Moralno¶æ a religijno¶æ. - Wizaz.pl

Wróæ   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz siê trzymaæ tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co ciê interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzêdzia
Stary 2015-09-19, 13:27   #1
kalincia
BAN sta³y
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomo¶ci: 13 025

Moralno¶æ a religijno¶æ.


:"O ile w¶ród generalnej populacji USA udzia³ zadeklarowanych ateistów wynosi 1,6%, a agnostyków i osób nie deklaruj±cych zwi±zku z ¿adn± religi± 14,5%, to w w¶ród osadzonych w wiêzieniach osoby deklaruj±ce ateizm stanowi± 0,21% spo¶ród osób deklaruj±cych swoje wyznanie. Zaznaczyæ jednak nale¿y, ¿e o 19,74% wiê¼niów jest brak informacji o stosunku do religii. Bycie osob± religijn± koreluje dodatnio z przyzwoleniem, by u¿ywaæ tortur jako narzêdzia do wydobywania informacji. 63% populacji USA zezwala na u¿ycie tortur, podczas gdy u osób ¶wieckich odsetek ten wynosi 51%, w¶ród protestantów (ewangelików i ewangelika³ów) 65%, a w¶ród katolików – 72%."
To cytat z pewnego artyku³u. Bardzo mi siê spodoba³, gdy¿ wiele osób utyo¿samia bycie ateist± z byciem pozbawionym zasad moralnych...a wy co o tym s±dzicie?
kalincia jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2015-09-19, 14:07   #2
Mileva_
Zakorzenienie
 
Avatar Mileva_
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomo¶ci: 4 679
Dot.: Moralno¶æ a religijno¶æ.

Nie spotka³am chyba osoby, mo¿e poza mocno starszymi, które uto¿samia³yby bycie niewierz±cym z brakiem zasad czy byciem z³ym cz³owiekiem. Nawiasem mówi±c, by³oby to mocno smutne podej¶cie do bli¼nich, bo zak³ada³oby, ¿e jeste¶my jak zwierzêta - nie staæ nas na bycie dobrymi czy posiadanie hamulców bez si³y wy¿szej, która pe³ni³aby jedynie funkcjê bata i straszaka.

Obserwujê raczej trend, w który wpisuje siê przytoczony artyku³ - uto¿samienie katolika z katolem, który zamiata pod dywan ró¿ne patologie w swoim otoczeniu. Czy te osoby naprawdê s± chrze¶cijanami, czy tylko stroj± siê w niedzielê do ko¶ció³ka, nic z niego nie wynosz±c, to inna kwestia.

S± ¼li i zdemoralizowani atei¶ci, muzu³manie, osoby wyznaj±ce shinto i podaj±ce siê za chrze¶cijan*, dlatego, ¿e po prostu - niektórzy ludzie s± ¼li, zdemoralizowani i lubi±cy pastwiæ siê nad innymi. I nie ma to wiele wspólnego z tym, czy kto¶ jest wierz±cy, czy nie, raczej warunków, które umo¿liwiaj± rozwiniêcie z³ych sk³onno¶ci.

_____________
*podaj±ce siê za chrze¶cijan, nie nimi bêd±ce, dlatego, ¿e chrze¶cijañstwo wyklucza sadyzm i znêcanie siê nad bli¼nim, a zaleca go kochaæ. St±d tyle nieporozumieñ wobec polskiego katolicyzmu, który najczê¶ciej jest jedynie deklaratywny i kulturowy
Mileva_ jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2015-09-19, 14:13   #3
kalincia
BAN sta³y
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomo¶ci: 13 025
Dot.: Moralno¶æ a religijno¶æ.

Cytat:
Napisane przez Mileva_;52823632[B
]Nie spotka³am chyba osoby, mo¿e poza mocno starszymi, które uto¿samia³yby bycie niewierz±cym z brakiem zasad czy byciem z³ym cz³owiekiem. [[/B]COLOR=DimGray]Nawiasem mówi±c, by³oby to mocno smutne podej¶cie do bli¼nich, bo zak³ada³oby, ¿e jeste¶my jak zwierzêta - nie staæ nas na bycie dobrymi czy posiadanie hamulców bez si³y wy¿szej, która pe³ni³aby jedynie funkcjê bata i straszaka.[/COLOR]

Obserwujê raczej trend, w który wpisuje siê przytoczony artyku³ - uto¿samienie katolika z katolem, który zamiata pod dywan ró¿ne patologie w swoim otoczeniu. Czy te osoby naprawdê s± chrze¶cijanami, czy tylko stroj± siê w niedzielê do ko¶ció³ka, nic z niego nie wynosz±c, to inna kwestia.

S± ¼li i zdemoralizowani atei¶ci, muzu³manie, osoby wyznaj±ce shinto i podaj±ce siê za chrze¶cijan*, dlatego, ¿e po prostu - niektórzy ludzie s± ¼li, zdemoralizowani i lubi±cy pastwiæ siê nad innymi. I nie ma to wiele wspólnego z tym, czy kto¶ jest wierz±cy, czy nie, raczej warunków, które umo¿liwiaj± rozwiniêcie z³ych sk³onno¶ci.

_____________
*podaj±ce siê za chrze¶cijan, nie nimi bêd±ce, dlatego, ¿e chrze¶cijañstwo wyklucza sadyzm i znêcanie siê nad bli¼nim, a zaleca go kochaæ. St±d tyle nieporozumieñ wobec polskiego katolicyzmu, który najczê¶ciej jest jedynie deklaratywny i kulturowy
To poczytaj sobie wypowiedzi na ró¿nych forach z katolicyzmem w tytule, to spotkasz. Poczytaj wypowiedzi ksiê¿y i biskupów.
kalincia jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2015-09-19, 14:41   #4
Mileva_
Zakorzenienie
 
Avatar Mileva_
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomo¶ci: 4 679
Dot.: Moralno¶æ a religijno¶æ.

Nie wiem, gdzie atei¶ci widz± tê os³awion± nagonkê, przynajmniej obecnie. Chyba w jakich¶ ma³ych miejscowo¶ciach na Podkarpaciu (które zreszt± uwielbiam, ale jest, ten tego, specyficzne), gdzie za niepój¶cie do ko¶cio³a babcia nie zapisze piêciu hektarów.

Natomiast mocno dziwi mnie nakrêcanie siê w stronê takiej w³a¶nie religijnej (czy raczej religijno-ateistycznej) nienawi¶ci. Je¶li kto¶ czuje niechêæ do Ko¶cio³a czy ksiê¿y, musi chyba byæ masochist±, by czytaæ katolickie portale.
Mileva_ jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2015-09-19, 15:00   #5
Devon_rose
Zakorzenienie
 
Avatar Devon_rose
 
Zarejestrowany: 2015-01
Wiadomo¶ci: 4 710
Dot.: Moralno¶æ a religijno¶æ.

Cytat:
Napisane przez Mileva_ Poka¿ wiadomo¶æ
Nie wiem, gdzie atei¶ci widz± tê os³awion± nagonkê, przynajmniej obecnie. Chyba w jakich¶ ma³ych miejscowo¶ciach na Podkarpaciu (które zreszt± uwielbiam, ale jest, ten tego, specyficzne), gdzie za niepój¶cie do ko¶cio³a babcia nie zapisze piêciu hektarów.

Natomiast mocno dziwi mnie nakrêcanie siê w stronê takiej w³a¶nie religijnej (czy raczej religijno-ateistycznej) nienawi¶ci. Je¶li kto¶ czuje niechêæ do Ko¶cio³a czy ksiê¿y, musi chyba byæ masochist±, by czytaæ katolickie portale.
Mieszkam na Podkarpaciu, na wsi i nikt we mnie ziemniakami nie rzuca. Mo¿e to siê zmieni jak ksiêdza po kolêdzie nie wpuszczê

Dobry cz³owiek nie bêdzie krzywdzi³ innych niezale¿nie w co wierzy.
__________________

Zwierzak to nie rzecz, nie kupuj go na prezent !
Devon_rose jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2015-09-19, 15:02   #6
kalincia
BAN sta³y
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomo¶ci: 13 025
Dot.: Moralno¶æ a religijno¶æ.

Lubiê kpiæ, dlatego czytam. Znalaz³am np. poradnik jednej z parafii pt. "jak rozmawiaæ z ateist±". Fajne by³o.
Nie tylko Podkarpacie jest tak specyficzne, Podhale te¿.
kalincia jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2015-09-19, 15:35   #7
GdyKochamy
Zadomowienie
 
Avatar GdyKochamy
 
Zarejestrowany: 2015-08
Wiadomo¶ci: 1 951
Dot.: Moralno¶æ a religijno¶æ.

Takich zale¿no¶ci nie zauwa¿y³am. Zauwa¿y³am jedynie, ¿e ludzie niewierz±cy s± bardziej pro aborcji, parom homoseksualnym itd. Po kilku osobach mam wra¿enie, ¿e s± oni za ca³kowit± wolno¶ci± - na zasadzie niech ka¿dy ¿yje sobie jak chce, nic nie zabraniajmy, za nic nie karzmy. Chocia¿ mo¿e zale¿y to jednak indywidualnie od cz³owieka.
__________________
kiedy siê naprawdê kogo¶ kocha, wierno¶æ nie jest ¿adn± zas³ug±...
GdyKochamy jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c

Najlepsze Promocje i Wyprzeda¿e

REKLAMA
Stary 2015-09-19, 15:37   #8
201607111042
Konto usuniête
 
Zarejestrowany: 2014-04
Wiadomo¶ci: 889
Dot.: Moralno¶æ a religijno¶æ.

Nie wiem, czy jest jaki¶ zwi±zek miêdzy jednym a drugim. Albo cz³owiek ma jakie¶ zasady albo nie, mo¿na byæ ateist± ceni±cym warto¶ci takie jak rodzina, wierno¶æ itp, a mo¿na byæ gorliwym katolikiem z ¿on±, gromadk± dzieci i kilkoma babami na boku. Mo¿na byæ tolerancyjnym katolikiem i narzucaj±cym wszystkim wokó³ swoje ¶wieckie podej¶cie ateist±, to wszystko le¿y w cz³owieku. Nawet aborcja, eutanazja itp. nie s± takie jednoznaczne, bo czê¶æ ateistów w ogóle jest im przeciwna, czê¶æ uznaje je za wybór jednostki, za co¶ dozwolonego, ale jednak z³ego. Ka¿dy my¶li po swojemu i nie da siê ludzi ³atwo podpi±æ pod jakiekolwiek kategorie.
201607111042 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2015-09-19, 15:41   #9
kalincia
BAN sta³y
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomo¶ci: 13 025
Dot.: Moralno¶æ a religijno¶æ.

Cytat:
Napisane przez GdyKochamy Poka¿ wiadomo¶æ
Takich zale¿no¶ci nie zauwa¿y³am. Zauwa¿y³am jedynie, ¿e ludzie niewierz±cy s± bardziej pro aborcji, parom homoseksualnym itd. Po kilku osobach mam wra¿enie, ¿e s± oni za ca³kowit± wolno¶ci± - na zasadzie niech ka¿dy ¿yje sobie jak chce, nic nie zabraniajmy, za nic nie karzmy. Chocia¿ mo¿e zale¿y to jednak indywidualnie od cz³owieka.
Oczywi¶cie, ¿e zale¿y od cz³owieka. Jestem jak najbardziej za wolno¶ci± ka¿dego cz³owieka o ile nie krzywdzi innych osób. Ale zawsze granic± wolno¶ci jest jeszcze kodeks karny.
A wklei³am ten artyku³, bo czêsto s³ysza³am zdanie, ¿e gdyby nie by³o religii, to nie by³oby moralno¶ci i czynienia dobra, a nie z³a. Tak, jakby przed przestêpstwami chroni³y ludzi tylko "dziesiêæ przykazañ" czy "o¶mioraka ¶cie¿ka".
kalincia jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2015-09-19, 16:12   #10
Mileva_
Zakorzenienie
 
Avatar Mileva_
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomo¶ci: 4 679
Dot.: Moralno¶æ a religijno¶æ.

Cytat:
Napisane przez kalincia Poka¿ wiadomo¶æ
Oczywi¶cie, ¿e zale¿y od cz³owieka. Jestem jak najbardziej za wolno¶ci± ka¿dego cz³owieka o ile nie krzywdzi innych osób. Ale zawsze granic± wolno¶ci jest jeszcze kodeks karny.
A wklei³am ten artyku³, bo czêsto s³ysza³am zdanie, ¿e gdyby nie by³o religii, to nie by³oby moralno¶ci i czynienia dobra, a nie z³a. Tak, jakby przed przestêpstwami chroni³y ludzi tylko "dziesiêæ przykazañ" czy "o¶mioraka ¶cie¿ka".
To chyba nie tylko czytasz te portale, ale i w jakim¶ dziwnym ¶rodowisku siê obracasz. Czê¶æ przykazañ jest zreszt± uniwersalna, cz³owiek dobry bêdzie siê stara³ nie kra¶æ, zdradzaæ partnera czy nie sk³adaæ fa³szywych zeznañ bez wzglêdu na wyznanie.

Smutne jest to, ¿e istniej± ludzie, których przed pope³nianiem zbrodni hamuje jedynie kodeks karny/Bóg/bóg. Jako¶ mam wra¿enie, ¿e to ten sam typ konstrukcji cz³owieka.

Z typowymi moherowymi babciami to jest zreszt± ciekawa sprawa, bo wieszanie psów na np. ateistach to nie efekt wiary/religii, tylko skanalizowanie wad ich charakteru, agresji, poszukiwania koz³a ofiarnego, jakiego¶ takiego zawistnego lêku (nie wiem jak to inaczej nazwaæ). Gdyby te same babcie by³yby niewierz±ce, wspólny wróg te¿ z pewno¶ci± by siê znalaz³, tylko inny.

W¶ród niektórych osób po drugiej stronie barykady, czyli niewierz±cych, schemat zachowania jest ten sam: obwiñmy o wszystko wierz±cych/katolików. I sposoby manifestowania tej niechêci s± bardzo podobne.
Mileva_ jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2015-09-19, 18:04   #11
201607111040
Konto usuniête
 
Zarejestrowany: 2013-05
Wiadomo¶ci: 10 542
Dot.: Moralno¶æ a religijno¶æ.

Cytat:
Napisane przez kalincia Poka¿ wiadomo¶æ
Oczywi¶cie, ¿e zale¿y od cz³owieka. Jestem jak najbardziej za wolno¶ci± ka¿dego cz³owieka o ile nie krzywdzi innych osób. Ale zawsze granic± wolno¶ci jest jeszcze kodeks karny.
A wklei³am ten artyku³, bo czêsto s³ysza³am zdanie, ¿e gdyby nie by³o religii, to nie by³oby moralno¶ci i czynienia dobra, a nie z³a. Tak, jakby przed przestêpstwami chroni³y ludzi tylko "dziesiêæ przykazañ" czy "o¶mioraka ¶cie¿ka".
Tylko ze przykazania os IV do X sa uniwersale, a jedynie I-III odnosza sie tylko dla wierz±cych.

Znam ateistow, ktorzy sa np przeciw gejom czy katolikow ktorzy nie maja nic do nich. Ludzie sa rozni. Sa zli wierzacy, jak i dobrzy ateisci. Wiara badz jej brak nie czyni z czlowieka dobrej czy zlej osoby.
201607111040 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c

Okazje i pomys³y na prezent

REKLAMA
Stary 2015-09-19, 18:10   #12
zakonna
Naczelna Nastolatka
 
Avatar zakonna
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiadomo¶ci: 25 807
Dot.: Moralno¶æ a religijno¶æ.

Mój by³y, wykszta³cony, m³ody cz³owiek, uwa¿a³, ¿e ateizm jest równoznaczny z brakiem moralno¶ci i jakichkolwiek zasad.
__________________
Ma³gorzata i spó³ka.
Matka natura to suka.
zakonna jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2015-09-19, 18:23   #13
Mijanou
Wiza¿owy Kot Igor
 
Avatar Mijanou
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: po drugiej stronie lustra
Wiadomo¶ci: 17 529
Dot.: Moralno¶æ a religijno¶æ.

Ja my¶lê, ¿e moralno¶c a religijno¶æ niewiele maj± wspólnego. W ka¿dym wyznaniu s± rózni ludzie. Dla jednych zasady religijne bêd± drogowskazami w ¿yciu a inni s± z gatunku, co to "klêka przed figur±, diab³a ma za skór±". Czyli wyklepie grzeszki w konfesjonale a potem, jak co dzieñ, t³ucze ¿onê. Potem spowied¼ i tak w kó³ko. Raczej nie ocenia³abym niczyjej moralno¶ci ( o ile w ogóle mam takie prawo) tylko na podstawie wyznawanej przez tê osobê religii.
__________________
I don't have time for that! I'm a cat. We are rather busy you know?



Zanim za³o¿ysz w±tek, zajrzyj tu: https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=1269209


Warto ws³uchaæ siê w S³owo: https://www.youtube.com/channel/UC5n...oyrF8xorb-IqVw

No pasaran!
mikroREKLAMA
Spe³nione marzenia
Pragniesz szybkiej i radykalnej zmiany? Najwy¿sza ¶wiatowa klasa w³osów dziewiczych. Najlepsze z natury,.

Ta reklama pokazywana jest pod 17 529 postami tego u¿ytkownika na forum. Jak za³o¿yæ tak± reklamê? (klik!)
Mijanou jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2015-09-20, 15:53   #14
DariaKom
Zakorzenienie
 
Avatar DariaKom
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomo¶ci: 4 123
Dot.: Moralno¶æ a religijno¶æ.

Teoretycznie od osoby wierz±cej nale¿a³oby wiêcej wymagaæ pod wzglêdem moralnym. Bo jak mo¿na deklarowaæ siê jako osoba wierz±ca nie umiej±c sprostaæ wysokim wymaganiom swojego Boga, albo maj±c je w nosie?
DariaKom jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2015-09-20, 16:18   #15
kalincia
BAN sta³y
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomo¶ci: 13 025
Dot.: Moralno¶æ a religijno¶æ.

Teoretycznie, praktyka wygl±da zupe³nie inaczej.
kalincia jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2015-09-20, 17:08   #16
Elfir
Zakorzenienie
 
Avatar Elfir
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Poznañ
Wiadomo¶ci: 14 836
Dot.: Moralno¶æ a religijno¶æ.

Wierz±cy chrze¶cijanin, który z premedytacja (a nie pod wp³ywem np. wzburzenia, choroby psychicznej, uzale¿nienia) pope³nia niemoralny czyn - nie jest w rzeczywisto¶ci wierz±cym. Bo najwyra¼niej nie wierzy w boga, który wszystko widzi i karze/nagradza za uczynki.
__________________
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...story by Elfir

***
Kiedy stwórca sk³ada³ ten ¶wiat, mia³ mnóstwo znakomitych pomys³ów, jednak uczynienie go zrozumia³ym jako¶ nie przysz³o mu do g³owy.
T.Pratchett
Elfir jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2015-09-20, 17:12   #17
roseblue
wasza kole¿anka
 
Avatar roseblue
 
Zarejestrowany: 2011-07
Lokalizacja: Gdañsk
Wiadomo¶ci: 1 140
Dot.: Moralno¶æ a religijno¶æ.

Cytat:
Napisane przez Mileva_ Poka¿ wiadomo¶æ
Nie wiem, gdzie atei¶ci widz± tê os³awion± nagonkê, przynajmniej obecnie. Chyba w jakich¶ ma³ych miejscowo¶ciach na Podkarpaciu (które zreszt± uwielbiam, ale jest, ten tego, specyficzne), gdzie za niepój¶cie do ko¶cio³a babcia nie zapisze piêciu hektarów.

Natomiast mocno dziwi mnie nakrêcanie siê w stronê takiej w³a¶nie religijnej (czy raczej religijno-ateistycznej) nienawi¶ci. Je¶li kto¶ czuje niechêæ do Ko¶cio³a czy ksiê¿y, musi chyba byæ masochist±, by czytaæ katolickie portale.
tak samo tutaj.

Szczerze mówiac nie wiem kto z moich znajomych na studiach wierzy a kto nie, nikogo to specjalnie nie interesuje. Dowiedzia³am siê np. ¿e jedna z moich dobrych kole¿anek jest protestantk± przez fejsbuka, bo do³±czy³a do jakiego¶ wydarzenia a ja j± potem spyta³am w rozmowie o wyznanie, bo wydawa³o mi siê do interesuj±ce.

No sory, ale nie widzê mêczeñstwa ¿adnej ze stron.
__________________
karmacoma
roseblue jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2015-09-20, 17:13   #18
kalincia
BAN sta³y
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomo¶ci: 13 025
Dot.: Moralno¶æ a religijno¶æ.

Wnioskuj±c w ten sposób, rzeczywi¶cie mo¿na obroniæ tezê, ¿e tylko atrei¶ci pope³niaj± przestêpstwa.Dobre, dobre.
kalincia jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2015-09-20, 19:04   #19
Laura2112
Raróg
 
Avatar Laura2112
 
Zarejestrowany: 2004-02
Lokalizacja: koniec internetu (ta da!!) :D Kujawianka :)
Wiadomo¶ci: 56 318
Send a message via Skype™ to Laura2112
Dot.: Moralno¶æ a religijno¶æ.

Janie nie chodzê do ko¶cio³a,a uwa¿am siê za dobrego cz³owieka.
Wystarczy poczytaæ,jaki ko¶ció³ ma maj±tek, to siê odechciewa.
Napisa³abym wiêcej,ale sumienie moje protestuje.
Modliæ mo¿na siê wszêdzie. Niby Bóg nas wszêdzie widzi.
A ja robiê to co robie, nie modlê siê, dziwne mi wierzyæ, ¿e gdzie¶ tam, nie wiem gdzie s± miliony ludzi.
Niby gdzie to jest?
__________________
Cytat:
Napisane przez lomo
opm drze gêbê pod blokiem jak jest pijana
pe pe pe pe pe pe bla bla bla i *uj wie o co jej chodzi.


🌹14 lat z Wiza¿.pl

Nie mogê chodzic, ale nie wolno mi prosic o pomoc...


Edytowane przez Laura2112
Czas edycji: 2015-09-20 o 19:06
Laura2112 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c

Okazje i pomys³y na prezent

REKLAMA
Stary 2015-09-20, 19:16   #20
jeff
Rozeznanie
 
Avatar jeff
 
Zarejestrowany: 2012-04
Lokalizacja: Sopot
Wiadomo¶ci: 512
Dot.: Moralno¶æ a religijno¶æ.

Cytat:
Napisane przez zakonna Poka¿ wiadomo¶æ
ateizm jest równoznaczny z brakiem moralno¶ci i jakichkolwiek zasad.
takie myslenie bylo popularne, np. u Dostojewskiego. jak widac punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia jednak wiara i moralnosc nie ida w parze, choc powinny. wiekszosc rzeczy motywuje kultura, ktora jest duzo "szersza" i bogatsza niz sama religia. do tego dochodzi pewien przymus, choc juz mniej odczuwalny niz kiedys, ale nadal widac ludzi, ktorzy do kociola leca, bo chca sie pokazac. natomiast jesli ktos chce popelnic przestepstwo, to nie powstrzyma go ani kodeks karny, ani bog, ani nic.
jeff jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2015-09-20, 19:21   #21
zakonna
Naczelna Nastolatka
 
Avatar zakonna
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiadomo¶ci: 25 807
Dot.: Moralno¶æ a religijno¶æ.

Akurat mnie nie musisz tego t³umaczyæ, natomiast taki beton, jak mój ex i tak nie da³by siê przekonaæ.
__________________
Ma³gorzata i spó³ka.
Matka natura to suka.
zakonna jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2015-09-20, 19:38   #22
Imperialista
BAN sta³y
 
Zarejestrowany: 2013-08
Lokalizacja: Z pó³nocy
Wiadomo¶ci: 4 919
Dot.: Moralno¶æ a religijno¶æ.

Mnie wkurza jak teraz atei¶ci wycieraj± siê chrze¶cijañstwem czy papie¿em w sprawie nielegalnych imigrantów.
Imperialista jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2015-09-20, 20:38   #23
jeff
Rozeznanie
 
Avatar jeff
 
Zarejestrowany: 2012-04
Lokalizacja: Sopot
Wiadomo¶ci: 512
Dot.: Moralno¶æ a religijno¶æ.

Cytat:
Napisane przez Imperialista Poka¿ wiadomo¶æ
Mnie wkurza jak teraz atei¶ci wycieraj± siê chrze¶cijañstwem czy papie¿em w sprawie nielegalnych imigrantów.
a konkretnie to o co chodzi?
jeff jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2015-09-20, 20:47   #24
Imperialista
BAN sta³y
 
Zarejestrowany: 2013-08
Lokalizacja: Z pó³nocy
Wiadomo¶ci: 4 919
Dot.: Moralno¶æ a religijno¶æ.

Cytat:
Napisane przez jeff Poka¿ wiadomo¶æ
a konkretnie to o co chodzi?
Atei¶ci b±d¼ osoby walcz±ce z Ko¶cio³em atakuj± prawicê, ¿e nie jest zbyt bogobojna i nie s³ucha apelów papie¿a w sprawie uchod¼ców.
Imperialista jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2015-09-20, 20:58   #25
Czarna2000
Inez
 
Zarejestrowany: 2014-12
Wiadomo¶ci: 4 349
Dot.: Moralno¶æ a religijno¶æ.

Podkarpacie i Podhale taaaakie specyficzne Nie to co wieeeelkie metropolie. Jakie¿ to .... polskie.
Czarna2000 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2015-09-20, 20:59   #26
jeff
Rozeznanie
 
Avatar jeff
 
Zarejestrowany: 2012-04
Lokalizacja: Sopot
Wiadomo¶ci: 512
Dot.: Moralno¶æ a religijno¶æ.

Cytat:
Napisane przez Imperialista Poka¿ wiadomo¶æ
Atei¶ci b±d¼ osoby walcz±ce z Ko¶cio³em atakuj± prawicê, ¿e nie jest zbyt bogobojna i nie s³ucha apelów papie¿a w sprawie uchod¼ców.
no coz, akurat problem imigrantow (badz jak mowil posel PiSu "emigrantow") i uchodzcow jest dosc trudny do roztrzygniecia. etycznie tez to trudno rozwiazac. z jednej strony prawidlowa reakcja papieza - pomoc, bo godnosc, bo cos tam. z drugiej - nie wiemy, kim sa ci ludzie i po co przyszli. wedlug statystyk co piaty Syryjczyk to inwalida w wyniku poniesionych ran, jakos ich w Europie nie widze. to samo Czeczenia. wojna trwa tam nieprzerwanie od lat 90. jakos nie szturmuja Europy.
jeff jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2015-09-20, 21:42   #27
DariaKom
Zakorzenienie
 
Avatar DariaKom
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomo¶ci: 4 123
Dot.: Moralno¶æ a religijno¶æ.

Jaki¶ rok temu odby³am do¶æ ciekaw± rozmowê z pewn± "gorliwie wierz±c±" m³od± kobiet±. By³a bardzo ciekawa, czy nie bojê siê Boga i tego co ze mn± bêdzie na s±dzie ostatecznym w zwi±zku z tym, ¿e nie wierzê. Powiedzia³a sporo ciekawych rzeczy, jak np. ¿e atei¶ci ¿yj± niemoralnie bo nie wierz± ¿e spotka ich kara, a wierz±cy boj± siê piek³a i dlatego siê hamuj±, ¿e przecie¿ nie ka¿de przewinienie ujrzy ¶wiat³o dzienne wiêc Boga nale¿y siê baæ bardziej ni¿ policji, bo on WIDZI FSZYSTKO. Napomknê³a te¿, ¿e wierz±cy ma wiêksz± motywacjê do trzymania siê w ryzach a ateista jest jak spuszczony z ³añcucha.

Zabawna rozmowa, utwierdzi³a mnie tylko w przekonaniu, ¿e KK pierze mózgi tak bardzo, ¿e a¿ to powinno byæ zabronione. Takie stawianie sprawy odbiera ludziom satysfakcjê z bycia prawym, bo przecie¿ to nie prawdziwa chêæ bycia ok, tylko strach- nie ma powodu byæ dumnym, ¿e siê nie przelecia³o s±siadowi ¿ony skoro jedyn± przeszkod± by³ strach, a nie solidne zasady moralne wynikaj±ce z dobrego charakteru i wychowania.
DariaKom jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2015-09-20, 21:54   #28
jeff
Rozeznanie
 
Avatar jeff
 
Zarejestrowany: 2012-04
Lokalizacja: Sopot
Wiadomo¶ci: 512
Dot.: Moralno¶æ a religijno¶æ.

Cytat:
Napisane przez DariaKom Poka¿ wiadomo¶æ
Zabawna rozmowa, utwierdzi³a mnie tylko w przekonaniu, ¿e KK pierze mózgi tak bardzo, ¿e a¿ to powinno byæ zabronione. Takie stawianie sprawy odbiera ludziom satysfakcjê z bycia prawym, bo przecie¿ to nie prawdziwa chêæ bycia ok, tylko strach
niestety nadal wiele zabobonow panuje, a kosciol nadal posluguje sie strachem. a strach nie jest synonimem moralnosci. moralnosc w prawdziwym brzmieniu bardziej zbliza sie do etyki. do tego kosciol pozbawiony jest jakiegos dystansu, wszystko jest na powaznie i za powaznie. kiedys czytalam o ksiedzu w irokezie, ktory sluchal punk'a i to sie nie spodobalo biskupowi czy komus tam. nie wiem dlaczego.. a co gdyby ksiadz sluchal black metalu? to jest dopiero paranoja i ciemnogrod w jednym. i jeszcze perelka, czyli slynny celibat, ktory powstal na takiej samej zasadzie jak nakaz noszenia burek w krajach arabskich
jeff jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2015-09-20, 22:07   #29
GdyKochamy
Zadomowienie
 
