Klauzula sumienia dla farmaceutów. - Strona 7 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-02-28, 11:10   #181
spray
KWC
 
Avatar spray
 
Zarejestrowany: 2004-01
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 5 990
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Nie rozumiem jakim prawem KTOKOLWIEK może mi odmówić sprzedaży czegokolwiek co jest dopuszczone do handlu. Jeśli ma z tym problem - niech zmieni pracę, farmaceuta może być przedstawicielem medycznym albo pracować w koncernie farmaceutycznym.
To tak jakby sprzedawca w mięsnym odmówiłby mi sprzedania wieprzowiny, bo świnie są mądrzejsze od psów.
spray jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-28, 12:51   #182
Ninquelote
Wtajemniczenie
 
Avatar Ninquelote
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 2 316
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez Hultaj Pokaż wiadomość
Co do ostatniego zdania apteka jak apteka, nie przesadzaj. Że tylko wielkie białe przeszklone pawilony z pełnym asortymentem koncernów medycznych byłby takie dżezi. Czego byś się bała, żeby ktoś Ci kondoma nie przekłuł? To Ty kupiłabyś takie niezafoliowane?
Co do reszty, to to jest jak jak najbardziej ok. Nie pasuje, szukasz pracy takiej, która pasuje.
No właśnie, chodziłoby mi dokładnie o coś takiego, co napisałaś.

Oj nie o to zupełnie mi chodziło. Mnie tam nie za bardzo rusza co o mnie na wsi mówią, ale wiem, że moją teściową by ruszało. A tu jedna pani zobaczy, powie drugiej pani, czego nie wiedzą to sobie dopowiedzą. A ja nie mam potrzeby, żeby wszyscy wiedzieli na co choruję. A gadali by bo im się chyba nudzi. Już parę razy byłam w ciąży i na pewno w ciąży za mąż wychodziłam bo przecież On by się nie żenił jakby nie musiał Tylko od półtora roku ani brzucha ani dziecka. Uroki mieszkania na całkiem małej wsi.

Takie stowarzyszenia mogły by założyć swoją aptekę, ba całą sieć nawet. Skoro do ginekologa mogę przemierzać całe miasto dla idei, to do apteki też bym mogła.
__________________
Bo jestem kluską, po prostu kluską
Choć bardzo staram się, wyglądać na istotę ludzką
Tak naprawdę jestem pierogiem
Ninquelote jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-28, 13:05   #183
agata_slomka
Wtajemniczenie
 
Avatar agata_slomka
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Trójmiasto
Wiadomości: 2 259
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez Foka29 Pokaż wiadomość
I ważasz, że byłoby w porządku gdyby w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia wierzący ginekolodzy odsyłali cię jeden do drugiego bo on nie chce/nie potrafi uratowac Ci życia????
Gdyby sytuacja miała miejsce na dyżurze świętecznym gdy nie ma 5 innych kolegów, którzy odwalą za niego robotę?

Powiem brutalnie - dla mnie taki lekarz w razie śmierci pacjentki powinien byc ścigany jak za zabójstwo. Może niektórzy by się wtedy zastanowili przed wyborem ścieżki kariery co będzie należało do ich obowiązków, z jakimi trudnymi sytuacjami mogą się spotakc i czy mają do tego odpowiednie cechy charakteru, czy nie kłóci się to z ich światopoglądem.
tak samo jak kobieta ma prawo odmówić poddania się aborcji tak samo lekarz ma prawo odmówić wykonania jej z powodów ideologicznych. I nie przesadzaj, bo nawet na dyżurach świątecznych jest więcej niż 1 lekarz a takie przypadki są raczej rzadkością.
Tak jak napisałam w pierwszym poście w tym wątku, prawo pozwala lekarzowi odmówić wypisania środków antykoncepcyjnych jeżeli jest to niezgodne z jego przekonaniami, ale ten lekarz musi skontaktować cię z innym, który to zrobi. Więc dlaczego takiego prawa nei mieliby mieć farmaceuci?
Ja nie widzę problemu, gdyby lekarz powiedziałby mi, że nie da mi recepty. Ale nie, bo antykoncepcja jest be a NPR najlepsza, ale nie przepiszę, ponieważ to się kłóci z moimi przekonaniami. Po prostu wybrałabym innego lekarza.
__________________
Kiedy są dni niespokojne, marzy się o spokojnym, kiedy spokojny przychodzi, czuje się nieswojo, dopiero drugi, trzeci dzień spokojny przynosi przyzwyczajenie, które sprawia, że walory dni spokojnych nie wydają się więcej uciążliwe.

S. Mrożek
agata_slomka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-28, 13:29   #184
Foka29
Zadomowienie
 
Avatar Foka29
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 567
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez agata_slomka Pokaż wiadomość
tak samo jak kobieta ma prawo odmówić poddania się aborcji tak samo lekarz ma prawo odmówić wykonania jej z powodów ideologicznych. I nie przesadzaj, bo nawet na dyżurach świątecznych jest więcej niż 1 lekarz a takie przypadki są raczej rzadkością.
Tak jak napisałam w pierwszym poście w tym wątku, prawo pozwala lekarzowi odmówić wypisania środków antykoncepcyjnych jeżeli jest to niezgodne z jego przekonaniami, ale ten lekarz musi skontaktować cię z innym, który to zrobi. Więc dlaczego takiego prawa nei mieliby mieć farmaceuci?
Ja nie widzę problemu, gdyby lekarz powiedziałby mi, że nie da mi recepty. Ale nie, bo antykoncepcja jest be a NPR najlepsza, ale nie przepiszę, ponieważ to się kłóci z moimi przekonaniami. Po prostu wybrałabym innego lekarza.
Oczywiście sytuacja szpitalna jest całkiem hipotetyczna i wydumana, nie mniej jednak warta przemyślenia.
Zresztą dlaczego niewierzący lekarz ma robic za lekarza wierzącego? Mnie by się nie widziało wykonywanie obowiązków za kogoś bo mu się nie widzi
Gdybym poszła do ginekologa z zamiarem rozpoczęcia brania tabletek antykoncepcyjnych a lekarz nie przedstawiając mi żadnych przeciwsakzań medycznych by mi odmówił to w przypadku placówki państwowej złożyłabym oficjalną skargę do dyrekcji tej placówki, a w przypadku gabinetu prywatnego żądałabym zwrotu pieniędzy za wizytę.

Wracając do farmaceutów.
1. O ile rzeczonego lekarza jakoś tam mogę się starac zrozumiec, to farmaceuty już nie roumiem. On w żaden sposób nie przyczynia się do takiego a nie innego wyboru pacjentki. Więc o co krzyk?
A pomyślał, że może właśnie odmawia hormonów kobiecie, która ma je brac ze względów zdrowotnych? Co na to jego sumienie, to jest ok?

2. Teraz z punktu widzenia własciciela apteki jako pracodawcy.
Zadowolony klient, to klient, który wraca. A klient baaardzo nie lubi jak mu się robi pod górkę.
Poza tym przyjdzie klientka po hormony, a może jeszcze kupi plaster opatrunkowy, suplemetnty albo krem do rąk. To klientka cenna, która zadowolona będzie wracac regularnie (chocby po same tabletki), raczej własciciel nie będzie chciał żeby poszła do konkurencji
Przykład: teraz ten pracodawca zatrudnił takiego moralniaka-ważniaka, który utrudnia życie klientom. Klientki idą do innej apteki, która pod górkę nię robi. Zaczynają tam chodzic z przyzwyczajenia i kupują też inne rzeczy. Apteka traci, ale moralniak poza tym " hormonalnym detalem" pracuje solidnie, więc zgodnie z prawem pracy, które mówi też o tym, że nie można dyskryminowac ze względu na poglądy/ rasę etc. nie można go zwolnic.
Czy to nie wyszłoby już patologicznie waszym zdaniem?
Foka29 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-28, 13:44   #185
Neciak89
Zakorzenienie
 
Avatar Neciak89
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: Suwałki
Wiadomości: 12 007
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez Vivienne Pokaż wiadomość
farmamozg, a ja mam takie pytanie, co prawda nie związane z tematem... Jeśli mam receptę na 3 opakowania tabletek anty z datą wystawiania 10 lutego, ale z terminem realizacji od 10 marca to czy to prawda, że mogę wykupić w takiej sytuacji tylko jedno opakowanie? Bo raz mi odmówili w jednej aptece, a niedawno się dowiedziałam od innej farmaceutki, że wcale tak nie jest i już nie wiem kogo słuchać...

Przepraszam z OT, ale męczy mnie ta kwestia
Ja już nie raz miałam tak, że kupowałam jedno opakowanie i dostawałam odpis na kolejne dwa z datą wystawienia tą następną a nie pierwotnej recepty, i nigdy nie było z tym problemu.

Co do tematu - ustawa bezsensowna. Poza tym apteki katolickie istnieją, więc jeśli ktoś ma problem ze sprzedawaniem antykoncepcji to powinien szukać pracy właśnie w katolickiej aptece.
__________________

Kosmetycznie

Cytat:
Z kobietami nigdy nic nie wiadomo, bo są jak fizyka kwantowa. Znając położenie kobiety nie jesteś w stanie stwierdzić co ona myśli a znając jej myśli nie jesteś w stanie stwierdzić gdzie ona jest.
(...)Kobieta jest dla siebie taką samą zagadką jak dla świata zewnętrznego.
Neciak89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-28, 13:49   #186
6roove
Zakorzenienie
 
Avatar 6roove
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: głównie z fotela ;)
Wiadomości: 4 512
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

bardzo ciekawa dyskusja

w niedzielę przypadkowo natknęłam się na telewizyjnej jedynce na coś w rodzaju debaty, w której uczestniczyl ksiądz-etyk, pani przedstawicielka Katolickiego Stow. Farm., jakiś pan Profesor, w każdym razie człowiek nauki (oraz prowadzący).

Pani przedstawicielka czystego sumienia przedstawiała środki antykoncepcyjne jako specyfiki nie wykazujące działania leczniczego/terapeutycznego, a także niektóre z nich jako środki wczesnoporonne (pewnie wspomniane przez Was mikropigułki).


Cytat:
Napisane przez Jaguś Pokaż wiadomość
..Grzechy cudzeuczyłam się na religii ale bez google się nie obejdzie:
1. Namawiać kogoś do grzechu.
2. Nakazywać grzech.
3. Zezwalać na grzech.
4. Pobudzać do grzechu.
5. Pochwalać grzech drugiego.
6. Milczeć, gdy ktoś grzeszy.
7. Nie karać za grzech.
8. Pomagać do grzechu.
9. Usprawiedliwiać czyjś grzech.

Może dla Was to beż sensu jeżeli przy jednym okienku aptekarz odmówi sprzedaży tabletek, a w drugim inny je sprzeda, ale ja w pewnym sensie jestem w stanie to zrozumieć. Jeżeli ten pierwszy jest gorliwym katolikiem to dzięki odmowie nie popełni wyżej wymienionych grzechów i będzie miał czyste sumienie.
Poza tym myślę że tym katolickim farmaceutom chodzi o prawdopodobne działanie wczesnoporonne niektórych środków antykoncepcyjnych i do tego nie chcieliby przykładać ręki. Prezerwatywy to mniejsze zło
jak to nie popełni ależ popełni, patrz punkt 8.


Cytat:
Napisane przez hermajona Pokaż wiadomość
W tej dyskusji niektórzy popełniają zasadniczy błąd - apteka to nie jest przedsiębiorstwo prywatne kierujące się tylko zasadami rynku (i widzimisię właściciela). Apteka jest placówką ochrony zdrowia publicznego, w której osoby uprawnione świadczą w szczególności usługi farmaceutyczne (z ustawy Prawo Medyczne). Z tejże ustawy:
Art. 103. 1. Wojewódzki inspektor farmaceutyczny cofa zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, o ile zachodzą przesłanki, o których mowa w art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej, lub apteka prowadzi obrót produktami leczniczymi niedopuszczonymi do obrotu.
2. Wojewódzki inspektor farmaceutyczny może cofnąć zezwolenie, jeżeli:
(...)
3) apteka nie zaspokaja w sposób uporczywy potrzeb ludności w zakresie wydawania produktów leczniczych,

Antykoncepcja doustna to produkt leczniczy, a więc ograniczenie wydawania środków antykoncepcyjnych można by podpiąć pod ten przepis. Prezerwatywa to wyrób medyczny, na ich temat tu się nie doczytałam niczego ciekawego.
zajmuję podobne stanowisko, apteki nie można porównać do warzywniaka, czy innego sklepu, gdzie właściciel może sobie wybierać, co będzie sprzedawał, a czego nie. Chociażby z tego względu, że -załóżmy z braku prezerwatyw w jedynej aptece w miescie -podniesie się larum ludności , patrz punkt 3) w cytowanym poście.

Cytat:
Żeby w miejscowości była jedna apteka to musi być całkiem mała wieś. A w takiej to ja bym się bała kupić coś innego niż antybiotyk.
pomijając, że Polska to własnie masa małych wiosek, gdzie często gęsto sklepu nawet nie ma,
to gdzie jest ta różnica kupienia czegoś w aptece w małej wiosce/mieścinie, a w aptece w dużej metropolii?

Cytat:
Nie mogę być fryzjerką, która odmawia pofarbowania włosów na rudo, bo się jej rudy kojarzy z wrednością czy tam czym jeszcze.
Więc jak mogę byc farmaceutą, który odmawia sprzedaży produktów, które normalnie są do kupienia w aptece?
no własnie w tym problem farmaceuta, który nie sprzeda leku podpierając się przekonaniami, nadal pozostaje farmaceutą.

wg mnie chęć wprowadzenia takiej klauzuli to nieporozumienie,
jednak próbować spojrzeć na całość obiektywnie jest trudno.

albo farmaceuta godzi się sprzedać lek wbrew przekonaniom - co jednak kłóci się z jego wiarą, albo odeśle klienta do innego punktu/okienka - co również kłóci się z przekonaniami, choć może jest mniejszym złem? sprawa w dalszym ciągu niejasna, a może rezygnuje z części zawodu sprzedawcy, by maksymalnie oddalic się od grzechu?
chyba ta ostatnia opcja jest najlepsza.

tu cytuję agatę_słomkę
Cytat:
Nie widzę powodu, dla którego osoba z pewnymi przekonaniami powinna rezygnować z wykonywania konkretnego zawodu. To, że jest przeciwnikiem np. antykoncepcji nie dyskwalifikuje tej osoby jako farmaceuty. Przecież może być świetnych chemikiem. Tylko, że osoba z takimi przekonaniami nie powinna utrudniać życia innym i albo nie trzymać pewnych leków na magazynie, albo mieć możliwość odesłania do koleżanki, która nie ma oporów.

__________________


Edytowane przez 6roove
Czas edycji: 2011-02-28 o 13:54
6roove jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-28, 15:09   #187
agusiajnw
Zakorzenienie
 
Avatar agusiajnw
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 3 634
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

sorki - muszę wyedytować całą wypowiedź którą napisałam:

Cytat:
Napisane przez Jaguś Pokaż wiadomość
Jeżeli chodzi o odmawianie sprzedaży środków antykoncepcyjnych to nie jestem pewna ale może to podchodzić pod Grzechy cudzeuczyłam się na religii ale bez google się nie obejdzie:
1. Namawiać kogoś do grzechu.
2. Nakazywać grzech.
3. Zezwalać na grzech.
4. Pobudzać do grzechu.
5. Pochwalać grzech drugiego.
6. Milczeć, gdy ktoś grzeszy.
7. Nie karać za grzech.
8. Pomagać do grzechu.
9. Usprawiedliwiać czyjś grzech.
o co w tym chodzi??? To są zakazy czy nakazy?

