Pigułka - czyli co każda zaKręcona powinna wiedzieć! - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Pielęgnacja włosów i fryzury > Włosy kręcone: pielęgnacja, fryzury, inspiracje

Notka

Włosy kręcone: pielęgnacja, fryzury, inspiracje Forum dla osób z kręconymi włosami. Rozmawiamy o stylizacji i pielęgnacji loków. Wejdź, podziel się doświadczeniem, zadaj pytanie.

Zamknij wątek
 
Narzędzia
Stary 2009-12-08, 13:09   #1
201704240951
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 9 415
Exclamation

Pigułka - czyli co każda zaKręcona powinna wiedzieć!


Pielęgnacja kręconych włosów - w pigułce:

Włosy kręcone są mają trochę inną strukturę niż włosy proste – ich łańcuchy keratynowe w miejscach skrętu mają mniejszą średnicę, przez co włosy są słabsze.
A dlaczego są bardziej suche niż ich koleżanki – włosy proste? Bo nawet jeśli nasza skóra głowy ma skłonność do przetłuszczania, to skręty stanowią trudność w przemieszczaniu się sebum wzdłuż włosa – stąd najwięcej gromadzi się ono na włosach przy samej skórze.

Nasze włosy z natury są suche, porowate, co sprawia, że słabo odbijają światło, więc są matowe, a na domiar złego się puszą.
To chyba jest wystarczający powód, by włosom kręconym poświęcić trochę więcej uwagi przy pielęgnacji i doborze odpowiednich kosmetyków.

Korzystając z zasobów wizażu (KWC + wątki pielęgnacyjne o lokach + FAQ + tłumaczenia artykułów + podobne wątki) i chcąc pomóc wszystkim wizażankom okiełznać i prawidłowo pielęgnować swoje kręcioły, postanowiłyśmy zrobić małą ściągawkę, która wiele ułatwi.

Podstawy podstaw:
4-etapowy program pielęgnacyjny (dostosowany do własnych potrzeb)
1. prawidłowe mycie i oczyszczanie
2. odżywianie (nawilżanie, wzmacnianie)
3. zabezpieczanie (będące jednoczesnie odżywianiem, bowiem chodzi o nakładanie odżywki bez splukiwania)
4. stylizacja
Pierwsze etapy programu to elementy stałe i niezbywalne (można dodać maskę czy olejowanie przed myciem). Jedynie ze stylizacji można zrezygnować.

1. prawidłowe mycie - czyli szampony, szampony delikatne i odzywki-myjadła
Polega ono na doborze deliktanych detergentów (szczegółowo o detergentach), które nie pozbawią włosów naturalnej ochrony i technik mycia. W tym celu zaleca się 2 sposoby oczyszczania:
a - mycie włosów odzywką
b - mycie z zastosowaniem metody OMO

Do stosowanie obu metod można przystąpić dopiero po dokładnym oczyszczeniu włosów i skalpu. Należy to uczynić szczególnie wtedy, gdy były używane przez nas kosmetyki z silikonami. Najlepszy na to sposobem będzie dodanie do szamponu, którym dotąd myłyśmy głowę, sody oczyszczonej lub aspiryny.
Można równiez użyć najzwyklejszego szamponu (Barwa, Familijny, Eva Rzepa) i to nim umyć włosy.
Pamiętajmy też o oczyszczaniu włosów prostym szamponem raz na jakiś czas, by zmyć nabudowane składniki - proteiny, polimery i oleje.

ad. a - do mycia odżywka używamy odżywki o najprostszym składzie - bez silikonów, protein, nawilżaczy. Prawidłowość jest taka, że najlepiej spisują się najtańsze z odżywek, co zresztą trzeba mieć na uwadze, ponieważ używamy odżywki więcej niż szamponu. Jednak nie wszystkie tanie odżywki nadają się do mycia.
Produkty z CG (w tym produkty do mycia)

Odżywkę nakładamy obficie na mokre włosy i skalp - cały czas masując skórę głowy. Pozostawiamy ją chwilkę na włosach, po czym słukujemy obficie, wciąż delikatnie masując skalp.
Dla tych które nie są przekonane co do tej metody lub chcą poczytać jeszcze więcej: dodatkowe informacje w tej kwestii.
Odpowiedzi na najcześciej zadawane pytania w kwestii mycia odżywką znajdziesz w FAQ

ad.b - mycie włosów metodą OMO(odżywkowanie, mycie odżywkowanie) - krótki opis tej metody
Pierwszą odżywkę nakładamy od ucha do dołu (rodzaje odżywek jak do metody mycia samą odżywką), 2 odzywka dowolna - według uznania .
Szampon może być z detergentami (ale nie musi), o ile nie będziemy maziać nim całych włosów. Spłukując go ze skalpu, najlepiej resztę włosów trzymać w garści abo luźno związać, by jego piana nie spływała po kudełkach.
Odpowiedzi na najcześciej zadawane pytania w kwestii mycia metodą OMO znajdziesz w FAQ.


2.Odżywianie, nawilżanie i regeneracja włosów kręconych w pielęgnacji bez silikonów - czyli maski i odżywki
By wzmocnić kręcone i jednocześnie uczynić je pięknymi, niezbędnym jest dostarczenie im skladników odżywczych, nawilżających i regenerujących. Tym składnikom towarzysza jednak zwykle polimery, dzięki którym włosy mają wyglądac na zdrowsze i błyszczące, a produkt ma się łatwiej rozprowadzać na włosie.
Metoda CG, na ktorej opiera się pielęgnacja kręconych, zakłada rezygnację z większości polimerów stosowanych we współczesnych kosmetykach. Do tej grupy polimerów należą:
- silikony,
- polyquaternia i quaternia (pq i q)
- PVP i inne copolymery.

Dlaczego pielęgnacja bez silikonów?
Silikony mają w większości dostępnych źródeł złą prasę, nie taki jednak diabeł straszny, jak go malują. Umiejętne ich stosowanie może przynieść naszym włosom więcej dobrego niż złego, jednak pielęgnacja z ich użyciem to zawsze sprawa osobnicza, wymagająca nadto sporej wiedzy o własnych włosach.

Pierwsze źródło, na które się powoływałyśmy, jak choćby Laboratorium Urody nieco odstręczało od stosowania ich w pielęgnacji. Winniśmy im jednak rehabilitację, bowiem nie wszystkie nabudowuja się na włosie, blokując dostęp substancji odżywczych.

Niezaprzeczalnym faktem jest, że silikony - czyli grupa polimerów z charakterystycznym ugrupowaniem Si-O - powlekają włosy rodzajem filmu, który stwarza iluzję równej powierzchni, a co za tym idzie - błyszczących i zdrowych włosów. Oznacza to, że działają one kondycjonująco. Dla włosów suchych z natury, zniszczonych, poddawanych licznym zabiegom stylizacyjnym wydają się być idealnym rozwiązaniem. Problem jednak w tym, że większość z nich nie rozpuszcza się w wodzie, co niemal całkowicie wyklucza je z metody CG. Trzeba zaznaczyć, że niektóre z tych polimerów usuwa się przy pomocy silnych detergentów, które jednocześnie pozbawiają włosy cennych lipidów, jak choćby chroniącego je sebum. Skutkiem tego jest postępujące wysuszenie włosów, bowiem brak bariery lipidowej sprawia, że cenna woda wyparowuje z włosa bez przeszkód. By temu zapobiec ponownie sięgamy po odżywkę z silikonem i tak oto wpadamy w błędne koło.
Jeżeli nie usuniemy silikonów większość z nich z czasem nabuduje się na włosie, powodując ich obciążenie, przyklapnięcie oraz pozbawiając je wigoru. Z powodu wysuszenia trudno będzie też manipulować włosami podczas codziennego ich układania. Nie jest to jednak jedyny minus - warstwa polimerów może utrudniać przenikanie składników odżywiających i nawilżających do wnętrza włosa, co skutecznie obniży działanie nawet najlepiej skomponowanej odżywki.
Możliwe jest używanie silikonów i zmywanie ich co jakiś czas detergentami, jednak zdarzają się przypadki osób z wrażliwym skalpem, u których silne środki myjące wywołują świąd i wysuszenie skóry głowy. W taki przypadku lepiej stosować je z ostrożnością.

Do najpopularniejszych silikonów występujących w kosmetykach zalicza się:
dimethicony, silicone rubber, silicone latex, latex, dimethyl silicone, simethicone, dimethyl polysiloxane, dermafilm, silbar, dimethicream, poly(dimethylsiloxane), methyl silicone, dimethicone 350, good-rite, cyclomethicone - czyli ogolnie to co się kończy methicone, siloxane albo po prostu silicone.

Klasyfikacja silikonów ze względu na ich zmywalność wodą:

Wymaga jednak uzupełnienia i komentarza.
Więcej o silikonach

Dodatkowe, ale równie istotne informacje o silikonach:
ROZPUSZCZLNE W WODZIE
- dimethicone copolyol
- lauryl methicone copolyol
- hydrolyzed wheat protein hydroxypropyl polysiloxane
- silikony z PEG na poczatku - decydującą jest cyfra/liczba widniejąca przy PEG. Zasada jest prosta - im wyższy znacznik, tym większa rozpuszczalnośc w wodzie.
Zgodnie ze źródłem każdy poniżej 4 nie rozpuszcza się w wodzie wcale, zaś powyżej 10 - bardzo dobrze.

NIEROZPUSZCZALNE W WODZIE, ŁATWO USUWANE ZA POMOCĄ ŁAGODNYCH SZAMPONOW (np. typu Hipp)
- amodimethicone ( ktory czesto jest laczony z trideceth-12 i cetrimonium chloride co jeszcze bardziej ulatwia zmywanie) - bardzo fajny silikon
- dimethicone
- dimethiconol
- beheonoxy dimethicone
- phenyl trimethicone

WYMAGAJĄCE SULFATES DO USUNIĘCIA
- simethicone
- trimethicone
- trimethylsilylamodimethic one
- trimethylsiloxysilicates

ODPAROWUJĄCE Z WŁOSA, (do zmycia wystarczy odżwyka)
- cyclomethicone (link 2 o cyclomethicone)
- cyclopentasiloxane
- cyclotetrasiloxane
- cyclohexasiloxane
- octamethyl cyclotetrasiloxane

Watek o produktach do włosów bez silikonów


Nie samymi silikonami jednak należy się przejmować w doborze odpowiednich kosmetyków do włosów kręconych. Równie istotne są kationowe polimery jakimi są poly- i quaternia.
Pieszczotliwie nazywane POLYQUATS I QUATS (pq i q) jako naładowane pozytywnie przylegają z łatwością do włosów o ładunku negatywnym. Pq oraz q przylega więc znakomicie, szczególnie dobrze zaś do włosów poddawanych wszelkim zabiegom chemicznym. Kręconowłosa blogerka porownuje je nawet do gumy, która przykleja się do naszych ulubionych butów podczas spaceru. Efektywne ich usuwanie zapewniają zwykłe szampony i sól, jednak 70-procentowe oczyszczenie uzyskamy dopiero po 30-minutowym myciu w silnym śdorku oczyszczającym.
Najczęściej spotykany w produktach kosmetycznych pq-10 w sąsiedztwie magnesium sulfate nie będzie się jednak nabudowywać tak samo skutecznie jak bez wspomnianego towarzysza.

Temat pq i q możemy jednak na dziś uznać za nie do końca zbadany. Nadal poszukujemy źródeł, które pozowlą nam na bezpieczne ich używanie, tak jak to mozemy robić dziś z silikonami.

Lista produktów odżywiających zgodnych z metodą CG (w tym odżywek do spłukiwania, masek i olejów)

3 i 4. Zabezpieczanie i stylizacja, czyli o odżywkach bez spłukiwania, żelach, kremach i balsamach do stylizacji
Właściwy proces stylizacji zaczyna się tuż po ostatnim płukaniu włosów, dlatego też oba punkty opracujemy lącznie.
By utrzymać we włosach odpowiedni poziom nawilżenia i uniknąc ich puszenia, warto nałożyć odżywkę bez spłukiwania. Działa nie tylko zabezpieczająco, lecz także odżywiająco.
Również w tym momencie pamiętajmy o właściwych kosmetykach - chroniących przed ciepłem, promieniami słońca, czy niechcianym puszeniem. Pomogą nam w tym emolienty i silikony.
Dobrze dobrane polimery podkreślą skręt włosa i utrwalą go.

A dla ortodoksyjnych CG lista bezpiecznych produktów bez spłukiwania i do stylizacji (wydobycie i utrwalenie skrętu)


Jeszcze o włosowych mordercach
Najważniejszym działaniem jest zabezpieczanie włosów przed utratą wilgoci, dlatego też warto pamiąteć o 4 podstawowych czynnikach degradujących loki i fale:
- zwykły szampon
- czesanie szczotką i grzebieniem na sucho
- ekspozycja na słońce
- suszenie gorącym powietrzem

Edytowane przez Eloe77
Czas edycji: 2010-10-04 o 11:03
201704240951 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2009-12-08, 13:09   #2
201704240951
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 9 415
Dot.: Pigułka - czyli co każda zaKręcona powinna wiedzieć!

Przydatne linki dla kręconowłosych:
dziennik regeneracji naturalnych fal i loków
oleje i olejki do włosów
mycie włosów odżywką
produkty do włosów bez silikonów
tłumaczenia zagranicznych artykułów o lokach i falach, gdzie znajdziecie tematy dotyczące choćby pielęgnacji letniej i zimowej, humektantów, głębokiego nawilżania, porowatości, olejów i maseł, zdrowej skóry głowy, protein, silikonów i metody CG (linki muszę wyrzucić, bo już się nie mieszczą). Warto tu zaglądać po więcej wiedzy. Należy jednak pamiętać, iż artykuły stanowią tłumaczenia różnych punktów widzenia. Komentarze i dyskusje wskazane (najlepiej w wątku o pielęgnacji, by nikt nie przeoczył).
polecani fryzjerzy z całej Polski - włosy kręcone
upięcia z kręconych włosów

Metoda CG - czyli coś dla nas
Jeśli masz włosy suche, zniszczone, puszące się lub trudne do opanowania, a dotychczasowa pielęgnacja niewiele pomaga, możesz spróbować metody Curly Girl znanej także jako „no-poo”. Została ona przedstawiona w książce Lorraine Massey „Curly Girl”.
Podstawową zasadą tej metody jest „no-poo”, która oznacza nieużywanie szamponów (shampoo) zawierających siarczany (np. SLS, SLES), ponieważ pozbawiają one włosy ich naturalnych olejów. Jeśli więc odstawimy siarczany, włos będzie miał własne, naturalne nawilżenie.
Należy pamiętać, że tak samo jak wiele innych metod, CG może przynosić zróżnicowane rezultaty. Każdy jest inny, może się więc okazać, że nie u wszystkich będzie tak samo skuteczna. Dlatego podczas jej praktykowania należy testować możliwości, dokładnie przyglądać się reakcji włosów i skóry głowy na zmianę pielęgnacji, a przede wszystkim - dać sobie czas na przyzwyczajenie. Jeśli jednak zacznie przynosić efekty, możliwym stanie się pozbycie puchu i zyskanie miękkich, zdrowych loków.

Po kolei:
1. By przygotować włosy do stosowania metody CG umyj je szamponem z siarczanami (np. SLS lub SLES). Ten zabieg pozwoli oczyścić włosy z silikonów, które wchodzą w skład wielu kosmetyków do włosów, a często nie są zmywalne wodą - sprawdź tutaj które silikony czym najlepiej zmywać.

2. Podcinaj regularnie końcówki. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych zniszczeń i splątania włosów. Końcówki można przycinać samodzielnie lub w salonie fryzjerskim.

3. Zamień szczotkę na grzebień z szeroko rozstawionymi zębami. Czesanie szczotką włosów – obojętnie mokrych czy suchych – jest najprostszym sposobem ich uszkodzenia. Podobnie złym pomysłem jest rozplątywanie suchych włosów przy użyciu jakiegokolwiek narzędzia, gdyż rozdzielanie loków prowadzi do ich nadmiernego puszenia. Zamiast szczotki użyj grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami lub przeczesuj włosy palcami. Pamiętaj jednak, by robić to tylko wtedy, gdy włosy są mokre (np. po umyciu). By rozczesać bardziej poplątane włosy, dodaj odżywkę odpowiednią do typu włosów lub przytnij niepokorne końce.

4. Nie myj włosów szamponem. Większość szamponów zawiera drażniące i wysuszające siarczany (ammonium laureth sulfate, ammonium lauryl sulfate, sodium laureth sulfate, sodium lauryl sulfate, itp.), które są niebezpieczne dla kręconych włosów. Te pospolite detergenty sprawiają, że włosy stają się niepokorne i skutecznie się puszą. Zamiast szamponu możesz używać odżywki albo delikatnych szamponów zawierających delikatne substancje myjące, np. cocamidopropyl betaine lub coco betaine (choć i one mogą powodować podrażnienia). Dobór zależy od rodzaju Twoich włosów.
Osoby o włosach przetłuszczających się lub preferujące szampon mogą spróbować także tzw. metody OMO - odżywkowanie/mycie/odżywkowanie.
„Nigdy nie wyprałabyś ulubionego swetra w nieodpowiednim środku z detergentem, prawda? Obecnie większość szamponów zawiera drażniące detergenty (sodium lauryl sulfate lub laureth sulfate), które wchodzą w skład płynów do mycia naczyń. Są świetne do talerzy i garnków, ponieważ doskonale usuwają tłuszcz, jednak włosy w przeciwieństwie do naczyń potrzebują swoich naturalnych olejów, które chronią i skórę i włosy. Odzierając je z własnego tłuszczu, pozbawiamy włosy naturalnego nawilżenia i aminokwasów, fundując im nieciekawy wygląd i wysuszenie.” - Lorraine Massey

5. Myj skórę głowy odżywką (mycie odżywką). Przed myciem upewnij się, że w odżywce, której chcesz użyć nie ma silikonów. Rozpocznij od zmoczenia włosów pod prysznicem. Rozprowadź odżywkę po całej skórze głowy i dokładnie masuj opuszkami palców. Uważaj, by nie drapać skalpu paznokciami. Taki masaż pozwoli oczyścić skórę głowy z luźnego brudu, resztek kosmetyków i łupieżu, które teraz łatwo będzie zmyć wodą. Dokładnie wypłucz skórę głowy, nadal masując ją opuszkami palców. Możesz używać odżywki do mycia raz, dwa razy w tygodniu lub nawet co dzień, jeśli skóra głowy jest wysuszona.
„By zachować naturalne nawilżenie, osoby z kręconymi włosami mogą oczyszczać skórę głowy, myjąc ją odżywką raz w tygodniu lub rzadziej. Dokładny masaż skalpu wystarczy, by usunąć brud” - Lorraine Massey
Przykładowe odżywki do mycia wypróbowane przez kręconowłose.

6. Rozprowadzaj odżywkę na całych włosach i delikatnie rozczesuj. By rozczesać włosy, użyj palców albo grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami. Zacznij czesanie od dołu i przesuwaj się ku górze włosa. Możesz również rozdzielić włosy, by uniknąć „efektu trójkąta”. Jeśli chcesz mocniej nawilżyć włosy, pozostaw odżywkę na 5 lub więcej minut. Możesz także zastosować metodę tzw. głębokiego odżywiania.
Przykładowe odżywki do spłukiwania (bez silikonów) wypróbowane przez kręconowłose.

7. Używaj chłodnej lub zimnej wody do ostatniego płukania. Taki zabieg uchroni włosy przed puszeniem i doda im blasku. Nałóż nieco odżywki w miejscach, gdzie włosy są suche, a przede wszystkim na końcówki. To także ostatni etap, na którym możesz przeczesać włosy palcami, ale pamiętaj, by później nie czesać włosów.
Ostatnie płukanie może zostać wzbogacone o dodatkowy składnik, który pozwoli obniżyć ph. Wystarczy dodać nieco octu winnego lub jabłkowego albo zaparzyć herbatkę z hibiskusa. Uważaj jednak na ocet - stosowany w nadmiarze może wysuszać! Wystarczy maksymalnie pół łyżki na litr wody (posmakuj - woda powinna być nieco kwaskowata).

8. Nakładaj produkty do stylizacji. Jeśli masz ścisły skręt, nakładaj kosmetyki do stylizacji, gdy włosy są mokre. Jeśli masz fale i luźniejszy skręt, odczekaj chwilę, zanim nałożysz jakiś produkt. Nałóż porcję kosmetyku na rękę i rozetrzyj, by stał się bardziej plastyczny. Rozprowadź gładko na włosach lub też delikatnie, pasmo po paśmie. Najczęściej stosowaną metodą jest nałożenie najpierw kosmetyku przeciwdziałającego puszeniu, a potem żelu, który podkreśli skręt. Można użyć także zwykłej odżywki jako produktu do stylizacji, najważniejsze jednak, by stosować taki kosmetyk, który odpowiada włosom i ich właścicielce. Następnie ugniataj włosy palcami (złap końcówkę pasma włosów w dłoń i ugnieć w kierunku głowy) lub owijaj pojedyncze kosmyki wokół palca.
Przykładowe odżywki bez spłukiwania i produkty do stylizacji wypróbowane przez kręconowłose.

9. Ugniataj włosy w koszulkę, ręcznik papierowy lub z mikrofibry. Dzięki temu pozbędziesz się nadmiaru wilgoci. Używanie zwykłego ręcznika z froty może prowadzić do puszenia włosów. Na tym etapie możesz także układać loki przy pomocy palców. Odczekaj pięć minut lub więcej, by włosy przyjęły nadany im kształt.

10. Skracaj czas suszenia, stosując ręcznikowanie (plopping lub plunking). Rozłóż koszulkę lub ręcznik z mikrofibry na płaskiej powierzchni i nachyl się w taki sposób, by końcówki włosów znalazły się na środku materiału. Teraz dotknij go głową, by włosy ułożyły się między nią a materiałem. Nie zmieniając pozycji nałóż fragment koszulki/ręcznika na czoło, a boki zwiń w ruloniki i zepnij lub zwiąż na karku. Po 15-30 minutach zdejmij materiał. Możesz jeszcze musnąć włosy kosmetykiem przeciw puszeniu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Ręcznikowanie jest wskazane dla włosów półdługich i długich, ponieważ krótkie wyglądają na zgniecione.

11. Umiejętnie susz włosy. Najlepiej pozwolić włosom wysychać naturalnie – to najprostsza i najdelikatniejsza metoda. Jeśli jednak musisz użyć w tym celu suszarki, wybierz taką z dyfuzorem. Pozwoli to zmniejszyć puszenie. Nie susz włosów do końca, a jedynie maksymalnie do 80%, by pozostały lekko wilgotne i mogły doschnąć same. Nie dotykaj włosów podczas suszenia, chyba że chcesz je zniekształcić lub sprawić, by zaczęły się puszyć.
By zmniejszyć puszenie można stosować dwa typy nakładek na suszarkę:
- z wypustkami, czyli dyfuzor, który nadaje włosom objętość i zbija loki (zamiast sterczeć każdy w inną stronę kosmyki przylegają do siebie). Jest okrągły i ciężki, nadto pasuje zwykle tylko do tej suszarki, z którą został kupiony. Wystarczy część włosów położyć do dyfuzora, zbliżyć do głowy i włączyć suszarkę. Uważaj, by nie przegrzać głowy.
- kierunkowa lub wąska pasuje na każdą suszarkę, jest lekka i łatwo ją przenosić. Należy skierować strumień powietrza na tę część włosów, która jest ugniatana. Przerwij ugniatanie, gdy włosy będą mniej więcej w połowie suche.

12. Poszukaj doświadczonego fryzjera. Zapytaj go, czy zajmował się już kręconymi włosami i czy potrafi je ściąć oraz jakich produktów zamierza użyć do Twoich włosów. Jeśli zaproponuje kosmetyk zawierający silikony, nalegaj na zastosowanie innego lub przynieś własny. Użycie brzytwy lub golarki do wycieniowania może zniszczyć końcówki i zwiększyć ich podatność na plątanie. Spontaniczne wizyty u fryzjera mogą więc okazać się katastrofalne w skutkach.
Pamiętaj, potrzeba doświadczonego fryzjera, by dobrze ściąć kręcone włosy.

13. Podcinaj włosy co 4 – 6 miesięcy. Zwykle podcięcie około 1,5 cm wystarczy, by pozbyć się splątanych końców. Długie, skręcone kosmyki bardziej pasują kręconym włosom, bowiem krótkie mogą odstawać i wyglądać śmiesznie. Włosy kręcone składają się z kombinacji struktur, a tzw. korona stanowi ich najbardziej kręconą część. Właśnie dlatego trudno przewidzieć, jak będą wyglądały, kiedy są mokre. Poza tym kręcone włosy są znacznie krótsze, gdy są suche – można obciąć 5 cm, a po wysuszeniu okaże się, że brakuje nawet 10! Z tego powodu lepiej ścinać je na sucho.

14. Daj włosom czas na przyzwyczajenie się. Nie oczekuj natychmiastowych efektów. Potrzeba od 2 do 6 tygodni, by włosy przyzwyczaiły się do nowej metody. Początkowo mogą nawet wyglądać grzej , ale pielęgnacja włosów to proces długoterminowy – kilka tygodni trwać będzie przywracanie do zdrowia po wieloletnim obdzieraniu włosów z ich naturalnej wilgoci przez szampony.

Ponieważ metoda CG zakłada używanie delikatniejszych detergentów niż siarczany (np. SLS, SLES itp), koniecznym jest zwracanie uwagi na to, co zawierają nakładane na włosy produkty. Oczywistym jest, że każdej kręconowłosej odpowiadać będą nieco inne produkty, dlatego nie można na wstępie założyć, że jakikolwiek składnik kosmetyku jest wyłącznie zły - czy to silikon, poly- i quaternium, czy siarczan. Jedyną koniecznością jest takich ich dobór, który pozwoli utrzymać włosy w najlepszym ich stanie.
Tak samo naturalnym podejściem do prezentowanej metody jest przystosowanie jej do własnych potrzeb.

Powodzenia w pielęgnacji!


Podziękowania dla wizażanek za stworzenie pięknej pigułki

Edytowane przez Eloe77
Czas edycji: 2010-01-22 o 11:38
201704240951 jest offline Zgłoś do moderatora  
Zamknij wątek

Nowe wątki na forum Włosy kręcone: pielęgnacja, fryzury, inspiracje


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:57.