Maski do włosów w odróżnieniu od odżywek o wiele mocniej regenerują zniszczone i wysuszone pasma włosów. Aby jednak miały szansę zadziałać w pełni, musimy ich odpowiednio użyć. Wiemy, jak zrobić to poprawnie i jakich błędów, warto unikać podczas pielęgnacji. Maski sprawdzą się szczególnie w pielęgnacji włosów farbowanych, które często są uwrażliwione. Oto sposoby na poprawne stosowanie maski do włosów.

Reklama

Spis treści:

  1. Rodzaje masek do włosów
  2. Jak krok po kroku nakładać maskę do włosów?
  3. Sposoby nakładania maski na włosy
  4. Błędy podczas nakładania maski do włosów
  5. Jaką ilość maski nakładać na włosy?
  6. Ile razy w tygodniu aplikować maskę?
  7. Jak długo trzymać maskę na włosach?

Rodzaje masek do włosów

Aby maska do włosów zadziałała jak najlepiej, warto zacząć od dostosowania maski do rodzaju naszych włosów. Należy też przyjrzeć się ich kondycji i sprawdzić czego aktualnie potrzebują. W drogeriach znajdziecie maski do włosów wysokoporowatych, średnioporowatych i niskoporowatych. Każda z nich odpowiada innym potrzebom włosów. Istotną funkcję pełnią również składniki. Sprawdźcie, jaka maska sprawdza się do włosów suchych, pozbawionych blasku czy tych z tendencją do łamania się.

  • Maska emolientowa domyka łuski włosów i sprawia, że stają się gładkie. To rodzaj maski skierowany głównie do włosów matowych, suchych i puszących się.
  • Maska humektantowa sprawia, że włosy są miękkie, sprężyste, a do tego elastyczne. W składzie zazwyczaj znajduje się aloes i gliceryna, która uelastycznia włosy i głęboko je nawilża. Humektanty dodatkowo chronią włosy przed łamaniem się i kruszeniem.
  • Maska proteinowa jest ratunkiem dla włosów zniszczonych. Proteiny sprawiają, że włosy nie plączą się, są odżywione i zregenerowane. Ten składnik jest naturalnym budulcem włosów, więc wszystkie uszkodzenia zostają zniwelowane.

Jak krok po kroku nakładać maskę do włosów?

Maski do włosów działają nie tylko na powierzchni włosa, ale wnikają wgłąb, a dzięki dużej zawartości składników odżywczych wspierają jego odbudowę. Włosy stają się mocniejsze, mniej przesuszone i mają więcej blasku. Żeby mogły zadziałać właściwie, potrzebny jest czas. Na korzyść działa także wyższa temperatura. Nie wystarczy więc nałożyć maskę po myciu włosów i za moment ją spłukać. Potrzeba nieco więcej cierpliwości, a aby zauważyć jak najlepsze efekty, maski do włosów należy stosować je systematycznie. Jak poprawnie nakładać maskę do włosów?

  1. Odsącz włosy z nadmiru wody.
  2. Nałóż maskę od połowy długości włosów.
  3. Za pomocą grzebienia wczesz maskę.
  4. Za pomocą czepka do włosów wykonaj kompres (zwiń włosy i nałóż czepek). Ewentualnie możesz zwinąć włosy w turban.
  5. Po upływie ustalonego czasu wyznaczonego przez producenta maski spłucz włosy letnią wodą.

Sposoby nakładania maski na włosy

Mogłoby się wydawać, że aplikacja maski do włosów ogranicza się tylko do jednego sposobu. Otóż nie! Przygotowałyśmy dla was 3 sposoby poprawnego nakładania maski, które nie wpłyną niekorzystnie na kondycję waszych włosów.

Zobacz także

Pierwszy sposób: 5 minut

Maskę do włosów możemy nakładać podczas codziennego prysznica. Należy jednak zrobić to już na początku - myjemy włosy, następnie nakładamy maskę kilka centymetrów od nasady i koncentrując się na końcówkach. Dopiero pod koniec codziennego rytuału mycia, spłukujemy maskę. Nawet 5-7 minut wystarczy, aby ta wniknęła we włosy, a ciepły strumień wody i para sprawią, że stanie się to jeszcze szybciej. W ten sposób maskę do włosów możemy aplikować na włosy nawet 3 razy w tygodniu.

Drugi sposób: 15-20 minut

Jeśli zależy nam na mocniejszej regeneracji, warto pozostawić maskę na włosach nieco dłużej. Myjemy włosy i aplikujemy maskę, a następnie zwijamy pasma w wysoki koczek i czekamy 15-20 minut. Po tym czasie spłukujemy produkt i układamy włosy jak zwykle. Od razu zauważymy, że włosy będą miały więcej blasku i staną się elastyczniejsze. Jeśli zdecydujemy się na ten sposób nakładania maski, to warto powtarzać go raz w tygodniu. To też najlepsza metoda na aplikowanie masek, które mają za zadanie zmienić odcień włosów - na przykład fioletowe maski do włosów blond.

Trzeci sposób: 30-40 minut

To prawdziwe SPA dla włosów. Ten sposób stosowania maski do włosów zastąpi nawet regenerujący zabieg u fryzjera. Nakładamy maskę do włosów na wilgotne włosy (dobrze, jeśli umyjemy je wcześniej oczyszczającym szamponem). Następnie nakładamy maskę do włosów na całe włosy, odrobinę produktu również u nasady. Głowę przykrywamy folią, na którą kolejno nakładamy ręcznik. Trzymamy maskę w ten sposób przez około 30-40 minut. Efekt to nawilżone, lśniące włosy o widocznie odżywionych końcówkach. Takie nakładanie maski do włosów wystarczy powtarzać dwa razy w miesiącu.

Błędy podczas nakładania maski do włosów

Podczas nakładania maski do włosów możemy popełniać błędy, które decydują o tym, jak prezentują się włosy po umyciu. Zebrałyśmy kilka tych najczęściej popełnianych.

  1. Nieregularne stosowanie maski do włosów. Regularność jest kluczem do sukcesu. Dotyczy to również pielęgnacji ciała czy twarzy. Jeśli po maskę do włosów sięgamy regularnie (1-2 razy w ciągu tygodnia) włosy stopniowo odzyskują zdrową kondycję.
  2. Nieodpowiednia ilość maski. W dalszej części artykułu podpowiadamy, dlaczego zbyt duża, jak i mała ilość maski do włosów zadziała niekorzystnie podczas pielęgnacji. Warto jednak wiedzieć, że to kolejny z czynników, który przyczynia się do tego, że włosy nie wyglądają korzystnie.
  3. Zbyt długi lub krótki czas trzymania maski na włosach. Cierpliwość przy pielęgnacji włosów jest bardzo ważna. Kiedy na włosy nakładamy maskę, musimy liczyć się z tym, że zajmie nam to dłuższą chwilę. W przypadku odżywki do włosów wystarczy dosłownie 10 minut, aby składniki aktywne zaczęły działać. Jeśli chodzi o maskę, jest to minimum 30 minut.
  4. Brak kompresu. Jeśli zapewnimy włosom ciepłe warunki, to maska do włosów zadziała skuteczniej. Ten pielęgnacyjny błąd popełnia bardzo duża ilość osób. Warto zauważyć, że fryzjerzy często wykorzystują specjalne sauny, które podbijają efekt działania składników aktywnych. Wiadomo, że w domu nie mamy fryzjerskiej sauny, jednak mamy na to sposób. Wystarczy, że włosy zawiniemy w specjalny czepek lub ręcznik.
Getty Images

Jaką ilość maski nakładać na włosy?

Często wydaje nam się, że im więcej kosmetyku użyjemy, tym lepsze efekty zyskamy. Nie jest to prawda, ponieważ w ten sposób możemy przypadkiem obciążyć włosy, przez co fryzura będzie wyglądała na oklapniętą. Kiedy natomiast nałożymy niewystarczającą ilość maski, nie zauważymy poprawy kondycji włosów. Warto również uważać na to, aby nie nałożyć maski zbyt blisko nasady włosów i skóry głowy. Po wysuszeniu skóra będzie tłusta i najprawdopodobniej będziemy musieli umyć włosy jeszcze raz.

Ile razy w tygodniu aplikować maskę?

Jeśli chcemy szybko uzyskać efekt zdrowych, silnych i lśniących włosów, bardzo ważna jest systematyczność. Profesjonalne odżywki do włosów powinniśmy nakładać po każdym myciu. Co natomiast z maskami do włosów? Tutaj częstotliwość jest znacznie niższa. Zaleca się, aby po maskę do włosów sięgać 1-2 razy w ciągu tygodnia. Odpowiednio dobrane składniki aktywne wnikają głęboko w strukturę włosa, więc nie ma potrzeby po częstsze sięganie maski.

Getty Images

Jak długo trzymać maskę na włosach?

Dużo zależy od rodzaju maski i zaleceń producenta. Przed aplikacją maski warto zapoznać się z przydatnymi informacjami zamieszczonymi na opakowaniu. Zazwyczaj maski trzymamy 15-40 minut na mokrych włosach. Jeśli przetrzymacie maskę dłużej niż zaleca producent, nie oznacza to, że zyskacie lepsze efekty. Wręcz przeciwnie, maska do włosów może sprawić, że po wysuszeniu będą spuszone lub oklapnięte. W sytuacji, gdy maskę trzymacie za krótko, nie uzyskacie pożądanych efektów z uwagi na to, że składniki nie zdążą wniknąć w strukturę włosa. Należy pamiętać, że każdy produkt jest inny i działanie oraz czas trzymania maski na włosach może się znacznie od siebie różnić.

Reklama

Wolicie stosować odżywkę czy maskę do włosów?

Reklama
Reklama
Reklama