Avatar GdyKochamy
 
Zarejestrowany: 2015-08
Wiadomo¶ci: 1 951
Dot.: Moralno¶æ a religijno¶æ.

Cytat:
Napisane przez kalincia Poka¿ wiadomo¶æ
A wklei³am ten artyku³, bo czêsto s³ysza³am zdanie, ¿e gdyby nie by³o religii, to nie by³oby moralno¶ci i czynienia dobra, a nie z³a. Tak, jakby przed przestêpstwami chroni³y ludzi tylko "dziesiêæ przykazañ" czy "o¶mioraka ¶cie¿ka".
Religia jest po prostu takim bod¼cem, który ma sk³aniaæ do moralnego zachowania. Na niektórych ma wp³yw na innych nie.

Cytat:
Napisane przez Elfir Poka¿ wiadomo¶æ
Wierz±cy chrze¶cijanin, który z premedytacja (a nie pod wp³ywem np. wzburzenia, choroby psychicznej, uzale¿nienia) pope³nia niemoralny czyn - nie jest w rzeczywisto¶ci wierz±cym. Bo najwyra¼niej nie wierzy w boga, który wszystko widzi i karze/nagradza za uczynki.
Mylisz siê. Ludzie wierz±cy te¿ s± grzesznikami. Wszyscy nimi s±. To, ¿e kto¶ jest wierz±cy odnosi siê tylko do tego, ¿e wierzy, i¿ Bóg istnieje. A to czy kto¶ jest dobry, z³y, praktykuj±cy, niepraktykuj±cy, czy siê oddali³ od Boga, czy nie to ju¿ inna sprawa.
__________________
kiedy siê naprawdê kogo¶ kocha, wierno¶æ nie jest ¿adn± zas³ug±...
GdyKochamy jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2015-09-20, 22:41   #30
Elfir
Zakorzenienie
 
Avatar Elfir
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Poznañ
Wiadomo¶ci: 14 836
Dot.: Moralno¶æ a religijno¶æ.

Cytat:
Napisane przez GdyKochamy Poka¿ wiadomo¶æ
Mylisz siê. Ludzie wierz±cy te¿ s± grzesznikami. Wszyscy nimi s±. To, ¿e kto¶ jest wierz±cy odnosi siê tylko do tego, ¿e wierzy, i¿ Bóg istnieje. A to czy kto¶ jest dobry, z³y, praktykuj±cy, niepraktykuj±cy, czy siê oddali³ od Boga, czy nie to ju¿ inna sprawa.

Wierz±cy w sposób prawdziwy nigdy nie pope³ni grzechu z premedytacj± a jedynie pod wp³ywem emocji lub choroby.

Gdyby¶ wiedzia³a, ze za pope³nienie danego czynu pójdziesz na do¿ywocie, naprawdê ¶wiadomie by¶ go pope³ni³a?
__________________
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...story by Elfir

***
Kiedy stwórca sk³ada³ ten ¶wiat, mia³ mnóstwo znakomitych pomys³ów, jednak uczynienie go zrozumia³ym jako¶ nie przysz³o mu do g³owy.
T.Pratchett
Elfir jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Odpowiedz

Nowe w±tki na forum Forum plotkowe


Ten w±tek obecnie przegl±daj±: 1 (0 u¿ytkowników i 1 go¶ci)
 

Zasady wysy³ania wiadomo¶ci
Nie mo¿esz zak³adaæ nowych w±tków
Nie mo¿esz pisaæ odpowiedzi
Nie mo¿esz dodawaæ zdjêæ i plików
Nie mo¿esz edytowaæ swoich postów

BB code is W³±czono
Emotikonki: W³±czono
Kod [IMG]: W³±czono
Kod HTML: Wy³±czono

Gor±ce linki


Data ostatniego posta: 2015-09-28 21:34:33


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 12:42.