Reklama

Szampony oczyszczające kupicie zarówno w drogeriach i w sklepach fryzjerskich. Do wyboru są kosmetyki z detergentami, jak i takie o całkowicie naturalnym składzie. Choć przysłużą się przede wszystkim włosom ze skłonnością do łojotoku i łupieżu, to warto po nie sięgać również w przypadku pasm suchych, osłabionych, wypadających. Pamiętajcie, że regularne oczyszczanie skóry głowy jest tak samo ważne jak oczyszczanie twarzy!

Reklama

Spis treści:

  1. Skład dobrego szamponu oczyszczającego
  2. Kto powinien używać szamponu oczyszczającego?
  3. Stosowanie szamponu oczyszczającego

Skład dobrego szamponu oczyszczającego

Szampony oczyszczające, na które traficie w sklepach, mogą nieraz bardzo różnić się składem. Często zawierają SLS-y i SLES-y, czyli środki powierzchniowo myjące, których większość z was zapewne unika w stosowanych kosmetykach. Jeśli jednak zależy wam na naprawdę bardzo dokładnym oczyszczeniu, nie zaszkodzi użycie tzw. „rypacza do włosów”, czyli szamponu, który zawiera najsilniejsze anionowe detergenty.

Poznacie je po słowie „sulfate” w nazwie, a więc będzie to właśnie np. Sodium Laureth Sulfate (SLS), Sodium Laureth Sulfate (SLES), ale też Sodium Coco-Sulfate czy Ammonium Lauryl Sulfate. Możecie też wybrać nieco słabsze, ale równie skutecznie oczyszczające anionowe detergenty, takie jak Ammonium Cocoyl Sulfate, Sodium Cocoyl Isethionate czy Sodium Lauroyl Glutamate.

Obawiacie się chemii w szamponie, a wasza skóra na głowie jest wrażliwa i łatwo ulega podrażnieniom? Dobrym rozwiązaniem będą szampony oczyszczające bez SLS-ów i SLES-ów, które bazują na naturalnych substancjach znanych z właściwości myjących, pochłaniających sebum, regulujących pracę gruczołów łojowych i odświeżających. Należą do nich przede wszystkim węgiel aktywny, glinka, olejek eukaliptusowy, ale szukajcie też w składzie ekstraktów ziołowych m.in. z bergamotki, łopianu, mięty.

Zobacz także: Szampon do włosów z bergamotką za 10 zł w Rossmannie. Daje objętość, jak po wizycie u fryzjera

Ciekawą propozycją są tzw. szampony micelarne. Być może dotychczas znałyście micele tylko z kosmetyków do demakijażu i mycia twarzy. Jednak ich zdolność do „przechwytywania” zanieczyszczeń z powodzeniem wykorzystywana jest również w szamponach. Doskonale radzą sobie z kurzem, resztkami środków do stylizacji, łojem, a przy tym są delikatne i nie naruszają powłoczki hydrolipidowej skóry głowy.

Zobacz także: Ten oczyszczający szampon do włosów sprawia, że są sypkie i uniesione u nasady. To hit Wizażanek!

Kto powinien używać szamponu oczyszczającego?

Stosujecie na co dzień środki do stylizacji? Zawarte w nich substancje pokrywają łodygi włosów, stopniowo się „nadbudowując” i utrudniając w ten sposób działanie nakładanych odżywek i masek oraz sprawiając, że pasma stają się oklapnięte i przylegają do skóry głowy. Zwykły szampon będzie niewystarczający, jeśli często sięgacie po lakiery, pudry do włosów czy suche szampony. W takim przypadku niezbędne jest systematyczne mycie głowy szamponem oczyszczającym. Doskonale przygotowuje on włosy do zabiegów pielęgnacyjnych. Otwiera ich łuski, dzięki czemu zawarte w odżywkach składniki łatwiej wnikają.

Każdy fryzjer używa szamponu oczyszczającego także przed farbowaniem. To ważne, aby uzyskać pożądany efekt koloryzacji. Resztki olejków i jony metali, które osadzają się na włosach, mogą zmieniać odcień farby koloryzującej. Pamiętajcie więc o użyciu szamponu oczyszczającego, jeśli samodzielnie farbujecie pasma w domu.

Szampony oczyszczające są szczególnie polecane osobom, które mają problem z przetłuszczającą się skórą głowy i łupieżem. Jeśli już po 24 godzinach od umycia głowy włosy tracą świeżość, są oklapnięte, a u ich nasady nagromadziło się sebum, to znak, że mają skłonność do jego nadprodukcji. Szampon oczyszczający nie tylko usunie łój, ale też pomoże uregulować pracę wydzielających go gruczołów.

CoffeeAndMilk

Zobacz także: Najlepsze szampony oczyszczające z Rossmanna i Hebe [Ranking]

Stosowanie szamponu oczyszczającego

Kiedy włosy przetłuszczają się już po jednej dobie, warto 1-2 razy w tygodniu umyć głowę w szamponie oczyszczającym. Absolutnie nie powinno się jednak używać go codziennie, ponieważ z czasem może spowodować odwroty skutek. Przez zbyt silne oczyszczanie detergentem włosy będą się bardziej przetłuszczać, a skóra głowy stanie się przesuszona i podrażniona. Jeśli wasze pasma nie sprawiają większych problemów, wystarczy zastosować szampon oczyszczający raz na dwa tygodnie. Jak prawidłowo umyć nim głowę?

Reklama
  1. Dokładnie rozczeszcie włosy i namoczcie je.
  2. Nalejcie porcję szamponu do zagłębienia dłoni i wstępnie zmieszajcie go z wodą. Włosomaniaczki zalecają też spienianie szamponu w miseczce przed nałożeniem go na głowę.
  3. Nałóżcie szampon na skórę głowy i przez kilka minut wykonujcie delikatny masaż, żeby substancje aktywne zawarte w kosmetyku miały czas na działanie. Powstałą pianę „przeciągnijcie” po pasmach.
  4. Dokładnie spłuczcie szampon. Teraz użyjcie ulubionej odżywki lub maski do włosów.
  5. Spłuczcie odżywkę. Warto na koniec skierować na włosy i skórę głowy strumień chłodnej wody, która domknie łuski.
  6. Pamiętajcie, żeby nie trzeć włosów ręcznikiem! Delikatnie odciśnijcie nadmiar wody. Niewskazane jest też ciasne zawiązywanie „turbana”, ponieważ powstające wtedy ciepło ponownie otworzy łuski włosów.
  7. Pielęgnację możecie zakończyć rozprowadzeniem na pasmach lub samych końcówkach jedwabiu, serum bądź olejku do włosów.
Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane