Klauzula sumienia dla farmaceutów. - Strona 4 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-02-27, 14:39   #91
szugarbejb
Zakorzenienie
 
Avatar szugarbejb
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 10 550
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez farmamozg Pokaż wiadomość
Tak ogólnie piszę bo przedarłam się przez posty w tym wątku i niektóre osoby mają takie poglądy - nie chce wymieniać kto żeby nie sprowadzać wątku nie inny temat niż główny
Nie odbierz tego źle, ale wiesz - jak przychodzę z receptą od lekarza, to tak, oczekuję od farmaceuty, że lek mi po prostu rzetelnie sprzeda. Czyli zaproponuje tańszy odpowiednik, wyda lek, napisze na nim dawkowanie i wsio. Nie chcę, żeby się rozwodził nad zaletami/wadami, doradzał w sprawach zdrowotnych czy religijnych.
Jak przychodzę bez recepty i proszę o poradę to spoko, ale nie kiedy przychodzę z receptą od lekarza.

Cytuję z Prawa Farmaceutycznego :
Cytat:
" Apteki ogólnodostępne są obowiązane do posiadania produktów leczniczych i wyrobów medycznych w asortymencie i ilości niezbędnym do zaspokojenia potrzeb zdrowotnych miejscowej ludności ze szczególnym uwzględnieniem leków refundowanych na które ustalono limit ceny(...)"
Czyli np. Diane muszą mieć. A w jaki sposób farmaceuta ustala ilość niezbędną do zaspokojenia potrzeb zdrowotnych miejscowej ludności ? Kto to sprawdza ?
Cytat:
oraz : "Jeżeli w aptece ogólnodostępnej brak poszukiwanego produktu leczniczego w tym również leku recepturowego farmaceuta powinien zapewnić jego nabycie w tej aptece w terminie uzgodnionym z pacjentem."
Powinien, czyli obowiązku nie ma.
__________________

Cytat:
Napisane przez Hultaj Pokaż wiadomość
(...)
i oczywiście ma mieć ładnego penisa, jasnego i zadbanego a nie jakieś ogóra nabrzmiałego w fuj kolorach.
szugarbejb jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-27, 14:39   #92
muszynianka
Zakorzenienie
 
Avatar muszynianka
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 19 347
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

czy ja wiem czy nieliczne?
http://www.antykoncepcja.pl/newsy/10...ykoncepcyjnych
to calkiem sporo bym powiedziała.
muszynianka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-27, 14:40   #93
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez Elfia4 Pokaż wiadomość
Z tego co wiem apteka musi mieć pełny asortyment leków. Nie może z jakiś powodów przestać sprowadzać np. leków hormonalnych. Grozi to utratą koncesji na prowadzenie apteki. Nie można również odmówić wydania leku na który pacjent ma receptę.
Cytat:
Napisane przez szugarbejb Pokaż wiadomość
Ale czekajcie, przecież to jest tak, że apteka ma jakąś listę leków, którą musi mieć na stanie, a jak nie ma to musi zamówić, nie ma tak, że farmaceuta wybiera sobie, że to będę sprzedawał, a to ma brzydkie opakowanie to nie będę.

Niech ktoś wykształcony kierunkowo się wypowie.
Cytat:
Napisane przez farmamozg Pokaż wiadomość
Co do asortymentu apteki nie jest tak że apteka musi mieć wszystko bo nie będzie apteką - kierownik zamawia to co uważa za sensowne w danym punkcie mieć ciągle - pozostałe leki są zamawiane pod indywidualnego pacjenta i dostarczane tego samego dnia. Nie ma szans nawet żeby apteka miała każdy zarejestrowany preparat gdyż ich są tysiące.
Cytat:
Napisane przez szugarbejb Pokaż wiadomość
Czyli jeżeli wejdę do apteki z receptą, a aptekarz nie ma tego leku "na stanie" to ma obowiązek go zamówić dla mnie czy nie musi ?
To w sumie nie musi ? Czy musi?


