Slub/Wesele - koszta dzielone po polowie,czy to sprawiedliwe? - Strona 5 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Intymnie

Notka

Intymnie Forum intymnie, to wyjątkowe miejsce, w którym podzielisz się emocjami, uczuciami, związkami oraz uzyskasz wsparcie i porady społeczności.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2018-09-08, 15:57   #121
f4dc90dff2e2b615c19266a8122ebdaa1aaf3285_639bb50290b9a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2018-01
Wiadomości: 3 487
Dot.: Slub/Wesele - koszta dzielone po polowie,czy to sprawiedliwe?

Cytat:
Napisane przez Nimve Pokaż wiadomość
Ale czemu miałby to zrobić, skoro autorka oszczędza na swojej mniejszej liczbie gości i tych pieniędzy nie ma najwyraźniej zamiaru wydać na podróż kilku dodatkowych osób z rodziny. Ona nie chce ani im finansować podróży ani "dołożyć" do gości narzeczonego, tylko schować do kieszeni.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Wydawało mi się że jasno napisałam ale spróbuję jeszcze raz. Dla mnie ważniejsze jest dobre samopoczucie mojego partnera i jeżeli zauważyłabym taką dysproporcję, która nie wynika z jego winy (to nie jest wina autorki że jej rodziny nie stać na przyjazd) to starałabym się ją zatrzeć bo tak postrzegam wspólność. Kiepskie myślenie że mi się farteło i moja rodzina poniesie koszty swojej podróży a ty jak chcesz swoich więcej to dopłacaj ale równoczesnie płać za moich gości połowę.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
f4dc90dff2e2b615c19266a8122ebdaa1aaf3285_639bb50290b9a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-08, 17:03   #122
Nimve
Zakorzenienie
 
Avatar Nimve
 
Zarejestrowany: 2012-07
Lokalizacja: Zołzarium
Wiadomości: 3 698
Dot.: Slub/Wesele - koszta dzielone po polowie,czy to sprawiedliwe?

[1=f4dc90dff2e2b615c19266a 8122ebdaa1aaf3285_639bb50 290b9a;85842642]Wydawało mi się że jasno napisałam ale spróbuję jeszcze raz. Dla mnie ważniejsze jest dobre samopoczucie mojego partnera i jeżeli zauważyłabym taką dysproporcję, która nie wynika z jego winy (to nie jest wina autorki że jej rodziny nie stać na przyjazd) to starałabym się ją zatrzeć bo tak postrzegam wspólność. Kiepskie myślenie że mi się farteło i moja rodzina poniesie koszty swojej podróży a ty jak chcesz swoich więcej to dopłacaj ale równoczesnie płać za moich gości połowę.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz[/QUOTE]

O czym Ty piszesz? Nigdzie nie było powiedziane, że facet oczekuje połowy za swoich gości, a o resztę niech się dziewczyna martwi sama, tylko żeby podzielić wszystkie koszta na pół. Autorka napisała, że uważa za niesprawiedliwe dokładanie się do gości faceta. Ok. Jednocześnie nawet się nie zająknęła, że tą kasę, którą zaoszczędzi na swoich gościach ma zamiar zainwestować w podróż kilku dodatkowych. To skoro autorce nie zależy na ludziach tylko na kasie, to czemu facetowi ma zależeć? Skoro facet obecnie musi wydać na swoją dolę np. 20.000, a autorka 5.000 i tych 15,000, które przecież zaoszczędzi, nie chce przeznaczyć na podróż i dodatkowe miejsca dla bliskich, to uważasz, że sprawiedliwe jest żeby facet rezygnował ze swoich gości, bo jej będzie przykro? Bo to też nie jego wina, że jego rodzinę stać i ma przez to więcej miejsc przy stole do opłacenia.

Uważam, że skoro dziewczyna nie chce się dokładać do jego gości, to niech się dołoży do swoich i wyliczy to tak, żeby zapłacili ostatecznie po równo, skoro tak oczekuje sprawiedliwości.
Nimve jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-08, 18:32   #123
Kmee
Zakorzenienie
 
Avatar Kmee
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: to tu to tam
Wiadomości: 5 071
Dot.: Slub/Wesele - koszta dzielone po polowie,czy to sprawiedliwe?

[1=7d825fa9fec57cf5623273f e7eca2ef8f2442710_5d59d87 1e15d0;85840926]Tak szczerze to ja nie ogarniam o co ten cały krzyk ze wspólnotą majątkowa. Mam osobne konta z tz, po ślubie nie jesteśmy i też nikt nikomu niczego nie wylicza. To że kasa nie jest wspolna, to wcale nie znaczy że rozliczamy się jak znajomi i rozkminiamy co jest czyje.

