Jak zrobić warkocz holenderski? Przykładowe fryzury z tym typem splotu
Warkocz holenderski to rodzaj warkocza dobieranego, w którym pasma przekłada się pod spodem zamiast od góry. To efektowna fryzura, która najlepiej wygląda na dłuższych i gęstych włosach. Jak zrobić warkocz holenderski krok po kroku?

- Paulina Brzozowska
Warkocz holenderski, czyli dutch braid to bardzo efektowna fryzura, która jest dość prosta w wykonaniu. Świetnie sprawdzi się zarówno na co dzień - do pracy czy do szkoły, jak i na większe wyjście. Aby wykonać tego typu warkocz, nasze włosy muszą sięgać przynajmniej do linii ramion, gdyż w innym przypadku trudno będzie dobierać pasma. Możemy go wykonać na kilka różnych sposobów - od czubka głowy, od początku linii włosów lub po bokach.
Spis treści:
- Jak wygląda warkocz holenderski?
- Jak zrobić warkocz holenderski?
- Komu pasuje warkocz holenderski?
- Warkocz holenderski na wesele
- Warkocze holenderskie z włosów syntetycznych
- Warkocz holenderski z kokiem
Jak wygląda warkocz holenderski?
Warkocz holenderski to wersja warkocza dobieranego, który wykonuje się podobnie jak warkocz francuski, lecz w wersji odwróconej. Różnica polega na tym, że pasma włosów przekłada się tutaj pod spodem, a nie od góry, jak w tradycyjnym warkoczu. Dzięki temu staje się on wypukły i lepiej widoczny. Ten typ warkocza często nazywany jest też warkoczem bokserskim, ponieważ to uczesanie szczególnie upodobały sobie kobiety trenujące ten właśnie sport. Nic dziwnego. Zaplecione blisko skóry głowy włosy nie przeszkadzają w czasie treningu i nie wpadają na twarz, zapewniając maksymalną wygodę.
Zobacz także: Warkocz wodospad - jak go zrobić krok po kroku?
Jak zrobić warkocz holenderski?
Warkocz holenderski możemy bez problemu zapleść w domu. chociaż wymaga to wprawy. Jeśli nie mamy doświadczenia, łatwiej zacząć od klasycznego warkocza dobieranego lub poprosić kogoś o pomoc. Do wykonania tej fryzury będzie nam potrzebna jedynie szczotka i gumka do włosów, choć w przypadku niesfornych pasm przyda się też żel do włosów, którym najpierw ujarzmimy odstające włoski.
Warkocz holenderski krok po kroku:
- Dokładnie rozczesujemy włosy, robimy przedziałek i oddzielamy grubsze pasmo na czubku głowy. Warkocz można również rozpocząć nad czołem lub wydzielić włosy na dwa warkocze po bokach głowy.
- Pasmo dzielimy na 3 kosmyki. Pasma zaplatamy jak w tradycyjnym warkoczu dobieranym, jest jednak jedna różnica. Pasma przekładamy pod, a nie nad kosmykami. Pasmo z lewej przekładamy pod środkowym kosmykiem. Następnie pod warkoczem przekładamy pasmo z prawej.
- Do pierwotnych kosmyków dobieramy włosy pogrubiając pasma.
- Powtarzamy naprzemiennie krok drugi i trzeci, a gdy nie będzie już włosów do dobierania, zaplatamy klasyczny warkocz i spinamy go gumką.
Komu pasuje warkocz holenderski?
Warkocz holenderski tak naprawdę pasuje każdemu i na każdą okazję. Świetnie się sprawdzi zarówno na co dzień, w pracy, w szkole, jak i na wieczorowe wyjście. Wszystko zależy od tego, jak go wystylizujemy. Aby wykonać tego rodzaju warkocz, włosy powinny sięgać przynajmniej do ramion, choć wygląda on najbardziej efektownie na długich i gęstych włosach. W przypadku cienkich włosów fryzura ta również się sprawdzi i optycznie zwiększy ich objętość. Jeśli zaś chodzi o krótkie włosy, np. o długości do żuchwy i powyżej, zrobienie "holendra" jest możliwe, jednak wymaga wprawy i bardzo zwinnych dłoni. W tym przypadku warto posiłkować się doczepami lub pasmami syntetycznych włosów, którymi przedłużymy nieco fryzurę.
Warkocz holenderski na wesele
Holenderski warkocz jest świetnym wyborem jako fryzura na wesele. To bardzo eleganckie upięcie zarówno dla panny młodej, jak i dla weselnego gościa. Warto w tym przypadku postawić na luźny, romantyczny splot, który będzie opadał np. na jedno ramię. Możemy też ozdobić go kwiatami czy błyszczącymi szpilkami do włosów. Żeby takie uczesanie dobrze się trzymało, najlepiej oddać się w ręce doświadczonego fryzjera, który zaplecie je w sposób jednocześnie lekki, ale i trwały.

Warkocze holenderskie z włosów syntetycznych
W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się warkocze syntetyczne z dobieranych włosów. Są wykonywane najczęściej w formie "holendrów" i stanowią bardzo ciekawy sposób na przedłużenie i zagęszczenie naszych naturalnych pasm. To bardzo efektowne sploty, często robione w jaskrawych kolorach, które uwielbiamy nosić szczególnie latem, podczas festiwali czy wakacyjnych wyjazdów. W sieci reklamuje się wiele osób, które zawodowo zajmuje się wykonywaniem właśnie splotów syntetycznych. Koszt ich wykonania to ok. 150-400 zł w zależności od liczby warkoczy i skomplikowania fryzury.
Warkocz holenderski z kokiem
Fryzury z warkoczem wcale nie muszą się ograniczać do pojedynczego splotu opadającego na plecy. Dobrym pomysłem jest połączenie go np. z różnego rodzaju kokami. Takie upięcie to romantyczne i kobiece wyjście zarówno na co dzień, jak i na wielkie wyjścia. Pięknie będzie prezentować się warkocz holenderski wykonany na boku głowy, który płynnie przejdzie w luźny kok nad karkiem. To ciekawe i przykuwające wzrok rozwiązanie.

Jeśli macie bardzo długie włosy, możecie z kolei skusić się np. na wykonanie dwóch mniejszych warkoczy holenderskich dobieranych z grzywki, które zwieńczy wysoki, gładki kok na czubku głowy. To uczesanie w stylu glamour, które ma w sobie dużo zadziorności.