Co na wypadanie włosów? Przyczyny utraty włosów i skuteczne sposoby na wzmocnienie cebulek
Co stosować na wypadanie włosów - istnieją sposoby, które potrafią powstrzymać nadmierne wypadanie włosów. Wiele zależy jednak od przyczyny łysienia. Sprawdź najbardziej skuteczne sposoby i domowe kuracje, które warto znać.

- Laura Grzelak
Jeśli zastanawiasz się, co zastosować na wypadanie włosów, to dobrze trafiłaś! Polecamy szczególnie wizytę u trychologa i przyjrzenie się przyczynom wypadania - to pierwszy krok do zmniejszenia utraty włosów. Na przerzedzoną fryzurę warto zastosować także specjalne suplementy i sięgnąć po babcine, domowe sposoby.
Spis treści:
- Przyczyny wypadania włosów
- Wizyta u trychologa na nadmierne wypadanie włosów
- Co stosować na wypadanie włosów
- Domowe sposoby na wypadanie włosów
- Co na wypadanie włosów po ciąży
Przyczyny wypadania włosów
Od znalezienia przyczyny wypadania włosów zależy nasze dalsze postępowanie i rozwiązywanie tego problemu. Warto więc zapoznać się z tymi najczęściej występującymi, a należą do nich:
- zła dieta (uboga w mikro i makroelementy),
- nieodpowiednia pielęgnacja,
- zmiany hormonalne,
- czynniki genetyczne.
Jednocześnie wyróżnia się aż siedem typów łysienia, które rozróżniamy nie tylko ze względu na ich przyczynę, ale i także miejsce ich występowania. Są to:
- łysienie androgenowe typu męskiego - przyczyną jest wzrost hormonu DHT a cechą charakterystyczną łysienie od skroni i na czubku głowy.
- łysienie androgenowe typu żeńskiego - stoi za nim zbyt duża ilość męskich hormonów, włosowy wypadają z okolicy czołowej.
- łysienie plackowate - jego przyczyny nie są do końca znane, dochodzi w nim do powstawania łysych placków.
- łysienie menopauzalne - związane jest z wahaniem hormonów w tym okresie, włosy przerzedzają się na całej głowie.
- łysienie po ciąży - pojawia się w okresie poporodowym i zwykle trwa do 6 miesięcy, a wynika ze zmian hormonalnych w trakcie ciąży.
- łysienie psychogenne - to rodzaj łysienia o podłożu psychicznym, pojawia się w wyniku długotrwałego narażenia na czynniki stresowe.
- łysienie po chemioterapii - w wyniku chemioterapii zostają osłabione mieszki włosów, w wyniku czego pasma intensywnie wypadają.
Szacuje się, że z problemem łysienia zmaga się nawet kilkaset milionów ludzi na całym świecie. Współczesna medycyna oraz rynek produktów trychologicznych oferują im wsparcie w leczeniu i niwelowaniu skutków utraty włosów. Aby jednak mówić o skutecznej terapii, kluczowym jest precyzyjne określenie przyczyny problemu. Niestety nie zawsze jest to łatwe, gdyż lista czynników powodujących opisywane zjawisko jest długa. Wśród nich wymienić należy chociażby złą dietę, niewłaściwie dobraną farmakoterapię czy wreszcie predyspozycje genetyczne - tłumaczy Ewelina Wysoczańska, trycholog, założycielka Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego i pomysłodawczyni marki kosmetyków Bionigree.
Z pewnością znane jest wam także pojęcie łysienia telogenowego - do niego należy między innymi łysienie pociążowe i dotyka ono w zasadzie wyłącznie kobiet. Polega na skróconej fazie wzrostu włosa, a wydłużeniu fazy telogenowej, czyli tej, w której włos naturalnie wypada. Jego przyczyną może być także przebyta infekcja, stres, przebyta narkoza, ale także nagła utrata masy ciała.
Wizyta u trychologa na nadmierne wypadanie włosów
Niezależnie od przyczyny, warto wybrać się na konsultację do trychologa. To on dzięki zebranemu wywiadowi, badaniu skóry głowy, przyjrzeniu się mieszkom i macierzy włosowych z bliska, będzie w stanie dokładnie określić rodzaj i przyczynę, dlaczego włosy wypadają. Co za tym idzie, powie jak radzić sobie z tym problemem: niekoniecznie przepisze drogie trychologiczne preparaty, ale na przykład zasugeruje zmianę diety lub odpowiednią suplementację.
Podczas spotkania konsultacyjnego przeprowadzany jest bardzo dokładny wywiad, w trakcie którego omawia się ogólny stan zdrowia pacjenta, przyjmowane przez niego leki, a nawet dietę. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie badania krwi i poziomu hormonów. Dopiero na podstawie tych wszystkich informacji zapada diagnoza i dobierany jest odpowiedni sposób kuracji - trycholog, Ewelina Wysoczańska
Zobacz także: Szampony trychologiczne - TOP 5 produktów do włosów z KWC
Co stosować na wypadanie włosów
Każde przerzedzenie włosów potrzebuje odpowiednio dobranej kuracji. Warto jednak zacząć od suplementowania witamin i minerałów, bo wypadanie włosów często jest spowodowane niedoborem składników. Jeśli więc do tej pory nie przyjmowaliście witaminy D i witamin z grupy B, warto zacząć to robić. Równie ważna jest dieta - warto skonsultować ją w gabinecie trychologicznym, ale lekarz z pewnością zaleci wam produkty bogate w witaminy C, A i E, a także w takie makroskładniki jak cynk, żelazo, fosfor, wapń czy magnez.

Jednocześnie powinna zmienić się codzienna pielęgnacja skóry głowy - równie ważne są substancje aktywne, jak i sposób mycia i stylizacji włosów. Nadmierna utrata pasm często wynika z zatkania gruczołów łojowych, co może przyczyniać się do uszkodzenia cebulek włosów. Regularne wykonywanie peelingów trychologicznych skóry głowy pobudza mikrokrążenie i potrafi powstrzymać nadmierną utratę włosów.
Domowe sposoby na wypadanie włosów
Jednym z najpopularniejszych i jednocześnie uznawanym za najskuteczniejszy domowy sposób na wypadanie włosów to zastosowanie maseczki z drożdży. To babciny sposób, który wzmacnia cebulki włosów i dostarcza im masę witamin. Wystarczy dokładnie wymieszać drożdże z odrobiną ciepłego mleka, a następnie zmieszać je z jogurtem. Tak przygotowaną papkę zaaplikować na skórę głowy i pasma na długości, a po około godzinie wystarczy zmyć ją i umyć włosy jak zwykle. Taką domową drożdżową maskę na wypadanie włosów można stosować raz w tygodniu.
Innym równie skutecznym domowym sposobem jest zastosowanie skrzypu polnego. Po pierwsze, warto sięgnąć po suplementy z tą rośliną - szybko zauważycie wzmocnienie włosów. Warto też regularnie wykonywać płukanki na bazie herbatki ze skrzypu polnego. Pasma będą mniej wypadać dzięki pierwiastkom krzemu w nim zawartych, które przyczyniają się do syntezy kolagenu i elastyny, co z kolei widocznie wzmacnia włosy.

Co na wypadanie włosów po ciąży
Wypadanie włosów po ciąży to normalny i naturalny proces spowodowany zmianami hormonalnymi. Jeśli jednak martwi nas nadmierna utrata włosów, warto suplementować niedobory, na które szczególnie narażone są kobiety po ciąży i mamy karmiące - najlepiej jednak zrobić to pod opieką lekarza. Nie bez znaczenia jest także odpowiednia pielęgnacja: warto zainwestować w dobry szampon na wypadanie włosów, regularnie złuszczać skórę głowy i nawilżać ją z pomocą wcierek. Już po kilku tygodniach wypadanie włosów po ciąży powinno się wyraźnie zmniejszyć.