Stres a wypadanie włosów - dlaczego zestresowanym osobom wypadają włosy?
Stres a wypadanie włosów mają wiele wspólnego. To coraz częstszy problem wśród osób udających się do gabinetu trychologa. Z pozoru to tylko łysienie telogenowe, ale jego podłożem może być depresja, zaburzenia lękowe lub silny stres. Regeneracja włosów po stresie jest możliwa, ale wymaga czasu. Jeśli dostrzegasz u siebie wzmożone wypadanie włosów, sprawdź, czy to nie skutki stresu.

- Laura Grzelak
Stres powoduje wypadanie włosów - to inaczej łysienie o podłożu psychogennym. Dotyka osób w każdym wieku, a charakterystyką jego przebiegu jest to, że dzieje się nagle, w momentach silnego napięcia psychicznego lub tuż po nim. Wiemy, jak powstrzymać wypadanie włosów od stresu - konieczna będzie zmiana stylu życia, a nawet pomoc psychologa. Wypadanie włosów spowodowane stresem to nie wyrok, ale trudność polega na tym, aby je rozpoznać, bo stres wypływa na skórę głowy zaburzając cykl wzrostu włosów.
Spis treści:
- Stres a wypadanie włosów oraz łysienie wywołane stresem
- Dlaczego stres powoduje łysienie
- Skutki zdrowotne stresu
- Jak powstrzymać wypadanie włosów w stresie
- Powiązania między stresem a wypadaniem włosów
Stres a wypadanie włosów oraz łysienie wywołane stresem
Wypadanie włosów dotyka nie tylko mężczyzn - również wiele kobiet boryka się z tym problemem. To właśnie u nich często podłożem są nerwy i ugólniony stres, który towarzyszy nam w życiu. Powiązania między stresem a wypadaniem włosów są coraz częstsze. Stoją za tym wszelkiego rodzaju lęki, nawet te nieuświadomione. Nie od dziś wiadomo, że zestresowanym osobom wypadają włosy mocniej i częściej.
Łysienie psychogenne, jest częstym problemem kobiet i jest związane z czynnikami stresowymi i psychicznymi. Osoby dotknięte łysieniem psychogennym mogą cierpieć na depresję lub zaburzenia lękowe. Leczenie zazwyczaj polega na zarządzaniu czynnikami stresowymi i emocjonalnymi, które mogą być przyczyną utraty włosów - wyjaśnia nasza ekspert, trycholog Martyna Pobuta.
Diagnoza w tym przypadku często nie jest wcale prosta bo na skórze głowy widoczne jest tak zwane łysienie telogenowe, które może mieć wiele przyczyn. Jeśli jednak w naszym życiu pojawia się stres emocjonalny lub psychiczny, a włosy w ostatnim czasie zaczęły mocno wypadać, to możemy cierpieć na łysienie wywołane stresem.
W takim przypadku, włosy osoby doświadczającej silnego stresu, przechodzą fazę spoczynku (telogen) i w rezultacie wypadają. Jeśli stres jest przyczyną wypadania włosów, zauważysz to szczególnie podczas mycia, jak i czesania włosów.
Na szczęście nasza ekspert uspokaja, że łysienie ze stresu można zatrzymać, a nawet cofnąć i ponownie za jakiś czas cieszyć się gęstą fryzurą. Podstawą jest zmiana stylu życia i nie tylko wizyta w gabinecie trychologicznym, ale i pomoc psychologa. Pierwszym krokiem jest zawsze dojście do źródła problemu i dostrzeżenie, że dotyczy nas wypadanie włosów z powodu stresu.
W większości przypadków włosy będą odrastać naturalnie w ciągu kilku miesięcy, gdy czynniki stresowe zostaną wyeliminowane lub ustąpią - mówi nam Martyna Pobuta.
Dlaczego stres powoduje łysienie
Jak w ogóle stres działa na wypadanie włosów? Wpływ stresu na wypadanie włosów jest prosty - wszystko przez kortyzol, hormon stresu, który miesza w naszej równowadze hormonalnej, co bezpośrednio wpływa na osłabienie cebulek. Nie bez znaczenia jest także wpływ stresu na strukturę włosa.
Skutki zdrowotne stresu
Dodatkowo, pod wpływem stresu organizm może mieć trudności z prawidłowym przyswajaniem i wykorzystywaniem składników odżywczych niezbędnych do zdrowia włosów. Niedobory witamin (takich jak witamina B, C, D, E), minerałów (żelazo, cynk) i innych składników odżywczych także wpływa na siłę i kondycję cebulek włosowych. Co więcej, skutki zdrowotne stresu mogą być widocznie nie tylko w postaci nadmiernego wypadania włosów, ale także odbijać się na kondycji skóry i paznokci.

Zobacz także: Dieta na wypadanie włosów - jak zredukować problem?
Jak powstrzymać wypadanie włosów w stresie
Bezsprzecznie stres wpływa na nasz organizm - fizyczny lub psychiczny, to prawdziwy szok dla organizmu. Konsekwencją może być tymczasowa utrata włosów. Aby zahamować wypadanie włosów, należy zacząć od zadbania o swoją kondycję psychiczną i jeśli to możliwe, eliminację źródła nadmiernego stresu. Oprócz rozmowy z psychologiem, warto samodzielnie spróbować technik relaksacyjnych. Trycholog zaleca regularny wysiłek fizyczny, jogę i medytację. Równie ważne co produkty na porost włosów, będzie w tym przypadku wsparcie psychologiczne.
Możesz także popracować nad odpowiednią ilością snu i odpowiednią ilością składników odżywczych, zwiększając spożycie owoców i warzyw. Trzymaj się z dala od potencjalnie szkodliwych składników, takich jak alkohol i inne używki i zasięgnij rady specjalisty. Trycholog dokona szczegółowej analizy kondycji włosów i skóry głowy oraz ustali rodzaj łysienia i wskaże sposoby leczenia.
Trzeba jednak pamiętać, że każdy organizm reaguje inaczej na efekt błędnego koła stresowego, a przyczyny wypadania włosów mogą być różnorodne. Dlatego ważne jest, aby uzyskać indywidualną opiekę i skonsultować się z profesjonalistą, aby ustalić najlepszy plan działania. Pomocne będą techniki radzenia sobie ze stresem, co w dłużej perspektywie z pewnością zatrzyma zwiększone wypadanie włosów.
Powiązania między stresem a wypadaniem włosów
Wypadanie włosów związane ze stresem to realny problem, który w dzisiejszych czasach dotyka wielu osób, ale jak zapewnia nasza rozmówczyni, istnieją sposoby, aby sobie z tym poradzić. Jeśli podejrzewacie, że może dotyczyć was łysienie psychogenne, zasięgnijcie porady eksperta, który pomoże nie tylko zagęścić fryzurę, ale i poprawi jakość waszego życia. Nie chodzi tu bowiem tylko o odzyskanie wypadających włosów, ale i o zadbanie o cały swój organizm i swoją psychikę. Psychoterapia i wizyta w gabinecie trychologicznym pomogą zniwelować poziom stresu i pomocą zadbać o zdrowie skóry głowy.