Rozjaśnianie czarnych włosów to inwazyjny zabieg, który może znacznie naruszyć ich strukturę. To spore wyzwanie, które z odpowiednim podejściem i cierpliwością jest możliwe do zrealizowania, jednak jest długotrwałe. Na taką zmianę najlepiej zdecydować się przy współpracy z fryzjerem, który dobierze odpowiednie kosmetyki, biorąc pod uwagę rodzaj i stan włosa. Ten wieloetapowy proces często poparty jest pogorszoną kondycją włosów czy sporym wydatkiem na serię wizyt w salonie fryzjerskim. W tym artykule podpowiemy wam, jak rozpocząć koloryzację tego typu, jak wyglądają etapy rozjaśniania włosów, ale też jakie naturalne metody można wykorzystać i o czym warto pamiętać podczas pielęgnacji rozjaśnionych pasm.

Reklama

Spis treści:

  1. Czy można rozjaśnić czarne włosy?
  2. Jak rozjaśnić czarne włosy?
  3. Etapy rozjaśniania włosów
  4. Naturalne rozjaśnianie czarnych włosów
  5. O czym należy pamiętać przy rozjaśnianiu włosów?
  6. Jaki błąd popełniają fryzjerzy podczas rozjaśniania włosów?

Czy można rozjaśnić czarne włosy?

Rozjaśnianie czarnych włosów, podobnie jak ciemnych jest nieco skomplikowanym procesem. Oczywiście jest to możliwe, jednak wymaga czasu i cierpliwości. Niemalże niemożliwe jest płynne przejście z czarnego koloru na blond. Przy pierwszych podejściach bardzo możliwym jest, że uzyskamy rudy, żółty lub pomarańczowy ton włosów. Dużo zależy też od tego, czy są one naturalnie czarne lub czy wcześniej były farbowane. Musimy was zmartwić, bo po pierwszej sesji na pewno nie uzyskacie upragnionego blondu. Jeśli przefarbowałyście włosy na czarny kolor, ale okazało się, że jednak nie jest to wasza bajka, to koniecznie odczekajcie, aby ciemny kolor trochę się wypłukał lub poinformujcie o tym fryzjera. Doradzi wam, czy możecie przystąpić do rozjaśniania, bez uszkodzenia włosów.

W przypadku domowego farbowania warto odczekać (minimum miesiąc) między serią koloryzacji. Włosy, które były farbowane przez wiele lat, są dość uwrażliwione i podatne na zniszczenia. Wcześniej wspomniana przerwa będzie miała korzystny wpływ dla włosów.

Getty Images

Zobacz także

Jak rozjaśnić czarne włosy?

Uczulamy, że przejście z czarnych włosów do blondu będzie kosztowało was trochę czasu, cierpliwości oraz pieniędzy, w szczególności, jeśli farbujecie włosy u fryzjera. Prawdopodobnie po drugim podejściu koloryzacji nie uzyskacie upragnionego blondu. W ostatecznej fazie będziecie musiały pozbyć się też żółtych lub rudych tonów. Jeśli przyjdzie wam na myśl, że świetnym pomysłem będzie rozjaśnianie włosów kilka razy pod rząd, to gwarantujemy, że kondycja włosów bardzo się pogorszy i możemy skończyć z wypadającymi i "spalonymi" włosami.

Dekoloryzacja czarnych włosów powinna być indywidualnie dostosowywana do kondycji włosów. Fryzjer powinien regularnie kontrolować włosy, aby dekoloryzator ich nie uszkodził. Po każdym rozjaśnianiu, należy używać fioletowego szamponu do włosów rozjaśnianych i blond lub płukanki. Pomoże to zneutralizować niechciane tony.

Getty Images

Etapy rozjaśniania włosów

Rozjaśnianie włosów można podzielić na kilka etapów, które pozwalają dokonać analizy koloryzacji. Finalne efekty farbowania włosów na blond uzyskacie prawdopodobnie po 3 koloryzacji, która nie powinna już przebijać żółtych lub rudych tonów.

Pierwsze rozjaśnianie włosów

Przy tym podejściu bardzo istotny jest czas. Należy odczekać jak najdłużej od ostatniego farbowania. Po wykonanym rozjaśnianiu należy odczekać miesiąc, aby włosy miały szansę na regenerację. Żółty lub pomarańczowy kolor włosów po wykonanym zabiegu jest całkowicie normalnym widokiem.

