Łupież to powszechne schorzenie, z którym spotkała się większość z nas. By najkrócej go zdefiniować, wystarczy powiedzieć, że jest to choroba skóry, która powoduje jej łuszczenie. Najczęściej występuje na głowie, tworząc nieestetyczny pył, który osiada na włosach i ramionach. Łupież może jednak występować w różnych odmianach, przenosić się na inne części skóry oraz powodować różne objawy, nie tylko lekkie łuszczenie się naskórka.

Reklama

Rodzaje łupieżu – czym się różnią?

Istnieje wiele różnych typów łupieżu, lecz trudno określić, co jest ich podstawową przyczyną. Jego powstawanie może być uwarunkowane genetycznie, lecz również powodowane zmianą składu sebum skóry głowy, problemami z naskórkiem lub zachwianą równowagą mikrobiomu. Wszystkie te czynniki wpływają na występujący naturalnie w mikrobiomie grzyb z gatunku Melassezia i powodują jego szybkie namnażanie się. Skutkuje ono łuszczeniem się skóry i dodatkową, zbyt dużą produkcją sebum.

Zwykle, mówiąc o łupieżu, mamy do czynienia z łupieżem suchym lub tłustym, dwoma najczęstszymi typami tego schorzenia. Łupież suchy objawia się łuszczącym się naskórkiem i świądem skóry, a tłusty dodatkowo może powodować nasilony łojotok, przez co płatki skóry nie odpadają, lecz tworzą trudne do usunięcia łuski.

Kolejnym rodzajem jest łupież pstry, który tworzy na skórze brunatne plamy. Najczęściej pojawiają się one na ramionach i okolicy karku, a po ich wyleczeniu zostawiają przebarwioną skórę. Inną odmianą łupieżu jest biały, który również zostawia trwałe ślady na skórze, przeważnie w postaci białych plamek w okolicy twarzy czy ramion.

AdobeStock

Istnieje o wiele więcej typów łupieżu, lecz wszystkie leczy się w podobny sposób. Należy zacząć od skóry głowy, bo mimo objawów na innych częściach ciała, zwykle to tam rozwija się przyczyna schorzenia.

Jak leczyć łupież i zapobiegać jego nawrotom?

Podstawowym krokiem jest na pewno stosowanie łagodnych kosmetyków, dostosowanych do wrażliwej skóry. Warto ograniczyć również produkty do stylizacji włosów, unikać gorącego powietrza z suszarki oraz wspomóc się naturalnymi wyciągami z ziół, które pomogą załagodzić podrażnioną skórę głowy. W leczeniu łupieżu ważna jest również… dieta. Do codziennego jadłospisu warto dodać produkty bogate w cynk i żelazo, magnez oraz witaminy z grupy B.

Najlepsze i najskuteczniejsze będą jednak odpowiednie kosmetyki dedykowane problemowi łupieżu. Warto sięgnąć po specjalistyczne linie produktów, które w swoim składzie zawierają substancje zwalczające bezpośrednie przyczyny łupieżu.

Gama przeciwłupieżowa Vichy Dercos DS

mat. prasowe

Produktami, które w sposób skuteczny i zdecydowany wesprą walkę z łupieżem są szampony Vichy Dercos DS. Ich głęboko oczyszczająca formuła delikatnie pielęgnuje skórę głowy, jednocześnie eliminując aż do 100% widocznego łupieżu już od pierwszego użycia. Zapobiegają również jego nawrotom aż do 6 tygodni. Szampony Vichy Dercos DS są testowane dermatologicznie.

W skład gamy wchodzą cztery szampony: do włosów suchych, normalnych i przetłuszczających się, do wrażliwej skóry głowy oraz głęboko oczyszczający o delikatnie złuszczającej formule. Dzięki takiemu podziałowi można jeszcze lepiej dostosować kurację przeciwłupieżową, by pielęgnowała nie tylko skórę, lecz również włosy, zapewniając im świetną kondycję i piękny wygląd.

Artykuł powstał z udziałem marki Vichy

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama