Herbaty ziołowe na włosy. Które pić, aby rosły zdrowe i silne?
Wybrałyśmy siedem najczęściej polecanych ziół na włosy, dzięki którym w ciągu 2-3 tygodni zauważycie zmniejszone wypadanie włosów oraz ograniczone przetłuszczanie.

Włosy są doskonałym wyznacznikiem zdrowia. Jeśli wypadają, wolno rosną, a także brakuje im blasku i gładkości, to znak, że najwyższa pora działać. Zioła to jedna z najstarszych, a zarazem skutecznych metod pielęgnowania ich. Można z nich robić płukanki, hydrolaty, ale świetnie sprawdzą się również w mniej skomplikowanej formie, czyli jako napar do picia. Regularne picie zaledwie dwóch filiżanek dziennie pomoże zmniejszyć wypadanie włosów, przyspieszyć ich porost oraz zlikwidować łupież.

Skuteczne zioła na włosy
Zanim sięgniemy po pierwszą-lepszą roślinę, warto wiedzieć, które z nich najlepiej wykorzystać do przygotowania naparu oraz jakie mają właściwości. Ziołom przypisuje się określone działanie i czasami niektórych nie wolno łączyć ze sobą, ponieważ mogą wywołać niepożądane skutki uboczne. Najczęściej jednak w kuracji włosowej polecana jest pokrzywa oraz skrzyp polny. Działają najskuteczniej, ale warunkiem jest oczywiście regularność picia przygotowanych z nich wywarów.
Pokrzywa na włosy
Ta roślina nie zawsze musi kojarzyć nam się ze swędzącymi bąbelkami na skórze po wycieczce do lasu. Można tak naprawdę nazwać ją eliksirem zdrowia, który potrafi rozwiązać problemy ze skórą, paznokciami, a także włosami. Jest bogactwem dobroczynnych dla organizmu składników. Tak naprawdę stanowi bardzo cenny surowiec, z którego producenci kosmetyków do pielęgnacji włosów bardzo często korzystają. Zwykle jest jednym z głównych składników wcierek do włosów czy toników do skóry głowy. Pokrzywa nie tylko zmniejsza wypadanie, ale również ogranicza wydzielanie łoju, dzięki czemu fryzura pozostaje świeża na dłużej.
W liściach pokrzywy, z których przygotowywane są herbaty, znajdują się:
- Prowitamina A.
- Witaminy K, C, B2 i B6.
- Garbniki.
- Kwasy organiczne.
- Chlorofil.
- Flawonoidy i minerały: wapń, żelazo, siarkę, fosfor, potas, sód, jod.
Korzeń pokrzywy jest równie cenny. Zawiera:
- Lecytynę.
- Krzemionkę.
- Polisacharydy.
- Liczne sole mineralne.
Jak pić pokrzywę?
Pokrzywę możecie kupić już w formie gotowej herbaty w saszetkach. Zalewacie ją wrzącą wodą i pozostawiacie na około 5-10. Następnie saszetkę należy wyciągnąć i popijać gotową herbatę.Możecie też zdecydować się na zakup zasuszonych liści w sklepie zielarskim - taki napar będzie miał zdecydowanie bardziej intensywny smak oraz zapach, ale jest też podobno skuteczniejszy. Do garnka wlewamy 2 szklanki gorącej wody i wsypujemy 2 łyżki suszonej pokrzywy. Gotujemy to na małym ogniu pod przykryciem przez 5 minut. Następnie odstawiamy wywar na 10 minut, przecedzamy i wlewamy do termosu. Około 2-3 razy dziennie należy wypić pół szklanki naparu.

Skrzyp polny na włosy
To jedna z najczęściej wybieranych roślin do stworzenia suplementów diety. Równie chętnie sięgają po niego producenci szamponów, płukanek i odżywek do włosów. Skrzyp polny jest nieoceniony jeżeli chodzi o wspieranie odnowy kondycji czupryny. To jedno z najlepszych, a jednocześnie najbardziej wartościowych źródeł krzemu. Ten z kolei jest podstawowym budulcem komórek skóry, paznokci, a także włosów.
Krzem stanowi aż 10 procent wszystkich substancji mineralnych skrzypu polnego. Dodatkowo ta roślina składa się w 20 procentach z krzemionki, która rozpuszcza się i wchłania tak samo szybko. Oprócz tego ta roślina zawiera:
- Flawonoidy
- Fitosterole
- Karotenoidy
- Sole potasu i glinu
- Kwasy organiczne
- Witamina C
- Garbniki
- Związki żywicowe
Takie bogactwo składników sprawia, że skrzyp polny przeciwdziała wypadaniu i przetłuszczaniu się włosów, ale też wzmacnia ich strukturę. Dzięki temu rosną zdrowsze, a przede wszystkim silniejsze i bardziej odporne na działanie niesprzyjających czynników zewnętrznych.
Jak pić skrzyp polny?
Przygotowanie naparu ze skrzypu polnego jest bardzo łatwe i robi się to tak samo jak w przypadku pokrzywy. Do garnka wlewamy dwie szklanki ciepłej wody i wsypujemy 2 łyżki ziela skrzypu. Powoli gotujemy całość pod przykryciem przez 15 minut. Przecedzamy, wlewamy do termosu i pijemy 3 razy dziennie po pół szklanki.

Zdjęcie: istockphoto.comPokrzywa i skrzyp polny cieszą się największym powodzeniem, jeżeli chodzi o napary ziołowe do picia. Można z nich także przygotować płukanki, ale w roli kosmetyków sprawdzi się także pięć poniższych propozycji, które warto przetestować:
- szałwia - ma właściwości przeciwzapalne oraz ściągające. Dzięki temu hamuje wydzielanie łoju oraz zapobiega wypadaniu włosów.
- rumianek - działa rozjaśniająco, ale również łagodzi i dezynfekuje.
- nagietek lekarski - oprócz tego, że nawilża, działa także przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo.
- korzeń łopianu - działa podobnie jak szałwia, ale oprócz tego ma właściwości przeciwłupieżowe.
- liść oraz kora brzozy - pomaga pozbyć się łupieżu. Przyspiesza porost włosów, a jednocześnie hamuje ich wypadanie. Ogranicza również przetłuszczanie.
Pamiętajcie jednak, że żadna domowa kuracja przeprowadzona na własną rękę nie zastąpi diagnozy lekarza. Jeśli próbowaliście wielu metod, a problemy z włosami nadal występują, lub co gorsza, stały się jeszcze bardziej kłopotliwe, konieczna może być wizyta u specjalisty. Najpierw może być to lekarz pierwszego kontaktu, który zleci wam podstawowe badania krwi, tarczycy, hormonów. Później warto skorzystać również z pomocy trychologa.Zdjęcie główne: istockphoto.com