Czym preparaty trychologiczne różnią się od kosmetyków?

Zacznijmy od tego, że wyróżniamy trzy drogi przenikania składników przez naszą skórę: przez przydatkową, czyli przez mieszki włosowe, gruczoły potowe i gruczoły łojowe, międzykomórkowa oraz komórkowa.
Preparaty, które mają wniknąć do skóry zawierają substancje pomocnicze w ich transporcie, np. rozszerzające naczynia krwionośne (np. kofeina, papryczka chilli), pomocnicze we wchłanianiu (np. glikole, nienasycone kwasy tłuszczowe, alkohol).

Reklama

Typowy kosmetyk pielęgnacyjny służy jedynie do celów pielęgnacyjnych, a nie leczniczych. Preparaty trychologiczne natomiast mogą być alternatywą dla kuracji farmakologicznej, ponieważ ich używanie nie niesie za sobą skutków ubocznych, nie wpływa na cały organizm poprzez miejscowe ich podanie i odpowiednie przenikanie - wyjaśnia Agnieszka Trepka.

Jak zatem możemy wspomóc nasz organizm w zahamowaniu wypadania włosów i pobudzeniu ich porostu?

W obu przypadkach odniesiemy większy sukces terapii jeśli jak najbliżej cebulki włosa dostarczymy substancji wspomagających jej pracę, czyli produkcję włosa. Od wielu lat swoją praktykę zabiegów gabinetowych oraz kuracji domowych opieram na produktach hiszpańskiej marki DSD de LUXE, która dzięki odpowiednio dobranym i jakościowym składnikom pozwala mi wyeliminować niemal każdy napotkany trychologiczny problem. Dla przykładu balsam 9.4 aminopirol + melatonina, który wspomaga lepsze zakotwiczenie w naczyniach włosowatych oraz lotion 3.4.1 crexepil, który powstrzymuje wypadanie włosów i poprawia mikrokrążenie skóry głowy.

Mat. prasowe

Poza kilkoma składnikami, które często występują w preparatach (są nimi witaminy i minerały), które są oczywiście istotne dla zdrowia włosów i skóry głowy warto poznać bliżej te z nich, które we wspomnianych preparatach nakierowane są właśnie na bezpośrednie wsparcie cebulki włosa.

W skład pierwszego z wymienionych przeze mnie wcześniej preparatu wchodzi jako jego główny składnik aktywny Aminopyrrol. Dodajmy, że jest on zamknięty w liposomach w celu specyficznego i bezpośredniego dostarczania tego składnika - a dokładniej kopyrolu pęcherzykowego - do mieszków włosowych, aby pomóc wzmocnić, zagęścić włosy i poprawić ich zakotwiczenie. To właśnie dzięki systemowi enkapsulacji w liposomach jego uwalnianie działa specyficznie i bezpośrednio na mieszki włosowe, poprawiając przezskórne uwalnianie składników aktywnych i zwiększając aktywne stężenie ogólnoustrojowe. Kopyrol pęcherzykowy promuje także proliferację komórek brodawek skórnych, działa jako otwieracz kanałów potasowych, aktywuje fazę anagenu włosa, przyspiesza wzrost włosów, hamuje 5-alfa reduktazę, zwiększa gęstość włosów i jest silnym przeciwutleniaczem - wyjaśnia Agnieszka Trepka.

Mat. prasowe

Jak wspomniałam ten aktywny składnik został zamknięty w specjalnych liposomach, aby dotrzeć do miejsca wewnątrz mieszków włosowych, gdzie będzie działać.

Na jakie składniki preparatów powinniśmy jeszcze zwracać uwagę?

Jednym z nich jest z pewnością melatonina, która jako silny przeciwutleniacz, pomaga przedłużyć fazę wzrostu włosów i zmniejszyć intensywność ich wypadania. Może ona także pomóc w hamowaniu łysienia androgenowego u kobiet.

Ważny jest także niacynamid, czyli rozpuszczalna w wodzie witamina B3, który wywiera działanie regulacyjne na gruczoły łojowe, nawilża włosy i skórę głowy, zapewnia ochronę komórkową i jest przeciwutleniaczem.

Niekiedy w preparatach spotkać możemy ekstrakt z łożyska, który jest ekstraktem biologicznym otrzymywanym z łożysk bydlęcych. Zawiera on: białka, enzymy, lipidy, cukry, mocznik, kwas moczowy, kreatyninę i minerały. Stymuluje wytrzymałość włosów i zwiększa zużycie tlenu przez komórki nabłonkowe. Doskonale nawilża tkanki i komórki naskórka.

Bardzo ważna w składnikach używanych przez nas produktów jest mieszanka aminokwasów. Koktajl rożnych aminokwasów poprawia bowiem połysk i blask włosów oraz poprawia trwałość koloru włosów farbowanych. Ich funkcja polega także na ochronie przed uszkodzeniami. Np. aminokwas alaninowy poprawia hydrofobowość powierzchni, histydyna i fenyloalanina poprawiają wytrzymałość na rozciąganie. Natomiast arginina (aminokwas zasadowy) zwiększa wchłanianie PCA i innych aminokwasów, poprawia siłę i połysk włosów. Kwas asparaginowy (aminokwasy kwasowe) poprawia wrażenie wilgoci na włosach (ich rozczesywanie i gładkość) - wyjaśnia Agnieszka Trepka.

Jaki preparat poleci Pani na zahamowanie wypadania włosów?

Odnośnie produktów z puli DSD de LUXE będzie to zdecydowanie 3.4.1 Crexepil de Luxe Lotion Forte, ponieważ znacząco powstrzymuje on wypadanie włosów i poprawia mikrokrążenie skóry głowy. W skład preparatu wchodzą purynowe i pirymidynowe zasady, a także wspomniana wcześniej kofeina, ekstrakt z łożyska i fitoestrogeny o właściwościach antyutleniających i grzybobójczych. Bardzo skutecznie hamuje on androgenowe wypadanie włosów. Regeneruje komórki cebulki. Działa jako bloker DHT. Zawiera wyciąg z palmy sabałowej, placentę dodatkowo oczywiście witaminy i minerały niezbędne do wzrostu włosów. Reguluje także nadmierną pracę gruczołów łojowych co znacząco poprawia kondycję mieszków włosowych.

Oba produkty stosujemy jako czasową kurację, najlepiej po konsultacji z trychologiem. Pamiętajmy, że problemy z wypadaniem włosów oraz zapuszczeniem mocnych i lśniących włosów nie zawsze mają swoje podłoże wyłącznie związane z właściwą pracą cebulek włosowych. Wówczas kurację należy uzupełnić o także indywidualnie dobraną kurację będącą wynikiem analizy stanu zdrowia całego organizmu - dodaje Agnieszka Trepka z warszawskiej kliniki Agnieszka Trepka.

Trycholog Agnieszka Trepka, Fot. Mat. prasowe
Reklama

Materiał promocyjny DSD de Luxe.

Reklama
Reklama
Reklama