Domowe sposoby na łupież
Domowe sposoby na łupież są skuteczne, jednak musimy używać ich regularnie przez okres od 2 do 4 tygodni. Sprawdźcie, jak pozbyć się łupieżu domowymi sposobami - ocet, soda, cytryna, odpowiednia pielęgnacja.

Domowe sposoby na łupież mogą nie sprawdzić się przy mocnych łupieżu. W tym przypadku dużo skuteczniejsze będzie zastosowanie szamponów przeciwłupieżowych, a nawet leczenia dermatologicznego. Pamiętajcie, że duży wpływ na pojawienie się łupieżu ma również nieprawidłowa pielęgnacja, styl życia, które prowadzą do przesuszenia skóry lub nadmiernego wydzielania łoju.

Co na łupież?
Sposobów na łupież jest wiele- stosuje się różne rozwiązania ze względu na stopień i rodzaj łupieżu. Najłatwiejszym sposobem na pozbycie się łupieżu jest stosowanie szamponów przeciwłupieżowych. W tym momencie warto zaznaczyć, że powinny być to lecznicze kosmetyki z apteki, a nie drogeryjne produkty. Aby były skuteczne, powinny one zawierać kwas salicylowy i cynk. Niestety tego typu kosmetyki często mają działanie wysuszające.Jeśli przyczyną występowania łupieżu jest grzybica, niezbędne będą środki doustne. Jeśli szampon łupieżowy i domowe sposoby nie działają, należy jak najszybciej zgłosić się do dermatologa lub trychologa. Lekarz zbada skórę głowy, zdiagnozuje problem i dobierze odpowiednie leczenie. Równie skuteczne mogą być domowe sposoby na łupież. Działają one zdecydowanie wolniej niż preparaty lecznicze i nie będą skuteczne na każdy rodzaj łupieżu. Warto jednak je wypróbować przed wprowadzeniem kosmetyków leczniczych i środków doustnych.Przeczytaj również: Najlepsze szampony przeciwłupieżowe
Jak pozbyć się łupieżu domowymi sposobami?
Pozbycie się łupieżu domowymi sposobami nie jest proste. Wymaga regularności i czasu, a pomimo to może być nieskuteczne. W tym przypadku duże znaczenie ma również pielęgnacja, gdyż łupież często się pojawia przy przesuszeniu skalpu.
Jak pozbyć się łupieżu?
- Używajcie chłodnej wody podczas mycia włosów.
- Nie stosujcie szamponów silnie oczyszczających, które mogą przesuszyć skórę głowy.
- Regularnie złuszczajcie martwy naskórek za pomocą peelingów do skóry głowy.
- Co tydzień lub dwa nawilżajcie skórę głowy za pomocą naturalnych olejów. Świetnie sprawdzi się tutaj olej z drzewa herbacianego, który ma działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze.
- Nie drapcie skóry głowy! Mycie włosów powinno być delikatne, tak by nie podrażnić dodatkowo naskórka.
- Stosujcie domowe sposoby na łupież minimum 3-4 razy w tygodniu do ustąpienia objawów.
- Wprowadźcie zbilansowaną dietę i zdrowy styl życia.
- Unikajcie noszenia czapek w cieplejsze dni i przegrzewania się skalpu.
- Suche szampony stosujcie nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu.
Zobacz także: Łupież suchy i tłusty - jak się go pozbyć?
Domowe sposoby na łupież
Domowe sposoby na łupież mają dwutorowe działanie. Zakwaszają pH skóry głowy, dzięki czemu blokują rozwój bakterii i grzybów. Dodatkowo mają one właściwości oczyszczające i usuwają martwy naskórek, pozbywają się nadmiaru sebum.
Cytryna na łupież
Ten sposób jest bardzo prosty i skuteczny. Zaczynamy od umycia głowy. Po ostatecznym spłukaniu włosów wcieramy w skalp mieszankę czystej wody z sokiem z cytryny w proporcji szklanka wody na sok z połowy cytryny. Ten sposób pozwala nam zakwasić skórę głowy, co ogranicza rozwój bakterii i grzybów.
Soda na łupież
Sodę używamy przed myciem głowy do naturalnego peelingu skóry głowy. Łyżkę proszku mieszamy za łyżką wody, aż powstanie gęsta piana. Taką mieszankę nakładamy na skórę głowy i pozostawiamy na 10 minut. Następnie spłukujemy sodę i myjemy włosy. Ten sposób najlepiej się sprawdzi w przypadku łupieżu tłustego.
Ocet na łupież
Płukanka octowa działa podobnie jak sok z cytryny, a dodatkowo koi podrażnioną skórę głowy i nabłyszcza włosy. Płukankę octową stosujemy po myciu włosów. Wystarczy zmieszać 500 ml chłodnej wody z dwoma łyżkami octu jabłkowego. Taką mieszankę wlewamy do miski lub zlewu i moczymy w niej głowę przez 2-3 minuty po umyciu włosów. Nie spłukujemy.