dodaj zero do ceny (na końcu), i to na sam aparat. Wtedy - jeśli dorzucisz obiektyw np. za 10000 to będziesz mieć właśnie taki efekt, naciskasz-jest zdjęcie, w prawie każdych warunkach. Jeśli nie masz aż tyle do wydania, licz się z pewnym (większym lub mniejszym) opóźnieniem, oraz czasem z problemami w ustawieniu ostrości, zwłaszcza w ciemnych pomieszczeniach.

Sztuczne światło, miałam tu na myśli światło znajdujące się w budynkach, ale ponieważ muszę również fotografować piwnice, gdzie jest dużo ciemniej i dachy gdzie światło jest naturalne, fajnie gdyby i tu dawał radę.
Ogólnie bardzo mało światła, i bardzo różne światło, od słabych tradycyjnych żarówek, przez świetlówki, do lamp LED.
Jedyny plus, że na pewno nie wymagasz idealnej wierności kolorów w każdych warunkach. Przyda się "wysokie ISO" i dobrze byłoby, gdyby "szumy" były małe, na dodatek przyda się "IS"(albo "OS" lub "VR", nazwa zależy od firmy, ale znaczy to samo)

Zależy mi bardziej na dużym przybliżeniu.
Pytanie podchwytliwe: na ile Ci się przyda duże przybliżenie w ciasnej piwnicy?
Ok, jeśli dachy będą częściej "w akcji" to już bardziej określa czego potrzebujesz.

Głównie zdjęcia z wakacji miałam na myśli, krótkie filmiki.
Czyli ma mieć sprawny układ ustawiania ostrości podczas filmowania, i tu może być problem.

Szukałam Sony Alpha 350 , ale są tylko używki. Pewnie widząc cenę nowego musiałabym usiąść.
To było sprzedawane dobrych kilka lat temu, dlatego są tylko używki (i chyba w dobrych cenach).

Używek boję się kupować, gdyż nie znam się na tym kompletnie. Więc łatwo byłoby mi wcisnąć bubel.
Nie takie używane straszne, najczęściej jest tak: działa-nie działa, niezbyt często są niespodzianki typu "działa, ale nie wszystko". Gdy "coś" się zepsuje, najczęściej nie da się używać aparatu, dlatego - mając pełną świadomość ryzyka - nie odrzucam używanego sprzętu, i polecam także całkiem początkującym, o ile to ma uzasadnienie.
W Twoim przypadku wydaje mi się, że zakup używanego mógłby nie być najlepszym rozwiązaniem, choć da się coś zaproponować.

Nie upieram się przy lustrzance, może to być inny aparat, po prostu po krótkim doświadczeniu z lustrzanką jestem nią oczarowana. Wydawało mi się też ,że tylko lustrzanka robi tak piękne zdjęcia.
Kłopot jest taki, że to nie "ten ołówek rysuje wspaniałe portrety", tylko człowiek, który używa danego ołówka. Daj ten sam ołówek doświadczonemu plastykowi (nawet nie artyście po ASP), a potem daj go kilkuletniemu dziecku. Czy obie osoby stworzą tak samo dobre rysunki? Dokładnie tak samo jest z fotografią, a jeśli reklamy mówią inaczej, to reklamy kłamią. Gdy wyjdziesz od takiego założenia, życie (z nowym aparatem) stanie się o wiele prostsze.

Szukam porad, bo czytając opisy sprzętów niewiele rozumiem. Jakieś ISO czy szumy to dla mnie abstrakcja.
Chyba mnie "znielubisz" - czy gdy chciałaś jeździć samochodem od razu wsiadłaś, wiedziałaś "co i jak", i samodzielnie jeździłaś po mieście? Myślę, że nie, najpierw uczyłaś się teorii, przepisów, potem była ćwiczenia praktyki, i dopiero później samodzielna jazda, gdy już się nauczyłaś co robić, i w jaki sposób korzystać z mechanizmów samochodu (zakładam, że masz prawo jazdy, i z niego korzystasz).
Z fotografią jest podobnie, trzeba "coś" poznać, przynajmniej podstawy, żeby móc osiągać lepsze (i jeszcze lepsze) efekty. A wcześniej, żeby wiedzieć np. o co pytać szukając porady.
O ile nie przeszkadza ci "dosadny" język, to zobacz https://www.youtube.com/watch?v=viAsBGJWqDs - bardzo dynamicznie, i bardzo konkretnie wyjaśnione kilka podstawowych pojęć (m. in. ISO)

Pora na to, czego od początku oczekujesz, czyli "listę zakupów" (nie znam dokładnie oferty wszystkich firm, dlatego podaję z takiej jednej na "C"):
- Canon EOS 100d w zestawie z Canon EF-S 18-55 IS STM (od 1900) + dodatkowo Canon EF-S 55-250/4-5.6 IS STM (od 740zł)
albo
- Canon EOS 700d w zestawie z Canon EF-S 18-55 IS STM (od 2250) + jak wyżej dodatkowy obiektyw "do przybliżania".
Są tańsze lustrzanki (Canon 1200d, 1300d), ale biorąc pod uwagę Twoje oczekiwania dotyczące szybkości robienia zdjęć (a dokładniej: "jakości" układów odpowiedzialnych za ustawianie ostrości w 1200d i 1300d) oraz technicznie rozwiązania ustawiania ostrości przy filmowaniu (różne w tych aparatach) sugerowałbym tą średnią półkę amatorską, a nie najniższą.
Dlaczego dodatkowy obiektyw? Jak pójdziesz do sklepu, weźmiesz do ręki aparat z obiektywem 18-55 i spróbujesz coś "przybliżyć" od razu będziesz wiedziała dlaczego
Dlaczego akurat taki obiektyw dodatkowy, a nie jakiś tańszy? Bo te obiektywy mają IS czyli "stabilizację obrazu" (znaczy dokładnie to, co można wywnioskować "na zdrowy rozum" z nazwy, obraz nie będzie rozmazany z powodu drżenia ręki, oczywiście nie zawsze to pomaga, ale w bardzo wielu sytuacjach) oraz silnik STM - szybkie i ciche ustawianie ostrości podczas filmowania.
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-05-15, 09:46   #5
monix0
Zakorzenienie
 
Avatar monix0
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: południe
Wiadomości: 3 612
Dot.: pierwsza lustrzanka

Dzięki wielkie za poświęcony czas i cierpliwość w tłumaczeniu.
Wracając do szybkości, mój smartfon myśli z dobre 10sek, zanim cyknie fotkę, wydaje mi się, że to dużo.
Jeśli chodzi o przybliżenie, częściej zdarza się, że nie mam możliwości wejścia na dach i możliwość zdjęcia z dołu byłaby zbawienna. Póki co nie miałam konieczności fotografowania całego pomieszczenia, częściej jest to np. jedna ściana.
Wiem, że wiele oczekuję mało przeznaczając na ten cel, ale póki co mam tylko takie możliwości.
Miałam w ręce i canona 10letniego i tą lustrzankę, jakość zdjęć bardzo różna mimo, że ta sama ręka trzymała aparat i to samo oko próbowało uchwycić obraz
Domyślam się, że czym więcej przeczytam, pooglądam filmików w tej tematyce będę wiedziała więcej. Tylko teraz nagli mnie czas. Aparat muszę kupić najpóźniej jutro. W środę będzie mi już potrzebny. Mój 10letni staruszek jest w naprawie, swoją drogą nie spełniał chyba żadnych wymagań z powyższych.
Filmik wciągnęłam jednym tchem, niestety myślę, że musiałabym włączyć go jeszcze z 20 razy, może coś się rozjaśni
Dziękuję za propozycje, cena idzie lekko w górę. Biorąc pod uwagę, że w początkowej fazie planowałam wydać do max 2000, robi się ciężko. Będę musiała na pewno dokupić dodatkowy akumulator, torbe itp.
Wiem, że za tą cenę nie kupię aparatu, który będzie spełniał 100% moich wymagań. Chciałabym jednak wydać te pieniądze dobrze, lub kupić coś tańszego na podobnym poziomie. Przykładowo zrobiłam ostatnio zdjęcie ściany w źle oświetlonym pomieszczeniu, gdy wrzuciłam je na komputer zobaczyłam ścianę z plamą. Szczegóły które wydało mi się, że uchwyciłam zniknęły, za bardzo nie było widać co to jest.
Czekając na Twoją radę-bardzo na nią liczyłam( dziękuję raz jeszcze) znalazłam SONY DSC-HX300 zamknęłabym się w 1500zł ze wszystkim, miał dużo dobrych opinii, poniżej dane techniczne z prośbą o radę.
Przetwornik obrazu
Typ przetwornika
Przetwornik obrazu CMOS Exmor R® typu 1/2,3" (7,82â˜☠mm)
Liczba pikseli (efektywnie) czy to OS chodziło?
20,4 megapiksela
Obiektyw
Typ obiektywu
Obiektyw ZEISS Vario-Sonnar® T*
Wartość F (maksymalna przysłona)
F2,8 (szeroki kąt) — 6,3 (teleobiektyw)
Ogniskowa
f = 4,3–215â˜☠mm
Zakres ustawiania ostrości (od przedniej części obiektywu)
Od 1â˜☠cm do nieskończoności (szeroki kąt), od 2,4â˜☠m do nieskończoności (teleobiektyw)
Zoom optyczny
50x
Zoom cyfrowy (fotografie)
Do 810x (VGA)
Ekran
Typ ekranu
7,5â˜☠cm (3") (4:3) / 921â˜☠600 punktów / Xtra Fine / TFT LCD
Wizjer
Wizjer
Wizjer elektroniczny typu 0,2"
Kamera
Procesor obrazu
BIONZ™
Czułość ISO (fotografia) (zalecany wskaźnik ekspozycji)
ISO 80–12â˜☠800
Liczba zdjęć seryjnych (maksymalna) (maksymalna liczba rejestrowanych pikseli)
10â˜☠kl./s (maks. 10 zdjęć)
Lampa błyskowa
Typ lampy błyskowej
Przepraszamy, ta informacja jest niedostępna
Nagrywanie
Tryb nagrywania filmu (NTSC)
AVCHD (maks. 1920 x 1080/50p przy 28â˜☠Mb/s) / MP4 (maks. 1440 x 1080/25â˜☠kl./s przy 12â˜☠Mb/s) / VGA (maks. 640 x 480/25â˜☠kl./s przy 3â˜☠Mb/s)
Interfejs
Złącza wejściowe iâ˜☠wyjściowe
Hi-Speed USB (USB 2.0), Micro HDMI®, Wielozłącze Multi USB
Łączność Wi-Fi®
—
Możliwości bezprzewodowe
—
Zasilanie
Czas pracy akumulatora (fotografie)
Maks. 310 zdjęć / 155 minut
Dostarczany akumulator
Akumulator NP-BX1
Wymiary iâ˜☠waga
Wymiary (szer. x wys. x gł.)
129,6 x 93,2 x 103,2â˜☠mm
Waga
623 g (sam aparat), 650â˜☠g (zâ˜☠akumulatorem iâ˜☠nośnikiem danych)
Zawartość opakowania
Zasilacz sieciowy
Przewód micro USB
Instrukcja obsługi
pasek na ramię
Akumulator
przykrywka obiektywu
__________________
[COLOR="Navy"][B]
cel I 59 - 5.08.2013
cel II 55

Edytowane przez monix0
Czas edycji: 2017-05-15 o 09:52
monix0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-05-15, 10:55   #6
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: pierwsza lustrzanka

Wracając do szybkości, mój smartfon myśli z dobre 10sek, zanim cyknie fotkę, wydaje mi się, że to dużo.
Jak zechcesz robić jednolitą ścianę przy braku światła, i nie wycelujesz "punktem ustawiania ostrości" na coś kontrastowego, to lustrzanka też będzie "szukać ostrości" kilka razy, i może nie znaleźć, ale jeśli wybierzesz odpowiedni punkt ustawiania ostrości, i w tym punkcie będzie coś kontrastowego (czasem wystarczy nawet mucha siedząca na ścianie), ustawianie ostrości zajmie ułamek sekundy.

Jeśli chodzi o przybliżenie, częściej zdarza się, że nie mam możliwości wejścia na dach i możliwość zdjęcia z dołu byłaby zbawienna. Póki co nie miałam konieczności fotografowania całego pomieszczenia, częściej jest to np. jedna ściana.
Możesz trochę zaoszczędzić kupując używany obiektyw "do przybliżania", poprzednią wersję czyli Canon EF-S 55-250 IS (bez STM). Też ma stabilizację obrazu, ale nie ma tego cichego silnika ustawiania ostrości, więc na filmach może hałasować.

teraz nagli mnie czas. Aparat muszę kupić najpóźniej jutro. W środę będzie mi już potrzebny.
I tu jest problem. Najniższe ceny są w sklepach internetowych, w stacjonarnych mogą być nawet o 200zł wyższe. Musiałabyś iść do jakiegoś sklepu, "obmacać" te proponowane aparaty, i jak najszybciej zamówić upewniając się, że zdąży do Ciebie dojechać jutro.

Mój 10letni staruszek jest w naprawie, swoją drogą nie spełniał chyba żadnych wymagań z powyższych.
Zazwyczaj naprawa tak starych aparatów jest nieopłacalna, i warto ją robić tylko z powodów "sentymentalnych"; nie jest niczym dziwnym koszt naprawy wyższy od kosztu sprawnego używanego aparatu tego samego typu. Sprawdziłaś, czy warto naprawiać?

Filmik wciągnęłam jednym tchem, niestety myślę, że musiałabym włączyć go jeszcze z 20 razy, może coś się rozjaśni

Dziękuję za propozycje, cena idzie lekko w górę. Biorąc pod uwagę, że w początkowej fazie planowałam wydać do max 2000, robi się ciężko.
Jak najszybciej sprawdź Canon 100d. Jeśli nie będzie dla Ciebie za mały, zmieścisz się poniżej 2000 za aparat z obiektywem STM (są zestawy z innymi obiektywami, bez tego STM - tego nie bierz).

Będę musiała na pewno dokupić dodatkowy akumulator, torbe itp.
Może kiedyś. Tzn. dodatkowy akumulator przy filmowaniu czy dłuższych wycieczkach na pewno się przyda, ale nie jest konieczny od razu po zakupie. Z torbą jest trochę inaczej, warto mieć "od razu", ale nikt nie mówi, że musi być nowa, modna i"firmowa" - no chyba, że musi być modna, nowa i firmowa Używane torby nadające się do noszenia aparatu i jako jego ochrona to 10-20zł, więc wydatek nie jest wielki, typ (wielkość) - taka, żeby zmieściła się aparat, jeden "dłuższy" dodatkowy obiektyw, i jeden "krótszy" dodatkowy obiektyw (podobnej wielkości jak ten z zestawu). Chyba, że na sam początek kupisz używaną "kaburę" (torba w kształcie piramidki), mieszczącą tylko aparat, za kilka zł, a potem dokupisz większą i lepszą. Od strony praktycznej: torba powinna mieć sztywne piankowe ścianki, ta większa - wewnętrzne przekładki "na rzepy", żeby dowolnie podzielić przestrzeń. Ja wolę klapę zamykaną "zatrzaskami", a nie zamkiem błyskawicznym, ale to sprawa gustu.

Wiem, że za tą cenę nie kupię aparatu, który będzie spełniał 100% moich wymagań. Chciałabym jednak wydać te pieniądze dobrze, lub kupić coś tańszego na podobnym poziomie. Przykładowo zrobiłam ostatnio zdjęcie ściany w źle oświetlonym pomieszczeniu, gdy wrzuciłam je na komputer zobaczyłam ścianę z plamą. Szczegóły które wydało mi się, że uchwyciłam zniknęły, za bardzo nie było widać co to jest.
Pozostaje pytanie na ile to był problem aparatu, a na ile umiejętności.
Jak jest ciemno, zdjęcia mogą być poruszone, bo aparat ustawia długi czas naświetlania (żeby złapać odpowiednio dużo światła). Jeśli jest mało światła, a ściana nie ma kontrastowych szczegółów, aparat może się pomylić w ustawianiu ostrości, a gdy jeden błąd nałoży się na drugi, na zdjęciu mamy "niewiadomoco".

znalazłam SONY DSC-HX300 zamknęłabym się w 1500zł ze wszystkim
Ze wszystkim, czyli z niczym, bo to "wszystko w jednym", czyli jedyne co możesz dokupić, to karta i akumulator.
Niestety, na temat tego typu aparatów się nie wypowiem.
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-05-15, 15:22   #7
monix0
Zakorzenienie
 
Avatar monix0
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: południe
Wiadomości: 3 612
Dot.: pierwsza lustrzanka

Bardzo dziękuję Ci za wszelkie rady i sugestie.
__________________
[COLOR="Navy"][B]
cel I 59 - 5.08.2013
cel II 55
monix0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2017-05-16, 19:56   #8
calista12
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-05
Wiadomości: 5
Dot.: pierwsza lustrzanka

Moim zdaniem, na chwilę obecną najlepiej sprawdzają się aparaty Sony (mówi to posiadaczka Nikona ). Jeśli tak naprawdę zaczynasz swoją przygodę z lustrzanką cyfrową, to moim zdaniem najlepszym sposobem będzie kupno aparatu używanego. W takiej cenie uda Ci się znaleźć porządny sprzęt z jasnym obiektywem. Możesz napisać do mnie na priv i chętnie doradzę w sprzęcie i w nauce.
calista12 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-05-16, 21:35   #9
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: pierwsza lustrzanka

Cytat:
Napisane przez calista12 Pokaż wiadomość
Moim zdaniem, na chwilę obecną najlepiej sprawdzają się aparaty Sony (mówi to posiadaczka Nikona ). Jeśli tak naprawdę zaczynasz swoją przygodę z lustrzanką cyfrową, to moim zdaniem najlepszym sposobem będzie kupno aparatu używanego. W takiej cenie uda Ci się znaleźć porządny sprzęt z jasnym obiektywem. Możesz napisać do mnie na priv i chętnie doradzę w sprzęcie i w nauce.
Wszystko ok, tylko przeczytaj jeszcze raz wymagania.
Jeśli aparat ma służyć "do pracy", to najczęściej chodzi o zakupienie go z dokumentem umożliwiającym rozliczenie kosztów, przynajmniej tak założyłem, bo pytająca nie wyjaśniła, czy z dobrego serca robi uprzejmość swojemu pracodawcy, czy jest to sprzęt "na firmę" (wiem, że można umowę k-s, można w komisie).
Zaproponujesz coś więcej niż "aparaty Sony", to znaczy konkretny model, mieszczący się w podanej cenie? Ja nie śledzę za bardzo oferty choćby bezlusterkowców (a w tym Sony jest mocny, choć są też Olympusy), i to może sprawiać wrażenie, że faworyzuję Canona. Twój głos byłby bardzo cenny, więc podpowiedz co dobrego z Sony można kupić za podaną kwotę, spełniającego założenia autorki wątku
Za lustrzankami Canona przemawia najtańszy firmowy "ultraszeroki" zoom Canon EF-S 10-18, nie jestem pewien, czy inne systemy mają podobny obiektyw, i w zbliżonej cenie. Jeśli pojawi się konieczność robienia zdjęć w ciasnych miejscach, to taki obiektyw może być bardzo przydatny.
Jasny obiektyw zawsze jest dobrym pomysłem, ale jeśli komuś zależy na dużym zbliżaniu, to chyba lepiej kupić z ciemnym, długim zoomem, niż z jasną stałką?
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-05-16 22:35:05


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 03:01.