Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz? - Strona 3 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2005-08-28, 17:35   #61
Camilla
Zakorzenienie
 
Avatar Camilla
 
Zarejestrowany: 2002-12
Wiadomości: 9 328
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Ooo...widze że więcej jest tutaj fanek Mario Puzo. "Ojciec chrzestny" i "Rodzina Borgiów" to na razie dwie ksiązki, które przeczytałam. Mam nadzieje że będzie ich więcej...
__________________
zapuszczam włosy i bardzo o nie dbam!

jesteśmy razem

Camilla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-18, 13:35   #62
lir391
Zakorzenienie
 
Avatar lir391
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 811
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Na mnie "Kod Leonarda..." zrobil wrazenie, nie dzieki "rewelacyjnym" pogladom autora (w ktore nie wierze), ale jako dobra, wciagajaca ksiazka. Potem siegnelam po "Anioly i demony" i ...opadla mi szczęka! Przeciez Dan Brown powtarza calutki motyw! Zmienia tylko niektore postaci i miejsce wydarzen, ale przebieg akcji jest taki sam - umiera jakis wazny czlowiek, znienacka pojawia sie piekna i madra mloda kobieta, ktora jest spokrewniona z nieboszczykiem i razem z cudownym profesorem (czy wy tez utozsamiacie go z twarza pisarza umieszczona z tylu?) rozwiązuja wielce skomplikowana zagadke. Phi. Przezt neb rak swiezosci zniechecilam sie do pisarza i mam nadzieje,ze juz nigdy zadna jego ksiazka nie trafi na "pierwsze strony swiatowych list bestsellerow"
__________________
Зачем мы давим на тормоз, не на газ?


'I'll be more enthusiastic about encouraging thinking outside the box when there's evidence of any thinking going on inside it.'
/Terry Pratchett/



lir391 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-18, 18:13   #63
evangeline
Zakorzenienie
 
Avatar evangeline
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Pyrlandia :)
Wiadomości: 7 349
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Jego powieści nie robią na mnie wrażenia, a juz zupełnie przereklamowany "Kod...". Marna prowokacja, bez rewelacji. Nawet akcja pozostawia wiele do życzenia jesli chodzi o typ ksiązki sensacyjnej. Ot, takie czytadło.
__________________
Czekolady i pacierza nie odmawiam.

WYMIANKA
evangeline jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-01, 16:04   #64
katie-lee
Zadomowienie
 
Avatar katie-lee
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 1 347
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Wprawdzie jest dopiero w połowie "Kod Leonarda..." ale podoba mi się niesamowicie. Bardzo wciąga i jest taka interesująca i pasjonująca! Ile bym dała, żeby pojechać do Luwru i obejrzeć na żywo Mona Lizę, albo inne dzieła Da Vinci

Bez wątpienia Brown jest świetnym pisarzem.
__________________
Dziewczyna Go przypadkiem zobaczyła,
bo bardzo za swą szkoła wino pić lubiła.


[dieta]
katie-lee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-01, 18:06   #65
nebraska
Zakorzenienie
 
Avatar nebraska
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: cozy place
Wiadomości: 4 996
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Cytat:
Napisane przez aleksandra999
W ten sam sposób rozczarował mnie Coehlo.Banał wieje z kartek naszpikowanych "odkrywczymi" prawdami typu "nawet owce maja swoją prawdę".Podobne refleksje naszły mnie po przeczytaniu osławionej "Samotności w sieci".Mówiono o niej wszędzie,z ciekawości kupiłam.Do dziś mam moralniaka
Miałam identyczne odczucia. Przeczytałam tylko jedną jego książkę i mogę powiedzieć tyle: tanie moralizowanie i nawet język jakiś taki... kiczowaty.

"Kod" śmieszył mnie nieprawdopodobnie, a jak już doszło do niesamowitego odkrycia, że ta panna pochodzi w lini prostej od Jezusa to o mało nie spadłam ze śmiechu z siedzenia w tramwaju. Poza tym nawet ja, która naprawdę mało znam się na historii, odkryłam w tej książce błędy. żenada po prostu.
Ok, mogło by być jako czytadło, ale bez dorabiania do tego ideologi i nimbu "świetnej i odkrywczej książki"
__________________
Pielęgnujmy przypadkową życzliwość i piękne czyny pozbawione sensu.


