Globalna wioska - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-08-12, 10:23   #1
phdwao
Zakorzenienie
 
Avatar phdwao
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Wlkp.
Wiadomości: 22 821

Globalna wioska


Bez wątpienia, rzeczywistość, w której żyjemy, to coraz mniejsza globalna wioska. Nie dziwi nas nowość z Ameryki, bo do nas lada dzień dotrze. Nie sprawia problemu "dojazd" do pracy w Finlandii. Nie wprawia w zdumienie wycieczka do Mongolii...

Świat kurczy się, gdyż to, co kiedyś było odległe, jest teraz blisko. Można zdobyć, zobaczyć, dotknąć tego, co był do niedawna zarezerwowane dla pewnych rejonów świata. Można porozumiewać się z ludźmi każdego państwa.
Mieszają się kultury, preferencje,możliwości i powstaje jeden uniwersalny dla każdego człowieka model.

Nastała epoka globalizacji. Czy to dobrze? Jakie mogą być tego konsekwencje?

Jakie jest wasze pojęcie globalizacji? Jak czujecie się w uniwersalnym świecie?
Do przemysleń skłoniła mnie ksiązka: "Oblicza globalizacji".

Nie wiem czy temat się przyjmie wśród wątków, o niechceniu dzieci czy płakaniu na śmierć, ale zapraszam chętnych do dyskusji
phdwao jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-12, 10:33   #2
Rapsodia
Zakorzenienie
 
Avatar Rapsodia
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 4 194
Dot.: Globalna wioska

Zgadzam się że granice się skurczyły, albo odległości. Ale bardziej dostępne jest to co kiedyś było ograniczane przez ustrój. Możemy studiować za granicą, dostawać stypendia zachodnich sponsorów, kupować mieszkania czy domy... Są bez wątpienia szersze horyzonty sięgania po coś. Robimy zakupy za granicą- co kiedyś przecież było nie do pomyślenia! Uważam że w dużym stopniu to zasługa internetu, ale i zmian społecznych jakie przez ostatnie lata zaszły u nas.
__________________
"Biorąc pod uwagę ile kosmetyków YR przewinęło się przez moje ręce, to powinnam już biegle mówić po francusku."Junebug
Rapsodia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-12, 10:56   #3
Chii1986
Zakorzenienie
 
Avatar Chii1986
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Wlkp
Wiadomości: 7 326
Dot.: Globalna wioska

Cytat:
Napisane przez phdwao Pokaż wiadomość
Bez wątpienia, rzeczywistość, w której żyjemy, to coraz mniejsza globalna wioska. Nie dziwi nas nowość z Ameryki, bo do nas lada dzień dotrze. Nie sprawia problemu "dojazd" do pracy w Finlandii. Nie wprawia w zdumienie wycieczka do Mongolii...

Świat kurczy się, gdyż to, co kiedyś było odległe, jest teraz blisko. Można zdobyć, zobaczyć, dotknąć tego, co był do niedawna zarezerwowane dla pewnych rejonów świata. Można porozumiewać się z ludźmi każdego państwa.
Mieszają się kultury, preferencje,możliwości i powstaje jeden uniwersalny dla każdego człowieka model.

Nastała epoka globalizacji. Czy to dobrze? Jakie mogą być tego konsekwencje?

Jakie jest wasze pojęcie globalizacji? Jak czujecie się w uniwersalnym świecie?
Do przemysleń skłoniła mnie ksiązka: "Oblicza globalizacji".

Nie wiem czy temat się przyjmie wśród wątków, o niechceniu dzieci czy płakaniu na śmierć, ale zapraszam chętnych do dyskusji
Z tego co wiem wątek o płakaniu na śmierć dotyczył wyboru studiów wiec jest dość poważny, tak samo jak wątek o niechceniu dzieci...i te wątki są równie ważne jak ten.

Co do globalizacji to temat dla mnie średnioisteresujący go zastanawiam się po co dyskutować o czymś co jest naturalną koleją rzeczy i żadną nowością bo trwa od dawna. Ale dyskusja kształci wiec warto

Globalizacja zaczeła się już wtedy gdy ludzie nauczyli się budować drogi, gdy powstały pociągi,telefony... to ciągły proces, który trwa od setek lat.... tylko dopiero ktoś się niedawno w tym zorientował i zaczęto pisać książki a globalizacja stała się "modnym" tematem i jest niesłusznie, moim zdaniem, traktowana jako coś nowego, znak naszych czasów.

A globalizacja trwa już długo i to naturalna kolej rzeczy wynikająca ze społecznego rozwoju ludzkości.

Jako istoty społeczne, w których naturze leży komunikacja i życie w grupach globalizacja jest dla nas na plus.

Oczywiście wszystko ma plusy i minusy. Ja natomiast nie rozpatruję globalizacji w katergoriach złej czy dobrej zmiany...to nie zmiana ale proces, który jest i można go było przewidzieć i który bedzie.

Trudno sobie wyobraziź życie w odizolowanym kraju bez jeansów, telefonów komórkowych, hamburgera i wynalazków z innych krajów...no chyba,że byśmy czekali aż Polacy coś wymyślą to byłoby ograniczanie i odcinanie sobie rozwoju , który też jest czymś naturalnym.

Z drugiej strony razić może fakt, że świat staje się zbyt jednolity, że zanika kultura,tradycja,odkrębno ść państw,że za parę lat w Chinach zniknie ostatnia restauracja gdzie w tradycyjny sposób wyrabia się ciasto a co za tym idzie bezpowrotnie część tradycji....

natomiast z globalizacją nie ma co walczyć bo i tak się nie wygra a ona daje nam dużo dobrego i ułatwia życie. Jeśli komuś zależy na tradycji narodowej itp. to musi ją zachowywać. Zresztą mądre, nowoczense, nawet na maxa zglobalizowane państwo wie, że warto dbać o takie rzeczy i jeśli robi to umiejętnie to globalizacja odrębności narodowej i tradycji nie grozi.
__________________
31maj 2013 HANIA
Chii1986 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-12, 10:59   #4
oluśkaaaaa
Rozeznanie
 
Avatar oluśkaaaaa
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 509
Dot.: Globalna wioska

To, że możemy wszystko zobaczyć i doświadczyć to nie jest złe,tylko tak myslę, że niedługo będziemy żyć jedną kulturą, że w końcu granica między kulturami różnych kontynentów zatrze się... A jednak wolę chyba mieć jakąś swoją tradycję, fajnie jest kiedy można pewne rzeczy spotkać tylko w jednym niepowtarzalnym miejscu
oluśkaaaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-12, 12:15   #5
phdwao
Zakorzenienie
 
Avatar phdwao
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Wlkp.
Wiadomości: 22 821
Dot.: Globalna wioska

Cytat:
Napisane przez Rapsodia Pokaż wiadomość
Zgadzam się że granice się skurczyły, albo odległości. Ale bardziej dostępne jest to co kiedyś było ograniczane przez ustrój. Możemy studiować za granicą, dostawać stypendia zachodnich sponsorów, kupować mieszkania czy domy... Są bez wątpienia szersze horyzonty sięgania po coś. Robimy zakupy za granicą- co kiedyś przecież było nie do pomyślenia! Uważam że w dużym stopniu to zasługa internetu, ale i zmian społecznych jakie przez ostatnie lata zaszły u nas.
tak, w tym sensie widać wiele zalet globalizacji, nic tylko korzytstać, jesli kto ma okazję
Cytat:
Napisane przez Chii1986 Pokaż wiadomość
Z tego co wiem wątek o płakaniu na śmierć dotyczył wyboru studiów wiec jest dość poważny, tak samo jak wątek o niechceniu dzieci...i te wątki są równie ważne jak ten.
Są bardzo poważne, dlatego mniej ważne problemy, jak globalizacja, mogą nie cieszyć się duzym powodzeniem.

Cytat:
Napisane przez Chii1986 Pokaż wiadomość
Co do globalizacji to temat dla mnie średnioisteresujący go zastanawiam się po co dyskutować o czymś co jest naturalną koleją rzeczy i żadną nowością bo trwa od dawna. Ale dyskusja kształci wiec warto.
Dla jednych mniej interesujący dla innych bardziej. To samo można poweidziec o wątkch o kłotnich, seksie, problemach czy pracy...normalna kolej rzeczy
Cytat:
Napisane przez Chii1986 Pokaż wiadomość
Globalizacja zaczeła się już wtedy gdy ludzie nauczyli się budować drogi, gdy powstały pociągi,telefony... to ciągły proces, który trwa od setek lat.... tylko dopiero ktoś się niedawno w tym zorientował i zaczęto pisać książki a globalizacja stała się "modnym" tematem i jest niesłusznie, moim zdaniem, traktowana jako coś nowego, znak naszych czasów.

A globalizacja trwa już długo i to naturalna kolej rzeczy wynikająca ze społecznego rozwoju ludzkości.

Jako istoty społeczne, w których naturze leży komunikacja i życie w grupach globalizacja jest dla nas na plus..
Nikt nie neguje tego że zaczęła się kiedyś, tylko, że wtedy ten proces nie był tak wyraźny i niemiał tak doniosłych i istotnych konsekwencji jak obecnie. Jest to temat modny i bardzo słusznie. Bo jeszcze dwadzieścia lat tamu w Polsce skutki globalizacji, były zwykłym ochłapem, albo nawet cześciowo przeciwieństem jej. Bo co można innego powiedzieć o manipulacji, towarach na kartki, czy braku mozliwsoci swobodnego wyrażania poglądów?

Cytat:
Napisane przez Chii1986 Pokaż wiadomość
Oczywiście wszystko ma plusy i minusy. Ja natomiast nie rozpatruję globalizacji w katergoriach złej czy dobrej zmiany...to nie zmiana ale proces, który jest i można go było przewidzieć i który bedzie.

Trudno sobie wyobraziź życie w odizolowanym kraju bez jeansów, telefonów komórkowych, hamburgera i wynalazków z innych krajów...no chyba,że byśmy czekali aż Polacy coś wymyślą to byłoby ograniczanie i odcinanie sobie rozwoju , który też jest czymś naturalnym.

Z drugiej strony razić może fakt, że świat staje się zbyt jednolity, że zanika kultura,tradycja,odkrębno ść państw,że za parę lat w Chinach zniknie ostatnia restauracja gdzie w tradycyjny sposób wyrabia się ciasto a co za tym idzie bezpowrotnie część tradycji.....
Jeszcze niedawno komorek, dzinsów i Mc Donald'sów nie było...
a w wielu państwach jeszcze nie ma.
Cytat:
Napisane przez Chii1986 Pokaż wiadomość
natomiast z globalizacją nie ma co walczyć bo i tak się nie wygra a ona daje nam dużo dobrego i ułatwia życie. Jeśli komuś zależy na tradycji narodowej itp. to musi ją zachowywać. Zresztą mądre, nowoczense, nawet na maxa zglobalizowane państwo wie, że warto dbać o takie rzeczy i jeśli robi to umiejętnie to globalizacja odrębności narodowej i tradycji nie grozi.


Myslę,że z niekórymi efektami globalizacji trzeba wlaczyć, z nią samą się nie da.

Cytat:
Napisane przez oluśkaaaaa Pokaż wiadomość
To, że możemy wszystko zobaczyć i doświadczyć to nie jest złe,tylko tak myslę, że niedługo będziemy żyć jedną kulturą, że w końcu granica między kulturami różnych kontynentów zatrze się... A jednak wolę chyba mieć jakąś swoją tradycję, fajnie jest kiedy można pewne rzeczy spotkać tylko w jednym niepowtarzalnym miejscu
właśnie... i pytanie: jak to będzie przebiegać, skoro się nasila i jakie będą skutki? kiedy Ameryka przestanie tym sterować, a zaczna np.Chiny, jak wtedy będziemy czuć się przez globalizacje?
phdwao jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-12, 13:43   #6
izuu
Wtajemniczenie
 
Avatar izuu
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 2 175
GG do izuu
Dot.: Globalna wioska

Cytat:
Napisane przez Chii1986 Pokaż wiadomość

Co do globalizacji to temat dla mnie średnioisteresujący go zastanawiam się po co dyskutować o czymś co jest naturalną koleją rzeczy i żadną nowością bo trwa od dawna. Ale dyskusja kształci wiec warto
Dokładnie. Poza tym czuję się, jakbym po raz kolejny czytała książkę od WOS-u. Ale pewnie zaraz ktoś zgłosi sugestię, że skoro mi się nie podoba temat, to lepiej żebym nie zabierała głosu, dlatego milknę w tej chwili.
izuu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-12, 14:04   #7
arrachnee
Zakorzenienie
 
Avatar arrachnee
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: poznań
Wiadomości: 4 843
Dot.: Globalna wioska

Nie zgodzę się, że jest to proces trwający od dawna. Chyba, że wtłoczymy globalizację pod szyld szeroko pojmowanego imperializmu.
Nie zgodzę się, że jest to "naturalna kolej rzeczy". Natomiast jest to proces, który się toczy, i którego zatrzymać się nie da.

Owszem, lubię to bezpieczeństwo konsumpcyjno-podróżnicze. Jadę na drugi koniec Europy a mogę kupić takie same jak w PL kosmetyki, żywność, ubrania, sprzęt, itp.
Lubię szminkę X i bez większych problemów kupię ją niemal wszędzie. Mam ochotę na świeże pomidory i je kupuję, niezależnie od tego jaka jest pora roku. Coś nie jest dostępne u nas, klikam i już do mnie leci.

Chciałabym jednak aby to, co wspólne nie było tym co obowiązujące, najważniejsze, najlepsze. Przeraża mnie taka kserowana rzeczywistość. Co więcej kserowana kosztem społeczności państw niżej uprzemysłowionych.
__________________

PUSTAK BLOG
różne wersje lakierów essie
Rossmannowe -40% - zakupy 1 2

Cytat:
Napisane przez vadi
patyk jest uniwersalny


arrachnee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-08-12, 15:30   #8
evela28
na drugie mam Irena
 
Avatar evela28
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: mój raj
Wiadomości: 29 359
Dot.: Globalna wioska

a ja żle się czuje w tej globalizacji trochę mnie to przeraża ta technika o której nie mam pojęcia że moje dzieci będą mądrzejsze ode mnie.nie mieszkam za granicą byłam tam tylko raz i to na krótko nie czuję się Europejką nawet internet mam od niedawna .tak naprawde to czasami czuje się zacofana w dzisiejszym świecie
__________________

kiedy życie daje ci w twarz
uśmiechnij się i z politowaniem powiedz:
bijesz się jak ciota
evela28 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-12, 16:17   #9
Chii1986
Zakorzenienie
 
Avatar Chii1986
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Wlkp
Wiadomości: 7 326
Dot.: Globalna wioska

Cytat:
Napisane przez arrachnee Pokaż wiadomość
Nie zgodzę się, że jest to proces trwający od dawna. Chyba, że wtłoczymy globalizację pod szyld szeroko pojmowanego imperializmu.
Nie zgodzę się, że jest to "naturalna kolej rzeczy".
Natomiast jest to proces, który się toczy, i którego zatrzymać się nie da.

Owszem, lubię to bezpieczeństwo konsumpcyjno-podróżnicze. Jadę na drugi koniec Europy a mogę kupić takie same jak w PL kosmetyki, żywność, ubrania, sprzęt, itp.
Lubię szminkę X i bez większych problemów kupię ją niemal wszędzie. Mam ochotę na świeże pomidory i je kupuję, niezależnie od tego jaka jest pora roku. Coś nie jest dostępne u nas, klikam i już do mnie leci.

Chciałabym jednak aby to, co wspólne nie było tym co obowiązujące, najważniejsze, najlepsze. Przeraża mnie taka kserowana rzeczywistość. Co więcej kserowana kosztem społeczności państw niżej uprzemysłowionych.
chodzi o to,że bez tego nie byłoby globalizacji i te wszystkie procesy zapoczątkowały ja.

Uważam,że to naturalny proces bo czymś naturalnym jest rozwój człowieka na przestrzeni lat jako istoty myślącej czyli postęp a globalizacja jest skutkiem ubocznym postępu czy tego chcemy czy nie.

Nie jest możliwe życie tylu ludzi na tak wysokim poziomie społecznym i intelektualnym bez mieszania się i wymiany informacji, dóbr itp... dlatego globalizacja to coś naturalnego moim zdaniem.

Nie da się jej zatrzymać przynajmniej już nie na tym etapie... no chyba że odetniemy internet, odizolujemy się od siebie ale wtedy kryzys na skalę światową gwarantowany. Więcej strat niż pożytku.

Może wiec zamiast marudzić,że globalizacja to coś złego warto z niej mądrze korzystać i nie zapominać przy okazji o własnej kulturze.

Wielu rzeczy cofnąć się nie da i musimy się z tym pogodzić.


Co do tego,że kiedyś nie było jeansów, komórek itp.... no cóż nie było też szczepionek, praw człowieka itp. tak wiec może lepiej żyć z globalizacją na pewnym przyzwoitym poziomie życia do którego przywykliśmy (także jeśli chodzi o medycynę) niż tkwić w średniowieczu gdzie państwo walczy z państwem i każdy radzi sobie sam. Zresztą nie znam osoby, która chciałaby zrezygnować z tego wszystkiego co przyszło z zagranicy...o ile dałoby się egzystować.

Zresztą spróbujcie żyć bez tych wszystkich wynalazków...teraz się nie da, kiedyś się dało ale teraz zmiany nastąpiły na świecie i w samych ludziach, wiec przywrócenie dawnego porządku możliwe nie jest.



Mi ogólnie globalizacja wisi i powiewa bo wiem,że jedyne co mogę zrobić to dbać o kulturę mojego narodu i kultywować tradycję reszta ode mnie nie zależy...


Żeby nie było nie byłam fanką wstąpienia Polski do UE, nie jestem fanką wszechobecnego języka angielskiego jak i wyjazdu z kraju... nie planuję opuścić Polski ani zmuszać się do mówienia w obcym języku, ale też nie jestem fanatyczką która widzi tylko zło w zagranicy... jestem gdzieś po środku.
__________________
31maj 2013 HANIA
Chii1986 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-12, 19:11   #10
lovellyhippo
Zakorzenienie
 
Avatar lovellyhippo
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: między sercem,a rozumem
Wiadomości: 3 903
GG do lovellyhippo
Dot.: Globalna wioska

moim zdaniem to dobrze.

cały świat dla ludzi..

marzenia stają się prawdą..

dawne czasy ''zaciemnienia'' odchodzą w niepamięć.. i całe szczęście..

oby tak dalej.
lovellyhippo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:44.