Tematem włosów dystroficznych (wtedy jeszcze nie znałam tej nazwy) zainteresowałam się wiele lat temu, gdy znalazłam u u siebie taki włos. Wówczas trafiłam na wątek na naszym forum o "dziwnych" włosach, jednak nie dał mi on zbyt dużo wiedzy, poza poznaniem fachowego nazewnictwa i utwierdzeniem w przekonaniu, że nie jestem odosobniona w tym problemie. Był czas, że włosów dystroficznych miałam więcej, natomiast w pewnym momencie to się uspokoiło i obecnie znajduje je bardzo rzadko.Poniższe zdjęcie udało mi się wykonać po znalezieniu jednego, mocno skręconego, bardzo grubego i ciemnego włosa (względem mojego naturalnego koloru włosów widocznego również na zdjęciu). W sieci można znaleźć niestety bardzo niewiele zdjęć dobrze obrazujących problem – poniżej udało się uchwycić bardzo dużą różnicę między zdrowymi włosami, a ich patologicznymi odmianami.

Reklama

Weronika Słupek, specjalista trycholog, szkoleniowiec Organics Beauty Concept (www.organicsbeauty.pl) o włosach dystroficznych i dysplastycznych:

Włos dystroficzny i dysplastyczny są to patologiczne postacie włosa anagenowego czyli tego, który w prawidłowych warunkach jest włosem w aktywnej fazie wzrostu.Włos dystroficzny przypomina wyglądem zaostrzony ołówek, który ma różną długość szpica. Nie posiada on pochewek. Do jego ułamania dochodzi w najwęższym miejscu. Przewężenie wynika z zatrzymania podziałów komórkowych. Im wolniej dochodzi do zaburzeń w procesie podziałów komórkowych, tym szpic włosa dystroficznego jest dłuższy. Występowanie takich włosów dostarcza nam informacji, że mamy do czynienia z łysieniem w mechanizmie anagenowym.Włos dysplastyczny również pozbawiony jest pochewek. Charakteryzuje się one znacznie cieńszym korzeniem w porównaniu do włosa anagenowego. Patologiczne włosy mogą pojawić się u każdego człowieka.Stan ten nie jest niepokojący jeśli w trichogramie (według Kostaneckiego) włosów dystroficznych jest mniej niż 3% a włosów dysplastycznych mniej niż 10%. Czynników, które powodują powstanie patologicznych form włosów jest wiele. Najważniejsze i najczęściej spotykane to cytostatyki (leki przeciwnowotworowe) i poważne zatrucia.

Masz słabe i dyspaltyczne włosy, które wymagają specjalistycznej pielęgnacji? Wykorzystaj kod rabatowy Ole Ole i kup do tego odpowiedni sprzęt!

Reklama

Włosy dystroficzne - przyczyny powstawania

Publikacja naukowych na temat włosów dysplastycznych i dystroficznych jest stosunkowo niewiele, a temat nie został jeszcze rzetelnie zgłębiony. Więcej przyczyn powstawania takich włosów wymienia w swojej publikacji strona wwwlosy.pl. Wskazuje między innymi na kolchicynę (lek stosowany przy bólach reumatycznych i dnie moczanowej), zaburzenia hormonalne (głównie Hashimoto oraz niedoczynność i nadczynność tarczycy), a także niedobór miedzi zwany Zespołem Menkesa (potocznie „chorobą kręconych włosów”).

Słyszałyście o włosach dystroficznych lub dysplastycznych?

Reklama
Reklama
Reklama