Reklama

Wielu mężczyzn zdecydowanie bardziej woli powierzyć włosy profesjonalistom niż domownikom. Jednak w sytuacji, kiedy nie ma możliwości umówienia wizyty w salonie, jest tylko jedno rozwiązanie - obcięcie włosów w domu. Niewątpliwie jest to wyzwanie, ale nie traktujcie tego jako zadania niewykonalnego. Technika, którą musicie wykorzystać, aby efekt był wręcz salonowy, nie jest trudna. Nasz ekspert wyjaśnił wszystko krok po kroku.

Reklama

Zdjęcie: istockphoto.com

Od czego zacząć męskie strzyżenie w domu?

Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie zarówno miejsca strzyżenia, jak i niezbędnych akcesoriów. Wszystko to pozwoli wam zaoszczędzić czas i nerwy, które najprawdopodobniej wielu z was będą towarzyszyć podczas pierwszej próby męskiego strzyżenia... :)

  1. Najlepiej jeśli będziecie obcinać włosy w miejscu, w którym jest dużo naturalnego lub po prostu białego światła. W ten sposób każda strona głowy będzie dobrze doświetlona i nie pominiecie żadnego włoska.
  2. Na podłodze warto rozłożyć na płasko kilka worków na śmieci, z których zdecydowanie łatwiej będzie wam się pozbyć opadających włosów.
  3. Osoba strzyżona powinna usiąść na stołku lub niskim krzesełku, które nie będzie utrudniało pracy.
  4. W zasięgu ręki powinnyście mieć również stolik z niezbędnymi przyrządami, o których piszemy niżej.

Jeśli wasze prowizoryczne stanowisko jest gotowe, teraz możecie przygotować niezbędne do strzyżenia narzędzia. Czego będziecie potrzebować?

  • Atomizera z czystą wodą - męskie włosy są krótkie i szybko wysychają, a tego chcemy uniknąć podczas strzyżenia.
  • Grzebienia z ułożonymi wąsko ząbkami - przyda się do wyczesywania osiadających na włosach już tych obciętych.
  • Maszynki - najlepiej takiej, która ma różne nakładki.
  • Opcjonalnie długich spinek lub klipsów - jeśli wasz partner ma długie włosy u góry, lepiej przytrzymać je spinką niż przypadkowo skrócić.
  • Ręcznika - owiniecie nim ramiona, aby włosy mogły opadać na niego, a nie ubrania.

Zwróćcie uwagę, że nie piszemy o nożyczkach. Te do papieru zupełnie nie nadają się do cięcia włosów, a nie każdy posiada fryzjerskie nożyczki w domu. Inną kwestią jest również umiejętne posługiwanie się nimi, aby nie stępić ostrza czy końcówek włosów.

Jak przeprowadzić męskie strzyżenie w domu?

Aby przekazać wam najbardziej rzetelną instrukcję męskiego strzyżenia w domu, postanowiłyśmy skontaktować się z ekspertem, który objaśnił nam cały proces obcinania włosów. Jak zrobić to poprawnie?

Zmianę męskiej fryzury w domu powinniśmy zacząć od… umycia włosów. Mokre włosy znacznie łatwiej się obcina – suche wymagają precyzji fryzjerskiej - mówi Katarzyna Budzikowska-Kuraś, trenerka Davines, właścicielka salonu Studio 84 w Jeleniej Górze.

Co robić dalej? Oto co sugeruje Katarzyna Budzikowska-Kuraś:

  1. Strzyżenie maszynką rozpocznijmy od wyboru dłuższych nasadek. W ten sposób unikniemy sytuacji, w której zbyt pochopnie skrócimy fryzurę i na uratowanie jej będzie już za późno. Zdecydowanie lepiej jest stopniowo zmniejszać długość nasadki, ustalając pożądany kształt cięcia z osobą strzyżoną.
  2. Dla zachowania właściwych proporcji fryzury najkrócej włosy strzyżmy wzdłuż konturu głowy – nad uszami, na karku.
  3. Jeżeli nie czujemy się pewnie w pracy z maszynką, unikajmy dokładnego konturowania. Zachowajmy jednak zasadę, zgodnie z którą przestajemy ciąć krótszą nasadką, gdy czaszka się zaokrągla.

My proponujemy wam również rezygnację z wykonywania szybkich, chaotycznych ruchów, które w niekontrolowany sposób mogą zepsuć efekt końcowy. Maszynkę przesuwajcie powoli i precyzyjnie. Na koniec nie zapomnij o wyczyszczeniu wszystkich nakładek i maszynki z zalegających na niej włosów.

To dobra okazja do zmiany fryzury. Panowie, którzy noszą krótkie włosy na całości głowy, mogą zachować włosy górnej partii trochę dłuższe. Dobrym ruchem będzie tylko odświeżenie fryzury w postaci skrócenia boków i tyłu głowy - dodaje nasz ekspert.

Jaką maszynkę do strzyżenia wybrać?

Temat jest dość rozległy i w gruncie rzeczy wybór urządzenia zależy od waszych potrzeb. Im więcej funkcji ma maszynka, im porządniej jest wykonana, im bardziej zaawansowane są jej możliwości, tym cena będzie wyższa.

Jeśli maszynka ma wam służyć do regularnego obcinania włosów, lepiej zainwestować w taką, która została wykonana z lepszych materiałów. Do okazjonalnego cięcia nie potrzebujecie salonowej jakości.

Podczas zakupu zwracajcie uwagę na:

  • Rodzaj zasilania. Do wyboru mamy zasilanie akumulatorowe (bezprzewodowe, ale z koniecznością ładowania), sieciowe (działają tylko, gdy są podłączone do kontaktu) oraz akumulatorowo-sieciowe.
  • Moc. Im wyższa moc, tym maszynka lepiej będzie sobie radzić z gęstymi włosami.
  • Nakładki. Zazwyczaj do urządzenia dołącza się jedną uniwersalną nasadkę, której długość strzyżenia regulujemy przez pokrętło. Na rynku kupicie też modele z wymiennymi wkładami.
  • Szerokość ostrza. Najlepiej sprawdzi się to o szerokości 30mm-45mm.
  • Materiał wykonania. Maszynki ze stali oraz aluminium nie są tak wytrzymałe jak te zrobione z materiałów ceramicznych czy tytanowych.
  • Dodatkowe funkcje i akcesoria.
Reklama

Macie już pierwsze doświadczenia ze strzyżeniem męskich włosów w domu.Zdjęcie główne: istockphoto.com

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane