Tłuste włosy - przyczyny i sposoby na to, aby włosy mniej się przetłuszczały
Tłuste włosy to przypadłość, w której gruczoły łojowe na skalpie produkują zbyt dużą ilość łoju. Na szczęście są sposoby na to, aby zmniejszyć ich reaktywność, trzeba jednak poznać przyczynę takiego stanu. O radę zapytałyśmy ekspert od pielęgnacji włosów, trycholog Annę Mackojć.

- Laura Grzelak
Tłuste włosy to problem, który dotyka nie tylko nastolatków. Z przetłuszczającymi włosami boryka się wielu dorosłych, co może wpływać na obniżenie samooceny i niezadowolenie ze swojego wyglądu. Dlatego warto wiedzieć, dlaczego w ogóle włosy się przetłuszczają. Pomoże to w rozwiązaniu kłopotu tłustych włosów.
Spis treści:
Jak wyglądają tłuste włosy
Włosy, które nadmiernie się przetłuszczają już w kilka godzin po umyciu (nawet tego samego dnia), wyglądają nieświeżo, są przyklapnięte, zbijają się w strąki. To znak, że skóra głowy nadmiernie produkuje łój, który osadza się u nasady włosów. Co więcej, to nie tylko nieestetyczny problem, ale i znak, że równowaga naszej skóry głowy została zachwiana. Tłuste włosy mogą o wiele mocniej wypadać niż włosy, które nie przetłuszczają się tak szybko.
Przyczyny tłustych włosów
Przyczyn przetłuszczającej się skóry głowy może być wiele. Najczęściej jednak u podłoża tego problemu leżą kłopoty hormonalne i genetyka. Wśród możliwych przyczyn tłustych włosów wymienia się:
- zaburzenia hormonalne,
- choroby tarczycy,
- choroby autoimmunologiczne np. łojotokowe zapalenie skóry.
- nieprawidłowa dieta,
- niedobór witamin,
- stres,
- nieodpowiednia pielęgnacja.
W skórze głowy znajdują się gruczoły łojowe wydzielające sebum odpowiedzialne za wytwarzanie warstwy hydrolipidowej odpowiedzialnej za utrzymanie prawidłowej hydratacji, czyli uwodnienia. Jeśli pod wpływem jakichś nieprawidłowości w organizmie lub czynników zewnętrznych, gruczoły łojowe zaczynają produkować zbyt dużo sebum, wówczas włosy szybciej przetłuszczają się. W efekcie nasza fryzura wygląda nieświeżo i nieestetycznie, włosy są oklapnięte i brakuje im witalności. – wyjaśnia trycholog, Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.
Problemem może być więc nie tylko zaburzona równowaga organizmu, ale i zła pielęgnacja - wiele osób, chcąc pozbyć się łoju, używa do skóry głowy szamponów z mocnymi detergentami, co dodatkowo ją przesusza i powoduje jeszcze większe przetłuszczanie się włosów.
Często winą borykania się z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów, jak widzę po wywiadach trychologicznych, realizowanych u osób odwiedzających Instytut Trychologii, są błędy w podstawowej, codziennej pielęgnacji. Jest to na przykład używanie zbyt agresywnych lub zbyt oczyszczających szamponów, co prowadzi do jeszcze aktywniejszej pracy gruczołów łojowych czy wcieranie odżywki do włosów w skórę głowy. Część osób używa także zbyt dużej ilości produktu do mycia, obciążając włosy czy myje głowę za gorącą wodą, co przyczynia się także do większej produkcji sebum.
Aby odnaleźć przyczynę tłustych włosów, warto więc przyjrzeć się dokładnie swojej pielęgnacji, a także wybrać się do lekarza, który skieruje nas na niezbędne badania. Szczególnie, jeśli wraz z przetłuszczaniem borykamy się z trądzikiem czy wzrostem masy ciała.
Sposoby na tłuste włosy
Kluczowe dla redukcji wydzielania łoju jest jednak nie tylko odpowiednie leczenie i pielęgnacja, ale także zdrowa dieta, bogata w witaminy.
Nie powinno zabraknąć na przykład cynku, jednego z najważniejszych pierwiastków dla zdrowia włosów. Jego niedobór skutkuje nadmierną produkcją sebum i może być także przyczyną wypadania włosów.
Szampony do włosów tłustych
Jeśli naszym jedynym problemem są tłuste włosy, możemy spróbować samodzielnie się z nim uporać. Trycholog radzi, aby zacząć od bardzo podstawowych nawyków: swój drogeryjny szampon zamienić na ten z wyciągami roślinnymi, na przykład pokrzywą czy czarną rzepą. Warto także wybierać szampony, które nie nie będą naruszały naturalnej bariery hydrolipidowej naskórka - tu sprawdzą się łagodne szampony bez SLS. Pomocne mogą okazać się także peelingi skóry głowy, które oczyszczą ją ze zrogowaciałego naskórka.
Wizyta u trychologa
Jeśli jednak przetłuszczanie się włosów mimo podjętych kroków nie zmniejszy się, warto wtedy umówić wizytę u trychologa. Ekspert doradzi, jakie kosmetyki będą odpowiednie dla naszej skóry głowy, a być może także pokieruje nas do odpowiedniego lekarza i pomoże nam wyleczyć schorzenie, którego jedynie objawem były tłuste włosy.