Fragrantica








nebraska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-01, 18:22   #66
StigmatA
Raczkowanie
 
Avatar StigmatA
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 333
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Cytat:
Napisane przez nebraska
Miałam identyczne odczucia. Przeczytałam tylko jedną jego książkę i mogę powiedzieć tyle: tanie moralizowanie i nawet język jakiś taki... kiczowaty.

"Kod" śmieszył mnie nieprawdopodobnie, a jak już doszło do niesamowitego odkrycia, że ta panna pochodzi w lini prostej od Jezusa to o mało nie spadłam ze śmiechu z siedzenia w tramwaju. Poza tym nawet ja, która naprawdę mało znam się na historii, odkryłam w tej książce błędy. żenada po prostu.
Ok, mogło by być jako czytadło, ale bez dorabiania do tego ideologi i nimbu "świetnej i odkrywczej książki"

A nie zastanawialas sie czemu do te ksiązki została dorobiona ideologia i nimb "swietej i odkryczej ksiązki"? Z twojego postu wnioskuje, ze nie

A panowie odpowiedzialni za reklame - owszem, bardzo dogłebnie sie nad tym zastanowili - i spójrz na efekt. Piorunujący

Mam pytanie: Naprawde uwazasz ze Brown choc przez chwile chcial cos komus udowodnić, zmusic kogos do odwrócenia sie od kościoła?

Miał swoją wizje, przedstawił ją w swojej ksiązce - notabene mającej słuzyc rozrywce, toż to nie podręcznik czy ksiązka historyczna - i tyle.

To jest dobra ksiązka i dobrze sie ja czyta.To momentu w ktorym nie bedziemy oczekiwali po niej czegos, czego sam autor nei chcial anm zaoferować..

Za uzywnie produktu niezgodnie z instrukcją- producent odpowiedzialności nie bierze
__________________
W tym chorobliwie zdrowym świecie - żyć jak najwiekszą schizą...

Łona
StigmatA jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-01, 22:27   #67
nebraska
Zakorzenienie
 
Avatar nebraska
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: cozy place
Wiadomości: 4 996
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Cytat:
Napisane przez StigmatA
A nie zastanawialas sie czemu do te ksiązki została dorobiona ideologia i nimb "swietej i odkryczej ksiązki"? Z twojego postu wnioskuje, ze nie

A panowie odpowiedzialni za reklame - owszem, bardzo dogłebnie sie nad tym zastanowili - i spójrz na efekt. Piorunujący

Mam pytanie: Naprawde uwazasz ze Brown choc przez chwile chcial cos komus udowodnić, zmusic kogos do odwrócenia sie od kościoła?

Miał swoją wizje, przedstawił ją w swojej ksiązce - notabene mającej słuzyc rozrywce, toż to nie podręcznik czy ksiązka historyczna - i tyle.

To jest dobra ksiązka i dobrze sie ja czyta.To momentu w ktorym nie bedziemy oczekiwali po niej czegos, czego sam autor nei chcial anm zaoferować..

Za uzywnie produktu niezgodnie z instrukcją- producent odpowiedzialności nie bierze
Tak, miał swoją wizję - zarobienia pieniędzy i udało mu się. Czy się zastanawiałam, dalczego dorobiono ideologię? Tak - marketing. Takie rzeczy dobrze sie sprzedają, co nie znaczy, że jest to DOBRA KSIĄŻKA.
Na tej samej zasadzie Big Brother miał dużą oglądalość, ale to nie był DOBRY program .

i jedno i drugie : masowa produkcja

Aha, i chcę nadmienić, ze jestem niewierząca, więc intencje pana Browna w tym względzie są mi obojętne. Oceniam tylko stronę literacką.

I jeszcze jedno: nawet fikcja powinna być zbudowana z dbałością o szczegóły, a tu autor wykazał się ogromnym niedbalstwem
__________________
Pielęgnujmy przypadkową życzliwość i piękne czyny pozbawione sensu.


