Mąka żytnia na włosy w formie szamponu. Dlaczego warto stosować?
Szampon z mąki żytniej zdziała na włosach cuda. Mycie pasm mąką żytnią daje co najmniej pięć korzyści, a jedną z nich jest pozbycie się nadmiaru sebum.

Mąką żytnia to substytut szamponu, którego czasami z roztargnienia możemy zapomnieć zakupić. Nawet jeśli jeszcze nie praktykujecie świadomej pielęgnacji włosów, to może być punkt zwrotny w waszym podejściu do dbania o ich kondycję.Mąka żytnia domywa sebum i zanieczyszczenia z pasm. Radzi też sobie z odświeżeniem oraz wzmocnieniem. Żeby jednak osiągnąć tyle korzyści z mycia włosów mąką żytnią, trzeba najpierw wiedzieć, który typ wybrać i przede wszystkim, w jaki sposób oraz w jakich proporcjach należy ją nakładać.

Jaką mąkę żytnią do mycia włosów wybrać?
Do mycia włosów potrzebujecie oczywiście mąki żytniej, ale możecie też użyć sojowej, z ciecierzycy, owsianej oraz innej roślinnej. Pozostałe mogą zmienić się w kleistą i ciągnącą się papkę, którą naprawdę trudno będzie wam wypłukać z włosów. W sklepach online i stacjonarnych szukajcie mąki żytniej typ od 500 do maksymalnie 720. Im niższa wartość, tym mąka jest drobniejsza, a więc lepiej zmielona. Zdecydowanie łatwiej wypłukuje się ją z włosów. Nie musicie się obawiać powstawania "klusek".Nie wiecie, do jakiego sklepu zajrzeć? Radzimy udać się do sklepów wielkopowierzchniowych typu Tesco czy Carrefour. Na tę mąkę na pewno natkniecie się także w sklepach ze zdrową żywnością.
Jak myć włosy mąką żytnią?
W myciu włosów mąką żytnią bardzo ważne są proporcje. Przygotujcie miskę i wlejcie tam pół szklanki wody. Sięgnijcie po mikser lub ręczną trzepaczkę i stopniowo dosypujcie 3-4 łyżki mąki żytniej. W ten sposób unikniecie powstawania grudek, które mogłyby się zaplątać we włosach. Mieszajcie do momentu aż masa stanie się jednolita i będzie miała konsystencję bardzo gęstego szamponu.

Zdjęcie: istockphoto.comTak powstały szampon z mąki żytniej nakładamy w małych partiach na skórę głowy i miejsce przy miejscu masujemy. Poświęćcie na to trochę czasu, aby mieć pewność, że skalp jest dobrze oczyszczony. Wasz w pełni naturalny szampon nie posiada myjących detergentów, więc to normalne, że musicie poczekać, aż tłuszcz i brud zaczną się rozpuszczać.Oczywiście szampon z mąki żytniej się nie pieni, ale ze względu na to, że sama mąka zawiera niewielką ilość saponin, to ma właściwości myjące. Teraz, kiedy skóra głowy jest już umyta, możemy zacząć spłukiwać chłodną wodą szampon z mąki. W tym przypadku też musicie poświęcić na to nieco więcej czasu, aby mieć pewność, że każdy zakamarek zostanie oczyszczony.Kiedy już spłuczecie włosy, będą w dotyku dość tępe, więc warto użyć na nich płukanki zakwaszającej, aby pozbyć się tego uczucia.
Zalety mycia włosów mąką żytnią
- odświeżenie włosów,
- wzmocnienie włosów,
- ograniczenie przetłuszczania się włosów,
- odbija włosy od nasady,
- włosy stają się bardziej mięsiste,
- sprawdza się u osób z bardzo wrażliwą skórą głowy.
Wady mycia włosów mąką żytnią
- bezpośrednio po myciu włosy są szorstkie w dotyku,
- proces mycia włosów i spłukiwania trwa dość długo,
- nie można przygotować szamponu z mąki żytniej na zapas,
Jeśli macie już doświadczenie z myciem włosów mąką żytnią, dajcie nam znać! Polecamy wam również obejrzenie filmiku popularnej włosomaniaczki, Agnieszki Niedziałek, gdzie znajdziecie jeszcze wiele cennych informacji:
Zdjęcie główne: istockphoto.com