Drugie rozjaśnianie włosów

Po wykonaniu drugiego rozjaśniania część osób jest w stanie uzyskać już zadowalający blond. Nie oznacza to jednak, że rude i żółte tony nie są uniknione. Dużo zależy jednak od tego, przez jaki czas włosy były farbowane w przeszłości.

Kolejne rozjaśnianie włosów

Przy trzeciej koloryzacji włosy powinny być już nasycone kolorem blond. Jeśli uważacie, że włosy nadal są zbyt żółte, to w tej sytuacji koniecznie sięgnijcie po toner do włosów. Świetnie sprawdzi się także fioletowy szampon lub odżywka, które zredukuje widoczność niepożądanych cieni. Jeśli zauważyliście, że końcówki waszych włosów ucierpiały, koniecznie udajcie się do fryzjera w celu ich obcięcia i odświeżenia.

Getty Images

Naturalne rozjaśnianie czarnych włosów

Włosy możecie rozjaśnić również za pomocą naturalnych sposobów. Co prawda z pewnością nie uzyskacie platynowego blondu, ale zawsze włosy mogą być jaśniejsze, jednak o maksymalnie o dwa tony. Naszym sposobem na naturalne rozjaśnienie włosów jest zastosowanie płukanki z rumianku lub skorzystanie z przepisu z wykorzystaniem cytryny. Do rumiankowej mieszanki potrzebujecie 4 saszetek rumianku, który zalewacie około litra gorącej wody. Kiedy napar wystygnie, możecie przepłukać włosy i następnie owinąć je ręcznikiem na około 30 minut. Po ty m czasie należy zmyć rumianek letnią wodą. Należy pamiętać, że rumianek może działać wysuszająco na włosy, więc należy regularnie stosować produkty nawilżające.

Drugi przepis dotyczy wcześniej wspomnianej cytryny. Potrzebujecie jednego owocu, z którego sok mieszacie z wodą. Podobnie, jak w przypadku rumianku moczycie włosy i trzymacie je w ręczniku przez 30 minut. Następnie spłukujecie mieszankę letnią wodą i aplikujecie odżywkę lub maskę nawilżającą.

Zobacz także: Rozjaśnianie włosów cytryną – wystarczą dwa składniki, aby cieszyć się pięknym blondem

O czym należy pamiętać przy rozjaśnianiu włosów?

Po pierwsze jeśli nigdy nie miałyśmy do czynienia z farbą do włosów, powinniśmy oddać się w ręce profesjonalistów. Zwłaszcza w przypadku przechodzenia z czarnego koloru do włosów blond. Bardzo ważnym punktem (o którym ogromna część kobiet nie pamięta) jest zachowanie odstępów czasowych między sesjami rozjaśniania. Brak zachowania tej równowagi może skutkować wykruszeniem się włosów, ich łamaniem, a nawet wypadaniem. Pogorszy się ich kondycja. Pielęgnacja rozjaśnianych włosów, również jest bardzo istotna. Włosy przez rozjaśniacz są narażone na przesuszanie. Aby tego uniknąć, należy sięgnąć po specjalne maski do włosów farbowanych lub blond.

Getty Images

Jaki błąd popełniają fryzjerzy podczas rozjaśniania włosów?

Udając się do salonu fryzjerskiego, nigdy nie mamy pewności czy fryzjer nie popełnia żadnego błędu podczas wykonywanej koloryzacji. Są pewne aspekty, które zdarza się popełnić nawet doświadczonym fryzjerom. Oczywiście nie negujemy tego, aby rozjaśnianie wykonać u eksperta - nawet je zalecamy. Jest to zdecydowanie bezpieczniejsze rozwiązanie w porównaniu do wykonania samodzielnej koloryzacji w domowym zaciszu. Kiedy jednak fryzjer powie wam, że już po jednej sesji rozjaśniania czarnych włosów uzyskacie platynowy blond, to powinna zapalić wam się czerwona lampka. Jest to oczywiście niemożliwe, więc fryzjer albo jest niedoświadczony, lub chce dobrze zareklamować salon. Kolejną "czerwoną flagą" jest to, że fryzjer decyduje się na wykonanie usługi zaraz po rozjaśnianiu włosów. Wpłynie to tylko na znacznie pogorszenie się kondycji włosa i jego osłabienie.

Reklama

Rozjaśnialiście kiedyś włosy?

Reklama
Reklama
Reklama