Grzywka kurtynowa to cięcie bez ryzyka! Pasuje do każdego kształtu twarzy
Grzywka kurtynowa od lat cieszy się niezmienną popularnością i nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja miała się zmienić. I nikogo nie powinno to dziwić, bo ten rodzaj grzywki wizualnie odmładza i sprawia, że twarz wydaje się szczuplejsza. Doskonale pasuje do buzi okrągłej!

Grzywka kurtynowa (ang. curtain bangs, grzywka kurtyna, grzywka firanka) to charakterystyczne cięcie, które dodaje twarzy kobiecego wdzięku i odmładza ją, łagodząc jej rysy. Może mieć różne długości, przez co łatwiej jest dostosować ją do reszty fryzury oraz indywidualnego kształtu twarzy. Ten rodzaj grzywki ma mnóstwo zalet, ale wymaga odpowiedniego cięcia i umiejętnego układania.
- Dla kogo jest grzywka kurtynowa
- Jak zrobić grzywkę kurtynową?
- Jak układać grzywkę kurtynową?
- Fryzura z grzywką kurtynową
Dla kogo jest grzywka kurtynowa
Grzywka kurtynowa – zwłaszcza w dłuższej wersji – to idealna opcja dla kobiet, którym marzy się zmiana wyglądu, ale które równocześnie boją się radykalnych zmian. To cięcie jest po prostu bardzo "bezpieczne"! Grzywka na boki bowiem, w przeciwieństwie do grzywki typu blunt bangs czy grzywki w wersji mikro, pasuje każdemu niezależnie od kształtu twarzy i jest doskonałym uzupełnieniem prawie każdej fryzury. Nic więc dziwnego, że jest jedną z najmodniejszych grzywek noszonych w 2025 roku.
Ta uniwersalność grzywki na boki przede wszystkim sprawia, że mogą sobie na nią pozwolić ci, którym obcinania grzywki zazwyczaj się odradza, czyli osoby z twarzą kwadratową. W przypadku tego kształtu twarzy zwykła grzywka dodatkowo podkreślałaby mocno zarysowaną linię żuchwy oraz dość szerokie czoło i dół twarzy. Tymczasem grzywką kurtynowa "łagodzi" kanciastość twarzy kwadratowej, i czoło, i żuchwa wydają się dzięki niej węższe oraz mniej rzuca się w oczy mocna linia szczęki.
Grzywka kurtynowa to też doskonała opcja, gdy ma się twarz okrągłą. Taka grzywka przesłoni boki twarzy, dzięki czemu będzie ona sprawiała wrażenie węższej i szczuplejszej.
Grzywkę firankę polecamy też osobom z twarzą w kształcie serca (lub trójkątną). Tak obcięte włosy na czołem, częściowo je przysłonią, optycznie je zmniejszając i tym samym zmieniając proporcje twarzy.
Jak zrobić grzywkę kurtynową?
Decydując się na jakąkolwiek grzywkę, nie tylko curtain bangs, musimy się liczyć z tym, że nasza nowa fryzura będzie wymagała regularnej korekty, co może (chociaż nie musi) wiązać się z częstszymi wizytami u fryzjera.
Osobom, które nie mają grzywki i tak radzimy swoją przygodę z curtain bangs rozpocząć od wizyty u profesjonalisty. Fryzjer na podstawie analizy kształtu twarzy i rodzaju włosów, pomoże bowiem dobrać najbardziej pasujący rodzaj grzywki kurtyny, która może mieć różne długości, różną gęstość, a także mocniej lub mniej zasłaniać środek czoła.
Grzywka kurtynowa najczęściej sięga linii żuchwy. Ale możemy też zdecydować się na grzywkę na boki, która będzie się kończyła tuż poniżej linii brwi. I grzywka firanka takiej długości to idealna opcja dla osób z podłużną twarzą, bo optycznie ją skraca. Curtain bangs sięgająca do żuchwy i ułożona na boki, wizualnie zwęża twarz i maskuje mocną linię żuchwy.
Grzywka kurtynowa ma zwykle przedziałek po środku głowy, ale może być też obcięta tak, żeby jej krótsze pasma bardziej zasłaniały środek czoła i tym samym sprawiały, że będzie ono wyglądało na mniejsze.
Jak widać, ten rodzaj grzywki już na etapie cięcia pozostawia nam dużo możliwości do wyboru i warto przy podejmowaniu decyzji wesprzeć się doświadczeniem profesjonalisty.
Fryzjer, pod dopasowaniu długość grzywki kurtynowej do twarzy i włosów konkretnej klientki, wydzieli szerokie pasmo włosów nad czołem i rozpocznie obcinanie – zwykle zaczynając od cięcia prostego, a następnie tnąc włosy na ukos i cieniując je.
Jak układać grzywkę kurtynową?
Stylizacja dobrze obciętej grzywki firanki nie jest czynnością trudną. Wymaga tylko zaopatrzenia się w okrągłą szczotkę. Im dłuższa jest nasza grzywka, tym szersza powinna być okrągła szczotka, której będziemy używać do jej układania. Grzywkę kurtynową możemy też stylizować, używając do tego lokówki.
Niezależnie od używanego narzędzia, techniki układania curtain bangs są dość podobne. Grzywkę jako jedno pasmo włosów nawijamy na okrągłą szczotkę na zewnątrz i suszymy, naciągając je ku górze i do przodu. Następnie rozdzielamy włosy palcami na dwie części okalające twarz.
Możemy też od początku stylizować grzywkę podzieloną na dwa pasma: najpierw jedno nawijając na lokówkę na zewnątrz i lekką na bok, a następnie powtarzając tę czynność z drugim pasmem. Dobrym rozwiązaniem jest też po takiej stylizacji nakręcenie grzywki na jeden lub dwa dość duże wałki. Włosy będą stygły, ich skręt będzie się utrwalał, a my w tym czasie możemy wypić kawę lub wykonać makijaż. Na koniec warto utrwalić tak ułożoną grzywkę lakierem do włosów.
Fryzura z grzywką kurtynową
Grzywka kurtynowa najczęściej występuje jako element fryzury z długimi, warstwowo ciętymi włosami. I wtedy zazwyczaj grzywka firanka jest dość długa.
Prawie równie często widuje się grzywkę kurtynową jako część boba lub long boba. Grzywka firanka doskonale pasuje też do shaggy hair i sprawdza się przy cięciu bixie czy dłuższym pixie.
Włosy kręcone długie i średniej długości także doskonale wyglądają z grzywką kurtynową. A do stylizacji tak obciętych loków wystarczy dobry krem podkreślający skręt, suszarka z dyfuzorem i umiejętne układanie palcami pasm nad czołem i po bokach twarzy.
Niezależnie od tego, z jaką fryzurą "sparujemy" grzywkę kurtynę, ma ona spełniać kilka podstawowych warunków:
- nie odcinać się zbyt mocno od reszty fryzury,
- przesłaniać boki czoła i częściowo boki twarzy,
- stopniowo, od środka głowy, stawać się coraz dłuższa,
- przy prostych włosach, układać się w delikatne, naturalnie wyglądające fale.
Zdecydujesz się na grzywkę kurtynową?