Reklama

Chelatowanie włosów możemy wykonać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest użycie szamponu chelatującego, który dokładnie oczyszcza włosy. Drugim stworzenie domowe maski z kwaskiem cytrynowym lub witaminą C. Ten zabieg powinniście koniecznie wykonać przed farbowaniem włosów ziołowymi farbami, ale nie tylko!

Reklama

Spis treści:

  1. Na czym polega chelatowanie włosów?
  2. Efekty chelatowania włosów
  3. Jaki szampon do chelatowania włosów?
  4. Maska chelatująca do włosów z kwaskiem cytrynowym
  5. Chelatowanie włosów a henna

Na czym polega chelatowanie włosów?

Przyczyną wielu problemów związanych z włosami i skórą głowy jest twarda woda, przez którą na naszych włosach osadzają się minerały oraz uszkadzana jest warstwa ochronna skóry.

Chelatowanie włosów polega na umyciu włosów szamponem lub użyciu maski! To dokładne oczyszczanie z zanieczyszczeń, minerałów z twardej wody i resztek kosmetyków przy pomocy szamponu lub domowej maski. Zabieg chelatowania powinno się wykonywać raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie. Jeśli często używamy produktów do stylizacji włosów i mamy bogatą pielęgnację lub gdy myjemy kosmyki twardą wodą, warto wykonywać zabieg minimum raz w tygodniu. Chelatowanie polecane jest szczególnie w przypadku włosów suchych, szorstkich i matowych, a także w pielęgnacji włosów wysokoporowatych.

Efekty chelatowania włosów

Efekty chelatowania włosów są spektakularne, dlatego to ważny element pielęgnacji włosów. Chelatowanie włosów sprawia, że:

  • włosy i skóra głowy są oczyszczone,
  • włosy są niezwykle miękkie i elastyczne oraz nabierają blasku,
  • włosy nie plączą się i łatwiej rozczesują,
  • końcówki włosów się nie puszą,
  • włosy są odbite od nasady i zyskują objętość,
  • kosmyki się lepiej układają,
  • włosy lepiej absorbują składniki odżywcze i nawilżające.

Dodatkowo chelatowanie świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry głowy. Pomaga on przywrócić naturalny poziom pH skóry głowy, łagodzi uczucie ściągnięcia, podrażnienia i swędzenie.

Zobacz także: Jak często myć włosy?

Jaki szampon do chelatowania włosów?

Jak wykonać chelatowanie włosów? Wystarczy umyć włosy specjalnym szamponem. Najlepszy do chelatowania włosów będzie szampon oczyszczający lub głęboko oczyszczający. Powinien to być kosmetyk, który w swoim składzie zawiera Tetrasodium EDTA lub Disodium EDTA, czyli kwas wersenowy. Składniki te wiążą osady mineralne i pozwalają skutecznie pozbyć się ich z naszych kosmyków podczas spłukiwania. Kosmetyki z dodatkiem EDTA są bezpieczne, bo nie przenikają przed skórę. Nie stosujmy ich jednak na mocno podrażnioną skórę lub skaleczenia i unikajmy kontaktu z oczami. Sole EDTA można znaleźć nie tylko w kosmetykach drogeryjnych i aptecznych, ale też w preparatach przeznaczonych dla osób korzystających z basenów i pływaków. Te produkty są nieco droższe, ale lepiej działają i są bardziej wydajne.

mat. prasowe

To nie jedyne substancje, które są w stanie zdjąć z włosów resztki produktów pielęgnacyjnych i stylizacyjnych. Do domowego chelatowania włosów sprawdzą się również szampony chelatujące z:

  • kwasem askorbinowym,
  • cytrynianami,
  • l-karnityną,
  • kwasem aparaginowym,
  • chlorofilem.

Maska chelatująca do włosów z kwaskiem cytrynowym

Drugim sposobem na domowe chelatowanie włosów jest chelatowanie włosów maską lub inaczej chelatowanie włosów witaminą C. Wykonanie domowe maski chelatującej jest bardzo proste. Wystarczy wybrać lekką maskę z prostym składem bez protein. I dodać do niej kwasku cytrynowego lub witaminy C albo obu produktów na raz. Wystarczy dosłownie po pół łyżeczki na porcję maski. Produkty trzeba dokładnie ze sobą zmieszać i nałożyć na włosy omijając skórę głowy. Pozostawiamy na 20-30 minut i dokładnie spłukujemy letnią wodą.

Reklama

Chelatowanie włosów a henna

Przed nałożeniem henny trzeba koniecznie wykonać chelatowanie włosów. Ziołowe farby dużo lepiej działają na oczyszczonych włosach. Dużo słabiej działają z twardą wodą pełną minerałów. Dlatego właśnie pozbycie się ich resztek z włosów jest bardzo ważne. Dzięki temu zabieg hennowania włosów będzie skuteczniejszy. Barwnik lepiej się przyklei do włosa i bardziej równomiernie się rozłoży. Dodatkowo będzie trwalszy. Może nam się również uniknąć brzydkiego, zielonkawego koloru.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane