Reklama

Łysienie telogenowe to powracająca dolegliwość, którą najczęściej powoduje napięcie nerwowe i długotrwały stres. Nasila się szczególnie w przypadku współwystąpienia niedoborów witamin i minerałów, oraz zaburzeń hormonalnych. Dotknąć może wszystkich niezależnie od płci i wieku, często jednak zauważa się je u kobiet, na przykład niedługo po porodzie. Jak rozpoznać i leczyć ten rodzaj łysienia?

Reklama

Źródło: Istock

Łysienie telogenowe - na czym polega

Łysienie telogenowe ma związek z fazami wzrostu włosa. Przeciętnie około 80 procent włosów, które znajdują się na głowie jest w fazie nazywanej anagenem, zaś około 20 procent to włosy w fazie telogenu. To okres spoczynku cebulki, który zwykle trwa od 2 do 3 miesięcy.

W trakcie fazy telogenu włos słabnie, jego wzrost zostaje zahamowany i wkrótce wypada. Ten naturalny proces wypadania włosów możemy zaobserwować podczas mycia bądź szczotkowania włosów. U zdrowej osoby włosy, które wypadły, wkrótce zostają zamienione na nowe. Problem zaczyna się jednak, gdy z dnia na dzień zauważamy zwiększoną ilość wypadających włosów.

Łysienie telogenowe - przyczyny

Łysienie telogenowe spowodowane jest bezpośrednio przez zwiększenie liczby włosów w tej fazie, a także wyjątkowe wydłużenie jej. W efekcie zbyt duża ilość włosów jest w fazie 'zamrożenia' (nawet ponad 50%). Włos wypada, a w jego miejsce nie pojawia się nowy.

Ten typ łysienia charakterystyczny jest dla osób, których równowaga została w jakichś sposób zaburzona. Może to być przez:

  • długotrwały stres
  • wyjątkowe napięcie nerwowe
  • operację i pełną narkozę
  • poród
  • przyjmowane leków, taki jak retinoidy i betablokery
  • niedobory żywieniowe i zaburzenia wchłaniania
  • niedoczynność i nadczynność tarczycy
  • zakażenie wirusem HIV

Łysienie telogenowe - leczenie

W leczeniu łysienia bardzo ważne jest zdiagnozowanie i wyeliminowanie przyczyny. Często pomocny jest tu także czas, na przykład od przebytej narkozy oraz zdrowa dieta bogata w owoce i warzywa. Jeśli jednak łysienie telogenowe zaczyna mieć charakter przewlekły, oprócz leczenia pobocznych chorób warto mocniej zadbać o skórę głowy.

Zobacz także: Łysienie plackowate - jak je skutecznie leczyć?

Pomocne będą odżywcze szampony i odżywki bogate w skrzyp polny, wyciąg z czarnej rzepy, cynk i zieloną herbatę. Warto stosować także kosmetyki, które regulują pracę gruczołów łojowych i zapobiegają łupieżowi, ponieważ te choroby skóry głowy często idą w parze z telogenowym łysieniem.

Jeśli odpowiednio zadbamy o swoje zdrowie, jesteśmy w stanie niemal w stu procentach przywrócić poprzedni stan włosów i to bez przeszczepu. Wszystko dlatego, że faza telogenu jedynie zamraża cebulki włosów, nie powoduje ich wypadania ani obumarcia. Jeśli podejrzewasz u siebie łysienie na tle telogenowy, koniecznie skonsultuj to z trychologiem, który dzięki szybkiej diagnozie i odpowiedniemu leczeniu skutecznie zahamuje proces przerzedzania się włosów.

Reklama

Źródło zdjęcia głównego: Istock

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane