Trwała na włosy pozwala na zachowanie skrętu na dłuższy czas. Dzięki odpowiedniej wielkości wałków, na które nakręcane są pasma, możesz zdecydować się na wykonanie mniejszych lub większych sprężynek. Efekt zależy też od tego, jak długo na włosach będzie się trzymało preparat do ondulacji.

Reklama

Spis treści:

  1. Trwała na włosy - rodzaje zabiegów
  2. Jak robi się trwałą ondulację?
  3. Jak pielęgnować włosy po trwałej ondulacji?
  4. Cena trwałej na krótkich i długich włosach
  5. Przeciwwskazania do zabiegu trwałej na włosy

Trwała na włosy - rodzaje zabiegów

Trwała na włosy może być wykonana na kilka różnych sposobów, które różnią się od siebie siłą użytych preparatów. Dopasowuje się je na podstawie typu włosów - tego, czy są cienkie i delikatne, czy normalne, czy były rozjaśniane lub farbowane, czy są naturalne. O wyborze typu zabiegu decyduje fryzjer na podstawie krótkiego wywiadu.

  • Ondulacja kwaśna - to delikatniejsza odmiana trwałej. Jej efekty utrzymują się do trzech miesięcy, loki są naturalne. Może być stosowana na włosach słabszych, rozjaśnianych.
  • Ondulacja zasadowa - dedykowana normalnym włosom w dobrym stanie i o naturalnym kolorze. Efekty są widoczne aż przez dziesięć miesięcy, jednak sam zabieg jest niezwykle mocny.
  • Trwała ziołowa - to najłagodniejszy typ ondulacji. W trakcie zabiegu włosy nie tylko nabierają skrętu, ale także są odżywiane naturalnymi, ziołowymi wyciągami.
  • Trwała dwufazowa - w przypadku osób, które regularnie wykonują zabieg, wykonuje się trwałą dwufazową. Przy skórze głowy, gdzie włosy odrastają, nakładany jest silny płyn, a na resztę - łagodny.

Jeśli chodzi o wielkość loków, to powinna ona być ustalona przed zabiegiem. Jest ona niezależna od typu preparatu. Do uzyskania wymarzonego efektu wystarczy użyć mniejszych lub większych wałków.

Zabieg trwałej ondulacji jest dla włosów bezpieczny, o ile jest wykonywany przez osobę wykwalifikowaną. Dzięki niemu możemy uzyskać piękny skręt na kilka miesięcy, jednakże nieprawidłowo wykonany zabieg może spalić nasze pasma. Dlatego zanim zdecydujesz się na zrobienie zabiegu, poszukaj salonu, w którym jest on wykonywany przez profesjonalistę.

Zobacz także

Zobacz także: Loki prostownicą - jak wykonać je krok po kroku i jakiej prostownicy użyć

Jak robi się trwałą ondulację?

Zabieg trwałej trwa około godziny lub dwóch. Na samym początku fryzjer może zadawać pytania o kondycję włosów oraz o to, czy są naturalne. Przed nałożeniem preparatów ocenia stan pasm i podejmuje decyzję, który rodzaj trwałej może być na nich wykonany. Sam zabieg rozpoczyna się od mycia włosów, a następnie pasma są nakręcane na wałki. Końcówki zabezpiecza się papierowymi płatkami, a całość nawilża płynem do ondulacji.

Płyn do ondulacji zawiera w sobie tioglikolan amonowy, który przerywa wiązania dwusiarczkowe. W trzonie włosa znajduje się wiele takich powiązań, a ich ułożenie decyduje o skręcie pasm. Zastosowanie płynu sprawia, że pasma stają się elastyczne i można nadać im dowolny kształt.

Płyn przeciętnie trzymamy na włosach do 30 minut, jednak wszystko zależy od stanu włosów i ich długości, a także od efektów, których oczekujemy. Im lepsza jest kondycja włosów i im mocniejszy skręt chcemy otrzymać, tym dłużej powinniśmy trzymać preparat na włosach. Decyzję o czasie podejmuje fryzjer. Po jego upływie preparat spłukuje się, a następnie nakłada kolejny produkt, tym razem utrwalająco-regenerujący.

Trwała na długich włosach, podobnie, jak w przypadku krótkich, może dawać efekt przepięknych fal lub drobnych sprężynek. Sprężynki uzyskuje się dzięki najmniejszym wałkom, natomiast fale to trwała na dużych wałkach.

GEOLEE/iStock

Jak pielęgnować włosy po trwałej ondulacji?

Trwała to inwazyjny zabieg: nawet jej najsłabsza forma wpływa na kondycję pasm. Po zabiegu mogą one wydawać się sztywne i mniej elastyczne, dlatego wymagać będą specjalnej pielęgnacji. Włosów po trwałej nie powinno czesać się szczotką. Jeśli jej używasz, wymień ją na grzebień o szeroko rozstawionych ząbkach.

Włosy po trwałej po raz pierwszy myje się po dwóch lub trzech dniach. W tym czasie skręt się wzmacnia i utrwala. Do mycia wybieraj łagodne szampony regenerujące. Poza właściwościami odżywiającymi w szamponach, maskach i odżywkach szukaj produktów podkreślających skręt. W drogeriach są także specjalne kosmetyki dedykowane włosom po ondulacji.

Jeśli chodzi o suszenie włosów, unikaj gorącego powietrza suszarki - może ono wysuszać włosy jeszcze bardziej. Z początku najlepiej postawić na naturalne schnięcie. Dopiero w momencie, gdy włosy zaczną się lekko prostować, możesz zacząć stosować suszarkę z chłodnym strumieniem powietrza.

Po myciu warto stosować również kosmetyki utrwalające skręt, jak pianka czy żel. Wspomogą one włosy w utrzymaniu skrętu nadanego przez trwałą ondulację. Sposób pielęgnacji loków będzie mieć wpływ na ich trwałość, dlatego najlepiej od razu wprowadzić zmiany do swojej codziennej rutyny. Najważniejsza jest pierwsza stylizacja po zabiegu - zadbaj, aby znalazły się w niej produkty do włosów kręconych.

Cena trwałej na krótkich i długich włosach

Cena za zabieg uzależniona jest nie tylko od tego, gdzie wykonywany jest zabieg oraz przez kogo, ale również od typu trwałej na włosy, a także od długości włosów. Na włosach krótszych będzie ona tańsza, natomiast na dłuższych - droższa. Ceny wahają się już od 60 zł do około 300 zł.

Zobacz także: Jak zrobić loki na krótkich włosach? Kilka sposobów na piękny skręt

Przeciwwskazania do zabiegu trwałej na włosy

Jak już wspomniałyśmy wcześniej, trwała ondulacja to inwazyjny zabieg, który wpływa na strukturę włosa i mocno go osłabia, aby stał się bardziej plastyczny. Dlatego właśnie istnieje kilka przeciwwskazań, które powinnaś wziąć pod uwagę, nim zdecydujesz się na zabieg.

CoffeeAndMilk/iStock

Trwała na ondulacja a rozjaśniane lub farbowane włosy

Trwałej na włosy nie wykonuje się tuż po farbowaniu włosów. Dlatego nigdy nie wykonuje się jej bezpośrednio po farbowaniu. W przypadku użycia do farbowania henny w ogóle nie powinno się wykonywać trwałej.

Jeśli chodzi o włosy rozjaśniane, jeśli pasma są mocno zniszczone, suche i słabe, także powinnaś się wstrzymać i zacząć od naprawy włosów.

Trwała na włosy a ciąża

W pierwszym trymestrze ciąży nie wykonuje się zabiegu ondulacji, ponieważ nie zostały przeprowadzone badania, które oceniłyby wpływ środka chemicznego na rozwój płodu. Na późniejszych etapach wszystko uzależnione jest od kondycji organizmu. Jeśli skóra twojej głowy jest wrażliwsza, bardziej podatna na stosowane preparaty, najlepiej się wstrzymać, by uniknąć reakcji alergicznej.

Trwała na włosy a alergia

W przypadku każdej osoby chcącej wykonać zabieg trwałej ondulacji niezbędne jest wykonanie próby uczuleniowej. Jeśli masz alergię na jakikolwiek składnik kosmetyków, poinformuj o tym fryzjera, który będzie wykonywać zabieg. W przypadku, w którym fryzjer będzie próbował wykonać zabieg trwałej ondulacji bez próby uczuleniowej, najlepiej jest go poprosić o przeprowadzenie jej.

Reklama

Trwała ondulacja a cienkie włosy

Jeśli martwisz się, że twoje włosy są zbyt cienkie na wykonanie trwałej ondulacji, najlepiej jest poradzić się fryzjera. W wykonaniu zabiegu kluczową rolę odgrywa stan pasm, a nie gęstość, jednak w rozmowie ze specjalistą możesz zapytać o wykonanie trwałej ziołowej. Musisz jednak liczyć się z tym, że wówczas uzyskany efekt będzie o wiele łagodniejszy i mniej trwały.

Reklama
Reklama
Reklama