Wynajem mieszkania - kilka pytań :) - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Dom, mieszkanie, nieruchomości

Notka

Dom, mieszkanie, nieruchomości Szukasz domu, mieszkania lub nieruchomości? Masz już upatrzone lokum i czeka cię remont? Dobrze trafiłeś - tutaj wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-02-04, 21:04   #1
highonseries
Przyczajenie
 
Avatar highonseries
 
Zarejestrowany: 2014-05
Lokalizacja: okolice Poznania
Wiadomości: 7

Wynajem mieszkania - kilka pytań :)


Hej, od tego roku akademickiego zacznę studiować (najprawdopodobniej w Poznaniu). Jako że nie mieszkam tam, będę musiała wynajmować mieszkanie lub mieszkać w akademiku. Wiadomo, że ze względu na wygodę wolałabym tą pierwszą opcję i tutaj zaczynają się moje wątpliwości, które - mam nadzieję - rozwiejecie. Jestem kompletnie zielona w tych sprawach, dlatego też moje pytania niektórym mogą wydawać się banalne, jednak jak to mówią: Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi.

1. Jeśli chciałabym wynajmować mieszkanie w kilka osób, to kiedy (biorę przykładowe ceny, wcale nie muszą być zgodne z tymi prawdziwymi) cena za wynajem wynosi 900zł, czynsz 300zł + opłaty za media, gaz, prąd, wodę, to jak rozdzielam opłaty na jedną osobę? Co musi płacić każdy, a czym dzielimy się między sobą?

2. Kolejne pytanie wiąże się z poprzednim - jeśli wynajmujecie mieszkanie, to czy jesteście w stanie podać chociaż przybliżoną kwotę opłat za media, prąd itp.? Zdaje sobie sprawę z tego, że u każdego wygląda to inaczej i jest to sprawa indywidualna, jednak zanim podejmę decyzję gdzie będę mieszkać, muszę podać rodzicom przybliżoną kwotę opłat na miesiąc.

3. Może ktoś z Was był w podobnej sytuacji.. Zastanawiam się, kiedy podjąć dorywczą pracę. Wyjeżdżam na całe wakacje po maturze, dlatego z pewnością będę miała trochę oszczędności, plus rodzice będą mi pomagać finansowo. Jednak nie chcę powodować zbyt dużego obciążenia dla ich wydatków. Kiedy zaczynaliście pracę? Już podczas pierwszego semestru, czy dopiero potem?

Pozdrawiam
highonseries jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-04, 21:11   #2
Sherminka
Zadomowienie
 
Avatar Sherminka
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Podlasie
Wiadomości: 1 164
Dot.: Wynajem mieszkania - kilka pytań :)

Odpowiem tylko na 2 pytanie, bo mieszkam z TŻ i wszystko mamy wspólne. Na dwie osoby wychodzi nam 250-300 zł za media. Codziennie robimy obiad i niestety sporo się kąpiemy.
Sherminka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-04, 21:34   #3
aldona177
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 4
Dot.: Wynajem mieszkania - kilka pytań :)

ja przyjechałam na studia do Poznania, na początku wynajmowałam mieszkanie z kilkoma osobami (była nas 4) i opłaty typu wynajem, czynsz, rachunki dzieliłyśmy na 4.
Nie pamiętam już dokładnie jak wychodziły rachunki ale prąd to było cos ok. 150 zł na 4 osoby,
gaz ok 70 zł na 4, mieszkanie kosztowało 2000 zł już z czynszem do spółdzielni czyli każda po 500 zł, woda była w czynszu ale raz na rok przychodziła dopłata ok 500 zł.

Edytowane przez aldona177
Czas edycji: 2015-02-04 o 21:38
aldona177 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-04, 22:26   #4
201704110957
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2015-01
Wiadomości: 673
Dot.: Wynajem mieszkania - kilka pytań :)

Może to pomoże
U mnie wygląda to tak - 3 osoby na mieszkaniu - dwa pokoje. Opłaty same (bez najmu i czynszu) co miesiąc 260-280 zł (gaz 90 zł dużo gotujemy, prąd i reszta odkładamy). Pamiętaj, że są rozliczenia co miesiąc i co jakiś czas (woda, prąd, ogrzewanie) i wtedy lepiej spisywać liczniki i odkładać co miesiąc, bo kwota potem robi się astronomiczna
201704110957 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-04, 22:29   #5
201605300922
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 6 282
Dot.: Wynajem mieszkania - kilka pytań :)

Cytat:
Napisane przez highonseries Pokaż wiadomość
Hej, od tego roku akademickiego zacznę studiować (najprawdopodobniej w Poznaniu). Jako że nie mieszkam tam, będę musiała wynajmować mieszkanie lub mieszkać w akademiku. Wiadomo, że ze względu na wygodę wolałabym tą pierwszą opcję i tutaj zaczynają się moje wątpliwości, które - mam nadzieję - rozwiejecie. Jestem kompletnie zielona w tych sprawach, dlatego też moje pytania niektórym mogą wydawać się banalne, jednak jak to mówią: Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi.

1. Jeśli chciałabym wynajmować mieszkanie w kilka osób, to kiedy (biorę przykładowe ceny, wcale nie muszą być zgodne z tymi prawdziwymi) cena za wynajem wynosi 900zł, czynsz 300zł + opłaty za media, gaz, prąd, wodę, to jak rozdzielam opłaty na jedną osobę? Co musi płacić każdy, a czym dzielimy się między sobą?

2. Kolejne pytanie wiąże się z poprzednim - jeśli wynajmujecie mieszkanie, to czy jesteście w stanie podać chociaż przybliżoną kwotę opłat za media, prąd itp.? Zdaje sobie sprawę z tego, że u każdego wygląda to inaczej i jest to sprawa indywidualna, jednak zanim podejmę decyzję gdzie będę mieszkać, muszę podać rodzicom przybliżoną kwotę opłat na miesiąc.

3. Może ktoś z Was był w podobnej sytuacji.. Zastanawiam się, kiedy podjąć dorywczą pracę. Wyjeżdżam na całe wakacje po maturze, dlatego z pewnością będę miała trochę oszczędności, plus rodzice będą mi pomagać finansowo. Jednak nie chcę powodować zbyt dużego obciążenia dla ich wydatków. Kiedy zaczynaliście pracę? Już podczas pierwszego semestru, czy dopiero potem?

Pozdrawiam
Co do 1 - trochę nie rozumiem mówiąc prawdę Jak macie tak, że powiedzmy - 3osobowe mieszkanie, właściciel co miesiąc chce dla siebie 1500 zł (w tym zwykle jest już czynsz, przynajmniej na 4 mieszkania, w których mieszkałam, nie spotkałam się, by czynsz liczony był osobno), do tego dochodzą media (internet, ogrzewanie, woda, prąd, opłaty za wywóz śmieci) to wszystko dzielicie na 3. Ewentualnie właściciel może zaznaczyć, że np. osoba zajmująca największy pokój płaci 700 czynszu, średni 500, najmniejszy 300. To jest zawsze ustalane w umowie. Media zawsze dzieliliśmy po równo.
Co do 2 - baaardzo dużo zależy od tego, jakie jest ogrzewanie (w tym miesiącu za ogrzewanie gazowe wyszło nam niemal 800 zł, mieszkanie ogromne, bardzo wysokie i dość zimne, gdy mieszkałam w domu, gdzie właściciel grzał węglem wychodziły też wysokie kwoty, dlatego polecam szukania mieszkania z ogrzewaniem centralnym, bo wtedy jest tanio i najcieplej). Woda - cena m3 w różnych miastach jest bardzo różna, u nas (4 osoby) wyszło 80 zł, prąd tyle samo. Ale to wszystko zależy - czy wozicie pranie do domu, czy pralka chodzi codziennie, czy ktoś nieustannie korzysta z piekarnika itd. W miesiącach letnich te opłaty za media są niskie, bo odchodzi ogrzewanie.
Co do 3 nie pomogę, bo studiuję dość specyficzny kierunek, gdzie dorabiać ciężko, chyba, że ma się własną firmę, bo cokolwiek na etat/pół etatu/weekendy odpada.

Edytowane przez 201605300922
Czas edycji: 2015-02-04 o 22:30
201605300922 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-04, 22:31   #6
201604181004
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 47 595
Dot.: Wynajem mieszkania - kilka pytań :)

autorko wątku pytanie o media i prąd nie mają sensu bo:

1) są mieszkania gdzie masz wszystko wspólne dzielne po bloku (czyli np calutka klatka schodowa i jej zuzycie energii cieplnej dzielona na 15 mieszkan i tyle placi kazdy)
2) są mieszkania gdzie masz ryczał i płacisz z góry
3) są mieszkania gdzie są pseudo liczniki typu podzielniki ciepła i płacisz 5 razy wiecej niz zuzyjesz
4) są mieszkania gdzie są prawdziwe liczniki realnego zużycia

na jednym mieszkaniu zpalacilam za pol roku wody 700 zł, na drugim po 60 miesięcznie bo miałam realne zużycie a nie żadne ryczały nadpłaty dopłaty sraty

:P
201604181004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-04, 23:43   #7
af6a7928a10f2efb7030debf852af0b1c87659cc
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 11 173
Dot.: Wynajem mieszkania - kilka pytań :)

jak mieszkaliśmy w bloku to prąd co dwa miesiące wynosił ok 150zł, gaz 30zł (też co dwa miesiące), a resztę mieliśmy w czynszu - ogrzewanie, wodę
są to koszty na dwie osoby
af6a7928a10f2efb7030debf852af0b1c87659cc jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-02-05, 11:16   #8
PaulinciaKWC
Zakorzenienie
 
Avatar PaulinciaKWC
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: garnek złota na końcu tęczy
Wiadomości: 60 422
Dot.: Wynajem mieszkania - kilka pytań :)

[1=af6a7928a10f2efb7030deb f852af0b1c87659cc;5009950 7]jak mieszkaliśmy w bloku to prąd co dwa miesiące wynosił ok 150zł, gaz 30zł (też co dwa miesiące), a resztę mieliśmy w czynszu - ogrzewanie, wodę
są to koszty na dwie osoby[/QUOTE]

U nas podobnie, prąd ok 180zł, gazu nie mamy. Reszta w czynszu.
__________________
Z tobą chcę oglądać rzeki, co samotnie płyną
Gwiazdy nad łąkami w środku lasu i jagód czarnych...
Tyranozaury
PaulinciaKWC jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-05, 13:10   #9
rosiek
Zakorzenienie
 
Avatar rosiek
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Wiadomości: 12 523
GG do rosiek
Dot.: Wynajem mieszkania - kilka pytań :)

Cytat:
Napisane przez highonseries Pokaż wiadomość
Hej, od tego roku akademickiego zacznę studiować (najprawdopodobniej w Poznaniu). Jako że nie mieszkam tam, będę musiała wynajmować mieszkanie lub mieszkać w akademiku. Wiadomo, że ze względu na wygodę wolałabym tą pierwszą opcję i tutaj zaczynają się moje wątpliwości, które - mam nadzieję - rozwiejecie. Jestem kompletnie zielona w tych sprawach, dlatego też moje pytania niektórym mogą wydawać się banalne, jednak jak to mówią: Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi.

1. Jeśli chciałabym wynajmować mieszkanie w kilka osób, to kiedy (biorę przykładowe ceny, wcale nie muszą być zgodne z tymi prawdziwymi) cena za wynajem wynosi 900zł, czynsz 300zł + opłaty za media, gaz, prąd, wodę, to jak rozdzielam opłaty na jedną osobę? Co musi płacić każdy, a czym dzielimy się między sobą?

2. Kolejne pytanie wiąże się z poprzednim - jeśli wynajmujecie mieszkanie, to czy jesteście w stanie podać chociaż przybliżoną kwotę opłat za media, prąd itp.? Zdaje sobie sprawę z tego, że u każdego wygląda to inaczej i jest to sprawa indywidualna, jednak zanim podejmę decyzję gdzie będę mieszkać, muszę podać rodzicom przybliżoną kwotę opłat na miesiąc.

3. Może ktoś z Was był w podobnej sytuacji.. Zastanawiam się, kiedy podjąć dorywczą pracę. Wyjeżdżam na całe wakacje po maturze, dlatego z pewnością będę miała trochę oszczędności, plus rodzice będą mi pomagać finansowo. Jednak nie chcę powodować zbyt dużego obciążenia dla ich wydatków. Kiedy zaczynaliście pracę? Już podczas pierwszego semestru, czy dopiero potem?

Pozdrawiam
1: Trochę nie rozumiem, jak dla mnie to całą opłatę (czyli to co do właściciela, czynsz, media) dzielicie na ilość osób mieszkających bo z jakiej racji ktoś ma za coś nie płacić?
Chyba, że chodzi Ci o to, czy np. sami macie opłacać rachunki - to już zależy od właściciela, jedni nie zaprzątają sobie tym głowy a inni wolą być pewni, że opłaty będą robione w terminie i tylko zbierają od lokatorów pieniądze.

2: W jednym mieszaniu tak samo jak w akademiku miałam stałą opłatę za media i to było całkiem fajne bo przynajmniej bez zgryzów ze współlokatorami w stylu ty bierzesz dłuższe prysznice (płać więcej za wodę) a ty nigdy nie gasisz światła (dopłacaj do prądu)!
Przez ostatni rok wynajmowałam mieszkanie dwupokojowe i dla mnie jednej opłata miesięczna za prąd wychodziła ok. 50-60 zł (ale miałam wtedy zepsutego laptopa, który non-stop musiał być na zasilaczu i nie można go było wyłączyć ).

3: Na pierwszy semestr raczej zostawiłabym sobie trochę luzu trzeba się oswoić z uczelnią, nowym miastem, poznać nowych ludzi. Myślę, że po pierwszej sesji można zacząć się rozglądać
rosiek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-05, 18:08   #10
winklepicker
Wtajemniczenie
 
Avatar winklepicker
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 2 014
Dot.: Wynajem mieszkania - kilka pytań :)

Cytat:
Napisane przez highonseries Pokaż wiadomość
Hej, od tego roku akademickiego zacznę studiować (najprawdopodobniej w Poznaniu). Jako że nie mieszkam tam, będę musiała wynajmować mieszkanie lub mieszkać w akademiku. Wiadomo, że ze względu na wygodę wolałabym tą pierwszą opcję i tutaj zaczynają się moje wątpliwości, które - mam nadzieję - rozwiejecie. Jestem kompletnie zielona w tych sprawach, dlatego też moje pytania niektórym mogą wydawać się banalne, jednak jak to mówią: Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi.

1. Jeśli chciałabym wynajmować mieszkanie w kilka osób, to kiedy (biorę przykładowe ceny, wcale nie muszą być zgodne z tymi prawdziwymi) cena za wynajem wynosi 900zł, czynsz 300zł + opłaty za media, gaz, prąd, wodę, to jak rozdzielam opłaty na jedną osobę? Co musi płacić każdy, a czym dzielimy się między sobą?

2. Kolejne pytanie wiąże się z poprzednim - jeśli wynajmujecie mieszkanie, to czy jesteście w stanie podać chociaż przybliżoną kwotę opłat za media, prąd itp.? Zdaje sobie sprawę z tego, że u każdego wygląda to inaczej i jest to sprawa indywidualna, jednak zanim podejmę decyzję gdzie będę mieszkać, muszę podać rodzicom przybliżoną kwotę opłat na miesiąc.

3. Może ktoś z Was był w podobnej sytuacji.. Zastanawiam się, kiedy podjąć dorywczą pracę. Wyjeżdżam na całe wakacje po maturze, dlatego z pewnością będę miała trochę oszczędności, plus rodzice będą mi pomagać finansowo. Jednak nie chcę powodować zbyt dużego obciążenia dla ich wydatków. Kiedy zaczynaliście pracę? Już podczas pierwszego semestru, czy dopiero potem?

Pozdrawiam
1. A wyobrażasz sobie, że mieszka np. 5 osób i wszystkie korzystają z prądu, wody itp., ale tylko 3 płacą? Wszystkie rachunki (czynsz+media) powinny być dzielone na tyle ile osób ile faktycznie mieszka w danym mieszkaniu.

2. Poprzeglądaj ogłoszenia na różnych portalach, dużo zależy od dzielnicy i standardu mieszkania. Przy oglądaniu mieszkania możesz poprosić o pokazanie rachunków np. z ostatnich trzech miesięcy albo sezonu grzewczego i zobaczyć jak to wygląda.

3. Wszystko zależy od Twoich studiów, planu i tego ile będziesz musiała czasu poświęcać na naukę w domu. Czasami nie da się pogodzić, ale to zależy od kierunku więc zawsze możesz miesiąc czy dwa zobaczyć ile zostaje Ci czasu w tygodniu na pracę.
__________________

Wierzę w Sekret.
16.06 ćwiczę 2/100
winklepicker jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-05, 18:20   #11
FckingPrincessMia
Raczkowanie
 
Avatar FckingPrincessMia
 
Zarejestrowany: 2010-01
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 56
Dot.: Wynajem mieszkania - kilka pytań :)

1. Media dzielone są po równo. Czyli jeśli np za styczeń wyjdzie 500zł za wszystko to przy 4 osobach każdy płaci 125zł + czynsz.

2. Zależy od ogrzewania. W kamienicach zazwyczaj jest gazowe/elektryczne i to podobno są już całkiem spore kwoty w okresie grzewczym. U nas jest miejskie, ale niestety mamy też podzielniki i w tamtym roku przyszło ~600zł niedopłaty U nas wszystkie opłaty za miesiąc to ok. 100zł.

3. To już zależy od kierunku, który będziesz studiować. Przeczekałabym pierwszy semestr żeby zobaczyć jak Ci idzie i jak to wygląda i dopiero w drugim szukałabym pracy.
__________________
Te perfumy, nie ten perfum!
FckingPrincessMia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dom, mieszkanie, nieruchomości


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-02-05 19:20:23


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 03:11.