Budowa włosa – jak powstaje i z czego się składa?
Budowa włosa może wyglądać inaczej w zależności o ich koloru, rodzaju i kondycji. Zawsze jednak możemy rozróżnić takie elementy, jak łodyga i korzeń oraz kora. Warstwa osłonki często zanika przy nieprawidłowej pielęgnacji, a rdzeń nie występuje w cienkich kosmykach.

Oprócz biologicznej budowy włosa i jego warstw możemy także określić jego chemiczną budową. Ma ona bardzo duży wpływ na wygląd naszych kosmyków. Składniki chemiczne decydują między innymi o barwie włosów oraz ich rodzaju, a dokładniej o tym, czy są one proste, falowane czy kręcone. Włos powstaje w korzeniu, a dokładniej w jego części nazwanej cebulką. Prawidłowe dbanie o cebulki i brodawki włosa sprawi, że łodyga będzie mocna i zdrowa.

Z czego zbudowany jest włos?
Włos zbudowany jest z trzech podstawowych warstw, dwóch części biologicznych i kilku składników chemicznych. Wszystkie te elementy mają wpływ na rodzaj, kolor i kondycję naszych kosmyków.
Warstwy włosa
Każdy włos zbudowany jest z trzech głównych warstw:
- zewnętrznej, czyli cienkiej osłonki,
- środkowej, czyli kory włosa,
- wewnętrznej, czyli rdzenia włosa.
Zewnętrzna warstwa kosmyków, czyli osłonka, zbudowana jest z komórek, a dokładniej łusek, która nachodzą na siebie. Osłonka ta nie zawsze pokrywa całe włosy i pełni funkcję ochronną. Przy zniszczonych pasmach mogą się na niej pojawiać ubytki. Ta część bezpośrednia odpowiada za wygląd naszych pasm. Decyduje o tym, czy są one gładkie i lśniące, czy może ich wygląd pozostawia wiele do życzenia.Następną częścią włosa jest kora, która zbudowana jest przede wszystkim z barwnika oraz zrogowaciałych komórek i jest jego najgrubszym elementem. Ta warstwa ma więc wpływ na kolor naszych włosów.Rdzeń występuje w centralnym punkcje kory i to jedynie w najgrubszych włosach. Wiele osób, szczególnie posiadających cienkie i delikatne pasma, w ogóle nie posiada tej warstwy.Przeczytaj również: Porowatość włosów a odpowiednia pielęgnacja.
Biologiczna budowa włosa
Z biologicznego punktu widzenia włos składa się z dwóch elementów:
- łodygi na powierzchni skóry,
- korzenia w skórze.
Korzeń znajduje się w wewnątrz mieszka włosowego i zakończony jest cebulką, z której wyrasta włos. Znajduje się w nim również brodawka, mająca za zadanie transportować substancje odżywcze do cebulki. Od prawidłowego działania cebulki i brodawki, zależy wygląd łodygi włosa, czyli części, która jest widoczna ponad skórą.
Chemiczna budowa włosa
Pod względem chemicznym, włos składa się kilku elementów:
- protein,
- wody,
- pigmentów,
- minerałów,
- lipidów.
W proteinach tworzy się keratyna twarda, która zawiera cysteinę. To właśnie ten składnik decyduje o wyjściowym rodzaju naszych włosów, a dokładniej tego, czy są proste, falowane czy kręcone. Znajdujący się w korze włosa pigment to melanina, która odpowiada za naturalny kolor pasm. Rozróżniamy dwa rodzaje melaniny: eumelaninę, która odpowiada za ciemny odcień, czyli czerń lub brąz kolor oraz feomelaninę, czyli czerwony kolor. Tak więc szatyni i bruneci posiadają dużo eumelaniny, osoby rude feomelaniny, a właściciele blond włosów mają bardzo mało melaniny.
Jak powstaje włos?
Pełny wzrost włosa trwa około 7 lat, w tym czasie kosmyk wzrasta o 0,30-0,40 mm na dobę, czyli o około 1 cm w ciągu miesiąca. Powstają one ze zrogowaciałego naskórka kumulującego się w cebulkach.W cyklu wzrostu włosa możemy wyróżnić 3 fazy, które następują po sobie:
- anagen - faza aktywnego wzrostu włosa (trwa od 2 do 6 lat),
- katagen - faza przejściowa (trwa od 2 do 4 tygodni),
- telogen - faza obumierania i wypadania włosów (trwa od 2 do 4 miesięcy).
Zobacz także: Jak szybko rosną włosy i co może zatrzymać ich wzrost?