Cytat:
Napisane przez Varicella Pokaż wiadomość
Aptekarze i farmaceuci naukowcy są tak samo wykształceni, różni ich tylko miejsce zatrudnienia, dlatego uważam, że tak samo jak nie może istnieć naukowiec-katolik, tak samo aptekarz-katolik jest nie do przyjęcia.
Jak to nie moze istniec? Przeciez istnieje, cala masa w dodatku. To jak bez sensu jest to stwierdzenie, podkresla chocby fakt, ze ojcem tej debatowanej pigulki hormonalnej byl wierzacy katolik (J. Rock)

Rownie dobrze mozna powiedziec, ze nie moga istniec niewierzacy, antyklerykalni naukowcy w calej masie dziedzin
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-27, 14:49   #94
farmamozg
Zadomowienie
 
Avatar farmamozg
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 1 773
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez muszynianka Pokaż wiadomość
czy ja wiem czy nieliczne?
http://www.antykoncepcja.pl/newsy/10...ykoncepcyjnych
to całkiem sporo bym powiedziała.
W porównaniu do ogólnej ilości leków tego typu miałam na myśli - trochę może mało precyzyjnie się wyraziłam
Słowo powinien w Prawie Farmaceutycznym też tego jasno nie określa - według mnie powinien nie oznacza że koniecznie musi i koniec kropka.
Nie mówię że farmaceuty od razu musi każdemu wykładać całej farmakologii itp. ale o sam fakt że to wie i jeśli ktoś chce i go o to zapyta to będzie w stanie odpowiedzieć na każde pytanie związane z konkretnym lekiem szczególnie tym na receptę - przynajmiej powinien
farmamozg jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-27, 14:52   #95
eyo
Zakorzenienie
 
Avatar eyo
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 16 988
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez Hultaj Pokaż wiadomość
przeszkadza, bo kawały murów mających określone przeznaczenie, nie powinny być miejcem manifestu czyichś poglądów religijnych.
to może jeszcze niech krzyże z szyi zdejmują bo jak wchodzą do miejsc publicznych to nie powinni mieć prawa do manifestowania swoich poglądów religijnych

bo dla to jest jakiś absurd przejmować się drewnem jednocześnie w owe drewno nie wierząc - no bo wychodzi na to, że ateista czuje się do czegoś przekonywany przez drewno a o ile mi wiadomo drewno nie posiada siły perswazji.. więc to dziwne
No nie wiem.. dla mnie to lekka paranoja iść gdzieś i wyjść stamtąd bo co? Bo drewno? Bo patyk?

Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
Uscilijmy, ze oczywiscie nie wszystkim, ale - tez mnie to zastanawia
owszem, nie wszystkim - ale tak sobie generalizuje na potrzeby rozważań bo zjawisko zauważyłam nie tylko u jednej osoby

Cytat:
Napisane przez keine_angst Pokaż wiadomość
Farmaceuta - katolik twierdzi, że tabletki antykoncepcyjne m.in. niszczą organizm. No za***iście, że farmaceuta chce być mądrzejszy od lekarza. Jajko mądrzejsze od kury;/
organizm to niszczy i aspiryna

Cytat:
Napisane przez szugarbejb Pokaż wiadomość
Muszy do TV !!!
popieram!

w sumie ta cała sprawa robi się ostro śmieszna
bo nie ogarniam czemu kościół musi poświęcać tyle energii na walczenie z ludźmi którzy kościołem nijak się nie przejmują ani też nie ogarniam czemu ludzi kościołem się nieprzejmujący poświęcają tyle czasu na dosłowne reklamowanie i promowanie idiotycznych pomysłów kościoła
zastanawiam się czemu kościół i niewierzący nie mogą sobie istnieć bez siebie jednocześnie nie atakując się co krok
__________________
...

Prędzej czy później cmentarze są pełne wszystkich.

15.02.2017 ♥
eyo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-27, 14:56   #96
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez szugarbejb Pokaż wiadomość
Dzięki. To jest w takim razie beznadziejne rozwiązanie, np. na wsiach czy w małych miejscowościach, gdzie jest jedna lub dwie apteki i nie ma tak naprawdę wyboru.
A ja gdzieś coś takiego napisałam, czy to tak ogólnie ? [/COLOR]
No ale w takiej sytuacji i tak nie ma duzego wyboru - bo takie apteki beda mniejsze/gorzej zaopatrzone.
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-27, 15:00   #97
szugarbejb
Zakorzenienie
 
Avatar szugarbejb
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 10 550
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez eyo Pokaż wiadomość
bo dla to jest jakiś absurd przejmować się drewnem jednocześnie w owe drewno nie wierząc - no bo wychodzi na to, że ateista czuje się do czegoś przekonywany przez drewno a o ile mi wiadomo drewno nie posiada siły perswazji.. więc to dziwne
No nie wiem.. dla mnie to lekka paranoja iść gdzieś i wyjść stamtąd bo co? Bo drewno? Bo patyk?
Wiesz co, ja też chyba wyszłabym od ginekologa, który w miejscu pracy (nie we własnym domu) ma powieszony krzyż, bo patyk patykiem, ale w tym wypadku niesie dość konkretny przekaz i coś mówi (że lekarz jest katolikiem i może mieć problem z moja aborcją czy antykoncepcja hormonalną).
Cytat:
w sumie ta cała sprawa robi się ostro śmieszna
bo nie ogarniam czemu kościół musi poświęcać tyle energii na walczenie z ludźmi którzy kościołem nijak się nie przejmują
Z tego co pamiętam jest obowiązek głoszenia dobrej nowiny.
Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
No ale w takiej sytuacji i tak nie ma duzego wyboru - bo takie apteki beda mniejsze/gorzej zaopatrzone.
No tak, ale wychodzi, że kilka konkretnych środków antykoncepcyjnych apteka musi mieć bezwzględnie lub zamówić na moje życzenie. A w tym wypadku aptekarz mógłby mi odmówić sprzedaży lub zamówienia, bo ma takie widzimisię religijne.
__________________

Cytat:
Napisane przez Hultaj Pokaż wiadomość
(...)
i oczywiście ma mieć ładnego penisa, jasnego i zadbanego a nie jakieś ogóra nabrzmiałego w fuj kolorach.
szugarbejb jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-02-27, 15:02   #98
karolynka90
Zakorzenienie
 
Avatar karolynka90
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 12 542
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez eyo Pokaż wiadomość
nie ogarniam czemu ludzi kościołem się nieprzejmujący poświęcają tyle czasu na dosłowne reklamowanie i promowanie idiotycznych pomysłów kościoła
Może dlatego, że niektóre z tych idiotycznych pomysłów, mogą mieć wpływ na ogół społeczeństwa, utrudniać życie innym?
__________________
Welcome to Earth
https://www.youtube.com/watch?v=p_abkDLAF5Q
karolynka90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-27, 15:04   #99
Varicella
Rozeznanie
 
Avatar Varicella
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 539
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
Jak to nie moze istniec? Przeciez istnieje, cala masa w dodatku. To jak bez sensu jest to stwierdzenie, podkresla chocby fakt, ze ojcem tej debatowanej pigulki hormonalnej byl wierzacy katolik (J. Rock)

Rownie dobrze mozna powiedziec, ze nie moga istniec niewierzacy, antyklerykalni naukowcy w calej masie dziedzin
Myślałam o takim naukowcu, który przy swojej pracy kieruje się własnym credo.
Badacze posiadają własne stanowisko, ale ono nie kieruje ich działaniem. Są naukowcami, a np. katolikami poza profesją.

Przecież wiesz, o czym piszę, prawda?
__________________
1+1+1+1
Varicella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-27, 15:06   #100
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez Varicella Pokaż wiadomość
Myślałam o takim naukowcu, który przy swojej pracy kieruje się własnym credo.
Badacze posiadają własne stanowisko, ale ono nie kieruje ich działaniem. Są naukowcami, a np. katolikami poza profesją.

Przecież wiesz, o czym piszę, prawda?
No ale on byl katolikiem zupelnie w profesji . Wiec tak szczerze - nie do konca wiem
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-27, 15:12   #101
andune
Rozeznanie
 
Avatar andune
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 817
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez Varicella Pokaż wiadomość
Chyba lepszą propozycją jest stworzenie aptek przykościelnych, w których to jednolicie obowiązuje klauzula sumienia, niż apteki z farmaceutami o różnej ideologii.

Druga bardzo istotna dla mnie rzecz, to fakt, że ogół farmaceutów naukowców tworzy medykamenty, które mają na celu polepszyć jakość życia. Nie wiążą z tym żadnego życiowego credo. Naukowcy tworzą, ideologie przyjmują lub nie odbiorcy, a aptekarze powinni udostępniać farmaceutyki.

Aptekarze i farmaceuci naukowcy są tak samo wykształceni, różni ich tylko miejsce zatrudnienia, dlatego uważam, że tak samo jak nie może istnieć naukowiec-katolik, tak samo aptekarz-katolik jest nie do przyjęcia.
we Wrocławiu koło katedry jest apteka archidiecezjalna czy jakoś tak - i tam faktycznie, o ile dobrze słyszałam, środków antykoncepcyjnych nie uświadczysz (może poza termometrem ) ale uważam, że poza takim przypadkiem jak wyżej opisany, pozostałe apteki powinny posiadać normalny asertyment... a jak komuś zależy, żeby NIE wydawać takich leków, to niech pracuje w takiej placówce, do której też niektórzy ludzie specjalnie jeżdżą leki kupować.
__________________
cierpienie jest prowokacją
andune jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-02-27, 15:15   #102
szugarbejb
Zakorzenienie
 
Avatar szugarbejb
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 10 550
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Chodzi pewnie o to, że w czasie pracy, np. naukowej (lub farmaceutycznej), nie powinno się być katolikiem, muzułmaninem itp. tylko naukowcem, kierować się zasadami naukowymi, a nie religijnymi czy własnymi przekonaniami. Że skoro komórka się podzieliła to nie dlatego, że bóg ją podzielił i módlmy się, tylko enzym czy tam coś tam innego. I jeżeli trzeba przeprowadzić badania na zarodku to naukowiec je przeprowadza, a nie odmawia z powodu przekonań religijnych, bo to hamuje postęp naukowy.

Pytanie, jak ważna powinna być wszystkim bioetyka, i dlaczego ma to być tylko bioetyka chrześcijańska.

---------- Dopisano o 16:15 ---------- Poprzedni post napisano o 16:14 ----------

Cytat:
Napisane przez andune Pokaż wiadomość
we Wrocławiu koło katedry jest apteka archidiecezjalna czy jakoś tak - i tam faktycznie, o ile dobrze słyszałam, środków antykoncepcyjnych nie uświadczysz (może poza termometrem )
Co ty mówisz ? :szok: W którym miejscu, gdzieś koło księgarni ?
__________________

Cytat:
Napisane przez Hultaj Pokaż wiadomość
(...)
i oczywiście ma mieć ładnego penisa, jasnego i zadbanego a nie jakieś ogóra nabrzmiałego w fuj kolorach.
szugarbejb jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-27, 15:33   #103
Jaguś
Rozeznanie
 
Avatar Jaguś
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 859
GG do Jaguś
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Jak miło wejśc na wątek, i dowiedzieć się że po prawie 5 latach (jeszcze nie jestem mgr) BARDZO ciężkich studiów, jestem porównywana do sprzedawczyni w mięsnym lub w warzywniaku

A co do dyskusji, to nie zgadzam się z tym pomysłem żeby farmaceuta odmawiał wydania środków antykoncepcyjnych. Ale nie martwcie się, na 99,9% to nie przejdzie. Farmaceuci mają spory problem z przeforsowaniem jakichkolwiek zmian dotyczących zawodu w sejmie, niestety środowisko jest bardzo podzielone. Tym bardziej to Katolickie Stowarzyszenie Farmaceutów nie ma szans
Jaguś jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-27, 15:36   #104
karolynka90
Zakorzenienie
 
Avatar karolynka90
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 12 542
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez Jaguś Pokaż wiadomość
Jak miło wejśc na wątek, i dowiedzieć się że po prawie 5 latach (jeszcze nie jestem mgr) BARDZO ciężkich studiów, jestem porównywana do sprzedawczyni w mięsnym lub w warzywniaku
Nie denerwuj się.
Nie chodziło o porównanie pani sklepikarki do farmaceuty, tylko porównanie tych dwóch sytuacji, żeby pokazać brak logiki tego pomysłu.
__________________
Welcome to Earth
https://www.youtube.com/watch?v=p_abkDLAF5Q
karolynka90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-27, 15:36   #105
Varicella
Rozeznanie
 
Avatar Varicella
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 539
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
No ale on byl katolikiem zupelnie w profesji . Wiec tak szczerze - nie do konca wiem

Współuczestniczył przy tworzeniu antykoncepcji doustnej, co oznacza, że:
Religia nie musi przeszkadzać w profesji.
__________________
1+1+1+1
Varicella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-27, 15:45   #106
Jaguś
Rozeznanie
 
Avatar Jaguś
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 859
GG do Jaguś
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez karolynka90 Pokaż wiadomość
Nie denerwuj się.
Nie chodziło o porównanie pani sklepikarki do farmaceuty, tylko porównanie tych dwóch sytuacji, żeby pokazać brak logiki tego pomysłu.
Ale to nie jest porównywalne, farmaceuta nie tylko ma obowiązek wydać wszystko co lekarz napisze na recepcie, ale też sprawdzić czy nie jest przekroczona dawka, albo czy można przepisane leki przyjmować jednocześnie itp, czasami przy tym ratując zdrowie pacjenta. To nie jest proste sprzedawanie
A jeśli lekarz napisze cos nie tak, a farmaceuta to bez namysłu sprzeda, to jak myślisz, kto potem za to odpowiada?

A jeśli chodzi o escapelle, to skoro lekarz w wyjątkowych sytuacjach może odmówić przepisania, dla spokoju sumienia, to może i aptekarz powinien mieć takie samo prawo. Chociaz akurat mojego sumienia nie uspokoiłoby wysłanie pacjenta do innej apteki, gdzie może sobie to kupić...

Edytowane przez Jaguś
Czas edycji: 2011-02-27 o 15:48
Jaguś jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-27, 15:50   #107
szugarbejb
Zakorzenienie
 
Avatar szugarbejb
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 10 550
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez Jaguś Pokaż wiadomość
A jeśli lekarz napisze cos nie tak, a farmaceuta to bez namysłu sprzeda, to jak myślisz, kto potem za to odpowiada?
Lekarz ? Naprawdę Ty jako farmaceuta ponosisz pełną odpowiedzialność karną np. za śmierć pacjenta w wyniku złej dawki zapisanej przez lekarza ? Z jakiego paragrafu ? Nieumyślne spowodowanie śmierci, 231 KK ?
__________________

Cytat:
Napisane przez Hultaj Pokaż wiadomość
(...)
i oczywiście ma mieć ładnego penisa, jasnego i zadbanego a nie jakieś ogóra nabrzmiałego w fuj kolorach.
szugarbejb jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-27, 15:56   #108
farmamozg
Zadomowienie
 
Avatar farmamozg
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 1 773
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez szugarbejb Pokaż wiadomość
Lekarz ? Naprawdę Ty jako farmaceuta ponosisz pełną odpowiedzialność karną np. za śmierć pacjenta w wyniku złej dawki zapisanej przez lekarza ? Z jakiego paragrafu ? Nieumyślne spowodowanie śmierci, 231 KK ?
Tak - za wydanie leku który spowoduje uszczerbek na zdrowiu pacjenta nawet jeśli był wypisany przez lekarza źle odpowiada farmaceuta - niestety większość o tym nie ma pojęcia.

Edytowane przez farmamozg
Czas edycji: 2011-02-27 o 15:58
farmamozg jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-27, 16:02   #109
szugarbejb
Zakorzenienie
 
Avatar szugarbejb
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 10 550
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez farmamozg Pokaż wiadomość
Tak - za wydanie leku który spowoduje uszczerbek na zdrowiu pacjenta nawet jeśli był wypisany przez lekarza źle odpowiada farmaceuta - niestety większość o tym nie ma pojęcia.
Czyli 231 KK ?

Możesz nie wydać leku, gdy widzisz np. skandaliczne dawkowanie lub jakiś inny błąd ? Kogo wtedy zawiadamiasz ?
__________________

Cytat:
Napisane przez Hultaj Pokaż wiadomość
(...)
i oczywiście ma mieć ładnego penisa, jasnego i zadbanego a nie jakieś ogóra nabrzmiałego w fuj kolorach.
szugarbejb jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-02-27, 16:06   #110
farmamozg
Zadomowienie
 
Avatar farmamozg
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 1 773
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez szugarbejb Pokaż wiadomość
Czyli 231 KK ?

Możesz nie wydać leku, gdy widzisz np. skandaliczne dawkowanie lub jakiś inny błąd ? Kogo wtedy zawiadamiasz ?
Tak - w uzasadnionych przypadkach mogę nie wydać leku - ja bym w takiej sytuacji zadzwoniła do lekarza który wypisał receptę i dowiedziała się co też miał na myśli i po takim uzgodnieniu i opisaniu recepty wydać poprawnie lek ewentualnie odesłać pacjenta do lekarza. Każdy lek który wydajesz na receptę idzie na Twoją odpowiedzialność - podpisujemy się pod tym co wydajemy
Nie orientuję się w tych paragrafach kodeksu karnego więc nie wiem co i jak dokładnie.

Edytowane przez farmamozg
Czas edycji: 2011-02-27 o 16:25
farmamozg jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-27, 16:10   #111
szugarbejb
Zakorzenienie
 
Avatar szugarbejb
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 10 550
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Dzięki, bardzo przydatne informacje.
__________________

Cytat:
Napisane przez Hultaj Pokaż wiadomość
(...)
i oczywiście ma mieć ładnego penisa, jasnego i zadbanego a nie jakieś ogóra nabrzmiałego w fuj kolorach.
szugarbejb jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-27, 16:57   #112
Elfia4
DOMator
 
Avatar Elfia4
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: z nad morza
Wiadomości: 7 151
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez farmamozg Pokaż wiadomość
Cytuję z Prawa Farmaceutycznego :
" Apteki ogólnodostępne są obowiązane do posiadania produktów leczniczych i wyrobów medycznych w asortymencie i ilości niezbędnym do zaspokojenia potrzeb zdrowotnych miejscowej ludności ze szczególnym uwzględnieniem leków refundowanych na które ustalono limit ceny(...)"
oraz : "Jeżeli w aptece ogólnodostępnej brak poszukiwanego produktu leczniczego w tym również leku recepturowego farmaceuta powinien zapewnić jego nabycie w tej aptece w terminie uzgodnionym z pacjentem."
Większość antykoncepcji jest lekiem pełnopłatnym(są wyjątki nieliczne).
Czyli apteka powinna mieć leki refundowane i o ich w miarę pełny asortyment szczególnie zadbać? A reszty może nie mieć i nie musi ich sprowadzać?

To już wiem dlaczego ganiamy od apteki do apteki po jeden lek dla taty. Żeby nie było - lek refundowany i na receptę, ale niezbyt popularny, prawdopodobnie dość nowy. Większość aptek nie ma i nawet nie proponuje zamówienia. Od razu odsyłają do innej. A ty sobie człowieku biegaj na mrozie przez godzinę czy dwie aż ktoś łaskawie zgodzi się zamówić lek. Później trzeba wybrać się po raz drugi po odbiór leku

Z tej perspektywy zmieniłabym prawo farmaceutyczne i nakazała każdej aptece obowiązek zamówienia leku, który pacjent ma na recepcie jeśli nie ma go aktualnie w aptece.
Elfia4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-27, 17:06   #113
eyo
Zakorzenienie
 
Avatar eyo
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 16 988
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez szugarbejb Pokaż wiadomość
Wiesz co, ja też chyba wyszłabym od ginekologa, który w miejscu pracy (nie we własnym domu) ma powieszony krzyż, bo patyk patykiem, ale w tym wypadku niesie dość konkretny przekaz i coś mówi (że lekarz jest katolikiem i może mieć problem z moja aborcją czy antykoncepcja hormonalną).
(...)
w tym kraju mało kto ma problem z uprawianiem przedmałżeńskiego seksu na łózko nad którym wisi krzyż więc jakby obecność krzyża miała determinować cudze wybory to chyba mało gdzie nie miałaby miejsca "manifestacja poglądów religijnych" i w ogóle mało kto by nie był katolikiem
poza tym - skąd ktoś wie, że w przychodni xyz akurat ginekolog powiesił krzyż? Jak się idzie do lekarza na "wizytę domową" (czy też w jego prywatnym gabinecie) to się raczej z tym lekarzem rozmawia przed faktem więc wie się gdzie się idzie i po co a jak się idzie do przychodni - to chyba dziwnym jest zakładać, że z całego personelu akurat ginekolog śmigał po całej przychodni z krzesełkiem, krzyżami, młotkiem i gwoździami żeby wszędzie obwieścić swoją religijność.
a problem z twoją aborcja akurat powinien mieć bo pomijając niewiele przypadków jest niezgodna z prawem
__________________
...

Prędzej czy później cmentarze są pełne wszystkich.

15.02.2017 ♥
eyo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-27, 17:07   #114
Vivienne
... choć nie Westwood
 
Avatar Vivienne
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Polska B
Wiadomości: 27 979
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

farmamozg, a ja mam takie pytanie, co prawda nie związane z tematem... Jeśli mam receptę na 3 opakowania tabletek anty z datą wystawiania 10 lutego, ale z terminem realizacji od 10 marca to czy to prawda, że mogę wykupić w takiej sytuacji tylko jedno opakowanie? Bo raz mi odmówili w jednej aptece, a niedawno się dowiedziałam od innej farmaceutki, że wcale tak nie jest i już nie wiem kogo słuchać...

Przepraszam z OT, ale męczy mnie ta kwestia
__________________
Dopóki nie skorzystałem z Internetu,
nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów

Stanisław Lem

Vivienne jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-27, 17:16   #115
szugarbejb
Zakorzenienie
 
Avatar szugarbejb
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 10 550
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez eyo Pokaż wiadomość
Jak się idzie do lekarza na "wizytę domową" (czy też w jego prywatnym gabinecie) to się raczej z tym lekarzem rozmawia przed faktem więc wie się gdzie się idzie i po co
Hmmmm, 13 lat chodzę do prywatnych ginekologów i ani razu z żadnym nie rozmawiałam PRZED wizytą, ale ok, niech będzie. Co do seksu w domu na łóżku pod krzyżem. W domu mnie nic nie obchodzi, w robocie krzyża ma nie być, bo to praca a nie łóżko.
Cytat:
a problem z twoją aborcja akurat powinien mieć bo pomijając niewiele przypadków jest niezgodna z prawem
Tych przypadków jest niewiele właśnie dlatego, że lekarze mają z aborcją problem, nawet wtedy kiedy jest prawnie dozwolona, właśnie z powodów religijnych (oficjalnie, bo nieoficjalnie w prywatnych gabinetach po godzinach je wykonują za ogromne pieniądze). I dodatkowo z moją aborcją problemu mieć nie powinien, ponieważ kobieta poddająca się aborcji nie jest w Polsce karana.
__________________

Cytat:
Napisane przez Hultaj Pokaż wiadomość
(...)
i oczywiście ma mieć ładnego penisa, jasnego i zadbanego a nie jakieś ogóra nabrzmiałego w fuj kolorach.
szugarbejb jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-27, 17:16   #116
farmamozg
Zadomowienie
 
Avatar farmamozg
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 1 773
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez Vivienne Pokaż wiadomość
farmamozg, a ja mam takie pytanie, co prawda nie związane z tematem... Jeśli mam receptę na 3 opakowania tabletek anty z datą wystawiania 10 lutego, ale z terminem realizacji od 10 marca to czy to prawda, że mogę wykupić w takiej sytuacji tylko jedno opakowanie? Bo raz mi odmówili w jednej aptece, a niedawno się dowiedziałam od innej farmaceutki, że wcale tak nie jest i już nie wiem kogo słuchać...

Przepraszam z OT, ale męczy mnie ta kwestia
Jeśli masz na recepcie datę realizacji od to od tego 10 marca przez miesiąc możesz wykupić 1, 2 lub 3 opakowania jak masz ochotę(znaczy żeby uściślić jednorazowo - oddając w aptece receptę a nie wykupując wszystkich leków na niej tracimy do ich późniejszego wykupu prawo). Twoja recepta jest niejako ważna dopiero od 10 marca(a nie 10 lutego) i wcześniej właściwie nikt nie powinien Ci wydać nawet jednego opakowania - ja jestem tak nauczona i tak bym postąpiła

Edytowane przez farmamozg
Czas edycji: 2011-02-27 o 17:18
farmamozg jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-27, 17:28   #117
Jaguś
Rozeznanie
 
Avatar Jaguś
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 859
GG do Jaguś
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez Vivienne Pokaż wiadomość
farmamozg, a ja mam takie pytanie, co prawda nie związane z tematem... Jeśli mam receptę na 3 opakowania tabletek anty z datą wystawiania 10 lutego, ale z terminem realizacji od 10 marca to czy to prawda, że mogę wykupić w takiej sytuacji tylko jedno opakowanie? Bo raz mi odmówili w jednej aptece, a niedawno się dowiedziałam od innej farmaceutki, że wcale tak nie jest i już nie wiem kogo słuchać...

Przepraszam z OT, ale męczy mnie ta kwestia
Jeżeli można to tez się wypowiem Z tego co pamiętam z praktyk - jeżeli znają Cię w aptece, bo np chodzisz zawsze tam, to bardzo prawdopodobne że wydadzą Ci nawet te 3 opakowania, zabiorą receptę ale dopiero po 10 marca wprowadzą to do komputera i wydrukują paragon. No ale to już Ciebie nie obchodzi

Tu nie ma jednej odpowiedzi, bo tak jak napisała farmamozg wg prawa mogą Ci zrealizować receptę dopiero od 10 marca, ale da się to obejść np tak jak napisałam i wszystko zależy od apteki, czy chcą pójść pacjentowi na rękę czy nie
Jaguś jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-27, 17:32   #118
farmamozg
Zadomowienie
 
Avatar farmamozg
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 1 773
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez Jaguś Pokaż wiadomość
Jeżeli można to tez się wypowiem Z tego co pamiętam z praktyk - jeżeli znają Cię w aptece, bo np chodzisz zawsze tam, to bardzo prawdopodobne że wydadzą Ci nawet te 3 opakowania, zabiorą receptę ale dopiero po 10 marca wprowadzą to do komputera i wydrukują paragon. No ale to już Ciebie nie obchodzi

Tu nie ma jednej odpowiedzi, bo tak jak napisała farmamozg wg prawa mogą Ci zrealizować receptę dopiero od 10 marca, ale da się to obejść np tak jak napisałam i wszystko zależy od apteki, czy chcą pójść pacjentowi na rękę czy nie
No wszystko zależy od apteki właśnie A nie chciałam podpowiadać w tak dosłowny sposób bo nie każda apteka takie rzeczy praktykuje i można sobie narobić przez to kłopotów też
farmamozg jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-27, 17:44   #119
cosma
Zakorzenienie
 
Avatar cosma
 
Zarejestrowany: 2003-03
Wiadomości: 5 880
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Absurd po prostu, w głowach im się już poprzewracało. Co mnie obchodzi światopogląd pani farmaceutki.
Przecież nie musi sprzedawać leków w aptece, można pietruszkę w warzywniaku.
Z resztą w aptece są sprzedawane jedynie leki dopuszczone legalnie do obrotu więc nie rozumiem w czym problem.
cosma jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-27, 17:46   #120
Akashka
Zadomowienie
 
Avatar Akashka
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Stad...
Wiadomości: 1 380
Dot.: Klauzula sumienia dla farmaceutów.

Cytat:
Napisane przez karolynka90 Pokaż wiadomość
Właśnie przeczytałam artykuł, dotyczący pomysłu Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich.
Członkowie organizacji chcą, aby farmaceutom przyznano "klauzulę sumienia".

Cytuję fragment artykułu:
http://www.papilot.pl/wydarzenia/119...nych-ciaz.html

Czy niedługo będziemy musiały szukać apteki, która sprzeda nam prezerwatywy czy tabletki antykoncepcyjne?
Czy nie sądzicie, że to byłoby wręcz tragikomiczne?
A może jednak farmaceuci katolicy powinni mieć takie prawo?

Czekam na Wasze opinie na ten temat.
To Ci farmaceuci katoliccy powinni zgodnie z powolaniem i sumieniem isc do zakonu a nie na farmacje... Wiedzieli jakie srodki w aptekach sa dostepne i ze beda musieli je sprzedawac... A teraz niech nie wydziwiaja...
__________________



Akashka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-05-28 17:44:15


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 05:25.