Jak zrobić warkocz - proste sploty krok po kroku
Z naszą pomocą dowiecie się jak zrobić warkocz, nawet jeśli nie macie zbyt wiele umiejętności fryzjerskich. Zdradzamy, jak wykonać najpopularniejsze rodzaje splotu - warkocze francuskie, dobierane, bokserskie i holenderskie.

- Laura Grzelak
Jak zrobić warkocz krok po kroku, aby był piękny i trwały? To wcale nie jest takie trudne, jak początkowo może się wydawać! Najłatwiej zacząć swoje próby na kimś, kto ma długie, proste włosy. Jeśli jednak chcecie od razu zacząć pleść warkocze dobierane na sobie - śmiało! Nasz tutorial z pewnością wam to ułatwi.
Jak zrobić warkocz francuski i warkocz dobierany
Warkocze francuskie to najpopularniejszy rodzaj splotu włosów - to właśnie ten klasyczny warkocz zapewne kojarzycie z dzieciństwa. Składa się z on z trzech równych pasm, które przekładamy ze sobą naprzemiennie. Oryginalny francuski warkocz to warkocz dobierany, czyli taki, w którym zaplatając włosy od czubka głowy naprzemiennie dobieramy do naszych głównych pasm pozostałe włosy i stopniowo przechodzimy w dół, a końcówki zaplatamy w klasyczny, trzyczęściowy warkocz. W ten sposób dobierana część warkocza chowa się do wewnątrz tworząc widoczne pasma. Kluczem do pięknego wyglądu warkocza francuskiego jest staranne dobieranie pasm.
Warkocz francuski krok po kroku:
- Wszystkie włosy zaczesujemy do tyłu. Następnie wydzielamy na czubku głowy pasmo o grubości około 5-7 cm i dzielimy je na trzy równe części.
- Pasmo z prawej strony przekładamy górą na środkowe, a środkowe dołem przenosimy na stronę prawą. Następnie pasmo lewe tak samo przenosimy na górę środkowego, a to spod spodu przenosimy na lewą stronę.
- Następnie z pozostałych włosów dobieramy dość grube pasmo (około 5 cm) do pasma, które mamy aktualnie po prawej stronie. Gdy "pogrubimy" nasze pasmo, ponownie przekładamy je nad pasmem środkowym. Proces powtarzamy z lewej strony.
- Kolejno ponownie dobieramy szerokie pasmo poniżej i dokładamy je do ostatniego cienkiego pasma, które jeszcze przed chwilą było na środku głowy. Powtarzamy dobieranie i plecenie do momentu, aż wszystkie włosy znajdą się w warkoczu i dojdziemy ze spotem nisko, do potylicy.
- Następnie na długości włosów pleciemy warkocz aż do końcówek, a splot zabezpieczamy gumką.
Zobacz także: Włosy cieniowane warstwowo - komu pasują, jak układać, inspiracje
Taki dobierany splot możemy wykonać także w formie dwóch warkoczy, po obu stronach głowy. Warkocz francuski to także ciekawy element różnego rodzaju fryzur, na przykład upięć na wesele. Modnym sposobem jest także zaplecenie 4-5 razy włosów od dołu, a następnie związanie pozostałych włosów w kucyka lub koka.
Jak zrobić warkocz holenderski?
Warkocz holenderki to tak naprawdę odwrócona wersja warkocza francuskiego. Podczas gdy w warkoczu francuskim pasma dobieraliśmy na górę splotu, w warkoczu holenderskim robimy to pod spód. Taki warkocz wygląda przepięknie w wersji 'messy', gdzie spot jest wyraźnie poluźniony, a pojedyncze pasma swobodnie wychodzą z warkocza.
Warkocz holenderski krok po kroku:
- Wyznaczamy niewielkie pasmo na czubku głowy lub z boku przedziałka, które dzielimy na trzy. Przeplatamy włosy raz z prawej, a raz z lewej strony jeszcze bez dobierania dodatkowych pasm.
- Następnie wyznaczamy nieco mniejszą niż w przypadku warkocza francuskiego sekcję włosów i dołączamy ją do pasma z prawej strony. Kolejno zaplatamy ją pod pasmem środkowym.
- Do pasma z lewej strony dobieramy sekcję włosów i ponownie przekładamy je pod pasmem środkowym. Powtarzamy proces raz z prawej, raz z lewej strony. Szybko zauważymy, że w przeciwieństwie do warkocza francuskiego, warkocz holenderski pojawia nam się na włosach.
- Gdy dojdziemy do dołu głowy, a wszystkie pasma będą zaplecione, kontynuujemy robienie warkocza aż do końcówek.

Jak zrobić warkocze bokserskie
Na Instagramie bardzo modne są teraz warkocze bokserskie. Chętnie noszą je topowe celebrytki, na przykład Kim Kardashian. Popularne jest także wplatanie w warkocze syntetycznych, kolorowych pasm.

Takie warkocze to tak naprawdę warkocze holenderskie ciasno i równo zaplecione po obu stronach głowy. Umiejąc zapleść warkocz holenderski bez problemu poradzicie sobie z warkoczem bokserskim, tak jak samo z warkoczem francuskim, w którym jedyną różnicą jest zaplatanie pasm na górę, zamiast pod spód.