Natalia Grzywińska - ekspertka marki Ziaja - odpowiada na pytania o pielęgnację włosów w naszym Q&A
Włosy, podobnie jak skóra, mają różne potrzeby. Zmieniają się one w zależności od stylizacji, pory roku, a nawet naszego stylu życia. Marka Ziaja wyszła temu naprzeciw - stworzyła trzy rytuały pielęgnacyjne odpowiadające na potrzeby włosów: Nawilżanie z owocem granatu, Regenerację z kwiatem bananowca i Wygładzanie z liśćmi baobabu. Niedawno w naszym istagramowym Q&A miałyście okazję zadać Natalii Grzywińskiej - ekspertce marki Ziaja - kilka pytań o pielęgnacje włosów. Przeczytajcie odpowiedzi. To prawdziwe kompendium wiedzy!

O pielęgnacji włosów krąży wiele mitów. To dlatego warto korzystać z doświadczenia prawdziwych specjalistów. Natalia Grzywińska - ekspertka pielęgnacji Ziaja, to zdecydowanie sprawdzone źródło aktualnej wiedzy. Natalia jest odpowiedzialna za szkolenia produktowe i sprzedażowe na rynku polskim i zagranicznym. Swoją wiedzą dzieli się na live’ach dla użytkowników social mediowych kanałów ziaja.polska, a także na blogu Ziaja i platformie podcastowej Ziaja Lab Story. Tym razem udzieliła odpowiedzi na wasze pytania w naszym Q&A. Zobaczcie odpowiedzi!

Czy twarda woda ma wpływ na puszenie się i przesuszanie włosów?
Twardość wody przyczynia się do pogorszenia kondycji włosów. Choć twarda woda jest silniej zmineralizowana, ma również bardziej zasadowe pH od miękkiej. W efekcie łuski włosa rozchylają się, na czym traci ich poziom nawilżenia. Łodygi włosa tracą wówczas swój blask, stają się szorstkie. Z uwagi na utratę gładkości mogą także zacząć się puszyć. Jeśli myjesz włosy twardą wodą, warto włączyć do regularnej praktyki pielęgnacyjnej produkty kondycjonujące, które zmiękczają włosy, np. odżywcze maski i wygładzające olejki.
Czy peeling do skóry głowy warto stosować przy przesuszonych włosach?
Peeling do skóry głowy to jeden z najbardziej uniwersalnych produktów pielęgnacyjnych. Skóra głowy potrzebuje wsparcia w procesie złuszczania martwego naskórka, oczyszczania porów zatkanych przez sebum i resztki produktów stylizujących, a także dodatkowej porcji nawilżenia i zmiękczenia. Wymienione zadania pielęgnacyjne produktu wtórnie mają wpływ na kondycję włosów, ponieważ ich zdrowie zaczyna się od prawidłowej pielęgnacji skóry głowy. Stosowanie peelingu do skóry głowy w przypadku przesuszonych włosów jest zatem dobrym pomysłem.
Jak zadbać o włosy, żeby zapobiec ich puszeniu się i jednocześnie ich nie przeciążyć?
Najczęstszą przyczyną puszenia się włosów jest brak równowagi proteinowo- humektantowo-emolientowej. Włosom puszącym się brakuje przede wszystkim humektantów i protein. Często są to włosy średnio- lub wysokoporowate. W pielęgnacji takich włosów warto uwzględnić lekkie formuły kondycjonujące, np. łatwo spłukiwalne odżywki w formie delikatnego kremu lub niespłukiwalne odżywki w sprayu. Zalecamy aplikację tych kosmetyków od połowy długości włosa aż po same końce. W ten sposób unikniemy przeciążania włosów.
Jakie właściwości wykazuje kwiat bananowca, gdy jest stosowany w pielęgnacji suchych włosów?
Ekstrakt z kwiatu bananowca to bogate źródło błonnika i witamin B6, C, E. Składnik ten ma działanie higroskopijne, które przyczynia się do nawilżenia oraz odżywienia włosów i skóry głowy. Włosy pielęgnowane tym składnikiem stają się miękkie, pełne blasku.
Moje włosy bardzo się teraz elektryzują i są suche. Proszę o radę, co najlepiej stosować.
Elektryzowanie się włosów jest bezpośrednio związane z ich suchością. Ładunki elektrostatyczne zdecydowanie łatwiej przylegają do włosów, którym brakuje nawilżenia. Badania dowodzą, że włosy zaczynają się elektryzować, gdy poziom wilgotności powietrza spada poniżej 30%, co jest charakterystyczne w suche dni zimowe, gdy temperatura powietrza spada poniżej zera. W takiej sytuacji warto w czasie mycia traktować włosy silnie nawilżającymi maskami. W ciągu dnia z kolei na suche włosy warto aplikować 2–3 dozy odżywki w sprayu, która skutecznie zahamuje elektryzowanie.
Czy da się uratować zniszczone włosy bądź poprawić ich wygląd?
Wszystko zależy od stopnia zniszczenia włosa. Jeśli włókna włosa są poprzerywane, co daje charakterystyczny efekt ścieńczających, kruszących się włosów, jedynym słusznym rozwiązaniem wydaje się ich ścięcie do poziomu ujednoliconej grubości, a następnie włączenie intensywnej pielęgnacji odżywczo-witalizującej na zewnątrz i od środka. W przypadku włosów, których kondycja jest osłabiona z uwagi na częste korzystanie z urządzeń do stylizacji, farbowanie czy silną ekspozycję na słońce, z pomocą przychodzą głęboko regenerujące rytuały do włosów. Warto wówczas sumiennie i cierpliwie traktować wszystkie pasma oraz skórę głowy specjalnymi kosmetykami. Zaawansowane kuracje do włosów wymagają poświęcenia czasu, by składniki aktywne kosmetyków miały szansę penetrować w głąb aż do korzenia włosa. Nie należy zatem spłukiwać ich zbyt szybko.
Czy temperatura wody ma znaczenie w pielęgnacji włosów?
Temperatura wody odgrywa istotną rolę w pielęgnacji włosów. Ogólna zasada w pielęgnacji włosów związana z poziomem nagrzania wody mówi, że z każdym następnym etapem pielęgnacji włosów temperatura wody powinna być coraz niższa. Unikajmy oczywiście skrajności – nie chcemy doprowadzić do poparzeń ani przeziębienia. Warto jednak w ramach własnej rutyny pamiętać o tym, by myć skórę głowy w ciepłej wodzie, oczyszczać je z wykorzystaniem letniej wody. Odżywki, maski warto spłukiwać chłodniejszą wodą. Dlaczego? Wyższa temperatura wody pomaga w otwieraniu łusek włosa, co jest przydatne na etapie oczyszczania łodyg z wszelkich zanieczyszczeń. Niższa temperatura pomoże domknąć łuski włosa, w głąb których uprzednio zostały wprowadzone składniki aktywne z produktów kondycjonujących.
Czy da się zregenerować włosy bez ich obcinania?
Regularne podcinanie końcówek włosów jest bardzo pomocne w utrzymaniu zdrowych włosów. Obcinanie najstarszych, najbardziej zniszczonych części włosa hamuje dalsze uszkodzenia łodygi. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie regularnego skracania włosów o kilka centymetrów wraz z ich pielęgnacją naturalnymi emolientami. Z jednej strony oleje roślinne w czystej postaci, olejki i esencje będą tworzyły dodatkowy film ochronny zabezpieczający przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, z drugiej – uzupełnią niedobory w strukturze włosa. W ten sposób fryzura odzyska swój blask i atrakcyjny wygląd.
Czy do pielęgnacji wystarczy jeden szampon i odżywka, czy potrzebne jest ich kilka (PEH)?
Podobnie jak skóra włos ulega dynamicznym zmianom w związku z oddziaływaniem licznych czynników. Z tego względu w różnym czasie włosy mogą wykazywać zróżnicowane potrzeby pielęgnacyjne. Przekłada się to bezpośrednio na stopień odchylenia łusek włosa określany mianem stopnia porowatości włosów. W zależności od tego, jak bardzo zniszczony jest włos, inny będzie stopień jego porowatości, a ten wskazuje na najwłaściwszą konfigurację składników aktywnych z grupy protein, emolientów, humektantów (PEH). Gdy rozpoznamy swój stopień rozchylenia łusek włosa, warto zastosować kompleksową pielęgnację opartą na połączeniu szamponu wraz z kosmetykami kondycjonującymi, tj. odżywkami, maskami, olejkami do włosów. Podsumowując, warto na bieżąco sprawdzać kondycję swoich włosów i na tej podstawie używać odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych.
Jakie produkty pani poleca do włosów suchych i zniszczonych?
Włosy suche i zniszczone potrzebują solidnej dawki odżywienia i nawilżenia. Idealnym rozwiązaniem będzie seria kosmetyków Ziaja włosy roślinnie pielęgnujemy odżywianie kwiat bananowca. Zawarte w tych kosmetykach połączenie ekstraktu z kwiatu bananowca, aminokwasów, kwasu hialuronowego oraz wielu innych dobroczynnych składników zapewni intensywną odbudowę włosów. W serii znajdują się szampon, bogata maska oraz odżywka w sprayu do codziennego stosowania. Dodatkowym plusem jest przepiękny, otulający zapach obecny we wszystkich kosmetykach z tej linii, który bazuje na nutach cedru i jałowca. Gorąco zachęcam do przetestowania tych kosmetyków przez wszystkie osoby, którym zależy na szybkiej poprawie kondycji włosów.
Materiał promocyjny marki Ziaja