Reklama

Tapirowane włosy były absolutnym hitem w latach 60., 70. i 80. Początkowo stawiały na nie gwiazdy światowego formatu. To właśnie ikony estrady sprawiły, że technika układania włosów przy użyciu specjalnego grzebienia lub szczotki do tapirowania zyskała na popularności. Dziś najczęściej wybieramy nieco mniej inwazyjne metody czesania włosów. Sprawdź, jak dodać fryzurze objętości, nie powodując przy tym nieodwracalnych uszkodzeń mechanicznych.

Reklama

Spis treści:

  1. Skąd wzięła się moda na tapirowane włosy u nasady?
  2. Czy tapirowanie niszczy włosy?
  3. Jak tapirować włosy, aby uchronić je przed uszkodzeniami mechanicznymi?
  4. Co wybrać: profesjonalny grzebień do tapirowania, klasyczny grzebień, czy szczotka do tapirowania?
  5. Produkty do stylizacji, które zwiększą trwałość tapiru
  6. Tapirowane włosy w nowoczesnym wydaniu: alternatywne metody uniesienia fryzury

Skąd wzięła się moda na tapirowane włosy u nasady?

Moda na tapir u nasady ma swoje korzenie w latach 60. XX wieku. Ogromny wpływ na popularność tej techniki stylizacji włosów miały ówczesne ikony stylu, takie jak Brigitte Bardot czy Audrey Hepburn, które często nosiły uniesione fryzury, znane jako beehive. Precyzyjne tapirowanie włosów tworzyło charakterystyczny "ul", który przyciągał uwagę i sprawiał, że gwiazdy wyglądały na zdecydowanie wyższe, niż były w rzeczywistości.

tapirowane włosy
Getty Images @Pictorial Parade / Staff, @Sunset Boulevard / Contributor

W Polsce ta pełna objętości fryzura pojawiła się wśród trendów nieco później, bo w latach 80., za sprawą gwiazd muzycznej estrady. Mocny tapir dodawał charakterystycznego pazura i sprawiał, że włosy wyglądały na zdecydowanie gęstsze. Tapirowanie dużych partii u nasady optycznie "wydłużało" rysy twarzy.

Maryla Rodowicz i Izabela Trojanowska często stawiały właśnie na tę technikę, aby dodać fryzurze objętości i dramatyzmu. Już wtedy istniało wiele metod stylizacji. Codzienne tapirowanie włosów negatywnie wpływało na ich kondycję, ale w tamtych czasach pełna objętość była zdecydowanie bardziej w cenie niż dociążone kosmyki i wielowymiarowy blask.

Czy tapirowanie niszczy włosy?

Tapirowanie to popularna technika stylizacji włosów, która w dobie trendów na pełne objętości fryzury ponownie wraca do łask. Może ona jednak negatywnie wpływać na kondycję kosmyków, zwłaszcza jeśli jest wykonywana zbyt często lub w niewłaściwy sposób. Proces tapirowania polega na przesuwaniu grzebienia odwrotnie do kierunku wzrostu pasm, co często prowadzi do rozwarstwienia łusek włosa i uszkodzenia jego struktury. Tapirowanie sprawia również, że włosy łatwiej się plączą, co z kolei powoduje trudności przy ich rozczesywaniu.

Jak tapirować włosy, aby uchronić je przed uszkodzeniami mechanicznymi?

Warto traktować tapirowanie włosów jako technikę stylizacji, na którą decydujemy się od czasu do czasu. Zdecydowanie nie zalecamy codziennego wykonywania tapiru. Zwłaszcza, że na rynku znajdziesz mnóstwo produktów, które unoszą pasma u nasady i są w stanie znacząco zwiększyć ich objętość. Najczęstsze błędy w tapirowaniu to:

  • codzienne tapirowanie włosów przy jednoczesnym braku dbałości o odpowiednią pielęgnację pasm;
  • zła technika, a więc agresywne tapirowanie włosów, które prowadzi do ich rozwarstwiania i uszkadzania struktury;
  • tapirowanie mokrych włosów, które są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne; na lekko mokrych włosach efekt tapirowania utrzymuje się znacznie krócej;
  • tapirowanie fragmentów włosów zbyt chaotycznie i wydzielanie dużych partii – to recepta na nietrwałą stylizację i pogorszenie kondycji pasm;
  • agresywne rozczesywanie natapirowanych pasm włosów.

Aby minimalizować ryzyko uszkodzeń, wybieraj delikatne grzebienie oraz produkty ochronne, które pozytywnie wpływają na kondycję włosów. Zdecydowanie lepiej postawić na profesjonalną szczotkę do tapirowania niż usilnie próbować zwiększyć objętość pasm przy użyciu klasycznego grzebienia.

Co wybrać: profesjonalny grzebień do tapirowania, klasyczny grzebień czy szczotkę do tapirowania?

Profesjonalny grzebień do tapiru różni się od klasycznego przede wszystkim budową. Ma drobne, gęsto rozstawione ząbki, które lepiej unoszą włosy u nasady. Zwykle jest też wyposażony w szpikulec, który ułatwia rozdzielanie pasm. Jest więc z pewnością skuteczniejszy niż klasyczny grzebień, który często plącze włosy i nie daje tak kontrolowanego efektu.

Mimo to, najlepszą alternatywą do skutecznego tapirowania włosów jest specjalna szczotka. Najczęściej wykonywana jest z włosów dzika lub mieszkanki włosów dzika i włókien nylonu. Takie rozwiązanie zapewnia natychmiastową objętość i jest zdecydowanie mniej agresywną metodą tapirowania fryzury niż klasyczny, domowy grzebień. Szczotkę do tapirowania z łatwością kupisz w drogeriach internetowych, a jej ceny zaczynają się już od ok. 30 zł.

Produkty do stylizacji, które zwiększą trwałość tapiru

Użycie kosmetyków do stylizacji w połączeniu z delikatnym tapirowaniem pomoże uzyskać trwałą i pełną objętości fryzurę, bez obciążania włosów. Po te produkty warto sięgnąć, chcąc uzyskać efekt volume:

  • Lakier do włosów o mocnym utrwaleniu – niezbędny do utrwalenia tapiru i nadawaniu fryzurze objętości. Warto wybrać lakier, który zapewnia mocne utrwalenie, ale jednocześnie nie skleja włosów. Nakładaj go stopniowo, spryskując poszczególne warstwy tapiru. Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej odległości podczas spryskiwania.
  • Suchy szampon – oprócz odświeżenia włosów dodaje tekstury i lekkości, co pomaga w uzyskaniu lepszej objętości przed tapirowaniem. Idealnie sprawdzi się do zwiększenia "chwytliwości włosów", co z kolei utrzyma tapir na dłużej. Jest dobrą alternatywą dla pudru do stylizacji.
  • Puder do stylizacji włosów – unosi włosy i dodaje objętości. Wystarczy niewielka ilość, którą należy wmasować u nasady.
  • Pianka do stylizacji włosów – dodaje objętości włosom cienkim, a także sprawia, że pasma stają są bardziej podatne na stylizację. Nałóż piankę na wilgotne włosy przed suszeniem, a następnie wysusz kosmyki z głową pochyloną do dołu.
  • Spray wpływający na teksturę włosów/spray teksturyzujący – dodaje włosom szorstkości i struktury, co sprawia, że tapir trzyma się dłużej. Można go używać przed tapirowaniem, aby nadać włosom lepszą przyczepność i utrzymać efekt na dłużej. Zalecamy jednak odczekanie kilku minut, aż produkt się wchłonie, ponieważ jednym z najczęstszych błędów w tapirowaniu jest wykonywanie go na lekko wilgotnych włosach.

Tapirowane włosy w nowoczesnym wydaniu: alternatywne metody uniesienia fryzury

Alternatywne metody uniesienia fryzury, takie jak zakręcanie włosów na skarpetki czy klasyczne wałki, to świetny sposób na dodanie objętości bez niszczenia kosmyków. Jeśli zależy ci przede wszystkim na optycznym zagęszczeniu pasm i podniesieniu ich u nasady, te domowe techniki stylizacji włosów będą idealnym rozwiązaniem. O ile zakręcanie włosów na wałki jest powszechnie znaną metodą, tak technika zakręcania na skarpetki to nowy trend fryzurowy, który pokochały TikTokerki.

Reklama

Zakręcanie na skarpetki jest bardzo proste i przyjazne dla włosów. Wystarczy podzielić pasma np. na 3 części, a każdą z nich zawinąć wokół miękkiej skarpetki. W przestrzeni internetowej znajdziesz mnóstwo filmików z instruktażem wykonania. Zawinięte włosy można zostawić na kilka godzin lub na całą noc. Rano, po zdjęciu skarpetki, będziesz cieszyć się pięknymi, naturalnymi falami i maksymalną objętością.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane