Zadomowienie
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 1 592
|
Podstawowe informacje o kosmetykach mineralnych
Proszę o niedodawanie postów - wątek jest wyłącznie informacyjny.
Zanim cokolwiek napiszesz na forum przeczytaj ten wątek, posty informacyjne interesujących Cię firm oraz wypowiedź cathy.
Znajdziecie tu podstawowe informacje o kosmetykach mineralnych. Dzielimy je na dwie grupy:
Kosmetyki mineralne kilkuskładnikowe:
- Występują w formie sypkiej lub prasowanej.
- Charakteryzują się ogromną gamą kolorów do wyboru - od najbardziej rozbielonych do nasyconych brązów. Dodatkowo, produkty można mieszać ze sobą uzyskują nowe kolory idealnie dopasowane do karnacji. Występują w różnych tonacjach: ciepłych, zimnych, neutralnych oraz innych.
- Każda firma kosmetyczna produkująca podkłady, korektory i pudry mineralne zwykle ma w ofercie produkty o różnym stopniu krycia, połyskujące i matowe - odpowiednie dla różnych cer.
- Data przydatności: minerały bez dodatków organicznych przechowywane w suchym miejscu mają nieograniczoną datę ważności.
Co najczęściej zawierają:
- tlenek cynku - zinc oxide
- dwutlenek tytanu - titanium dioxide
- mikę - mica
- nieorganiczne pigmenty kolorowe - iron oxides, ultramarines (i inne)
Oprócz tego mogą zawierać:
- mirystynian lub stearynian magnezu - magnesium myristate, magnesium stearate
- węglan wapnia - calcium carbonate
- skrobię ryżową lub inną - rice powder
- puder jedwabny - silk powder
- tlenochlorek bizmutu - bismuth oxychloride (składnik ten może mieć działanie alergizujące jak również zapychające pory, większość firm mineralnych obecnie odchodzi od stosowania bizmutu w składzie swoich minerałów)
- azotek boru - boron nitride
- krzemionkę - silica
Czego nie powinny zawierać:
- konserwantów
- olejów (oprócz olejów naturalnych używanych do prasowania proszku np. jojoba)
- talku (czemu? przecież talk to minerał - przyjęto tradycyjnie, że talku w kosmetykach mineralnych nie ma, choć nie jest to składnik szkodliwy, może jednak powodować zapychanie porów u niektórych osób, nie jest to też składnik niezbędny)
- syntetycznych dodatków zapachowych
- barwników organicznych
- wypełniaczy
- silikonów (co prawda silikony nie są tradycyjnie uznawane jako składnik produktów mineralnych, jednak niektóre firmy wprowadzją je do swoich produktów. Czasem produkt składający się z samych minerałów może być drażniący i alergizujący dla niektórych. Jak również osoby o suchej skórze uznają minerały za zbyt wysuszające czy wchodzące w zmarszczki. A tak pigmenty zamyka się w otoczkach silikonowych i nawet osoby o wybitnie wrażliwej czy suchej skórze mogą je stosować.)
Składy wielu kosmetyków mineralnych różnych firm można znaleźć TU.
Kosmetyki z minerałami wieloskładnikowe:
- Obecnie wiele koncernów kosmetycznych wprowadza je do swoich ofert np. Rimmel, Maybelline, L'oreal, Revlon.
- Można je kupić w drogeriach w całym kraju.
- Występują w formie sypkiej, prasowanej lub płynnej.
- Gama kolorystyczna jest uboższa niż w przypadku minerałów kilkuskładnikowych.
- Jak je nakładamy? Tak samo jak minerały kilkuskładnikowe jesli są w proszku lub w kamieniu.
Jak znaleźć swój idealny podkład mineralny:
- Na początku trzeba wybrać próbki na stronie producenta, koncentrując się na tonacji podkładu (chłodna, ciepła.. itd.), jasności oraz odpowiedniej formule dla naszej cery bądź dla efektu jaki chcemy uzyskać - te infromacje znajdziemy na stronach producentów oraz w odpowiednich wątkach firmowych na tym podforum - zwykle w pierwszym poście. Warto zapoznać się z różnymi formułami podkładów jakie oferuje producent.
- Jeśli nie mamy pędzla do nakładania minerałów warto od razu jeden kupić. Jeśli nawet minerały Wam nie podejdą, to pędzel przyda się do tradycyjnej kolorówki. Osobiście polecam Flat Top Brush z Everyday Minerals (opinie w KWC).
- Zamawiamy próbki, czekamy, czekamy, niecierpliwimy się. Próbki wreszcie do nas docierają.
- Podkłady testujemy w świetle dziennym. Każdy ma inne metody testowania, jedną z nich jest zrobienie kilku pionowych kresek różnymi odcieniami na policzku i pozostawieniu ich na kilka godzin na twarzy - oczywiście robimy to w domu . Jeśli podkład ma tendencję do ciemnienia to jego prawdziwy kolor zobaczycie po paru godzinach. Wasz kolor to ten, który najbardziej wtopił się w skórę, jest najmniej widoczny. Aby się upewnić bierzemy lekko wilgotną gąbkę lub mały ręcznik i delikatnie przecieramy miejsca z podkładem - kolory moga się zmienić, ten którego nie widać to Wasz idealny kolor.
- Czasem nie znajdujemy idealnego koloru od razu i trzeba zamawiać kolejne próbki i testować. Satysfakcja z idealnie dobranego odcienia powinna Wam to wynagrodzić.
- Może się zdarzyć, że będzie Wam pasować połączenie dwóch odcieni - w przypadku sypkich podkładów nie stanowi to żadnego problemu.
- addendum: biblioteka kolorystyczna porównanie odcieni kolorówki klasycznej z mineralną
Czy minerały mogą nawilżać skórę?
wypowiedź Lorri
podkłady mineralne bez tlenku cynku- lista Lorri
Przyzwyczajanie się skóry do kosmetyków mineralnych:
- Może się pojawić, ale nie musi. Jest to określanie jako "purging" czyli w dosłownym tłumaczeniu oczyszczanie. Opis zjawiska przez wizażankę - vril
- Należy odróżnić reakcję alergiczną od oczyszczania (każdy zna swoją skórę najlepiej), w przypadku alergii radzę odstawić produkt, spróbować inne formuły, produkty o innych składach lub z innych firm i ewentulanie spróbować znowu, gdy skóra wróci do normy.
Pranie i suszenie pędzli:
- Dla zachowania higieny pędzle powinno się myć po każdej aplikacji (lub co najmniej raz, dwa razy w tygodniu), jest to bardzo ważne dla zachowania zdrowej cery. Osoby z cerą trądzikową powinny zwracać na to szczególną uwagę.
- Pędzle pierzemy w łagodnym szamponie dla dzieci.
- Polecam rozczapierzać pędzle typu flat top i kabuki - schną o wiele szybciej.
- Nie suszymy pędzli na grzejniku ani przy pomocy suszarki.
- Preparaty do odkażania pędzli np. MAC czy Sephora nie zastąpią prania.
- Wątki wizażowe poświęcone pędzlom:
Prasowanie cieni, robienie własnych błyszczyków itp.:
FAQ:
- Pudry, cienie, korektory mineralne?? - tu zadajemy pytania ogólne, a także dzielimy się wrażeniami o produkach z firm, które nie mają osobnych wątków. Pytania dotyczące poszczególnych firm, które mają swoje wątki zadajmy w tych wątkach.
- Album mineralny - zawiera zbiór zdjęć produktów na skórze i w słoiczkach. Ponadto dzielimy się tutaj zdjęciami naszych kolekcji i nowych zamówień.
- Najlepsze "bazy" pod minerały i dlaczego- ulubione kremy, sera, filtry itp. - Tytuł mówi sam za siebie
- Makijaże wykonane kosmetykami mineralnymi - wklajmy nasze makijaże wykonane minerałami lub linki do stron z takimi makijażami.
- KOSMETYKI MINERALNE - kody, promocje, kupony, przeceny, wyprzedaże, zniżki - czyli wątek bardzo pomocny, ale kusicielski
- Minerałoholiczki - to wątek, w którym rozmawiamy o wszystkim, nie tylko o minerałach. Tutaj też zgłaszamy uwagi dotyczące innych wątków, oraz propozycje nowych tematów. Staramy się nie zaśmiecać innych wątków tematami nie związanymi z nimi bezpośrednio.
Dziękuję Lorri, Hanneke i Cathy za pomoc, uzpełniania i poprawienie błędów.
Wszelkie uwagi co do treści tego posta mile widziane na PW.
Edytowane przez aniolek-tasmanski
Czas edycji: 2021-10-04 o 13:50
|