Reklama

Grzybica skóry głowy powoduje stany zapalne, łuszczenie się skory i wypadanie włosów - dobra wiadomość jest taka, że stany zapalne nie zostawiają blizn na skalpie, a włosy po zakończeniu kuracji odrastają. Rozróżnia się trzy rodzaje grzybicy skóry głowy - drobnozarodnikowa, strzygająca i woszczonowa. Grzybicę skóry głowy leczy się za pomocą leków doustnych, ale też preparatów miejscowych.

Reklama

Spis treści:

  1. Rodzaje grzybicy skóry głowy
  2. Objawy grzybicy skóry owłosionej
  3. Przyczyny i objawy grzybicy owłosionej
  4. Leczenie grzybicy skóry owłosionej
  5. Jak zapobiegać grzybicy owłosionej skóry?

Rodzaje grzybicy skóry głowy

Grzybica skóry głowy najczęściej dotyka dzieci, ale zdarzają się też przypadki zachorowań przez osoby dorosłe. Jest wywoływania przez zakażenie kilkoma gatunkami grzybów: antropofilnych (ludzkich), ale też zoofilnych (odzwierzęcych). Najczęściej rozpoznawane gatunki grzybów zakaźnych to Microsporum canis i Trichophyton tonsurans. Rozróżnia się trzy odmiany grzybicy skóry głowy:

  • Grzybica strzygająca - dzieli się ją na dwa typy: powierzchniowy, gdzie zarodniki są położone wewnątrz włosa, al też głęboki mieszany, gdzie zdarzają się zarówno wewnątrz, jaki i zewnątrz. Najczęściej ten typ grzybicy skóry głowy znajduje się na męskich brodach lub u małych dzieci.
  • Grzybica drobnozarodnikowa - występuje zewnątrz włosów, jest najbardziej zakaźnym typem i często występuje u dzieci. Charakteryzuje się łamaniem się włosów blisko skóry głowy.
  • Grzybica woszczynowa jest najrzadziej spotykaną postacią, zarodniki występują wewnątrz włosa. Przyjmuje postać kolistych stanów zapalnych w charakterystycznym kolorze i zapachu.

Objawy grzybicy skóry owłosionej

Różne typy grzybicy skóry głowy mogą dawać różne objawy, ale występuje kilka wspólnych sygnałów, które mogą dać jasny sygnał, że należy udać się do specjalisty. Warto zwrócić uwagę na:

  • nagłą utratę włosów,
  • łamanie się włosów na różnych poziomach, często przy skalpie,
  • drobne i liczne plamki z łuszczącą się skórą głowy,
  • stany zapalne na skalpie, świąd skóry głowy,
  • występowanie rumieni,
  • pojawienie się czarnych punkcików na skórze głowy.
Getty Images:Royalty-free
  • Grzybica woszczynowa - na skórze pojawiają się żółte strupy, które mogą osiągać rozmiary nawet do 2 cm. Włosy stają się matowe, suche i wyjątkowo szorstkie.
  • Grzybica drobnozarodnikowa - pojawiają się okrągłe stany zalane. Na włosach pojawia się naskórek głowy, który może wyglądać na szary.
  • Grzybica strzygająca - może występować też na innych częściach ciała, jak ramiona, kark czy korpus.

Zobacz także: Zapalenie skóry głowy - atopowe czy łojotokowe? Jak wygląda i jaki szampon wybrać?

Przyczyny grzybicy owłosionej skóry głowy

Grzybica skóry głowy najczęściej dotyka dzieci, które w łatwy sposób zarażają się od zwierząt, które nie zostały przebadane pod kątem grzybicy. Szczególnie należy uważać na psy, koty, świnki morskie czy chomiki. Grzybica skóry głowy u dorosłych najwcześniej pojawia się u osób z obniżoną odpornością lub o osób, które nie dbają o higienę skóry głowy.

Leczenie grzybicy skóry owłosionej

Leczenie grzybicy skóry głowy powinno odbywać się zawsze w porozumieniu z lekarzem dermatologiem, który nie tylko zastosuje skuteczną kurację, ale również zdiagnozuje typ zakażenia. Leczenie grzybicy skóry głowy należy rozpocząć jak najszybciej, tak by można było pozbyć się infekcji bez trwałych uszkodzeń skóry głowy, ale również zapobiegać rozprzestrzenia się zakażenia. Najczęstszą formą kuracji jest leczenie doustne preparatami, które mają działanie przeciwgrzybiczne - najczęściej jest to terbinafina, flukanazol lub gryzeofulwina. Leki są dobierane do odpowiedniego typu zakażenia. Oprócz tego można stosować leczenie miejscowe za pomocą maści, kremów czy szamponów o podobnym działaniu przeciwgrzybicznym. Lekarze sugerują również częste mycie włosów, częstą wymianę pościeli, ale również strzyżenie włosów na krótko.

Reklama

Jak zapobiegać grzybicy owłosionej skóry?

Aby zapobiegać grzybicy skóry głowy, należy unikać kontaktu z nieznanymi zwierzętami, które mogą przenosić grzyby. Nie należy również dzielić się przyborami do włosów, nakryciami głowy, poszewkami na poduszkę czy nawet pilniczkami do paznokci z osobami chorymi. Warto też pamiętać o prawidłowej higienie skóry głowy, czyli odpowiednim i skutecznym oczyszczaniu skóry owłosionej.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane