Rozjaśnianie włosów krok po kroku - jak nie zniszczyć włosów i uzyskać piękny kolor?
Rozjaśnienie włosów w domu często kończy się ich zniszczeniem lub uzyskaniem niechcianego, żółtego odcienia. Przygotowałyśmy dla was instrukcję krok po kroku jak rozjaśnić włosy w domu oraz opisałyśmy najczęściej występujące błędy przy rozjaśnianiu, których musicie unikać!

- Aneta Zygmuntowicz
Rozjaśnienie włosów zaczyna się od wyboru odpowiedniego produktu. Najlepiej sprawdzą się tutaj profesjonalne rozjaśniacze z oksydantem 3-6%, które bezpiecznie rozjaśnią nasze pasma. Pamiętajcie, żeby nie trzymać produkty zbyt długo oraz nie aplikować go na zniszczone włosy, to jednak nie są jedyne zasady, których należy się trzymać.
Jak wykonać bezpieczne rozjaśnianie włosów?
Do rozjaśniania włosów najlepiej użyć profesjonalnego produktu fryzjerskiego, gdyż kosmetyki z drogerii mogą nadać naszym pasmom brzydkiego, żółtego odcienia. Jeśli nie macie odpowiednich umiejętności i wiedzy, to dużo lepszych wyborem będzie wykonanie rozjaśniania w salonie fryzjerskim.
Do rozjaśnienia włosów potrzebny będzie nam proszek rozjaśniający, oksydant, pędzel do rozjaśniania, miska i rękawiczki. Pamiętacie, że bezpośrednio przed rozjaśnianiem nie myjemy włosów, aby nie były narażone na uszkodzenia. Najlepiej umyć je 24-48 godzin przed rozjaśnianiem.
- Zaczynamy od dokładnego uczesania włosów i ich podziału na mniejsze partie. Upnijcie je spinkami, a dolną część pozostawcie do farbowania.
- Zakładamy rękawiczki i przechodzimy do mieszania proszku z oksydantem, który aktywuje rozjaśniacz. Koniecznie trzymajcie się instrukcji na opakowaniu. Do domowego użytku nie polecamy używać rozjaśniaczu o stężeniu większym niż 6% (rozjaśni on włosy o 2-3 tony). Jeśli chcemy odrobinę odświeżyć fryzurę, lepiej użyć takiego o 3% stężeniu. Składniki powinny być dokładnie wymieszane na gładką masę.
- Najpierw nałóżcie produkt na kosmyki z tyłu głowy. Następnie kolejno aplikujcie na resztę partii włosów. Po aplikacji zostawiamy je na czas określony w instrukcji.
- Dokładnie myjemy włosy szamponem. W tym momencie możemy również nałożyć toner do włosów, który ochłodzi nasz kolor.
- Domknięciem rozjaśniania jest nałożenie maski odżywczej. Możemy również użyć kuracji Olaplex.
Największe błędy przy rozjaśnianiu włosów
Prawidłowe użycie rozjaśniacza nie jest łatwe i może się skończyć całkowitym zniszczeniem włosów lub otrzymaniem zupełnie innego koloru, niż oczekiwaliśmy. Przygotowałyśmy dla was listę najczęstszych błędów przy rozjaśnianiu włosów, których powinniśmy unikać!
Zbyt częste rozjaśnianie
Zbyt często rozjaśnianie włosów może prowadzić do ich całkowitego zniszczenia. W tym przypadku kosmyki będą się kruszyć, łamach, będą maksymalnie przesuszona i matowe. Najlepiej nie rozjaśniać włosów częściej niż raz na trzy miesiące, a odstępy półroczne byłyby idealne dla naszych włosów. Pamiętajcie, że każde rozjaśnianie uszkadza strukturę włosa!
Dodatkowo pod żadnym pozorem nie należy wykonywać jednego rozjaśniania po drugim, gdyż może dojść do spalenia włosów. Takie spalone włosy dosłownie będą odrywać się przy najdelikatniejszych pociągnięciu.
Zły produkt do rozjaśniania
Wybór odpowiedniego produktu do rozjaśniania nie jest łatwy. Najlepiej oczywiście sprawdziłyby się produkty profesjonalne, jednak wymagają one umiejętności i wiedzy na temat tego typu kosmetyków. Mamy do wyboru 4 stężenia oksydantu:
- 3% - delikatne rozjaśnienie o 1-2 tony, nie zadziała na bardzo ciemne włosy
- 6% – rozjaśnienie o 2-3 tony,
- 9% – rozjaśnienie o 3-4 tony, może podrażnić skórę głowy i negatywnie wpłynąć na kondycję włosów,
- 12% – rozjaśnienie o 4-7 tonów, bardzo niszczy włosy.
Jeśli stawiamy na rozjaśniacz z drogerii, wybierzmy taki, który rozjaśni włosy o maksymalnie 2-3 tony. Stopniowe rozjaśnianie mniej zniszczy włosy oraz da nam większą kontrolę koloru.
Nieprawidłowe użycie rozjaśniacza
Najważniejsze jest to, aby nie przetrzymywać rozjaśniacza dłużej, niż jest to wskazane na opakowaniu. Pamiętajmy, że kosmetyk powinniśmy nakładać dość szybko, gdyż pierwsze pasma, na które nałożyłyśmy produkt, mogą się spalić zanik zakończymy aplikacje! Z drugiej strony istotna jest precyzja, żeby uniknąć plam. Warto poprosić kogo o pomoc przy aplikacji rozjaśniacza lub wybrać produkt stopniowo rozjaśniający włosy.
Rozjaśnianie bardzo zniszczonych włosów
Rozjaśnianie włosów to zabieg, który niszczy ich strukturę, warto więc go dobrze przemyśleć, szczególnie jeśli nasze pasma są w złym stanie. Najlepiej trzymać się zasady, że nie rozjaśniamy mocno zniszczonych włosów. Poświęćmy nieco czasu na ich odpowiednią pielęgnację, pozbądźmy się zniszczonych końcówek i dopiero wtedy poddajmy je zabiegowi rozjaśniania.