Fragrantica









Edytowane przez nebraska
Czas edycji: 2006-04-02 o 10:13
nebraska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-04-01, 22:37   #68
Tusio
Wtajemniczenie
 
Avatar Tusio
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 2 631
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Cytat:
Napisane przez lir391
Na mnie "Kod Leonarda..." zrobil wrazenie, nie dzieki "rewelacyjnym" pogladom autora (w ktore nie wierze), ale jako dobra, wciagajaca ksiazka. Potem siegnelam po "Anioly i demony" i ...opadla mi szczęka! Przeciez Dan Brown powtarza calutki motyw! Zmienia tylko niektore postaci i miejsce wydarzen, ale przebieg akcji jest taki sam - umiera jakis wazny czlowiek, znienacka pojawia sie piekna i madra mloda kobieta, ktora jest spokrewniona z nieboszczykiem i razem z cudownym profesorem (czy wy tez utozsamiacie go z twarza pisarza umieszczona z tylu?) rozwiązuja wielce skomplikowana zagadke. Phi. Przezt neb rak swiezosci zniechecilam sie do pisarza i mam nadzieje,ze juz nigdy zadna jego ksiazka nie trafi na "pierwsze strony swiatowych list bestsellerow"

odnoszę podobne wrażenie,z tym że jako pierwsze przeczytałam "anioły...",a po "kod..." sięgnęłam później (przyznam,iż o ile pierwszą książkę przeczytałam w mig,to przez tą drugą nie mogę przejść od trzech tygodni [!],i jeszcze zostało mi z 200 stron).wątek w zasadzie identyczny,co napisałaś powyżej-zostaje zamordowany znany profesor lub inna ważna osoba,pojawia się spokrewniona z umarlakiem kobitka (oczywiście piękna,mądra i obdarzona wieloma innymi cechami,które niby mają sprawić,że mamy do czynienia z Boską Kobietą),która pomaga Langdonowi rozwiązywać zagadkę (roztaczając przy okazji swój niewyobrażalny wdzięk)w niecałą dobę.
gdy skończę czytać (mam nadzieję,że nie spędzę nad tą książką połowy życia ),napiszę więcej o swoich przemyśleniach
__________________
"Zważcie plemienia waszego przymioty; / Nie przeznaczono wam żyć jak zwierzęta, / Lecz poszukiwać i wiedzy, i cnoty..."
Tusio jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-01, 22:39   #69
cosma
Zakorzenienie
 
Avatar cosma
 
Zarejestrowany: 2003-03
Wiadomości: 5 880
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Nie rozumiem fenomenu tej książki.Zaczęłam czytać i odłożyłam.Niestety jak dla mnie nudne i tyle.
cosma jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-01, 22:45   #70
ka_ma
Zakorzenienie
 
Avatar ka_ma
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: śląsk
Wiadomości: 3 115
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

przeczytalam wszystkie jego ksiazki i moim zdaniem sa swietne, czyta sie je latwo i przyjemnie, autor ma swietny styl literacki, umie budowac napiecie, kazda z nim przeczytalam w zaskakujaco krotkim czasie mam nadzieje ze sie sprezy i napisze cos nowego i rownie wciagajacego
ka_ma jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-04-01, 22:51   #71
Blair
Zadomowienie
 
Avatar Blair
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Gdańsk :D
Wiadomości: 1 661
GG do Blair
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Przeczytałam wszystkie książki Dana Brown'a , ponieważ bardzo mi się podobają .
Co do Kodu Leonarda da Vinci wkurza mnie ta cała afera o tą książkę i o to jaka to ona "niechrześcijańska" itp . Madry człowiek po przeczytaniu takiej książki nie zacznie jak jakis głupek wierzyć we wszystko co zostało tam napisane .

P.S. Najbardziej denerwują mnie jednak Ci , którzy Kodu nie czytali ,a sie wymądrzają . Np. moja mama powiedziała mi , że mam jej nie czytać bo ktoś gdzieś tam powiedział że jest ona taka i taka ... <no coment >
__________________
"Nie pozwólcie aby ktokolwiek wmówił wam ze trzeba być zadowolonym z tego co się ma. Zawsze jest więcej do zdobycia i nie ma powodu abyście tego nie miały osiągnąć"
Blair jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2007-11-13, 19:27   #72
sweety21
Przyczajenie
 
Avatar sweety21
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Częstochowa
Wiadomości: 25
GG do sweety21
Dan Brown: thriller, kryminał...?????

Przejrzałam wyszukiwarke o tym autorze ale nie znalazłam tego co szukam otóż: Bardzo lubie ksiażki Dana Browna ale juz przeczytałam i mam takie pytania:
1. nie wiem gdzie mam zakwalifikować jego twórczosć...trzn thriller?kryminał? przygoda? czy cos innego? jaki gatunek ma takie tajemnice i kryminały wjednym?

2. Jacy autorzy piszą podobnie? podobny styl i gatunek?

Proszę p pomoc. Jeżeli powtarzam coś co było to przepraszam ale przejrzałam forum i nie znalazłam podobnej rzeczy. Pozdrawiam
__________________
})i({ "Nic tak nie smakuje jak ukradzione czasu słodkie chwile przyjemności " })i({
sweety21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-11-13, 21:49   #73
paulinka3110
Wtajemniczenie
 
Avatar paulinka3110
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Pomerania :)
Wiadomości: 2 363
Dot.: Dan Brown: thriller, kryminał...?????

Podłączam się do pytania, o kolejne powieści w stylu Dana Browna...

Ja bym chyba zakwalifikowała jego powieści jako thrillery albo sensacja
__________________
maniaczko-fanka mundurowych

Moja książkowa wymiana. Zapraszam
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=630571http://
paulinka3110 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-11-14, 10:06   #74
Anahstasia
Zakorzenienie
 
Avatar Anahstasia
 
Zarejestrowany: 2004-05
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 5 789
Dot.: Dan Brown: thriller, kryminał...?????

Wątek o Brownie już jest: http://www.wizaz.pl/forum/showthread.php?t=60869 , dlatego oba razem łączę. A ponieważ wypowiadało się tam sporo dziewcząt, na pewno podrzucą Ci jakieś tutuły

Ja ze swojej strony polecam:
1. Jerome Delafosse 'Krwawy krąg'
2. Jill Gregory/Karen Tintori 'Księga imion'
3. John Darnton 'Spisek Darwina'
4. Kate Mosse 'Labirynt'
5. Pedro Mendoza 'Tajemnica Vivaldiego'
6. trzy książki Jorge Molista:
a. 'Pierścień. Spadek po ostatnim Templariuszu'
b. 'Zdrada. Katarzy kontra Strażnicy Świątyni'
c. 'Przepowiednia'


Inna rzecz, że bardzo ciekawi mnie, kiedy Brown wyda swoją nową książkę. Prace nad nią trwają już tak długo...

Pozdrawiam!
Anahstasia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-11-14, 16:38   #75
sweety21
Przyczajenie
 
Avatar sweety21
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Częstochowa
Wiadomości: 25
GG do sweety21
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Dzięki Zmykam do biblioteki poszukać czego trzeba .
__________________
})i({ "Nic tak nie smakuje jak ukradzione czasu słodkie chwile przyjemności " })i({
sweety21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-11-14, 23:41   #76
paulinka3110
Wtajemniczenie
 
Avatar paulinka3110
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Pomerania :)
Wiadomości: 2 363
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Sięgnęłam po "Kod..." z ciekawości...tzn. ta cała burza w mediach...Watykan który grzmiał itp.

I powiem szczerze, bez względu na to czy jest to dzieło ambitne czy też nie...Była to pierwsza książka która wciągnęła mnie tak mocno! Poprostu nie można się od niej oderwać...A jestem "zaczytaną" osobą i książek czytam sporo! I śmiem twierdzić, że facet ma głowę na karku, bo sposób w jaki to wszystko połączył jest świetny!

Co do jej kontrowersyjności...To ani mnie to ziębi ani grzeje...Podobało mi się jedno zdanie z książki "Biblia nie spadła faksem z nieba..." Więc zarówno ta książka może być wymysłem, jak i Biblia...

Następnie poleciałam do Empiku po resztę jego książek..."Anioły i demony" tak samo mnie wciągnęły jak "KLdV".
Troszkę mniej "Zwodniczy punkt" i "Cyfrowa twierdza". Może ze wzgędu na to, że w pierwszych książkach te historyczne "prawdy i półprawdy" są bardziej interesujące!

Szum wokół powieści Browna, to coś w stylu "Harrego Pottera..." tam też palono książki na stosie, zwiększając tym samym zainteresowanie i nakręcając sprzedaż...Bezsensu!
__________________
maniaczko-fanka mundurowych

Moja książkowa wymiana. Zapraszam
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=630571http://
paulinka3110 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-11-16, 07:45   #77
żaba :)
Raczkowanie
 
Avatar żaba :)
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 417
GG do żaba :)
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

W końcu postanowiłam sięgnąć po "Kod..." i nie powaliła mnie na kolana. Książka narobiła wiele szumu, ale tak szczerze mówiąc spodziewałam się czegoś więcej. Jak dla mnie bez rewelacji. Książka z serii "lekko, łatwo i przyjemnie".
żaba :) jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-07, 16:51   #78
Anahstasia
Zakorzenienie
 
Avatar Anahstasia
 
Zarejestrowany: 2004-05
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 5 789
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Niedawno na Onecie pojawił się artykuł, który może kilka z Was zainteresować.

Gdzie podziewa się Dan Brown? I gdzie jest jego, tak długo już oczekiwana, książka?
http://czytelnia.onet.pl/0,1467774,0...,artykuly.html
Anahstasia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-07, 17:30   #79
julka123
Raczkowanie
 
Avatar julka123
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 163
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Przeczytałam wszystkie jego powieści i szczerze mówiąc wszystkie są napisane tak samo! Wg jednego schematu. Teraz już cały czas mi się myli, co działo się w której, bo były takie do siebie podobne...
__________________
"If a black man is racist, is it okay?
If it's the white man's racism that made him that way,
By some sense they're all the same"

ebiblioteczka.mojeforum.n et - nowe forum o książkach.


Pozdrawiam ;]
julka123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-09-04, 21:27   #80
Jackie_S
Zakorzenienie
 
Avatar Jackie_S
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: 3-city
Wiadomości: 6 661
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Uwielbiam książki Dana Browna. Mają niesamowity klimat i strasznie wciągąją. Nie mogę się doczekać,kiedy powstanie druga część Kodu. O ile w ogóle powstanie...
Jackie_S jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-25, 23:58   #81
Agusz Ch
Raczkowanie
 
Avatar Agusz Ch
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 99
GG do Agusz Ch
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Mi od Kodu bardziej podobały się Anioły ... , ale na kolana rzucił mnie Zwodniczy punkt !
__________________
Życie nie jest lepsze ani gorsze od naszych marzeń ,
jest po prostu zupełnie inne .
/Z.Freud/

Agusz Ch jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-26, 14:32   #82
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Widzialem gdzie porownanie Browna do Ludluma. Osobie ktora dokonala tego porownania, chcialbym zrobic nastepujace rzeczy:




Slabiutki pisarz wg mnie

"Kod..." latwo sie czyta, ale masakarycznie przereklamowana ksiazka, glownie przez otoczke.

"Anioly i Demony" - identyczny schemat budowania fabuly jak "Kodzie..." (w zasadzie na odwrot, bo "Anioly..." byly pierwsze.

"Cyfrowa Twierdza" - nudna i prymitywna intryga, ktora latwo przewidziec, w ogole nie czuc akcji w tej ksiazce.

Te strasznie trudne zagadki, anagramy itd. nie w rzeczywistosci nie wiadomo jak trudne i jest ich zdecydowanie za duzo.

Papierowi, plascy bohaterowie, do tego nierealistyczni.

Ten sam powtarzajacy sie schemat budowania fabuly.

Reasumujac - slabiutko, nic nie wnosi do gatunku, przeczytalem 2 jego ksiazki, 3 nie zmeczylem, dziekuje.
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-26, 15:48   #83
Aggie125
Zakorzenienie
 
Avatar Aggie125
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 14 348
GG do Aggie125
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Czytałam wszystkie 4 książki Browna i podobały mi sie tylko Anioły i Demony oraz Kod Leonarda da Vinci. Nie oczekiwałam od tych książek niczego więcej poza dobra rozrywką i przyznam, że odpowiada mi sposób pisania. Akcja była wartka i ciekawa, a co do schematyczności, przyznam, że nie rzuca się aż tak w oczy, aby razić.

Najlepsze są zdecydowanie Anioły i Demony. Przeczytałam je tuż po Kodzie LdV i pamiętam, że jak zaczęłam je czytać na pokładzie samolotu, tak czytałam do rana, dopóki nie padłam (dosłownie, zasnęłam ze zmęczenia, książka zleciała mi na ziemię i tam ją rano znalazłam)

Szkoda tylko, że Dan brown znalazł licznych naśladowców, których niestety nie da się czytac - chocby Matthew Pearl - przeczytałam jego dwie książki i niestety, nie ma porównania z Danem Brownem...
Aggie125 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-15, 15:43   #84
2724fc39232e7d7e714caae7afe31b7bba2006d5_62c613f34a28b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 96
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Cytat:
Napisane przez julka123 Pokaż wiadomość
Przeczytałam wszystkie jego powieści i szczerze mówiąc wszystkie są napisane tak samo! Wg jednego schematu. Teraz już cały czas mi się myli, co działo się w której, bo były takie do siebie podobne...
Mam podobne odczucia, z tym, że po drugiej książce następnej już nie dałam rady. "Kod" wciągnął mnie, nie powiem. Napisany jest z rozmachem i pomysłem. Do dziś nie rozumiem o co było tyle szumu ze strony kościoła. I na tym poprzestanę moją znajomość z tym panem.
2724fc39232e7d7e714caae7afe31b7bba2006d5_62c613f34a28b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-17, 20:30   #85
Psychocat
Przyczajenie
 
Avatar Psychocat
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 3
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Dan Brown to najgorszy pisarz , którego książki tak dobrze się sprzedają. Kiedy o tym myślę, dostaję depresji, weltshmerzu i w ogóle wpadam w głęboką rozpacz z powodu upadku społeczeństwa i jego całkowitego braku gustu, smaku i nieumiejętności dostrzegania "Jakości" a raczej dostrzegania jej tam, gdzie jej nie ma. Owszem, pomysły owy pisarz miał dosyć ciekawe, ale jego "kunszt" pisarski to prawdziwe dno. To przykład człowieka, który przy zupełnym braku talentu, siada do pisania i... w jakiś dziwny sposób ( pakt z diabłem xD??) osiąga sukces, przypadając do gustu niewymagającym "niedzielnym" czytelnikom.
PS Wypowiaqdam się z takim wzburzeniem, ponieważ Dan Brown jest na pierwszym miejscu mojej czarnej listy znienawidzonych, nic nie wnoszących i zdecydowanie nie wykazjących się ani krztyną talentu pisarzy. Przepraszam jeżeli moja opinia kogoś uraziła. Nie miałam tego na celu. W razie takiego wypadku, proszę uznać to za "zbrodnię" w afekcie...
Psychocat jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-16, 17:25   #86
Serendipity
Zakorzenienie
 
Avatar Serendipity
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 7 281
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Cytat:
Napisane przez Psychocat Pokaż wiadomość
Dan Brown to najgorszy pisarz , którego książki tak dobrze się sprzedają. Kiedy o tym myślę, dostaję depresji, weltshmerzu i w ogóle wpadam w głęboką rozpacz z powodu upadku społeczeństwa i jego całkowitego braku gustu, smaku i nieumiejętności dostrzegania "Jakości" a raczej dostrzegania jej tam, gdzie jej nie ma. Owszem, pomysły owy pisarz miał dosyć ciekawe, ale jego "kunszt" pisarski to prawdziwe dno. To przykład człowieka, który przy zupełnym braku talentu, siada do pisania i... w jakiś dziwny sposób ( pakt z diabłem xD??) osiąga sukces, przypadając do gustu niewymagającym "niedzielnym" czytelnikom.
PS Wypowiaqdam się z takim wzburzeniem, ponieważ Dan Brown jest na pierwszym miejscu mojej czarnej listy znienawidzonych, nic nie wnoszących i zdecydowanie nie wykazjących się ani krztyną talentu pisarzy. Przepraszam jeżeli moja opinia kogoś uraziła. Nie miałam tego na celu. W razie takiego wypadku, proszę uznać to za "zbrodnię" w afekcie...
Rozumiem, że nie podoba Ci się twórczość Browna , nie rozumiem natomiast dlaczego obrażasz ludzi za ich gust literacki.

Wierząc temu, co piszą na forach , stronach internetowych , jestem najgorszym bezguściem literackim , bo bardzo podobają mi się książki , okrzyknięte klapami dla niewtajemniczonych ( np Anioły i demony) , a bezguściem się nie czuję , bo każdy czyta co lubi.
__________________
Denerwować się to mścić na własnym zdrowiu za głupotę innych.
Serendipity jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-19, 10:56   #87
AfroJAzz
Rozeznanie
 
Avatar AfroJAzz
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: DUBLIN
Wiadomości: 909
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

ja przeczytalam tylko Kod... i za Anioly i Demony chwycilam odrazu ale niestety, przebrnelam 80 stron i stwierdzilam ze w zasadzie to mam wrazenie jakbym czytala drugi raz Kod, wiec odlozylam i juz nie wrocilam...ale na film jednak sie wybiore...apropos - film Kod....co jak co, ksiazke przeczytalam w 3 dni, ale filmu nie moge dokonczyc ani razu, poprostu zasypiam...
__________________
AfroJAzz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-26, 00:59   #88
Jackie_S
Zakorzenienie
 
Avatar Jackie_S
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: 3-city
Wiadomości: 6 661
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

15. września ma ukazać się nowa powieść Browna - The Lost Symbol. Nareszcie
__________________

Jackie_S jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-26, 06:42   #89
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Widze, ze temat odswiezony, pozwole sobie tutaj wkeic to co powinienem tu juz wczesniej wrzucic, zamiast tego poszlo do tematu o filmach. Dotyczy wprawdzie "Kodu...", ale na podstawie moich doswiadczen z tworczoscia Browna moge powiedziec, ze pasuje do reszty


Cytat:
„ŚWIĘTA FARSA”
(The Times, Londyn)

Peter Millar
21 czerwca 2003

Jest coś w odkryciach archeologicznych, w opowieściach o relikwiach, ikonografii mistycznej, co pozwala, by typowe legendy o broni i nabojach przemieniły się w prawdziwe historie z kręgów magii i tajemnicy.

Korzysta z tego powieść, która zaczyna się dziwnym morderstwem w Luwrze, opisująca Leonarda da Vinci i Izaaka Newton jako przywódców tajnej organizacji ukrywającej Świętego Graala i prawdę o Chrystusie. Sprawia, że jeżą się włosy i jakby wzbudza rodzaj wiary w samego wydawcę.

Ta książka to bez wątpienia najgłupszy, bezsensowny, prostacki, stereotypowy, niedoinformowany, nieuporządkowany przykład pulp-fiction jaki czytałem.

Jest już nagannym, że Brown omamia czytelnika teoriami New Age, przemieszanymi z Graalem i Marią Magdaleną, z Templariuszami, Zakonem Syjonu, Różokrzyżowcami, kultem Isis itp. Ale w dodatku zrobił to tak źle!

Na początku powieści znajdujemy jeden z przykładów. Bohaterka Sophie, francuska policjantka, ekspertka kryptografii, opowiada, że jej dziadek wyznał jej, że „w cudowny sposób” 62 słowa mogły wywodzić się od angielskiego słowa „planets”.

„Sophie spędziła dwa dni ślęcząc nad słownikiem języka angielskiego, aż znalazła je wszystkie”. Nie jestem kryptografem, ale doszedłem do 86 słów w 30 minut.

Nie zaskakuje więc, że Sophie i jej partner, Amerykanin, są zupełnie zdezorientowani napotykając tekst, który wydaje im się być napisanym w jakimś języku semickim. W końcu okazuje się, że jest to lustrzane odbicie tekstu angielskiego.

To byłoby bez znaczenia, gdyby nie fakt, że cała akcja opiera się na poszukiwaniu skarbu, do którego prowadzą właśnie te wskazówki. Całe wieki mijają, na przykład, zanim dojdą do tego, że imię bohaterki Sophie pochodzi od słowa „sofia”, które oznacza „mądrość”.

Oprócz łamigłówek książka składa się z kłamliwych idei, fałszów i opisów wziętych prosto z turystycznych przewodników.

Zaskakujące jest, że Brownowi wydaje się, że trudno jest wykonać rozmowę międzynarodową przy użyciu francuskiego telefonu komórkowego, że Interpol rejestruje każdej nocy tych, co nocują w paryskich hotelach, że ktoś w Scotland Yard odbierając telefon odpowiada: „tu londyńska policja”, że angielski jest językiem nie mającym żadnych korzeni łacińskich, a Anglia jest krajem, gdzie ciągle pada (ok, tu niewiele się pomylił).
Jakby tego było mało, angielski bohater, sir Leigh Teabing jest karykaturą Hojna Gielguda, którego hasłem bezpieczeństwa było zapytanie wszystkich, jaką chcieliby pić herbatę. Prawidłowa odpowiedź – co za dziwactwo... – to „Earl Grey z mlekiem i cytryną”.

Rozwiązanie tajemnicy zupełnie nie satysfakcjonuje. Członkowie Opus Dei i Watykan, opisani w książce w oszczerczy sposób, wychodzą z wszystkiego zwycięsko (pewnie ze strachu przed pozwem do sądu).

Wydawcy Browna otrzymali sporo pochwał, ale od autorów piszących scenariusze dla trzeciorzędnych amerykańskich filmów kryminalnych. Prawdopodobnie dlatego, że wyobrazili sobie, iż napisane przez nich książki w takim świetle uznane zostaną za arcydzieła.


„VENI, VIDI, DA VINCI!”
El Pais (Babelia)

F. Casavella
16 stycznia 2004

„Kod Leonarda da Vinci” jest największym grochem z kapustą, jaki dostał czytelnik w kioskach począwszy od lat 60-tych.

I to nawet nie dlatego, że jest nudny, rozwlekły, gdzie nie trzeba, sztuczny i nieefektowny w opisach jakże interesującej i oryginalnej tajemnicy Św. Graala, Leonarda i Opus Dei. Nawet nie jest zbytnim problemem, że powtarza się ciągle, aby hipotetyczny, głupawy czytelnik dobrze zasymilował przekazywane dane. Ani to, że sztukuje poszczególne elementy akcji, zszywa je grubą nicią, aż w końcu wydają się konieczne, a wtedy już się od nich nie może odczepić. Nie szkodzi, że język jest bełkotliwy, a bohaterowie wypowiadają się prostacko, choć cały czas podkreślana jest ich niesamowita inteligencja. Nie szkodzi nawet już i to, że autor jest tak beznadziejnie niewykształcony. Nie porównuję go teraz z Chestertonem, ale jedynie ze staruszką, która w sklepie rybnym pragnie przykuć naszą uwagę swoimi opowieściami.

Również nie jest najważniejsze to, że dialogi są nienaturalne, często od rzeczy i, że komentują zdarzenia w sposób wulgarny, albo jedynie po to, by wykazać czytelnikowi, jak wielce uczony jest autor. Jednak i nad tym nie można przejść spokojnie bo autor uczony, koniec końców, nie jest.

Można wybaczyć wszystko, ale nie to, żeby taką powieść promować, i to nie tylko przez poślednie środki masowego przekazu, jako książkę wartościową. Żeby wszystko było jasne – Dan Brown i jego kod mają tyle wspólnego z powieścią popularną, co Ed Wood z kinem.

Jest w zupełności zrozumiałe, choć nie zawsze właściwe, że wydawnictwo zabiega o jak najlepszą sprzedaż swoich produktów, jednak nie powinno się wkraczać na poziom wielkich artystów i profesjonalistów z czymś tak słabym.

Nie mogę nie pogratulować tym wydawcom z całego świata, którzy wstrzymali się przed publikacją książki i teraz wcale tego nie żałują. To bowiem przejaw odrobiny godności nie tylko w świecie wydawniczym, ale i systemie marketingowym”.
http://www.opusdei.pl/art.php?p=7819
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-29, 13:15   #90
cherry chopstick
Przyczajenie
 
Avatar cherry chopstick
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 12
Dot.: Dan Brown - gwiazda jednej powiesci, czy fenomenalny pisarz?

Ja lubie Dana Browna i jego twórczość. Kod... przeczytałam z zapartym tchem i zrobił na mnie duże wrażenie. Przeciez chodzi o to, żeby książke dobrze się czytało a Brown potrafi tak pisać. Może część scen z książki nie mogłaby się wydarzyć na prawde, ale to dodaje smaczku.
__________________
To możliwość spełnienia marzeń sprawia, że życie jest tak fascynujące.
cherry chopstick jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:35.