Jak będziemy po ślubie i dla przykładu podpiszemy intercyzę, to przecież nie przestaniemy nagle wspólnie zarządzać kasa.
Jak dla mnie sprawa z rozdzielnościa lub jej brakiem ma największe znaczenie przy rozwodzie. Tak to zupełnie bez różnicy. No, moze jeszcze większy kłopot z darowiznami- trzeba zgłaszać do urzędu [/QUOTE]

Nie ograną tego. Szkoda tylko, że najczęściej ta wspólnota to tylko na pozór, bo zawsze są dysproporcje, zawsze ktoś ma więcej majątku sprzed ślubu ktoś mniej, potem awantury czemu ciągle zarabiasz "za mało".. do tego nikt swojego panieńskiego majątku jakoś do tej mitycznej wspólnoty nie włącza Ale krzyk, że wszystko niby zero-jedynkowo, albo wszystko wspólne, albo dzielenie listków srajtaśmy no, ale nie wytłumaczysz, że modeli finansowych jest wiele. Co kto lubi.

Autorka to już w ogóle materialistka, nie ma prawa nie chcieć płacić za jego gości, mimo że mogła by powiedzieć, że on ma opłacić przyjazd całej jej rodziny (powiedzmy 70 osób), no przecież wspólnota jest, to On powinien jak ona zacisnąć zęby i szczęśliwie za całość zapłacić... nie dziwię się, że autorka już nic tu nie pisze. Z tych komentarzy można by już pół telenoweli argentyńskiej napisać

Edytowane przez Kmee
Czas edycji: 2018-09-08 o 18:36
Kmee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-08, 18:46   #124
skazana_na_bluesa
.
 
Avatar skazana_na_bluesa
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: koniec świata
Wiadomości: 28 112
Dot.: Slub/Wesele - koszta dzielone po polowie,czy to sprawiedliwe?

z tego co zrozumiałam to młodzi nie opłacają przejazdów, a raczej rozbija się o wartość "talerzyka".
__________________
-27,9 kg

skazana_na_bluesa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-08, 21:49   #125
Aniasas
Przyczajenie
 
Avatar Aniasas
 
Zarejestrowany: 2018-09
Wiadomości: 5
Dot.: Slub/Wesele - koszta dzielone po polowie,czy to sprawiedliwe?

Chcialam podziekowac za wszystkie opinie,rowniez te krytyczne,dalo mi to duzo do myslenia.


Tz jest Anglikiem, oboje mieszkamy w Anglii i mamy praktycznie identyczne pensje.


To my oplacamy wesele, nie rodzice; placimy gotowka i nie bierzemy zadnych kredytow.

Rozmawialam z reszta rodziny i kilka osob zdeklarowalo sie,ze przyjada (zrobia sobie przy okazji tygodniowy urlop w Grecji), wiec w tej chwili wyglada na to ze bedzie 8 osob z mojej strony oraz 35 ze strony TZ.
Z jednej strony macie racje - razem organizujemy ten slub wiec tez razem powinnismy wszystko oplacic - to tez nie jego wina,ze jego rodzina moze sobie pozwolic na przyjazd.
Jednak z drugiej strony mam uczucie,iz powinnam zaplacic troche mniej niz pol/pol - napewno nie tylko za moich gosci, to uwazam za niesprawiedliwe, ale moze 60/40 procent ?


W tej chwili nie mamy wspolnego konta, zawsze wszystko placimy na pol - po slubie rowniez nie planujemy wspolnoty majatkowej.

Dziekuje za pomysl aby oplacic przyjazd kilku dodatkowym osobom z mojej strony, jesli zaplace mniej za jego gosci - nie pomyslalam o tym wczesniej.

Edytowane przez Aniasas
Czas edycji: 2018-09-08 o 21:54
Aniasas jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-09, 03:33   #126
bezpaniki
Zadomowienie
 
Avatar bezpaniki
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: ŚwinkaMorska/Kraków
Wiadomości: 1 359
Dot.: Slub/Wesele - koszta dzielone po polowie,czy to sprawiedliwe?

Cytat:
Napisane przez Aniasas Pokaż wiadomość
Chcialam podziekowac za wszystkie opinie,rowniez te krytyczne,dalo mi to duzo do myslenia.


Tz jest Anglikiem, oboje mieszkamy w Anglii i mamy praktycznie identyczne pensje.


To my oplacamy wesele, nie rodzice; placimy gotowka i nie bierzemy zadnych kredytow.

Rozmawialam z reszta rodziny i kilka osob zdeklarowalo sie,ze przyjada (zrobia sobie przy okazji tygodniowy urlop w Grecji), wiec w tej chwili wyglada na to ze bedzie 8 osob z mojej strony oraz 35 ze strony TZ.
Z jednej strony macie racje - razem organizujemy ten slub wiec tez razem powinnismy wszystko oplacic - to tez nie jego wina,ze jego rodzina moze sobie pozwolic na przyjazd.
Jednak z drugiej strony mam uczucie,iz powinnam zaplacic troche mniej niz pol/pol - napewno nie tylko za moich gosci, to uwazam za niesprawiedliwe, ale moze 60/40 procent ?


W tej chwili nie mamy wspolnego konta, zawsze wszystko placimy na pol - po slubie rowniez nie planujemy wspolnoty majatkowej.

Dziekuje za pomysl aby oplacic przyjazd kilku dodatkowym osobom z mojej strony, jesli zaplace mniej za jego gosci - nie pomyslalam o tym wczesniej.
Tak myslalam, ze narzeczony nie jest Polakiem, w zwiazkuz tym oczekiwania jego gosci beda zupelnie inne niz Twoich. Pewnie sama bylas na wielu angielskich slubach i weselech i wiesz jak to wyglada, zakladam tez ze wasz slub bedzie bardziej angielski niz polski. Z tej strony raczej nie beda sie spodziewac zastawionych jedzeniem stolow, zespolu i 1L na glowe, rownoczesnie nie oczekiwalabym z ich strony hojnych prezentow.
Juz wiesz, ze kwestie finansowe powinniscie omowic przed decyzja, lub najpozniej teraz, gdy jeszcze mozna zmienic decyzje.
Moje osobiste zdanie jest niestety takie, jak wiekszosci, czyli jest to wasza wspolna impreza i powinniscie dzielic sie kosztami po polowie, choc moze ujme to inaczej: wylozyc taka sama kwote z kazdej strony i z tego oplacic dj, fotografa, 'talerzyk' i jakas czesc pobytu Twoich gosci.
To jest wszystko do dogadania i przegadania wspolnie z narzeczonym, warto nad tym siasc przy tej okazji, bo to dopiero poczatek, za chwile bedziecie byc moze kupowac dom, pojawia sie dzieci i widomo ze lepiej by bylo wiedziec jakie sa zapatrywania partnera w tych kwestiach. Powodzenia!
bezpaniki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-09, 08:23   #127
f4dc90dff2e2b615c19266a8122ebdaa1aaf3285_639bb50290b9a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2018-01
Wiadomości: 3 487
Dot.: Slub/Wesele - koszta dzielone po polowie,czy to sprawiedliwe?

Cytat:
Napisane przez Nimve Pokaż wiadomość
O czym Ty piszesz? Nigdzie nie było powiedziane, że facet oczekuje połowy za swoich gości, a o resztę niech się dziewczyna martwi sama, tylko żeby podzielić wszystkie koszta na pół. Autorka napisała, że uważa za niesprawiedliwe dokładanie się do gości faceta. Ok. Jednocześnie nawet się nie zająknęła, że tą kasę, którą zaoszczędzi na swoich gościach ma zamiar zainwestować w podróż kilku dodatkowych. To skoro autorce nie zależy na ludziach tylko na kasie, to czemu facetowi ma zależeć? Skoro facet obecnie musi wydać na swoją dolę np. 20.000, a autorka 5.000 i tych 15,000, które przecież zaoszczędzi, nie chce przeznaczyć na podróż i dodatkowe miejsca dla bliskich, to uważasz, że sprawiedliwe jest żeby facet rezygnował ze swoich gości, bo jej będzie przykro? Bo to też nie jego wina, że jego rodzinę stać i ma przez to więcej miejsc przy stole do opłacenia.

Uważam, że skoro dziewczyna nie chce się dokładać do jego gości, to niech się dołoży do swoich i wyliczy to tak, żeby zapłacili ostatecznie po równo, skoro tak oczekuje sprawiedliwości.
Budżet weselny nie jest z gumy. Nie każdego stać na to żeby zwiększyć listę gości i tym samym koszt całego wesela aby wyszło w miarę po równo.
I prosze Cię nie mów o tym jaka to autorka materialistka wstrętna bo to jej facet chcąc zaoszczędzić przerzuca koszty swoich gości na autorke

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
f4dc90dff2e2b615c19266a8122ebdaa1aaf3285_639bb50290b9a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2018-09-09, 09:39   #128
Nimve
Zakorzenienie
 
Avatar Nimve
 
Zarejestrowany: 2012-07
Lokalizacja: Zołzarium
Wiadomości: 3 698
Dot.: Slub/Wesele - koszta dzielone po polowie,czy to sprawiedliwe?

[1=f4dc90dff2e2b615c19266a 8122ebdaa1aaf3285_639bb50 290b9a;85843941]Budżet weselny nie jest z gumy. Nie każdego stać na to żeby zwiększyć listę gości i tym samym koszt całego wesela aby wyszło w miarę po równo.
I prosze Cię nie mów o tym jaka to autorka materialistka wstrętna bo to jej facet chcąc zaoszczędzić przerzuca koszty swoich gości na autorke

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz[/QUOTE]Nadal nie ogarniasz. Najważniejsze, że autorka tak.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Nimve jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-09, 09:47   #129
wiktoriol
Raczkowanie
 
Avatar wiktoriol
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 466
Dot.: Slub/Wesele - koszta dzielone po polowie,czy to sprawiedliwe?

Cytat:
Napisane przez Aniasas Pokaż wiadomość
Chcialam podziekowac za wszystkie opinie,rowniez te krytyczne,dalo mi to duzo do myslenia.


Tz jest Anglikiem, oboje mieszkamy w Anglii i mamy praktycznie identyczne pensje.


To my oplacamy wesele, nie rodzice; placimy gotowka i nie bierzemy zadnych kredytow.

Rozmawialam z reszta rodziny i kilka osob zdeklarowalo sie,ze przyjada (zrobia sobie przy okazji tygodniowy urlop w Grecji), wiec w tej chwili wyglada na to ze bedzie 8 osob z mojej strony oraz 35 ze strony TZ.
Z jednej strony macie racje - razem organizujemy ten slub wiec tez razem powinnismy wszystko oplacic - to tez nie jego wina,ze jego rodzina moze sobie pozwolic na przyjazd.
Jednak z drugiej strony mam uczucie,iz powinnam zaplacic troche mniej niz pol/pol - napewno nie tylko za moich gosci, to uwazam za niesprawiedliwe, ale moze 60/40 procent ?


W tej chwili nie mamy wspolnego konta, zawsze wszystko placimy na pol - po slubie rowniez nie planujemy wspolnoty majatkowej.

Dziekuje za pomysl aby oplacic przyjazd kilku dodatkowym osobom z mojej strony, jesli zaplace mniej za jego gosci - nie pomyslalam o tym wczesniej.
Brak wspólnego konta bankowego, nie jest równoznaczny z brakiem wspólnoty majątkowej. Macie tę kwestie dokładnie przegadaną?
W sytuacji gdzie każdy żyje na własny rachunek, to też uważałabym podział pół/pół za niesprawiedliwy- musicie dokładnie porozmawiać jak widzicie tę sprawę i wspólnie dojść do kompromisu, prawda jest taka że możemy ci napisać nasz punkt widzenia i jak my byśmy to widziały, ale niekoniecznie twojemu partnerowi takie rozwiązanie może się podobać

Edytowane przez wiktoriol
Czas edycji: 2018-09-09 o 10:43
wiktoriol jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-09, 10:01   #130
meliandra
Zakorzenienie
 
Avatar meliandra
 
Zarejestrowany: 2016-08
Wiadomości: 6 222
Dot.: Slub/Wesele - koszta dzielone po polowie,czy to sprawiedliwe?

Każdy za gości zapłaci osobno i z prezentów też potem będziecie korzystać osobno ?
__________________
🍀🍀🍀🍀🍀
meliandra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-09, 10:06   #131
elvegirl
po drugiej stronie szafy
 
Avatar elvegirl
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 41 748
Dot.: Slub/Wesele - koszta dzielone po polowie,czy to sprawiedliwe?

Cytat:
Napisane przez meliandra Pokaż wiadomość
Każdy za gości zapłaci osobno i z prezentów też potem będziecie korzystać osobno ?
Rozdzielność majątkowa niekoniecznie oznacza "ja mam swój blender, ty kup sobie swój"












Autorko, daj znać jak rozmowa z narzeczonym.
__________________
"Widziałeś tę dziewczynę? Ma nogi za milion złotych!" - pomagamy Dianie https://www.siepomaga.pl/dla-diany
elvegirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-09-09, 17:41   #132
7d825fa9fec57cf5623273fe7eca2ef8f2442710_5d59d871e15d0
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 6 036
Dot.: Slub/Wesele - koszta dzielone po polowie,czy to sprawiedliwe?

Cytat:
Napisane przez meliandra Pokaż wiadomość
Każdy za gości zapłaci osobno i z prezentów też potem będziecie korzystać osobno ?
No, tak to właśnie działa.
Jak wspólna, to trzeba włączać każdy grosik do wspólnoty ( rzeczy własne nie istnieją!) i spowiadać sie każdego dnia z każdej wydanej złotówki. A jak osobno, to każdy ma swój widelec, kubek, blender, a nawet kuchenke, bo kto by pomyślał żeby nie ze swojej rzeczy korzystać. :/


Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
7d825fa9fec57cf5623273fe7eca2ef8f2442710_5d59d871e15d0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-09, 19:04   #133
kasiunia788742
Zakorzenienie
 
Avatar kasiunia788742
 
Zarejestrowany: 2014-12
Wiadomości: 11 903
Dot.: Slub/Wesele - koszta dzielone po polowie,czy to sprawiedliwe?

[1=7d825fa9fec57cf5623273f e7eca2ef8f2442710_5d59d87 1e15d0;85845648]No, tak to właśnie działa.
Jak wspólna, to trzeba włączać każdy grosik do wspólnoty ( rzeczy własne nie istnieją!) i spowiadać sie każdego dnia z każdej wydanej złotówki. A jak osobno, to każdy ma swój widelec, kubek, blender, a nawet kuchenke, bo kto by pomyślał żeby nie ze swojej rzeczy korzystać. :/


Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka[/QUOTE]Nie popadajmy w paranoję.



Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
kasiunia788742 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-09, 19:06   #134
elvegirl
po drugiej stronie szafy
 
Avatar elvegirl
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 41 748
Dot.: Slub/Wesele - koszta dzielone po polowie,czy to sprawiedliwe?

Cytat:
Napisane przez kasiunia788742 Pokaż wiadomość
Nie popadajmy w paranoję.
No własnie trochę w nią popadają osoby pytające o dzielenie się prezentami przy rozdzielności
__________________
"Widziałeś tę dziewczynę? Ma nogi za milion złotych!" - pomagamy Dianie https://www.siepomaga.pl/dla-diany
elvegirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-09, 19:22   #135
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 155
Dot.: Slub/Wesele - koszta dzielone po polowie,czy to sprawiedliwe?

Cytat:
Napisane przez elvegirl Pokaż wiadomość
No własnie trochę w nią popadają osoby pytające o dzielenie się prezentami przy rozdzielności

Ale mi nie chodzi o rozdzielność.


Skoro są moi i twoi goście, to czemu przynoszą prezenty dla NAS?


To dla mnie nielogiczne.
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-09, 19:35   #136
7d825fa9fec57cf5623273fe7eca2ef8f2442710_5d59d871e15d0
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 6 036
Dot.: Slub/Wesele - koszta dzielone po polowie,czy to sprawiedliwe?

Cytat:
Napisane przez Limonka2738 Pokaż wiadomość
Ale mi nie chodzi o rozdzielność.


Skoro są moi i twoi goście, to czemu przynoszą prezenty dla NAS?


To dla mnie nielogiczne.
Bo goście zawsze kupują prezent dla dwójki przyszłych małżonków i nie rozkminiaja jakie stosunki finansowe mają młodzi. Nikogo to nie obchodzi.

Jak kupią blender, to logiczne że oboje będę z tego korzystać, bo inaczej byłaby to jakaś chora sytuacja.
Jak dadzą kase, to sobie mogą już we własnym zakresie to rozdzielić. Zresztą wydaje mi się że w Anglii nie daje się raczej kasy jako prezentu, więc w ogóle tu nie powinno być tego typu problemu.


Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
7d825fa9fec57cf5623273fe7eca2ef8f2442710_5d59d871e15d0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-09, 19:46   #137
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 155
Dot.: Slub/Wesele - koszta dzielone po polowie,czy to sprawiedliwe?

[1=7d825fa9fec57cf5623273f e7eca2ef8f2442710_5d59d87 1e15d0;85846107]Bo goście zawsze kupują prezent dla dwójki przyszłych małżonków i nie rozkminiaja jakie stosunki finansowe mają młodzi. Nikogo to nie obchodzi.

Jak kupią blender, to logiczne że oboje będę z tego korzystać, bo inaczej byłaby to jakaś chora sytuacja.
Jak dadzą kase, to sobie mogą już we własnym zakresie to rozdzielić. Zresztą wydaje mi się że w Anglii nie daje się raczej kasy jako prezentu, więc w ogóle tu nie powinno być tego typu problemu.
[/QUOTE]


No właśnie.


Dla mnie - dzisiaj jeszcze mamy rozdzielność, bo nie podpisaliśmy papierka, ale jutro już wszystko wspólne - jest śmieszne.


Jeśli jego wujek da 500zł w kopercie, to rozumiem, że TŻ zachowuje sobie tę kopertę. Czy już jest wspólna?


Jeśli zachowuje, to dla mnie spoko. I nie mówię tu o blenderze, oczywiste jest, że jedno nie założy na swój blender kłódki.


Ale chodzi mi o pewną konsekwencję. Albo goście są wspólni i prezenty są wspólne, albo każda strona ma własnych gości i dostaje od nich prezenty - ergo pieniądze z koperty od gości strony należą tylko i wyłącznie do niej.


Bez problemu rozumiem rozdzielność majątkową, jako że każdy ma swoje konto, a nie że każdy ma swój blender. Ale jak rozdzielność majątkowa, to rozdzielność.
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-09, 19:58   #138
7d825fa9fec57cf5623273fe7eca2ef8f2442710_5d59d871e15d0
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 6 036
Dot.: Slub/Wesele - koszta dzielone po polowie,czy to sprawiedliwe?

Cytat:
Napisane przez Limonka2738 Pokaż wiadomość
No właśnie.


Dla mnie - dzisiaj jeszcze mamy rozdzielność, bo nie podpisaliśmy papierka, ale jutro już wszystko wspólne - jest śmieszne.


Jeśli jego wujek da 500zł w kopercie, to rozumiem, że TŻ zachowuje sobie tę kopertę. Czy już jest wspólna?


Jeśli zachowuje, to dla mnie spoko. I nie mówię tu o blenderze, oczywiste jest, że jedno nie założy na swój blender kłódki.


Ale chodzi mi o pewną konsekwencję. Albo goście są wspólni i prezenty są wspólne, albo każda strona ma własnych gości i dostaje od nich prezenty - ergo pieniądze z koperty od gości strony należą tylko i wyłącznie do niej.


Bez problemu rozumiem rozdzielność majątkową, jako że każdy ma swoje konto, a nie że każdy ma swój blender. Ale jak rozdzielność majątkowa, to rozdzielność.
Jak dla mnie hipotetyczny tz robi to co uważa: zatrzymuje dla siebie lub dzieli się z małżonką.
No bo to że autorka nie chce płacić za jego gości, wcale nie musi oznaczać że on nie będzie chciał dzielić się prezentami.
Bo prezent to jednak dodatkowy przypływ gotówki, nie trzeba było na niego pracowac, więc można to też inaczej potraktować.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
7d825fa9fec57cf5623273fe7eca2ef8f2442710_5d59d871e15d0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-09, 20:02   #139
elvegirl
po drugiej stronie szafy
 
Avatar elvegirl
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 41 748
Dot.: Slub/Wesele - koszta dzielone po polowie,czy to sprawiedliwe?

Ale przecież teoretycznie tak właśnie jest - dwoje ludzi stanu wolnego wchodzi w związek małżeński, stają się parą uznaną przez prawo dopiero po ślubie. Wiele par wciąż zamieszkuje razem po ślubie, po ślubie zaczynają tworzyć wspólne gospodarstwo domowe. Przed ślubem każde jest członkiem swojej rodziny, ślubem zaczynają tworzyć rozwijać swoją. Często rodziny obu stron poznają się dopiero na ślubie, weselu. Gdzie tu więc niekonsekwencja?
__________________
"Widziałeś tę dziewczynę? Ma nogi za milion złotych!" - pomagamy Dianie https://www.siepomaga.pl/dla-diany
elvegirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-09-09, 21:34   #140
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 155
Dot.: Slub/Wesele - koszta dzielone po polowie,czy to sprawiedliwe?

[1=7d825fa9fec57cf5623273f e7eca2ef8f2442710_5d59d87 1e15d0;85846248]Jak dla mnie hipotetyczny tz robi to co uważa: zatrzymuje dla siebie lub dzieli się z małżonką.
No bo to że autorka nie chce płacić za jego gości, wcale nie musi oznaczać że on nie będzie chciał dzielić się prezentami.
Bo prezent to jednak dodatkowy przypływ gotówki, nie trzeba było na niego pracowac, więc można to też inaczej potraktować.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka[/QUOTE]


Więc jeśli on wygra w totka, to jego dodatkowy przypływ gotówki, na który nie trzeba było pracować i może jechać w podróż dookoła świata sam i autorce nie może być przykro, dobrze rozumiem?

---------- Dopisano o 22:34 ---------- Poprzedni post napisano o 22:31 ----------

Cytat:
Napisane przez elvegirl Pokaż wiadomość
Ale przecież teoretycznie tak właśnie jest - dwoje ludzi stanu wolnego wchodzi w związek małżeński, stają się parą uznaną przez prawo dopiero po ślubie. Wiele par wciąż zamieszkuje razem po ślubie, po ślubie zaczynają tworzyć wspólne gospodarstwo domowe. Przed ślubem każde jest członkiem swojej rodziny, ślubem zaczynają tworzyć rozwijać swoją. Często rodziny obu stron poznają się dopiero na ślubie, weselu. Gdzie tu więc niekonsekwencja?

Jeżeli z kimś jestem, to magiczny papierek niewiele zmienia poza kwestiami prawnymi.


Więc dla mnie magiczna granica, w której minutę wcześniej nie mieliśmy wspólnoty, a minutę później mamy, jest sztuczna.


Jeśli już się planuje ślub, to ma się wspólnotę albo nie. Chyba że naprawdę para razem nie mieszka i nie prowadzi wspólnie gospodarstwa, ale tutaj takiej sytuacji nie mamy.


Ja nie bronię ani jednej ani drugiej formy. Ale takie mieszkamy razem, każdy płaci za swoje, połowę rachunków, jedzenia itd. (etc., wiadomo, nie mam na myśli, że składają się na parówki, choć można i tak).


Ślub każdy za siebie i swoich gości.


Ale już po podpisaniu papierka co moje to twoje?


Niekonsekwencja.
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-09, 21:55   #141
7d825fa9fec57cf5623273fe7eca2ef8f2442710_5d59d871e15d0
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 6 036
Dot.: Slub/Wesele - koszta dzielone po polowie,czy to sprawiedliwe?

Limonka o nieee. To jest tylko kwestia dogadania się między ludzmi. Każdemu może być przykro w każdej sytuacji.
I wszystko może być powodem do przekroczenia granicy i rozstania.
Kluczem jest tu podobne podejscie do finansów i to załatwia cała sprawe.
Przecież można wyznawać zasadę zycia na tym samym poziomie niezależnie od zarobków.
A taka podróż dookoła świata już poza tą zasadę wykracza.
Zgarnięcie 500 zł że ślubu już nie bardzo.

W tym wątku to właściwie nie wiem do końca jak jest. Bo to przecież autorka ma biedniejsza rodzinę i małą liczbę gości, tylko dlatego że reszty nie stać na wyjazd.
Zamiast dokładać się do faceta gości mogłaby równie dobrze zasponsorować komuś przyjazd.
Ja tu nie widzę czarno białej sytuacji.


Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez 7d825fa9fec57cf5623273fe7eca2ef8f2442710_5d59d871e15d0
Czas edycji: 2018-09-09 o 21:59
7d825fa9fec57cf5623273fe7eca2ef8f2442710_5d59d871e15d0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-09, 22:04   #142
Kmee
Zakorzenienie
 
Avatar Kmee
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: to tu to tam
Wiadomości: 5 071
Dot.: Slub/Wesele - koszta dzielone po polowie,czy to sprawiedliwe?

[1=7d825fa9fec57cf5623273f e7eca2ef8f2442710_5d59d87 1e15d0;85845648]No, tak to właśnie działa.
Jak wspólna, to trzeba włączać każdy grosik do wspólnoty ( rzeczy własne nie istnieją!) i spowiadać sie każdego dnia z każdej wydanej złotówki. A jak osobno, to każdy ma swój widelec, kubek, blender, a nawet kuchenke, bo kto by pomyślał żeby nie ze swojej rzeczy korzystać. :/
[/QUOTE]
hahaha w SEDNO, post idealnie podsumowujący pisane tu mądrości

Cytat:
Napisane przez elvegirl Pokaż wiadomość
No własnie trochę w nią popadają osoby pytające o dzielenie się prezentami przy rozdzielności
100% racji


Autorko - tym bardziej, skoro nie planujecie wspólnoty majątkowej to trzeba obgadać podział kosztów i tyle. Najrozsądniejsze moim zdaniem jest podział kosztów organizacyjnych 50:50 a związanych z gośćmi zależnie od ilości, chyba, że możesz dołożyć nieco więcej - to super
Udanej imprezy
Kmee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-10, 05:35   #143
elvegirl
po drugiej stronie szafy
 
Avatar elvegirl
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 41 748
Dot.: Slub/Wesele - koszta dzielone po polowie,czy to sprawiedliwe?

Cytat:
Napisane przez Limonka2738 Pokaż wiadomość

Jeżeli z kimś jestem, to magiczny papierek niewiele zmienia poza kwestiami prawnymi.
Tobie. Komuś innemu zmienia.
Cytat:
Napisane przez Limonka2738 Pokaż wiadomość

Jeśli już się planuje ślub, to ma się wspólnotę albo nie.
No autorka nie ma i nie planuje mieć jej po ślubie.
Cytat:
Napisane przez Limonka2738 Pokaż wiadomość

Niekonsekwencja.
Wciąż nie widzę. Po prostu inne podejście niż Twoje i tyle.

---------- Dopisano o 06:35 ---------- Poprzedni post napisano o 06:33 ----------

[1=7d825fa9fec57cf5623273f e7eca2ef8f2442710_5d59d87 1e15d0;85846787]
Kluczem jest tu podobne podejscie do finansów i to załatwia cała sprawe. [/QUOTE]
to jest najważniejsze, a nie to, co ktośtam uważa za jedyną słuszną opcję.
__________________
"Widziałeś tę dziewczynę? Ma nogi za milion złotych!" - pomagamy Dianie https://www.siepomaga.pl/dla-diany
elvegirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-10, 11:25   #144
siarka40
Szef ds. Wymianek
 
Avatar siarka40
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 17 865
Dot.: Slub/Wesele - koszta dzielone po polowie,czy to sprawiedliwe?

[1=7d825fa9fec57cf5623273f e7eca2ef8f2442710_5d59d87 1e15d0;85846248]Jak dla mnie hipotetyczny tz robi to co uważa: zatrzymuje dla siebie lub dzieli się z małżonką.
No bo to że autorka nie chce płacić za jego gości, wcale nie musi oznaczać że on nie będzie chciał dzielić się prezentami.
Bo prezent to jednak dodatkowy przypływ gotówki, nie trzeba było na niego pracowac, więc można to też inaczej potraktować. [/QUOTE]
Oczywiście, chłopak może zrobić jak uważa - ale jeśli pieniądze od "jego" gości chciałby zatrzymać dla siebie, to Autorka nie powinna mieć z tym problemu (w sytuacji, gdy każdy płacił za swoich gości).

Pogrubione - niekoniecznie, przecież te prezenty będą tylko dlatego, że ktoś zdecydował się pokryć koszty gości, od których pochodzą te prezenty. Zatem ktoś na te prezenty "zapracował", patrząc tym tropem .

---------- Dopisano o 12:25 ---------- Poprzedni post napisano o 12:20 ----------

Cytat:
Napisane przez elvegirl Pokaż wiadomość
No autorka nie ma i nie planuje mieć jej po ślubie.
Dla mnie akurat nie ma związku kwestia związana z kosztami ślubu/wesela i prezentami z sytuacją majątkową między małżonkami po ślubie.

Cytat:
Napisane przez elvegirl Pokaż wiadomość
to jest najważniejsze, a nie to, co ktośtam uważa za jedyną słuszną opcję.
Kolejny raz napiszę, że oczywiście, że masz rację - tylko że w przypadku Autorki chyba brak jakichkolwiek wspólnych ustaleń i stąd jej pytanie. Wiadomo, że każdy w swoim związku zrobi jak uważa.
__________________
Rebecca Minkoff Bree Body Black (nowa, z metkami)
szuka nowego domu.
siarka40 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-10, 11:30   #145
AnnLady
Zakorzenienie
 
Avatar AnnLady
 
Zarejestrowany: 2013-12
Lokalizacja: miasto
Wiadomości: 11 928
Dot.: Slub/Wesele - koszta dzielone po polowie,czy to sprawiedliwe?

Tak czytam i czytam i wiecie co w większości te wszystkie poruszone tu problemy zostają problemami tylko tu na forum a w życiu ich nie ma.
Większość moich znajomych miała ten komfort, że rodzice im się dokładali do wesela i żadnemu z nich nie przyszło do głowy aby brać od młodych prezenty. Każda rodzina płaciła za swoich gości za talerzyk czy noclegi, a reszta rzeczy typu fotograf, kamerzysta, alkohol były wspólnie dzielone. I problemów nie było.
A jak młodzi płacili sami to w sumie mam jedną taką parę znajomych (nie wiem czy w całości czy rodzice coś dali) i w sumie nie wiem jak podzielili koszty, ale prezenty na pewno były wspólne. I też nikt tu nie miał problemów z tym.
Więc te dywagacje są śmieszne trochę.
Zresztą kto teraz kupuje prezenty rzeczowe? Każdy daje kasę i ma z głowy.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
AnnLady jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-10, 15:59   #146
Timon i Pumba
hakuna matata
 
Avatar Timon i Pumba
 
Zarejestrowany: 2016-06
Wiadomości: 22 754
Dot.: Slub/Wesele - koszta dzielone po polowie,czy to sprawiedliwe?

Treść usunięta

Edytowane przez Timon i Pumba
Czas edycji: 2023-12-18 o 16:21
Timon i Pumba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-10, 16:16   #147
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 155
Dot.: Slub/Wesele - koszta dzielone po polowie,czy to sprawiedliwe?

Cytat:
Napisane przez elvegirl Pokaż wiadomość
Tobie. Komuś innemu zmienia.
No autorka nie ma i nie planuje mieć jej po ślubie.
Wciąż nie widzę. Po prostu inne podejście niż Twoje i tyle.

---------- Dopisano o 06:35 ---------- Poprzedni post napisano o 06:33 ----------


to jest najważniejsze, a nie to, co ktośtam uważa za jedyną słuszną opcję.
Ale Elve, wesele jest już po ślubie. Więc wspólnota obowiązuje.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-10, 16:19   #148
elvegirl
po drugiej stronie szafy
 
Avatar elvegirl
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 41 748
Dot.: Slub/Wesele - koszta dzielone po polowie,czy to sprawiedliwe?

Cytat:
Napisane przez Limonka2738 Pokaż wiadomość
Ale Elve, wesele jest już po ślubie. Więc wspólnota obowiązuje.
Ale płacenie za wesele jest przed ślubem więc przed wspólnotą
__________________
"Widziałeś tę dziewczynę? Ma nogi za milion złotych!" - pomagamy Dianie https://www.siepomaga.pl/dla-diany
elvegirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-10, 16:20   #149
Timon i Pumba
hakuna matata
 
Avatar Timon i Pumba
 
Zarejestrowany: 2016-06
Wiadomości: 22 754
Dot.: Slub/Wesele - koszta dzielone po polowie,czy to sprawiedliwe?

Treść usunięta

Edytowane przez Timon i Pumba
Czas edycji: 2023-12-18 o 16:21
Timon i Pumba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-10, 16:21   #150
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 155
Dot.: Slub/Wesele - koszta dzielone po polowie,czy to sprawiedliwe?

Cytat:
Napisane przez elvegirl Pokaż wiadomość
Ale płacenie za wesele jest przed ślubem więc przed wspólnotą
Ponoć niektórzy płacą zaliczkę przed, a resztę doplacaja po ślubie.

I szach mat, jak podzielić koszta teraz?

Zaliczkę według procent kto ile, a resztę 50/50?

Nie biorę ślubu, nie brałam, nie wiem, ale słyszałam, że tak się robi.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Intymnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-09-10 18:27:46


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 12:57.