Edytowane przez agusiajnw
Czas edycji: 2011-02-28 o 15:13
agusiajnw jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-02-28, 15:23   #188
Jaguś
Rozeznanie
 
Avatar Jaguś
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 859
GG do Jaguś
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez 6roove Pokaż wiadomość

jak to nie popełni ależ popełni, patrz punkt 8.
No chyba nie popełni, bo sam się do tej sprzedaży nie przyczynił, więc jak pomógł?

Cytat:
albo farmaceuta godzi się sprzedać lek wbrew przekonaniom - co jednak kłóci się z jego wiarą, albo odeśle klienta do innego punktu/okienka - co również kłóci się z przekonaniami, choć może jest mniejszym złem
No właśnie dla mnie to trochę zez sensu, bo przecież odesłanie kogoś do innego okienka to też jakby pomoc w sprzedaży tych tabletek. Żeby mieć całkiem spokojne sumienie to chyba powinien tylko odmówić i koniec, ewentualnie wyjaśnić swoje zastrzeżenia, a pacjent może sobie do skutku próbowac w innych okienkach i o takiej sytuacji wcześniej pisałam.



Cytat:
Napisane przez agusiajnw Pokaż wiadomość
sorki - muszę wyedytować całą wypowiedź którą napisałam:



o co w tym chodzi??? To są zakazy czy nakazy?
To są po prostu wymienione grzechy że np jeżeli namawiasz kogoś do czegoś złego (np zabójstwa) to sama grzeszysz, chociaz własnymi rękami nikogo nie zabiłaś

Edytowane przez Jaguś
Czas edycji: 2011-02-28 o 15:27
Jaguś jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-28, 15:25   #189
6roove
Zakorzenienie
 
Avatar 6roove
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: głównie z fotela ;)
Wiadomości: 4 512
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez Jaguś Pokaż wiadomość
No chyba nie popełni, bo sam się do tej sprzedaży nie przyczynił, więc jak pomógł?
no jak to nie? przecież udzieli pomocnej informacji, czyli pomoże w grzechu
__________________

6roove jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-28, 16:48   #190
Maura9
Raczkowanie
 
Avatar Maura9
 
Zarejestrowany: 2006-12
Wiadomości: 60
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez Jaguś Pokaż wiadomość
No chyba nie popełni, bo sam się do tej sprzedaży nie przyczynił, więc jak pomógł?


No właśnie dla mnie to trochę zez sensu, bo przecież odesłanie kogoś do innego okienka to też jakby pomoc w sprzedaży tych tabletek. Żeby mieć całkiem spokojne sumienie to chyba powinien tylko odmówić i koniec, ewentualnie wyjaśnić swoje zastrzeżenia, a pacjent może sobie do skutku próbowac w innych okienkach i o takiej sytuacji wcześniej pisałam.





To są po prostu wymienione grzechy że np jeżeli namawiasz kogoś do czegoś złego (np zabójstwa) to sama grzeszysz, chociaz własnymi rękami nikogo nie zabiłaś
No właśnie chciałam to samo napisać. Jak dla mnie to troszkę bez sensu, bo co z tego, że aptekarz odmówi, skoro odeśle klienta do innego okienka/apteki i kobieta i tak kupi tabletki, jeśli będzie chciała ? I będzie je nadal kupowała, akurat odmowa aptekarza tu nic nie zmieni. Skoro on sam tabletek nie używa, to ma czyste sumienie, a za innych odpowiadać nie może. A czy sprzedając tabletki pomaga w grzechu ? A czy kierując do innej apteki nie pomaga ?
Ja jestem Katoliczką i tabletek nie używam, ale ten pomysł jakoś mi się nie podoba.
Zresztą nie sądzę, żeby zyskał wielu zwolenników i nagle w żadnej aptece nie można byłoby kupić tabletek hormonalnych. Trzymanie się zasad własnej religii jest super, ale czy to aby nie przesada ?
Maura9 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-28, 16:54   #191
Jaguś
Rozeznanie
 
Avatar Jaguś
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 859
GG do Jaguś
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez 6roove Pokaż wiadomość
no jak to nie? przecież udzieli pomocnej informacji, czyli pomoże w grzechu
Ale mi chodziło o sytuację, kiedy on nie udziela tej informacji, gdzie pacjent może tabletki kupic. Tylko że to jest nierealne
Jaguś jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-02-28, 18:53   #192
cerveza
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 3 584
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez agata_slomka Pokaż wiadomość

A co do aborcji, kościół zabrania jej w każdym przypadku, nawet zagrażającym życiu kobiety czy dziecka [na zasadzie, nikt nie jest nieomylny i tylko Bóg wie czy coś z tego będzie, jaka będzie przyszłość], więc też nie widzę powodu, dla którego wierzącego lekarza [bo chyba nei tylko chrześcijanie sa przeciwni aborcji] zmuszać do wykonania zabiegu, jeśli tego nie chce. Jeśli prowadzi własny gabinet - to sprawa jest jasna. Jeśli pracuje w szpitalu, to jeszcze prościej - szpitale zatrudniają od kilku do kilkunastu ginekologów + kilku na tzw 'kontrakcie' albo do konsultacji.
A ja widzę powód, a mianowicie Przyrzeczenie lekarskie :
Przyjmuję z szacunkiem i wdzięcznością dla moich Mistrzów nadany mi tytuł lekarza i w pełni świadomy związanych z nim obowiązków przyrzekam:
  • obowiązki te sumiennie spełniać;
  • służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu;
  • według najlepszej mej wiedzy przeciwdziałać cierpieniu i zapobiegać chorobom, a chorym nieść pomoc bez żadnych różnic, takich jak: rasa, religia, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne, mając na celu wyłącznie ich dobro i okazując im należny szacunek;
  • nie nadużywać ich zaufania i dochować tajemnicy lekarskiej nawet po śmierci chorego;
  • strzec godności stanu lekarskiego i niczym jej nie splamić, a do kolegów lekarzy odnosić się z należną im życzliwością, nie podważając zaufania do nich, jednak postępując bezstronnie i mając na względzie dobro chorych;
  • stale poszerzać swą wiedzę lekarską i podawać do wiadomości świata lekarskiego wszystko to, co uda mi się wynaleźć i udoskonalić.
PRZYRZEKAM TO UROCZYŚCIE!
=========




Ma służyć życiu i zdrowiu, tzn. jeśli ciąża zagraża życiu pacjentki, ma dokonać aborcji. Jeśli nie chce, nie potrafi, ma inne poglądy - to jest cała masa zawodów w których może się realizować, np. murarz. Nikt nikomu nie każe być od razu lekarzem.
Ja np. nie jestem lekarzem, bo raczej nie chciałabym uczestniczyć w zajęciach w prosektorium, z góry więc medycyna była u mnie wykreślona z listy kierunków studiów, na które potencjalnie mogłabym pójść.


Nie każdy nadaje się na bycie lekarzem, tak samo jak nie każdy nadaje się na kierowcę czy nauczyciela.
cerveza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-28, 19:29   #193
TOMORROW
Zakorzenienie
 
Avatar TOMORROW
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 3 851
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez Renatka_2108 Pokaż wiadomość

Jesli im sumienie nie pozwala sprzedawac prezerwatyw, tabletek a nie daj Boże juz Postinoru to po co sie pchaja na farmacje ? Nie wiedza co sie sprzedaje w aptekach czy jak ? :/
dziewczyny, co tak przeżywacie, jakaś mała banda głupoli wypaliła z beznadziejnym pomysłem, co nie oznacza , że reprezentują oni resztę farmaceutów, to jednostki

Cytat:
Napisane przez muszynianka Pokaż wiadomość
starsze panie aptekarki są po studium z tego co mi wiadomo. no i one faktycznie mają kompetencje ograniczone do wydawania leków
krzywdzące i nie wiem czym poparte, wiedza zdobyta na studiach jest tak naprawdę za mała, często uczą tam nieprzydatnych bzdur (jak wszędzie), więc liczy się to- co po (ciągłe dokształcanie), jak ktoś jest farmaceuta z zamiłowania, to tytuł technika nic tu nie znaczy

Cytat:
Napisane przez Vivienne Pokaż wiadomość
, to może mi wydać tylko jedno opakowanie, "bo takie są przepisy". No nic, dobrze wiedzieć, że nie ma przeciwwskazań do wydania 3
nie prawda, liczy się to, jakie jest dawkowanie i w przypadku recept odnawialnych można wydać tyle leku, by starczyło na 1 m-c , nie więcej

aczkolwiek, jeśli lek jest nierefundowany-niektóre apteki przymykają na to oko, ale nie zależy to od widzimisię farmaceuty, tylko raczej od kierownika, bo to on ostatecznie za to odpowiada i jak się tym nie przejmuje, to się wydaje bez ograniczeń (ja się takich recept nie czepiam, ale dlatego, że mam na to przyzwolenie)

Edytowane przez TOMORROW
Czas edycji: 2011-02-28 o 19:30
TOMORROW jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-28, 19:42   #194
Vivienne
... choć nie Westwood
 
Avatar Vivienne
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Polska B
Wiadomości: 27 979
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez TOMORROW Pokaż wiadomość
nie prawda, liczy się to, jakie jest dawkowanie i w przypadku recept odnawialnych można wydać tyle leku, by starczyło na 1 m-c , nie więcej

aczkolwiek, jeśli lek jest nierefundowany-niektóre apteki przymykają na to oko, ale nie zależy to od widzimisię farmaceuty, tylko raczej od kierownika, bo to on ostatecznie za to odpowiada i jak się tym nie przejmuje, to się wydaje bez ograniczeń (ja się takich recept nie czepiam, ale dlatego, że mam na to przyzwolenie)
No właśnie, dlatego pytam, bo farmaceutka w jednej z aptek odpowiedziała mi właśnie tak jak Ty teraz... No nic, pozostaje mi poszukać bardziej tolerancyjnej apteki
__________________
Dopóki nie skorzystałem z Internetu,
nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów

Stanisław Lem

Vivienne jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-28, 19:45   #195
Elfia4
DOMator
 
Avatar Elfia4
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: z nad morza
Wiadomości: 7 151
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez karolynka90 Pokaż wiadomość
Czyli generalnie każdy ma prawo odmówić Ci sprzedaży czegoś ze względu na jego widzimisię?
Idzie grubasek do sklepu i słyszy, że kiełbaski nie dostanie, bo ona tucząca, a on powinien przejść na dietę, bo mu miażdżyca grozi?
Przecież to śmieszne.
Idąc do sklepu i widząc jakiś produkt na półce mam prawo go sobie kupić bez zbędnych pouczeń i innych takich.
Czy nie mam?
Sprzedawca nie ma prawa odmówić ci sprzedaży produktu dostępnego w sklepie (poza ograniczeniami dot. używek).
Jeśli odmówi, a trafi na upierdliwego klienta sprawa może skończyć się w sądzie.
Elfia4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-28, 20:15   #196
panierrka
Zadomowienie
 
Avatar panierrka
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 1 323
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Dla mnie człowiek, który nie wykonuje swojego zawodu (czy to farmaceuta, czy lekarz) powinien mieć odebrane prawo jego wykonywania.

Religia to zuo.
__________________
1. Anonimowość w internecie to mit.
2. Wszystko wrzucone do internetu zostanie w nim na zawsze.
3. Jeżeli wyśmiewasz czyjś błąd ortograficzny to znaczy, że nie masz argumentów.

Rozsądek przede wszystkim.

Pisz poprawnie zamiast szukać wymówek...!
...albo chociaż się staraj - tak jak ja
panierrka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-28, 20:22   #197
farmamozg
Zadomowienie
 
Avatar farmamozg
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 1 773
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Lek można wydać na 90 dni leczenia jeśli dawkowanie jest napisane właściwie, ewentualnie bez dawkowania napisanego można wydać 2 opakowania leku na jedną receptę (max).

Edytowane przez farmamozg
Czas edycji: 2011-02-28 o 20:31
farmamozg jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-28, 23:13   #198
shimmer
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 10
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez farmamozg Pokaż wiadomość
Lek można wydać na 90 dni leczenia jeśli dawkowanie jest napisane właściwie, ewentualnie bez dawkowania napisanego można wydać 2 opakowania leku na jedną receptę (max).
Ale w przypadku recepty z "datą realizacji od" możesz wydać lek tylko na miesięczną kurację, tak jak pisze Tomorrow. Fakt faktem, takie recepty nie zdarzają się często, ale dziwię się trochę, może nie wałkowali tego na Waszej uczelni... Chyba, że nie pracujesz w aptece, to takie rzeczy faktycznie często wylatują z głowy
shimmer jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-28, 23:17   #199
muszynianka
Zakorzenienie
 
Avatar muszynianka
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 19 347
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
krzywdzące i nie wiem czym poparte, wiedza zdobyta na studiach jest tak naprawdę za mała, często uczą tam nieprzydatnych bzdur (jak wszędzie), więc liczy się to- co po (ciągłe dokształcanie), jak ktoś jest farmaceuta z zamiłowania, to tytuł technika nic tu nie znaczy
rozumiem że skończyłaś i studium i studia farmaceutyczne skoro jesteś samozwańczym ekspertem? już jedna pani mgr farmaceuta nam to wytłumaczyła tutaj - w sensie różnicę. dziękujemy za mało światłą uwagę
muszynianka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-03-01, 05:53   #200
Foka29
Zadomowienie
 
Avatar Foka29
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 567
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez shimmer Pokaż wiadomość
Ale w przypadku recepty z "datą realizacji od" możesz wydać lek tylko na miesięczną kurację, tak jak pisze Tomorrow. Fakt faktem, takie recepty nie zdarzają się często, ale dziwię się trochę, może nie wałkowali tego na Waszej uczelni... Chyba, że nie pracujesz w aptece, to takie rzeczy faktycznie często wylatują z głowy
To nie każda recepta jest z datą realizacji? Mnie się wydawało, że na każdej jest data

W praktyce da się obejśc nawet to 90 dni.
Chodzę do endokrynologa co około 3 miesięce, czasem wychodzi 90+2+3 dni. Lekarz wypisuje na recepcie dawkowanie 2x dziennie, choc biorę lek, który bierze się z założenia tylko i wyłącznie rano na czczo.I taka bzdura już farmaceutom (albo raczej NFZ) nie przeszkadza.
Foka29 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-01, 06:33   #201
farmamozg
Zadomowienie
 
Avatar farmamozg
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 1 773
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez shimmer Pokaż wiadomość
Ale w przypadku recepty z "datą realizacji od" możesz wydać lek tylko na miesięczną kurację, tak jak pisze Tomorrow. Fakt faktem, takie recepty nie zdarzają się często, ale dziwię się trochę, może nie wałkowali tego na Waszej uczelni... Chyba, że nie pracujesz w aptece, to takie rzeczy faktycznie często wylatują z głowy
Szczerze przyznam że pierwszy raz słyszę taką wersję - faktycznie na mojej uczelni tego nie mówili - mogłabym prosić o prawne poparcie tego o czym piszesz? Chciałabym mieć jednak pewność a nie później odmawiać ludziom bez powodu Z góry dziękuję

Edytowane przez farmamozg
Czas edycji: 2011-03-01 o 06:36
farmamozg jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-01, 08:08   #202
shimmer
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 10
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez Foka29 Pokaż wiadomość
To nie każda recepta jest z datą realizacji? Mnie się wydawało, że na każdej jest data
Na recepcie są dwa okienka z miejscem na daty - data wystawienia jest zawsze, a pod nią miejsce na datę realizacji od dnia, gdzie w praktyce najczęściej jest krzyżyk Niby to jest po to, by lekarz mógł wypisać np. 3 osobne recepty, żeby pacjent nie musiał wykupywać leków od razu lub korzystać z odpisów, które w zasadzie może zrealizować tylko w aptece, która ten odpis wystawiła.
Cytat:
Napisane przez farmamozg Pokaż wiadomość
Szczerze przyznam że pierwszy raz słyszę taką wersję - faktycznie na mojej uczelni tego nie mówili - mogłabym prosić o prawne poparcie tego o czym piszesz? Chciałabym mieć jednak pewność a nie później odmawiać ludziom bez powodu Z góry dziękuję
Jasne - rozporządzenie w sprawie recept, paragraf 17:
Termin realizacji recepty, z zastrzeżeniem ust. 2—4, nie może przekroczyç 30 dni od daty jej wystawienia, a w przypadkach okreśonych w § 8 ust. 3 30-dniowy termin realizacji jest liczony od naniesionej na recepcie daty realizacji.
Może to faktycznie szczegół, my akurat mieliśmy takie przykłady na zajęciach, ale samemu czytając zagmatwane prawo farmaceutyczne na pewno trudno byłoby do tego dojść
shimmer jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-01, 08:44   #203
sine.ira
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2006-09
Wiadomości: 15 264
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Nie wiem jakim trzeba być kretynem, żeby iść studiować medycynę będąc głęboko wierzącym i praktykującym katolikiem (wybrać np. specjalizację z ginekologii) czy farmację i nie przyjmować do wiadomości, że nie będzie się tylko leczyło pochwy z grzybicy czy nie sprzedawało w aptece wyłącznie vibovitu, że to "zawód", który co krok będzie stawiał "delikwenta" w opozycji do wyznawanych zasad i wartości. Jest tyle pięknych zawodów, a nie każdy dla każdego odpowiedni. Po prostu. Ja też się na lekarza nie nadaję, bom za słaba psychicznie, to się na akademię medyczną nie pchałam
sine.ira jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-01, 08:50   #204
dzustam
Zakorzenienie
 
Avatar dzustam
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Przylądek Zieleni
Wiadomości: 6 764
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Wszystko pozostaje w porzadku, jak na zmianie są dwie różne osoby, które mają odmienne poglądy na tę kwestię.

I jak jakaś miejscowość posiada alternatywne apteki.

Problem będzie się pojawiał, jak zaczną wpływać zażalenia na pracę apteki, nie bezpośrednio na osobę, która będzie korzystała z klauzuli, tylko na grafik przewidujący, że taka osoba zostaje sama w aptece i odsyła ileś tam procent pacjentów z kwitkiem.

---------- Dopisano o 09:50 ---------- Poprzedni post napisano o 09:47 ----------

Cytat:
Napisane przez sine.ira Pokaż wiadomość
Ja też się na lekarza nie nadaję, bom za słaba psychicznie, to się na akademię medyczną nie pchałam
Medycyna piękny zawód, nawet chciałabym pójść, jednakże uzmysłowiłam sobie, że może nie każdy pacjent chciałby, żeby jego lekarz np. miał odruchy wymiotne na widok krwi i otwartej rany
__________________

dzustam jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-01, 08:53   #205
sine.ira
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2006-09
Wiadomości: 15 264
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez dzustam Pokaż wiadomość
Medycyna piękny zawód, nawet chciałabym pójść, jednakże uzmysłowiłam sobie, że może nie każdy pacjent chciałby, żeby jego lekarz np. miał odruchy wymiotne na widok krwi i otwartej rany
No na przykład
sine.ira jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-01, 09:49   #206
agusiajnw
Zakorzenienie
 
Avatar agusiajnw
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 3 634
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez Jaguś Pokaż wiadomość
To są po prostu wymienione grzechy że np jeżeli namawiasz kogoś do czegoś złego (np zabójstwa) to sama grzeszysz, chociaz własnymi rękami nikogo nie zabiłaś
to czegoś tu nie rozumiem...
jak to są grzechy to o co chodzi z tym 7.?

1. Namawiać kogoś do grzechu.
2. Nakazywać grzech.
3. Zezwalać na grzech.
4. Pobudzać do grzechu.
5. Pochwalać grzech drugiego.
6. Milczeć, gdy ktoś grzeszy.
7. Nie karać za grzech.
8. Pomagać do grzechu.
9. Usprawiedliwiać czyjś grzech.

czyli, że to ludzie maja karać za grzech?
to przykładowo (żeby było to związane z tematem wątku) czemu farmaceuci w ramach kary nie drą recept?
agusiajnw jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-01, 09:51   #207
201803290936
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 43 642
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez dzustam Pokaż wiadomość
(...)
Medycyna piękny zawód, nawet chciałabym pójść, jednakże uzmysłowiłam sobie, że może nie każdy pacjent chciałby, żeby jego lekarz np. miał odruchy wymiotne na widok krwi i otwartej rany
No tak, to byłby niejako problem. Chociaż pewnie znalazło by się kilku lekarzy, którzy mają podobnie i jakoś wytrwali, a teraz ciepła posadka w przychodni i wypisywanie recept na antybiotyki.
201803290936 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-01, 10:02   #208
andune
Rozeznanie
 
Avatar andune
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 817
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez szugarbejb Pokaż wiadomość
Co ty mówisz ? :szok: W którym miejscu, gdzieś koło księgarni ?
wydaje mi się, że tak - ale na pewno to nie wiem, nigdy tam nie byłam
__________________
cierpienie jest prowokacją
andune jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-01, 10:56   #209
201803080934
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 5 779
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

takie coś i tak nie przejdzie, a nawet jeśli, to zaraz zaczną wyrastać jak grzyby po deszczu apteki reklamujące się jako te `w których kupisz wszystko!`
więc nie ma zagrożenia, ale niesmak mimo wszystko jest, kościół i wierni coraz bardziej mnie do siebie zrażają, i weź tu człowieku bądź dla nich tolerancyjny
201803080934 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-01, 12:08   #210
agata_slomka
Wtajemniczenie
 
Avatar agata_slomka
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Trójmiasto
Wiadomości: 2 259
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez Foka29 Pokaż wiadomość
Oczywiście sytuacja szpitalna jest całkiem hipotetyczna i wydumana, nie mniej jednak warta przemyślenia.
Zresztą dlaczego niewierzący lekarz ma robic za lekarza wierzącego? Mnie by się nie widziało wykonywanie obowiązków za kogoś bo mu się nie widzi
Gdybym poszła do ginekologa z zamiarem rozpoczęcia brania tabletek antykoncepcyjnych a lekarz nie przedstawiając mi żadnych przeciwsakzań medycznych by mi odmówił to w przypadku placówki państwowej złożyłabym oficjalną skargę do dyrekcji tej placówki, a w przypadku gabinetu prywatnego żądałabym zwrotu pieniędzy za wizytę.

Wracając do farmaceutów.
1. O ile rzeczonego lekarza jakoś tam mogę się starac zrozumiec, to farmaceuty już nie roumiem. On w żaden sposób nie przyczynia się do takiego a nie innego wyboru pacjentki. Więc o co krzyk?
A pomyślał, że może właśnie odmawia hormonów kobiecie, która ma je brac ze względów zdrowotnych? Co na to jego sumienie, to jest ok?

2. Teraz z punktu widzenia własciciela apteki jako pracodawcy.
Zadowolony klient, to klient, który wraca. A klient baaardzo nie lubi jak mu się robi pod górkę.
Poza tym przyjdzie klientka po hormony, a może jeszcze kupi plaster opatrunkowy, suplemetnty albo krem do rąk. To klientka cenna, która zadowolona będzie wracac regularnie (chocby po same tabletki), raczej własciciel nie będzie chciał żeby poszła do konkurencji
Przykład: teraz ten pracodawca zatrudnił takiego moralniaka-ważniaka, który utrudnia życie klientom. Klientki idą do innej apteki, która pod górkę nię robi. Zaczynają tam chodzic z przyzwyczajenia i kupują też inne rzeczy. Apteka traci, ale moralniak poza tym " hormonalnym detalem" pracuje solidnie, więc zgodnie z prawem pracy, które mówi też o tym, że nie można dyskryminowac ze względu na poglądy/ rasę etc. nie można go zwolnic.
Czy to nie wyszłoby już patologicznie waszym zdaniem?
jaki krzyk? jeśli ktoś tu krzyczy to na pewno nie ja
ja tylko staram się, w obliczu tylu negatywnych głosów, przedstawić inny punkt widzenia.
A kwestię zatrudnienia i ew korzyści lub strat wynikających z takiego lub innego pracownika, pozostawmy właścicielom aptek. Nie o tym dyskusja. Bo równie dobrze można powiedzieć, że antykoncepcja hormonalna jest stosowana przez nieliczną grupę kobiet i zaryzykuję nawet stwierdzenie, że jest to niewielki procent miesięcznych przychodów. Najwyższy to oczywiście emeryci i przewlekle chorzy.


Cytat:
Napisane przez Foka29 Pokaż wiadomość
To nie każda recepta jest z datą realizacji? Mnie się wydawało, że na każdej jest data

W praktyce da się obejśc nawet to 90 dni.
Chodzę do endokrynologa co około 3 miesięce, czasem wychodzi 90+2+3 dni. Lekarz wypisuje na recepcie dawkowanie 2x dziennie, choc biorę lek, który bierze się z założenia tylko i wyłącznie rano na czczo.I taka bzdura już farmaceutom (albo raczej NFZ) nie przeszkadza.
tylko recepty na leki refundowane mają datę ważności. Antykoncepcja w Polsce nie jest refundowana.
__________________
Kiedy są dni niespokojne, marzy się o spokojnym, kiedy spokojny przychodzi, czuje się nieswojo, dopiero drugi, trzeci dzień spokojny przynosi przyzwyczajenie, które sprawia, że walory dni spokojnych nie wydają się więcej uciążliwe.

S. Mrożek
agata_slomka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-05-28 17:44:15


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:09.