Octy owocowe w pielęgnacji włosów farbowanych. Jak działają? Jak je stosować?
Ocet owocowy potrafi zdziałać cuda: sprawia, że włosy, także farbowane, stają się gładkie i lśniące. W jaki sposób to robi? W jakiej formie najlepiej go stosować?

O cudownym właściwościach octu owocowego – naturalnego produktu, który powstaje w procesie fermentacji owoców, np. jabłek, winogron czy malin – wiedziały już nasze pra pra (i jeszcze wiele razy „pra”) babki. One również chciały, by były ich warkocze, koki i misternie poupinane loki były piękne, gładkie i lśniące! W czasach, gdy nikomu się jeszcze nie śniły sklepy z półkami uginającymi się pod ciężarem produktów do pielęgnacji i stylizacji włosów, musiały radzić sobie przy pomocy tego, co miały pod ręką, a ocet owocowy stosowano m.in. w kuchni.
Ocet owocowy sprawia, że włosy są lśniące
Ocet owocowy – podobnie jak inne naturalne substancje – sprawdza się i dziś, bo są niezwykle skuteczne, a przy tym tanie. Mogą być wybawieniem zwłaszcza wówczas, gdy farbujemy włosy, bo nawet profesjonalnie wykonana koloryzacja może je wysuszyć i sprawić, że stają się porowate i matowe.

Dlaczego ocet owocowy tak dobrze wpływa na włosy, zwłaszcza te farbowane? Z wielu powodów.
Przede wszystkim domyka łuski włosów, dzięki czemu nie tylko chroni je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, ale także sprawia, że farby nie wypłukują się z nich tak szybko, a my możemy cieszyć się kolorem dłużej.
Bardzo skutecznie wygładza także poszczególne pasma (łatwiej je rozczesać!), dodaje włosom blasku i podnosi je u nasady.
Ma także inne właściwości: doskonale oczyszcza włosy z pozostałości kosmetyków do stylizacji, reguluje pH skóry, zwalcza bakterie i grzyby (dzięki temu pomaga zwalczyć łupież), ogranicza nadmierną produkcję sebum, poprawia kondycję włosów oraz stymuluje ich wzrost – wszystko dlatego, że zawiera wiele cennych składników, np. ocet malinowy ma mnóstwo przeciwutleniaczy, witamin (C, E, B1, B2, B6) i minerałów (np. magnez i cynk).
Płukanka z octu owocowego
Przygotowanie płukanki do włosów jest bardzo proste: wystarczy rozmieszać łyżkę octu owocowego z 500 ml przegotowanej, letniej wody, a następnie rozprowadzić płukankę po umytych, jeszcze wilgotnych włosach (możesz w tym celu użyć zraszacza – takiego jak do kwiatów) i po minucie dokładnie spłukać letnią wodą.
Kosmetyki do włosów z octem owocowym

Ocet owocowy ma mnóstwo zalet i jedną, małą wadę: charakterystyczny, kwaśny, dość mocny zapach, który nie każda z nas jest w stanie zaakceptować. Na szczęście jest na to rada: możesz go stosować w pięknie pachnących, gotowych produktach do pielęgnacji włosów. Taki wybór da ci także pewność, że nie przesuszysz włosów i skóry głowy, stosując ocet owocowy w niewłaściwych stężeniach. Warte polecenia produkty z octem owocowym ma w swojej ofercie marka NIVEA.
Micelarny szampon NIVEA POURE COLOR do włosów farbowanych z octem malinowym oraz pielęgnującym olejkiem makadamia, który łagodnie oczyszcza i przeciwdziała blaknięciu koloru, chroni kolor włosów do 8 tygodni, zachowując jego intensywność, nawilża i wygładza włosy, jest dobrze tolerowany przez skórę głowy i można go stosować codziennie. Cena: 15 zł/400ml
Odżywka + maska NIVEA POURE COLOR Micellar z octem malinowym oraz pielęgnującym olejkiem makadamia: pomaga dłużej cieszyć się intensywnym kolorem włosów, odbudowuje włosy i sprawia, że są gładkie, jest dobrze tolerowana przez skórę głowy. Cena: 14 zł/200 ml
Materiał powstał z udziałem marki Nivea